Jump to content

Δίσκοι στα 240;


symvoulos

Recommended Posts

Κι ομως χωρανε μια χαρα. Εγω θα σου λεγα να το δοκιμασεις αφου σαρεσουν τοσο. Απλα βαλε μικρους δισκους. Απαιτειται πολυ καλη φιλτρανση, βιολογια καλη, γενικα ωριμο ενυδρειο χωρις φυτα κτλ. Αντε καμια με 2 ριζες μεσα. Εγω ετσι τους κρατησα απο μικρους που τους ειχα παρει και εγιναν νταμαρια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα 240 λιτρα ειναι μεικτά υποθετω....

φιλε Nicolo αυτο συμαινει 180- 200 καθαρα... ποσους δίσκους μπορεις να βαλεις και για ποσο καιρό???

Για γεννηστρα μια χαρα ειναι αν παρουν μποι δεν εχεις ενυδρείο εχεις κονσέρβα και αλλο "ζουν κανονικα" και αλλο "επιβιώνεις"... μεχρι να ερθει το τελος...

Μην λεμε οτι θελουμε να λεμε τουλάχιστον την μαύρη αληθεια θελουμ παραπάνω λίτρα...

Πως θα βαλεις 10-12 δισκους θα κουτουλανε κυριολεκτικά!!!! Ας δεινουμε το καλυτερο δυνατό στα ψαρια μας γιατι εμεις τα επιλεξαμε, μην τα παστωνουμε...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε 260 λιτρα κρατησα 6 δισκους υγιεστατους αλλα με δυο αλλαγες την βδομαδα και φουλ εντατικο καθαρισμα και προσοχη στην διατροφη...βεβαια οταν οι δισκοι.μπηκαν στα διπλασια λιτρα απλα ειδα αλλα ψαρια....η επιλογξ δικη σου...αν τελικα αποφασισεις προτιμησε bare bottom για πιο ευκολη διατηρηση και μεγαλωμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμπερασματικά όλοι οι παραπάνω σου λένε ουσιαστικά το ίδιο πράγμα αλλά με διαφορετική προσέγγιση!

Μπορείς σίγουρα να βάλεις δίσκους,

όσο είναι μικροί, μεγαλώνοντας θα πρέπει να αφιερώνεις πολύ χρόνο στις ρουτίνες και θα…ακροβατείς!

Όταν τους βάλεις σε κανονικά για αυτούς λίτρα, θα είναι τα πράγματα ποιο ξεκούραστα και για εσένα, λιγότερα προβλήματα,

θα δεις άλλα ψάρια και θα καταλάβεις γιατί τους λένε… Βασιλιάδες!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για όλα και να ξέρετε ότι έλαβα πολύ σοβαρά όλες τις απόψεις σας. Τελικά όμως αποφάσισα να εγκαταλήψω το project και να πάω σε κάτι πιο στα "λίτρα μου "! Ψάχνω κάτι με χρώμα..... μάλον σε αφρικη; δεν ξέρω θα δω. Σας ευχαριστώ και πάλι για το ξεστράβωμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν Παναγιώτη (PanaGreco) αποφασίσεις να ξεκολλήσεις από την λέξη λίτρα... ΙΣΩΣ να μπορέσουμε να κάνουμε και μια σοβαρή συζήτηση για δίσκους. 

Από την άλλη βέβαια σκέφτομαι... όταν έχεις θαλασσινά ψάρια σε αυτά τα λίτρα...τι μπορούμε να πούμε;

Απέκτησες άποψη έχοντας αυτά τα ψάρια για ένα χρόνο... δύο; Και ήταν αρκετό να μάθεις τόσα πολλά... ώστε να στραφείς σε άλλη κατεύθυνση;

Το έγραψες μόνος σου... άλλαξες πορεία γιατί βρέθηκες στο δίλημμα.

Και τότε γιατί βάζεις κι άλλους να βρεθούν... στην ΙΔΙΑ θέση; Έχουν πλέον πάρει την "κάτω βόλτα" οι ζωές μας κι εσύ προτρέπεις να "πετάξει" κάποιος τα χρήματα του...σαν να ΜΗΝ τρέχει τίποτα. Τι θα το κάνει το ενυδρείο του... όταν θα είναι πλέον ακατάλληλο για το είδος; ΔΕΝ έχεις προσέξει ότι 500λιτρα σε αγγελίες... σε εξεφτελιστικές τιμές περιμένουν μήνες και ενδιαφερόμενος... ούτε για ζήτω;

Λυπάμαι αλλά κάτι τέτοιο... ΔΕΝ το βλέπω σωστό.

Όποιος ΔΕΝ έχει δει δίσκους 20+ εκ. να κολυμπάνε στο ενυδρείο για περισσότερα από 10 χρόνια (οι ΙΔΙΟΙ δίσκοι για όλο το χρονικό διάστημα που έγραψα... ΌΧΙ ένταξει ψόφησαν... βάζω άλλους)... μπορεί να γράφει ότι αρλούμπα θέλει και να οδηγεί κάποιους άλλους σε περιττά έξοδα.

Επιτρέψτε μου όμως εγώ αυτό να το θεωρώ απαράδεκτο για ένα forum... όπου υποτίθεται προσπαθούμε να "προστατέψουμε" όσους ΔΕΝ έχουν αποκτήσει ακόμα τον βαθμό εμπειρίας, που χρειάζεται για το είδος.

Εν κατακλείδι... ΑΝ ο φίλος (και όποιος άλλος) διαθέτει χρήματα για τον εξοπλισμό που θα χρειαστεί σε 8-12 μήνες... στο υπάρχον ενυδρείο μπορεί να βάλει μια ομάδα 20-30 μικρών δίσκων (3-4 εκ.) για να αποκτήσει την σχετική εμπειρία, αλλά πρέπει να έχει στον νου του από ΠΡΙΝ ότι... θα ταλαιπωρηθεί αρκετά για να κρατήσει το νερό στα επίπεδα "καθαρότητας" που απαιτείται και ότι θα χρειαστεί να κυνηγάει ψάρια για να βγάλει (που θα τα δώσει άραγε; ΔΕΝ έχουν και καλή αξία μεταπώλησης... όπως ο ίδιος έγραψες; ) σχετικά σύντομα.

Παραπάνω γράφτηκαν και επιπλέον πράγματα που διευκρινίζουν το θέμα... από κάποιους φίλους που με κάλυψαν.-  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όταν Παναγιώτη (PanaGreco) αποφασίσεις να ξεκολλήσεις από την λέξη λίτρα... Δεν νομίζω ότι είμαι εγώ αυτός που είναι κολλημένος με τα λίτρα που χρειάζονται οι δίσκοι .Και αυτό είναι προφανές ΙΣΩΣ να μπορέσουμε να κάνουμε και μια σοβαρή συζήτηση για δίσκους. Σοβαρή συζήτηση από την στιγμή που πιστεύεις ότι λέω αρλούμπες είναι αδύνατον να κάνουμε. Κρίμα γιατί μπορεί να είχε και ενδιαφέρον.

 

Από την άλλη βέβαια σκέφτομαι... όταν έχεις θαλασσινά ψάρια σε αυτά τα λίτρα...τι μπορούμε να πούμε;  Βρε Νίκο είσαι υπερβολικός. Και να σου ξεκαθαρίσω κάτι. Το ενυδρείο είναι το χόμπι μου. Δεν είμαι εγώ το χόμπι του ενυδρείου . Κάνω κάτι για να μου αρέσει εμένα και να ικανοποιήσω πρώτα την δικά μου φιλαρέσκεια χωρίς ακρότητες γιατί αν το πάρεις με απόλυτη φιλοζωική άποψη ΚΑΝΕΝΑ ψάρι δεν θα έπρεπε να είναι ακόμα και σε 10000 λίτρα. Οπότε μη κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. 

Απέκτησες άποψη έχοντας αυτά τα ψάρια για ένα χρόνο... δύο; Και ήταν αρκετό να μάθεις τόσα πολλά... ώστε να στραφείς σε άλλη κατεύθυνση; Επαναλαμβάνω και είναι για τελευταία φορά και ελπίζω να το καταλάβεις εσύ και όσοι το διαβάζουν. ΠΟΤΕ δεν είπα ότι είμαι ο ειδικός στους δίσκους. Έχω όμως και διατηρώ το δικαίωμα να λέω την άποψη μου για όσο διάστημα ασχολήθηκα. Το αν λέω αρλούμπες αυτό είναι δική σου άποψη. Σεβαστή μεν απαράδεκτη δε.

 

Το έγραψες μόνος σου... άλλαξες πορεία γιατί βρέθηκες στο δίλημμα.

Και τότε γιατί βάζεις κι άλλους να βρεθούν... στην ΙΔΙΑ θέση; Έχουν πλέον πάρει την "κάτω βόλτα" οι ζωές μας κι εσύ προτρέπεις να "πετάξει" κάποιος τα χρήματα του...σαν να ΜΗΝ τρέχει τίποτα. Τι θα το κάνει το ενυδρείο του... όταν θα είναι πλέον ακατάλληλο για το είδος; ΔΕΝ έχεις προσέξει ότι 500λιτρα σε αγγελίες... σε εξεφτελιστικές τιμές περιμένουν μήνες και ενδιαφερόμενος... ούτε για ζήτω; Σε αυτό μπορεί να έχεις δίκιο. Την επόμενη φορά πριν πω την γνώμη μου θα ζήτησω και αντίγραφο φορολογικής δήλωσης.Λυπάμαι αλλά κάτι τέτοιο... ΔΕΝ το βλέπω σωστό.

 

Όποιος ΔΕΝ έχει δει δίσκους 20+ εκ. να κολυμπάνε στο ενυδρείο για περισσότερα από 10 χρόνια (οι ΙΔΙΟΙ δίσκοι για όλο το χρονικό διάστημα που έγραψα... ΌΧΙ ένταξει ψόφησαν... βάζω άλλους)... μπορεί να γράφει ότι αρλούμπα θέλει και να οδηγεί κάποιους άλλους σε περιττά έξοδα.

Επιτρέψτε μου όμως εγώ αυτό να το θεωρώ απαράδεκτο για ένα forum... όπου υποτίθεται προσπαθούμε να "προστατέψουμε" όσους ΔΕΝ έχουν αποκτήσει ακόμα τον βαθμό εμπειρίας, που χρειάζεται για το είδος. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο δίσκος είναι από τα πλέον εύκολα ψάρια. Το να τρομάζει ο κόσμος που θέλει να ασχοληθεί είναι το απαράδεκτο.  Η εποχή που το να κρατάς δίσκους ανήκε μόνο σε μια elite ομάδα χομπιστών ή lobby με τεράστια ενυδρεία που κοιτάνε τα μικρότερα με υπεροψία  έχει περάσει. 

 

Εν κατακλείδι... ΑΝ ο φίλος (και όποιος άλλος) διαθέτει χρήματα για τον εξοπλισμό που θα χρειαστεί σε 8-12 μήνες... στο υπάρχον ενυδρείο μπορεί να βάλει μια ομάδα 20-30 μικρών δίσκων (3-4 εκ.) για να αποκτήσει την σχετική εμπειρία, αλλά πρέπει να έχει στον νου του από ΠΡΙΝ ότι... θα ταλαιπωρηθεί αρκετά για να κρατήσει το νερό στα επίπεδα "καθαρότητας" που απαιτείται και ότι θα χρειαστεί να κυνηγάει ψάρια για να βγάλει (που θα τα δώσει άραγε; ΔΕΝ έχουν και καλή αξία μεταπώλησης... όπως ο ίδιος έγραψες; ) σχετικά σύντομα.

Παραπάνω γράφτηκαν και επιπλέον πράγματα που διευκρινίζουν το θέμα... από κάποιους φίλους που με κάλυψαν.-  

 

Αυτά από μένα . Over and out

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι ομως φιλε μου Irakles δεν ηρθε ποτε το τελος. Υγιεστατους τους ειχα 6 δισκους. Θελουν βεβαια πεντακαθαρο νερο και πολυ φαι για να ειναι ευχαριστημενοι. Οποτε αλλαγες νερου με αυστηρο χρονοδιαγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως φιλε μου Irakles δεν ηρθε ποτε το τελος. Υγιεστατους τους ειχα 6 δισκους. Θελουν βεβαια πεντακαθαρο νερο και πολυ φαι για να ειναι ευχαριστημενοι. Οποτε αλλαγες νερου με αυστηρο χρονοδιαγραμμα.

Δεν εχω τολμήσει ποτε για δίσκους... αλλα εχω παρατηρήσει αρκετα αλλα ψαρια... και θελω να σε ρωτήσω εφοσον το εχεις κανει οπως λες...

εχεις 6 δισκους σε 260 λιτρα ποσο καιρο και τι μεγεθος εχουν???

Επίσης εχεις διακοσμο στο ενυδρειο ή ειναι γτμνος ο πάτος???

6 δισκοι δεν ειναι λιγοι για να ειναι ενα κοπαδι και μοιραζεις τις επιθετικοτητες??? Γιατι ακουω παντα 12-15-20 ψαρια για να ειναι σχετικό κοπαδι...

Για πες με ενδιαφέρει η εμπειρία καποιου που εχει ήδη δισκους...

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη... roger out (στα απλά Ελληνικά... Ελήφθη-Τέλος) είναι το σωστό... αφού θέλεις να μαθαίνεις. ;)

Διάβασες κάπου να γράφω ότι... είναι δύσκολοι οι δίσκοι; Τα μυαλά κάποιων... μου είναι πολύ δύσκολο να γυρίσω.

Η κουβέντα έγινε... όποιος θέλει ας καταλάβει.-

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως φιλε μου Irakles δεν ηρθε ποτε το τελος. Υγιεστατους τους ειχα 6 δισκους. Θελουν βεβαια πεντακαθαρο νερο και πολυ φαι για να ειναι ευχαριστημενοι. Οποτε αλλαγες νερου με αυστηρο χρονοδιαγραμμα.

 

 

Δηλαδή ΑΝ κάνεις παιδί... και το έχεις σε μια τουαλέτα ή μπανιέρα με αρκετό φαγητό θα είναι ευτυχισμένο... εφ' 'όσον τρώει και κατά συνέπεια ζει.

Επειδή έχω επισκεφτεί αρκετά σπίτια με ενυδρεία δίσκων που ήταν υγιέστατοι και (συνήθης έκφραση)... μια χαρά... επέτρεψε μου να έχω κάποιες αμφιβολίες... σε αυτά που περιγράφεις. Που να έβλεπες τα πρόσωπα αυτών που τους είχαν... όταν άρχιζα να τους λέω... "τα δικά μου".

Το ότι ανάγκασες ψάρια που ζουν σε κοπάδι να μεγαλώσουν σε αριθμό ανεκτό για τον χώρο σου... ΔΕΝ σημαίνει πάντως κάτι (κατά συνέπεια επιβίωσαν).

Υποστηρίζεις προφανώς ότι... αυτοί που αποφάσισαν να τους βάλουν σε 700-800 λίτρα και είδαν άλλα πράγματα... έκαναν λάθος.- 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τολμήσει ποτε για δίσκους... αλλα εχω παρατηρήσει αρκετα αλλα ψαρια... και θελω να σε ρωτήσω εφοσον το εχεις κανει οπως λες...

εχεις 6 δισκους σε 260 λιτρα ποσο καιρο και τι μεγεθος εχουν???

Επίσης εχεις διακοσμο στο ενυδρειο ή ειναι γτμνος ο πάτος???

6 δισκοι δεν ειναι λιγοι για να ειναι ενα κοπαδι και μοιραζεις τις επιθετικοτητες??? Γιατι ακουω παντα 12-15-20 ψαρια για να ειναι σχετικό κοπαδι...

Για πες με ενδιαφέρει η εμπειρία καποιου που εχει ήδη δισκους...

 

 

Το μέγεθός τους μπορεί άνετα να φτάσει το τελικό (ακόμα και σε 50λιτρο)... ΔΕΝ είναι εκεί το πρόβλημα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν νομίζω να λέτε κ τίποτα διαφορετικό όμως.κ ο pangreco λέει ότι μπορείς να βάλεις σ 240 δεν είπε όμως ότι θα είναι το ίδιο με 800λτ.αυτό όμως δεν συμβαίνει με όλα τα ψάρια.πριν κάποια χρόνια κάποιος έβαλε 8 αγρίους σ 300 λτ.και οι πιο πολύ σπάσανε τα χέρια τους στο χειροκρότημα ίσως κ βασιζόμενη στην εμπειρία του χομπιστα που αν θυμάμαι καλά δεν ήταν 10έτη.κατανοώ την προστατευτική σου διάθεση κ δεν την κρίνω αλλά ίσως πρέπει να δοθεί χώρος στα νέα παιδιά να τολμησουν να πετύχουν να αποτύχουν να δοκιμάσουν στο φινάλε.πρώτος είπα στο παιδί αν γίνεται να προσπαθήσει για κάτι μεγαλύτερο.αυτός ξέρει τι μπορεί κ τι οχι .κ εγω είναι σίγουρος άμα τα δει τα ταισει τα χαϊδέψει θα τους κάνει το χατήρι έτσι κ αλλιως τα ατιμα ότι θέλουν μας κάνουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν ξερω γιατι συνεχιζουμε αυτη την συζητηση μιας και ο φιλος symvoulos αποφασισε ορθα να μην βαλει δισκους.

Περαν τουτου ομως ειναι απλα μαθηματικα. Μεγαλο ψαρι = μεγαλο ενυδρειο! Ο φιλος panagreco και ο φιλος Nicolo εχουν κρατησει δισκους σε 240 λιτρα και μπραβο τους. Αυτο ειχαν αυτο εστησαν! Σαν σοβαρο ενυδρειακο φορουμ ομως θα πρεπει να υποστηριζουμε και να προωθουμε μια σωστη προσεγγιση του θεματος και να προτρεπουμε τα νεα παιδια να ασχολουνται οπως πρεπει με τα ψαρια και οχι ωχαδερφικα. "Ναι ενταξει δεν τρεχει βαλε" ! Δεν γινεται να λεμε πως 6- 7- 8- 10 μεγαλες κιχλιδες χωρανε σε 1 μετρο- 1.20 ενυδρειο! Πως να το κανουμε ρε παιδια ειναι λαθος!

Την αποψη μην τρομαζουμε και μην αποθαρρυνουμε τον κοσμο να σσχοληθει με το ταδε ψαρι, λεγοντας του για τα λιτρα που χρειαζεται την βρισκω πραγματικα σστεια. Αν δεν μπορει να παρεχει στο ψαρι αυτα που χρειαζεται τοτε καλυτερα να μην ασχοληθει. Δεν παθαινει τιποτα! Υπαρχουν τοσα πραγματα και ψαρια να σσχοληθουμε σε αυτο το χομπι! Δεν ειμαστε παιδακια να λεμε μπαμπα θελω σκυλακι, θελω θελω θελω!

Κι εγω θελω porsche cayenne! Ευκολα την αγοραζω αλλα πως την συντηρω; δεν μπορω να την συντηρησω αρα δεν την παιρνω. Δε θα παθω τιποτα αν παρω VW.

Send from the heart of the Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα πως εκανε καποιος λαθος και γενικα δεν θελω να αντιπαρατεθω με κανεναν. Ο καθενας κανει οτι γουσταρει και οτι θεωρει πιο σωστο για τα ψαρια του. Εγω κατεθεσα μια γνωμη απο την εμπειρια που εχω με τα ψαρια αυτα και δεν ακυρωσα καποιον που τα εβαλε σε μεγαλυτερο ενυδρειο. Κι εγω αν ειχα τη δυνατοτητα σε μεγαλυτερο θα τα εβαζα εννοειται, για να γλιτωσω τη συχνοτητα σε ρουτινες και καθαριοτητες αλλα και για να δω συμπεριφορες. Απλα ειμαι της γνωμης το οτι σε 250 λιτρα ενυδρειο χωρανε μια χαρα 5-6 δισκοι (ενα μικρο κοπαδι δηλαδη), αρκει να τους εχεις ολους μεσα απο μικρους, να κανεις τα προβλεπομενα με καθαριοτητες κλπ, και να μην εχεις τιποτα διακοσμητικο μεσα εκτος απο χαλικι και καμια με 2 ριζες. Δειχνει και πιο αγριο το τοπιο ετσι. Εγω τουλαχιστον ετσι τους ειχα για 3,5 χρονια , μου ειχαν γινει νταμαρια και δεν μου επαθαν ποτε ουτε μια αρρωστια, ουτε για δειγμα δεν ξυνοντουσαν σε ξυλα και σε γωνιες οπως σε αλλα ενυδρεια που εχω δει και γενικα ουτε μαχες ειχα ουτε τιποτα. Δεν εριξα ποτε φαρμακο επισης. Το μονο που εκανα ηταν να τους ταιζω πολυ και να τους παρεχω κρυσταλλινο νερο με παραμετρους τελειες. Αυτα απο μενα και τελος συμφωνω πως δεν εχει νοημα η συνεχιση αυτης της συζητησης αφου το παλικαρακι ο symvoulos αλλαξε γνωμη και θα παει σε αφρικη.

Link to comment
Share on other sites

Μια συζήτηση έχει ΠΑΝΤΑ νόημα... γιατί εκτός από τον ενδιαφερόμενο, είναι πάρα πολλοί αυτοί που θα την διαβάσουν (ψάχνοντας τα θέματα).

Στην ουσία τώρα...

Ναι τους έβαλες στα 250 λίτρα... ΝΑΙ σου ζήσανε σε αυτά... προφανώς όμως ΔΕΝ ακολούθησες τα ένστικτά τους (για να ΜΗΝ γράψω αδιαφόρησες και φανώ επιθετικός)... και εκεί είναι η ουσία.

Στα 250 λίτρα μπορείς κάλλιστα να βάλεις 30-40 δισκάκια 3-4 εκ. θα πρέπει όμως να σου "βγει η ψυχή" για κρατήσεις το νερό στα επίπεδα καθαρότητας που ΠΡΕΠΕΙ για να έχουν σωστή ανάπτυξη και όσο μεγαλώνουν να αφαιρείς ψάρια. Όποιος έχει μεγαλώσει δισκάκια... καταλαβαίνει και το χρονικό διάστημα που απαιτείται, για κάτι τέτοιο. Αυτή θα ήταν μια... πιο "φυσιολογική" διαδικασία. Τα γράφω ξανά και ξανά... αλλά ακατάληπτος παραμένω.

Για ενήλικους δίσκους και κυρίως για ψάρια 20 εκ. ακόμα και 1,5 μέτρο είναι μικρό... ΜΗΝ γράφω πάλι, τα έχω εξηγήσει στο κείμενο που έβαλα. Αυτά τα ψάρια ΔΕΝ ενδιαφέρονται για την ομάδα... ψάχνουν ταίρι και μέρος για τα αυγά τους και το ξύλο βέβαια "πέφτει σύννεφο".

Εκεί πλέον μπαίνεις σε άλλα προβλήματα... και ΔΕΝ θα επεκταθώ.

Ούτε για δύσκολους δίσκους έγραψα εγώ... ούτε αποδέχομαι τα περί elite που γράφει ο Παναγιώτης.

Ανοίγω και τους ασκούς του Αιόλου...

Οι θαλασσινοί είναι ακόμα χειρότεροι από κάποιους (επίδοξους) δισκάδες.... βάζοντας ένα ψάρι στο ενυδρείο ενώ στην φύση ζουν εκατοντάδες+ μαζί (ΙΔΙΟ πράγμα με τους δίσκους δηλαδή)... και είναι περήφανοι. Σε 250 λίτρα βάζουν "δρομέα αποστάσεων"... επειδή είναι ακόμα μικρός.

Από το 1982 που ξεκίνησα τους δίσκους, άρχισα να μελετάω το θαλασσινό... και ΔΕΝ έχω στήσει κανένα γιατί τα περισσότερα είδη ακόμα πιάνονται από το περιβάλλον που ζουν και έχουν κατά πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις από τα ψάρια μου... αν και θα μπορούσα να στήσω ένα 200άρι με αμφιπρίονες αναπαραγωγής (ακόμα και στην Ελλάδα το έχουν καταφέρει κάποιοι χομπίστες... και όχι μόνο σε αμφιπρίονες).

Αγαπήστε περισσότερο τα ψάρια σας λέω τόσα χρόνια... και είναι τόσο δύσκολο να γίνει κατανοητό.-

 

ΥΓ. Εννοείται πως κοπάδι... ΔΕΝ χαρακτηρίζεις τα 5-6 ψάρια.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ελα να σου δωσω λιγο αλατονερο να κανεις γαργαρες :lolu:

Νικολακη μην μας ανακετευεις εμας και χαλαρωσε γιατι εισαι σε κρισιμη ηλικια!

Link to comment
Share on other sites

Ελα να σου δωσω λιγο αλατονερο να κανεις γαργαρες :lolu:

Νικολακη μην μας ανακετευεις εμας και χαλαρωσε γιατι εισαι σε κρισιμη ηλικια!

Θαλασσινοι προσοχή εδώ που ήρθατε, η λύση είναι αυτή. ..

Sorry για το spam :D

post-778-0-49882700-1464282811_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα σου πω οτι αν δεν το κανεις θα το εχεις μεσα στο κεφαλι σου σαν ανεκπληρωτο ονειρο,και για μενα πρεπει να το κανεις, για να μην συμβει αυτο.

Δεν ειναι δυσκολα ψαρια αλλα εχουν απαιτησεις σε πρωτη φαση στην φιλτρανση και την τροφη,μετα θα ερθει ο χωρος(μεγαλωνοντας) και εκει θα αφαιρεσεις καποιους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα σου πω οτι αν δεν το κανεις θα το εχεις μεσα στο κεφαλι σου σαν ανεκπληρωτο ονειρο,και για μενα πρεπει να το κανεις, για να μην συμβει αυτο.

Δεν ειναι δυσκολα ψαρια αλλα εχουν απαιτησεις σε πρωτη φαση στην φιλτρανση και την τροφη,μετα θα ερθει ο χωρος(μεγαλωνοντας) και εκει θα αφαιρεσεις καποιους.

 

 

Αν και ήδη αναλύθηκε παραπάνω... ΔΕΝ το αναλύεις κι εσύ λίγο παραπάνω (για να καταλάβω κι εγώ τι εννοείς, με αυτό που έγραψες);

Θα "έρθει" και θα μεγαλώσει ο χώρος (έστω και δια μαγείας)... πόσους μήνες μετά;

Άντε και αφαίρεσε κάποιους... πόσους να αφήσει μετά από ενάμιση χρόνο... στο 250λιτρο;

Link to comment
Share on other sites

Ελα να σου δωσω λιγο αλατονερο να κανεις γαργαρες :lolu:

Παίρνω ειδικά χάπια γιατί... το αλατόνερο μου φέρνει δίψα.   :kookoo:

 

Νικολακη μην μας ανακετευεις εμας και χαλαρωσε γιατι εισαι σε κρισιμη ηλικια!

 

 

Έχω γερή κράση και... το ξέρεις.   :bigemo_harabe_net-53:

Κι επειδή... μια εικόνα χίλιες λέξεις... σου "αφιερώνω" τα παρακάτω link.-   ;)

 

https://www.google.gr/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fcache2.asset-cache.net%2Fgc%2F550590191-shoal-of-powder-blue-tang-acanthurus-gettyimages.jpg%3Fv%3D1%26c%3DIWSAsset%26k%3D2%26d%3DX7WJLa88Cweo9HktRLaNXtzzHXqQ1D1iRu%252FChjUwxvp%252BHPbzveiF29ZXr7%252Bkeb1Wfi0FrvLAK4%252B8pKjGpuSndA%253D%253D&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.gettyimages.com%2Fdetail%2Fnews-photo%2Fshoal-of-powder-blue-tang-acanthurus-leucosternon-thaa-news-photo%2F550590191&docid=cSOa52GgzN5HuM&tbnid=71vB69aJyBQxLM%3A&w=594&h=396&bih=899&biw=1280&ved=0ahUKEwjClY7qi4PNAhXrJcAKHXkqB0EQMwhBKBwwHA&iact=mrc&uact=8

 

https://www.google.gr/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fwww.aquaworldaquarium.com%2FArticles%2FTonyGriffitts%2Fimages%2FMaldives%2FP5020604_478x269.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.aquaworldaquarium.com%2FArticles%2FTonyGriffitts%2FMaldives.html&docid=aPnGY7qemv6P-M&tbnid=nlDvqs-7B6q46M%3A&w=478&h=269&bih=899&biw=1280&ved=0ahUKEwiujOiNjIPNAhXEAcAKHR83B984ZBAzCBgoFTAV&iact=mrc&uact=8

 

https://www.google.gr/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fi.ytimg.com%2Fvi%2FeHAKeAAjEjQ%2Fhqdefault.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DeHAKeAAjEjQ&docid=1E6x3-D2wvdGkM&tbnid=UjeObQq9BDHT1M%3A&w=480&h=360&bih=899&biw=1280&ved=0ahUKEwio7pCljIPNAhWFD8AKHdGvASU4yAEQMwgVKBIwEg&iact=mrc&uact=8

 

https://www.google.gr/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Freefkeeping.com%2Fjoomla%2Fimages%2Fstories%2Ftotm%2FFeb2015%2FFTS%2FFTS02.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Freefkeeping.com%2Fjoomla%2Findex.php%2Fcurrent-issue%2Farticle%2F154-tank-of-the-month&docid=bAvw0cGVCVhVFM&tbnid=uHncMiVQQwADGM%3A&w=800&h=530&bih=899&biw=1280&ved=0ahUKEwjkhNi0jIPNAhWMBsAKHZHFAN84rAIQMwhIKEQwRA&iact=mrc&uact=8

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνει κανεις μαζι σου, πολυ σωστα τα λες αλλα απο την στιγμη που δεν βρισκονται στην φυση τους και τα εχουμε στο σαλονι μας για την δικη μας την κ@βλ@ δωρον αδωρον

 

Γεια σου Νικολακη φιλε μου :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ διαφωνεί κανείς μαζί μου (?!?!?)... σωστά τα λέω (?!?!?)... και τότε τι διαβάζω;  :detective2:

Από την στιγμή που τα βάζουμε στο σαλόνι μας σαν να είναι ακόμα ένα διακοσμητικό και ΔΕΝ τα σεβόμαστε... ενώ γνωρίζουμε τις απαιτήσεις τους... ΔΕΝ υπάρχει δικαιολογία. Δείχνει το μεγαλείο της... μ@λ@κί@ς μας.- ;)   :thumbsd:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...