Jump to content

βοηθεια με επιλογη ψαριων


Recommended Posts

Γεια σας ειμαι καινουριος στο forum και θελω βοηθεια με την επιλογη ψαριων 
το ενυδρειο ειναι 25-30 λυτρα και θελω να βαλω μεσα ενα ζευγαρη μικρον ψαριων 
ειχα σκεφτη να βαλω 2 guppy αλλα εμαθα οτι ολο γενανε και οτι ο αρσενικος θελει 
2 με 3 θηλικα και οχι μονο δεν θα χωρανε ανετα και τα τρια θα κανουν και 100 παιδια!  :phone:
μετα σκεφτικα τα endlers αλλα μια απο τα ιδια   
θελω βοηθεια!!!!
 
 
ΥΓ.το ενυδρειο εχει φυτο μεσα (δεν εχω ιδεα τι ειναι  :hehe αλλα αποτι ειδα στο ιντερνετ ειναι φικη γλυκου νερου και μιαζει καπος με ενα που το λενε αμερικανα καπος ετσι δεν εχω ιδεα παντος 
αυτος που μου το πουλισε μου ειπε πως δεν χρειαζετε υποστρωμα και να το βαλο με το γλαστρακι οπος ειναι και το εβαλα ετσι αλλα μετα απο καμια ωρα ειδα ενα βιντεο που ελεγε να μην το βαλεις 
με το πετροβαμβακα γιατι θα σαπισει!!! και το εβγαλα απο το πετροβαμβακα εκοψα τριγονικα τι ρηζα και το φητεψα στα χαλικια οπως ελεγε το βιντεο 

Link to comment
Share on other sites

Ισως θα μπορουσες να δεις για κανα μονομαχο

ειναι καλη ιδεα να βαλο μονομαχο και 2 γαριδες

αλλα προτιμο ζευγαρακι γιατι εχο κακη εμπιρεια με αυτους

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Ισως θα μπορουσες να δεις για κανα μονομαχο 

τα endlers ειναι ιδια με τα guppy? γενανε σινεχος γινονται ζευγαρια?

Link to comment
Share on other sites

τα endlers ειναι ιδια με τα guppy? γενανε σινεχος γινονται ζευγαρια?

Οι επιστημονες ειναι "στα μαχαιρια" κατα ποσο οχι μονο αν μοιαζουν αλλα ακομα και αν μιλαμε γεννετικα για το ιδιο ειδος...

Οπως και να εχει το αρσενικο γινεται 2-3 εκατοστα και το θυληκο γυρω στα 4....

Οι γιαλες που πρεπει να κραταμε αυτα τα ψαρακια πρεπει να ειναι απο 40 λιτρα και πανω...

Link to comment
Share on other sites

Οι επιστημονες ειναι "στα μαχαιρια" κατα ποσο οχι μονο αν μοιαζουν αλλα ακομα και αν μιλαμε γεννετικα για το ιδιο ειδος...

Οπως και να εχει το αρσενικο γινεται 2-3 εκατοστα και το θυληκο γυρω στα 4....

Οι γιαλες που πρεπει να κραταμε αυτα τα ψαρακια πρεπει να ειναι απο 40 λιτρα και πανω...

να σε ρωτισω μπορω να βαλο 2 μονομαχινες μαζι με γαριδες? 

ή γενικα μικρα ψαρακια εκτος μονομαχου ακομα και να ειναι ιδιο φυλο

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις βαλει τις γαριδες πρωτες εχεις καποιες ελπιδες να μην τους την πεσουν...

τορα εχει μονο ενα φυτο μεσα 

α τοσο καλα μπορω τοτε 2 guppy του ιδιου φυλου η endlers

σορρυ αν σας εχω σπασει τα νευρα αλλα ψαχνω ψαρακια

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Αν το κανεις γαριδαδικο γιατι να βαλεις και ψαρια (εφοσον τα λιτρα θεωρητικα ειναι λιγα );;

Δυο θυληκοι μονομαχοι ή δυο θυληκα γκαμπυ ή δυο θυληκα εντλερς δεν εχουν την ομορφια και τα χρωματα των αρσενικων...

Δυο αρσενικους μονομαχους ουτε με σφαιρες!!

Ζευγαρι για πολυ λιγο και ενα αρσενικος μπορει να την δει με τις γαριδες αναλογως τον χαρακτηρα του...

Τα εντλερ ειναι πανεμορφα αλλα ζευγαρωτα οποτε αν βαλεις μετα απο λιγο καιρο θα πρεπει να δεις τι θα κανεις με τον υπερπληθησμο....

Link to comment
Share on other sites

Μικρα ψαρια εκτος μονομαχου εννοεις τετρα;

Βαλε 1 μονομαχο με τις γαριδουλες αλλα θα ρισκαρεις...

ναι τετρα μπορω να βαλο? γαριδες θα δο αν βαλο καποια στιγμη

Link to comment
Share on other sites

Μικρα ψαρια εκτος μονομαχου εννοεις τετρα;

Βαλε 1 μονομαχο με τις γαριδουλες αλλα θα ρισκαρεις..

ειδα καποιες photo και το εψαξα λιγακη και πολλοι εχουν tetra σε ενιδρεια παρομοια με το δικομου ειναι και μικρα οποτε ενα ζευγαρακι θα κανει 

Link to comment
Share on other sites

Τα τετρα θελουν κοπαδακι συνηθως τα περισοτερα ειδη και ενυδρειο με μηκος για να τα ευχαριστηθεις και εσυ και να ζησουν και αυτα οπως τους αξιζει..

Γαριδουλες υπαρχουν πολλα ειδη πανεμορφα!!

Και μονομαχοι επισης...

Και γκαμπυ και εντλερ μπορει με πολλα ερωτηματικα να εβαζα αλλα θα ειχα στο πισω μερος του μυαλου μου συνεχεια την επιβαρυνση του νερου και την μειωση του πλυθησμου τους (αν αναπαραγωντουσαν)....

Link to comment
Share on other sites

Τα τετρα θελουν κοπαδακι συνηθως τα περισοτερα ειδη και ενυδρειο με μηκος για να τα ευχαριστηθεις και εσυ και να ζησουν και αυτα οπως τους αξιζει..

Γαριδουλες υπαρχουν πολλα ειδη πανεμορφα!!

Και μονομαχοι επισης...

Και γκαμπυ και εντλερ μπορει με πολλα ερωτηματικα να εβαζα αλλα θα ειχα στο πισω μερος του μυαλου μου συνεχεια την επιβαρυνση του νερου και την μειωση του πλυθησμου τους (αν αναπαραγωντουσαν)....

ευχαριστω για την βοηθεια θα παρω red cherrys γαριδουλες και θα ψαξω για 2 ψαρακια μικρα που να χορανε 

Link to comment
Share on other sites

ειδα καποιες photo και το εψαξα λιγακη και πολλοι εχουν tetra σε ενιδρεια παρομοια με το δικομου ειναι και μικρα οποτε ενα ζευγαρακι θα κανει

Αγγελε μπορεις να δεις και φωτο με καρχαριες σε γιαλες...

Δεν παει να πει οτι ειναι σωστο!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την βοηθεια θα παρω red cherrys γαριδουλες και θα ψαξω για 2 ψαρακια μικρα που να χορανε

Να σαι καλα...

Παρακαλω..

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε μπορεις να δεις και φωτο με καρχαριες σε γιαλες...

Δεν παει να πει οτι ειναι σωστο!!

το ξερω απλα ειδα και διαφορα θεματα και εγραφαν οτι μπορουν να ζουν αλλα δεν ειπα οτι θα το κανο 

λογικα θα παρο μια θηλικια μονομαχινα και πολλες γαριδες επισης και φυτα

Link to comment
Share on other sites

Παρε το ρισκο και βαλε αρσενικο αφου ομως πρωτα βαλεις τις γαριδουλες...

Οι αρσενικοι ειναι πολυ πιο ομορφοι...

Αν ειναι"υσηχος"θα ειναι ενα "γεματο" ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Παλικαρι μου, την δεν εχεις καταλαβει απ αυτα που σου λενε τα παιδεια ποιο πανω?

Πρωτα γκαμπι και εντλερ ειναι ενα ειδος που θα ιβριδιση.

Με την μονομαχινα μπορει να σου φαει το γονο που μπορει να σου κανουν οι γαριδες.

Τα συγκεκριμενα λιτρα ( συνηθως ) κανουν ειτε για ενα μονομαχο ( μονο ) η για γαριδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας δοκιμασει...

Εχει τυχει μονομαχος να συμβιωνει με γαριδες....

Μαλλον ποτε δεν θα μεγαλωσει γονο αλλα μαλλον αυτο ειναι δευτερευον οπως τα σκεφτεται ο Αγγελος...

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει σημεια να κρυφτουν μπορει και να εχει.

Ο μονομαχος ειναι παντα πολυ ζουζουνι και ψαχνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει σημεια να κρυφτουν μπορει και να εχει.

Ο μονομαχος ειναι παντα πολυ ζουζουνι και ψαχνεται.

εχω δει σε ενα ενυδρειο ενος φιλου 60λτ ειχε βαλει 2 μονομαχινες με γαριδες και πολλα φιτα 

και νομιζω θα ειναι καλητερα να βαλο μια μονομαχινα μαζι με τις γαριδες γιατι δεν θελω καμια απολια 

Link to comment
Share on other sites

εχω δει σε ενα ενυδρειο ενος φιλου 60λτ ειχε βαλει 2 μονομαχινες με γαριδες και πολλα φιτα 

και νομιζω θα ειναι καλητερα να βαλο μια μονομαχινα μαζι με τις γαριδες γιατι δεν θελω καμια απολια 

επισης δεν ενδιαφερομε για γονους 

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθες.

Σε αυτα τα λιτρα μπορεις να βαλεις εναν μονομαχο η μια μονομαχινα .

Αν βαλεις γαριδες το πιο πιθανο ειναι να γινουν μεζες.

Γοννο οταν λες δεν θες?Εννοεις απο τις γαριδες?

Βασικα αυτο δεν ειναι στο χερι σου γιατι οι γαριδες θα γεννησουν αν υπαρχουν αρσενικες και θυληκες μεσα,το θεμα ειναι αν θα επιβιωσει απο τον μονομαχο ο γοννος η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...