Jump to content

Νέο δισκάδικο


giwrgakis007

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΑΠΟΧΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣΑ ΝΑ ΞΑΝΑΜΠΩ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΔΥΝΑΤΑ 

ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 700 ΛΙΤΡΑ ΜΕ 250 ΛΙΤΡΑ SUMP 

 

2 ΑΝΤΛΙΕΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΔΥΟ ΕΞΟΔΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΤΟ ΣΑΜΠ

ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΧΩ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ 5500 ΛΙΤΡΑ ΤΗΝ ΩΡΑ 

ΑΠΟ ΛΑΜΠΕΣ ΕΧΩ 2 ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΑΚΟΜΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ 

ΕΧΩ ΕΝΑ ''ΤΕΡΑΤΑΚΙ'' DIY  LED EINAI ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΜΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΟΡΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΟΜΠΛΕ  ΕΧΩ ΚΑΙ 4 Τ5 ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ WATT 

TO ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΑΜΜΟΣ ΧΑΛΑΖΙΑΚΗ  ΜΑΥΡΗ ΚΑΙ ΚΑΡΑΤ 

ΑΠΟ ΦΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΛΙΓΕΣ ΑΝΟΥΜΠΙΕΣ ΚΑΙ ΒΑΛΙΣΝΕΡΙΕΣ

APO ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ 1 ΕΗΕΙΜ 300W KAI MIA HYDOR 400 W NOMIZΩ 

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΕΙ ΣΤΡΩΘΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 20 ΜΕΡΕΣ ΣΧΕΔΟΝ 

ΠΑΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ

NH4 :0

NO2: 0

NH3: 10-15

PH: 6.7

CL2: 0

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 28 C

ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΗΚΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΨΑΡΙΑ 

15 CORYDORA

5 ANCISTRUS 

 

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΘΕΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟ ΣΤΡΩΣΗΜΟ ΕΓΙΝΕ ΜΕ SEACHEM KAI AQUAVITRO 

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΗΝΕΤΕ ΔΙΣΚΟΥΣ ΓΤ ΠΙΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ 

ΑΠΟ ΓΑΡΙΔΕΣ ΛΕΤΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΛΛΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΓΩΝΙΑ 

 

 

Με το ΚΑΛΟ να ξαναξεκινήσεις.

Το πάω ανάποδα...

1. Για να αποφύγει κάποιος τα λάθη... πρώτα ρωτάει και μετά κάνει... εσύ το πήγες αντίθετα.

2. Τα κορυντόρας που έβαλες... ποίο είδος είναι;

3. Τα ανσίστρους;

4. Στρωμένο ενυδρείο σε 20 μέρες... (κατά την άποψη μου) ΔΕΝ το λες κι ας προτρέπουν οι μετρήσεις, για το αντίθετο. Τα ψάρια... πόσες μέρες είναι μέσα;

5. Βαλλισνέριες στους δίσκους... ΔΕΝ είναι και πολύ του "γούστου" τους.

6. Μαύρη άμμος σε δίσκους... μέγα λάθος (ΠΑΝΤΑ κατά την άποψη μου).

7. Γαρίδες... ΔΕΝ μπαίνουν.

8. Για οποιοδήποτε είδος ελέγχουμε τις συνθήκες νερού και θερμοκρασίας που απαιτεί... ώστε να δούμε ΑΝ ταιριάζει. Με τους δίσκους ταιριάζουν ψάρια μεγάλου μεγέθους... οπότε πολύ δύσκολο να βρεθούν "συγκάτοικοι". Επειδή δυστυχώς κάποιες φορές προκύπτουν και προβλήματα... όταν είναι μόνοι τους, είναι ευκολότερη η αντιμετώπιση τους.

9. Οι μικροί δίσκοι έχουν μεγαλύτερη την ανάγκη της ομάδας... στο μέγεθος (3-4 εκ.) που έγραψες 20-30 θα ήταν ικανοποιητικός αριθμός. Οι μεγάλοι έχουν κάπως διαφορετική συμπεριφορά και ο χώρος ενός ενυδρείου... δυστυχώς δυσκολεύει ακόμα περισσότερο τα πράγματα. Στην φύση ξεκόβουν από το κοπάδι... στη γυάλα... που να πάνε;

10. Διάβασε το κείμενο στο link που ακολουθεί και ελπίζω να σε βοηθήσει να καταλάβεις περισσότερα... για όποια απορία... εδώ είμαστε.

ΚΑΛΗ επιτυχία.- 

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97473-%CF%80%CF%8C%CF%83%CE%B1-%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%81%CE%B1-%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BF%CE%B9-%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CE%AD%CE%BD/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Giorgosmarios.Εσύ Τι θα πρότεινες;;;

Ειδη σε πολλα θεματα απαντησε ο Νικος ( Fan ).

Το ικανοποιητικο για μενα ειναι 5 -6 cm.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα a

αρχικα απο corydoras εβαλα τα corydoras schwartzi που ειναι για αυτες τισ συνθηκες 

μαυρη αμμο εβαλα σε ελαχιστη ποσοτητα αν θυμαμαι στα 5 τσιυβαλια καρατ εβαλα ενα μαυρη απλα για να σπασει λιγο 

τα ψαρια τα εχω μια βδομαδα περιπου λιγο παραπανο μπορει 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα a

αρχικα απο corydoras εβαλα τα corydoras schwartzi που ειναι για αυτες τισ συνθηκες 

μαυρη αμμο εβαλα σε ελαχιστη ποσοτητα αν θυμαμαι στα 5 τσιυβαλια καρατ εβαλα ενα μαυρη απλα για να σπασει λιγο 

τα ψαρια τα εχω μια βδομαδα περιπου λιγο παραπανο μπορει

Πολυ ομορφα...

Αλλα θελουν αρκετα πιο χαμηλες θερμοκρασιες...

Ακομα και οι πιο χαμηλες θερμοκρασιες που μπορεις να κρατησεις δισκο ειναι ψηλες για τα συγκεκριμενα κορυ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα a

αρχικα απο corydoras εβαλα τα corydoras schwartzi που ειναι για αυτες τισ συνθηκες

μαυρη αμμο εβαλα σε ελαχιστη ποσοτητα αν θυμαμαι στα 5 τσιυβαλια καρατ εβαλα ενα μαυρη απλα για να σπασει λιγο 

τα ψαρια τα εχω μια βδομαδα περιπου λιγο παραπανο μπορει 

 

 

Τα corydoras schwartzi θέλουν 22-24 C... πως γίνεται να κάνουν, για την θερμοκρασία των δίσκων;

Ξέχασες... τα ανσίστρους;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 τελικα βρηκα ενα πολυ καλο μαγαζι discus.gr τρομερους δισκους του tony tan 

πολυ καλες τιμες και εξερετικα ψαρια 

πηρα:

2 red tuircuaz

2 red melon 

6 pigeon blood 

2 blue cobalt 

2 Blue Turquoise 

ολα καλα τρωνε απειρα

 

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο φιλε μου να τα χαρεις!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν Γιώργο να τα χαίρεσαι.είσαι σίγουρος ότι είναι από το μαγαζί που λες;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα, να τα δεις να γίνονται...πιατέλες και να τα χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα, να τα χαρείς και πιατέλες. Φωτογραφίες δεν βλέπουμε... 

Άποψή μου, αφού οι Δίσκοι είναι το θέμα σου, βγάλε τα Ancistrus (επικίνδυνα για τους Δίσκους) και τα cory :bigemo_harabe_net-68:  από μέσα.

Γαρίδες, άν επιμένεις να θές, μόνο Amano βάλε άν βρείς μεγάλες τελικό μέγεθος για να επιβιώσουν.

 

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω Θερμοκρασίας τί άλλο...

Ας βάλει Sterbai άν θέλει που αντέχουν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

A οκ.ξέρουμε κάποιο άλλο είδος εκτός από sterbai γι'αυτές τις θερμοκρασίες ;;;;πήγα σ γνωστό μαγαζί πρόσφατα κ τα είδα 9ευρω!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τα sterbai αντεχουν μεχρι 28... απο θεμα θερμοκρασίας νομιζω μόνο αυτα ταιριάζουν λιγο... αλλα γιατι να βάλεις cory???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τα sterbai αντεχουν μεχρι 28... απο θεμα θερμοκρασίας νομιζω μόνο αυτα ταιριάζουν λιγο... αλλα γιατι να βάλεις cory???

Μου αρεσει η σκεψη σου.
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα, να τα χαρείς και πιατέλες. Φωτογραφίες δεν βλέπουμε... 

Άποψή μου, αφού οι Δίσκοι είναι το θέμα σου, βγάλε τα Ancistrus (επικίνδυνα για τους Δίσκους) και τα cory :bigemo_harabe_net-68:  από μέσα.

Γαρίδες, άν επιμένεις να θές, μόνο Amano βάλε άν βρείς μεγάλες τελικό μέγεθος για να επιβιώσουν.

 

Καλή συνέχεια.

Γιατι τα ανσιστρακια ειναι επικινδυνα για τους δισκους;;

Οι αμανο δεν ειναι οριακα στις θερμοκρασιες που ζητανε οι δισκοι;;

Link to comment
Share on other sites

Τα κοριντορας κανουν δουλεια στον βυθο οποτε ειμαι υπερ και εγω,για τα ανσιστρους και αλλα πλακοστομα λεγετε οτι καποιες φορες κολανε επανω σε μικρου μεγεθους δισκους για την βλενα  που εχουν.

Να σου ζησουν.

Έγινε επεξεργασία - coolmind
Link to comment
Share on other sites

Τα κοριντορας κανουν δουλεια στον βυθο οποτε ειμαι υπερ και εγω,για τα ανσιστρους και αλλα πλακοστομα λεγετε οτι καποιες φορες κολανε επανω σε μικρου μεγεθους δισκους για την βλενα που εχουν.

Να σου ζησουν.

Αλλα πλεκο μπορει(οχι ολα)και οχι σε μικρα αλλα συνηθως σε μεγαλα ψαρια....

Τα ανσιστρακια ομως οχι...

Τα κορυντορακια οντως θα συμφωνησω οτι ειναι "εργατες" αλλα βασανιζονται τους καλοκαιρινους συνηθως μηνες σε δισκοενυδρεια...

Θα τα δεις οταν οι θερμοκρασιες να ξεπερναν τις ανοχες τους να κοπαδιαζουν σε μια γωνια αναπνεοντας γρηγορα και να κινουνται με δυσκολια ακομα και για φαγητο...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Καλό Μ φαίνεται να τα είχαμε στο μέσο όρο της θερμοκρασίας που ζουν.διαβάζω όλο το απόγευμα για τα cory μ αφορμή την κουβεντα.απογοητεύομαι μ τον εαυτό μου,κ να βράσω την δουλειά που κάνουνε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...