Jump to content

Νερό της αλλαγής για πότισμα?


Recommended Posts

Καλησπερα σας! Λογικα το νερο της αλλαγης απο φυτεμενο ενυδρειο που κανουμε καθε βδομαδα υποθετω οτι περιεχει λιπασματα και αλλα θρεπτικα συστατικα που θα ηταν χρησιμα σαν ποτισμα στα φυτα του μπαλκονιου ή της αυλης.Αντι λοιπον να πεταμε το νερο αυτο θα μπορουσαμε να το χρησιμοποιησουμε για ποτισμα? Ισχυει κατι τετοιο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ, μια χαρα νερακι ειναι κ ειναι κριμα να πηγαινει κ χαμενο. Απλα θες ενα δευτερο βαρελακι για να το μαζευεις.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Δεν ισχύει για τους θαλασσινους :):P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Αντωνη! Ετσι κι'αλλιως εγω σε βαρελι το μαζευω αλλα μεχρι τωρα το εριχνα στην αποχετευση :P

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει Κοσμα, Αμαζονιος θα γινει το μπαλκονι, τουμπανο!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το νερακι της αλλαγης για ποτισμα!

Να συμπληρωσω τι εχω προσεξει εγω,σε καποια φυτα που θελουν οξινο υποστρωμα (οπως πχ ορχιδέες),αν το νερο του ενυδρειου περιεχει αλατι (πχ αφρικανικο που ριχνω cichlid lake salt) δεν κανει.Αν ειναι απο ενυδρειο αμαζονιου κανει μια χαρα,γενικα εχε στο νου σου οτι και τα φυτα του κηπου μας εχουν απαιτησεις.

 

Σε γενικες γραμμες ομως ειναι οτι καλυτερο να καταληγει το νερο αυτο στις γλαστρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ορτανσίες, γαρδένιες, αζαλέες, ροδόδεντρα, καμέλιες, μπιγόνιες, θα είναι πολύ ευχαριστημένα με το μαλακό νεράκι της αλλαγής από το ενυδρείο μας.

Και όσο πιο όξινο τόσο καλύτερα για τα συγκεκριμένα είδη. :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! Τωρα μπορει καποιοι να τσινισουν,αλλα εβαλα 3-4 ramshorn στην πιατελα μιας ζαρντινιερας εδω και ενα μηνα και ζουν ακομα εκει.Εχουν κανει την πιατελα ασπρη.Λαμπει απο καθαριοτητα.Το νερο ηταν μαυρο σαν βουρκος

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ, μια χαρα νερακι ειναι κ ειναι κριμα να πηγαινει κ χαμενο. Απλα θες ενα δευτερο βαρελακι για να το μαζευεις.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Δεν ισχύει για τους θαλασσινους :):P

Ασε η χαρα μου στο πρωτο μου αδειασμα του σκιμμερ πριν λιγο καιρο, εχοντας 15 χρονια μονο γλυκο νερο ηταν απιστευτη!!!

Σκεφτηκα, τελειο λίπασμα για το μπαλκόνι!!!

Ευτυχως μου εκοψε ενω ειχα οριακα ριξει λιγο στη πρωτη γλαστρα....

Link to comment
Share on other sites

Τουμπανο θα γινουν τα φυτα Κοσμα.

Τα λιπασματα που ριχνεις αλλα και τα νιτρικα που εχει το νερο της αλλαγης θα κανουν πολυ καλο στα φυτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! Τωρα μπορει καποιοι να τσινισουν,αλλα εβαλα 3-4 ramshorn στην πιατελα μιας ζαρντινιερας εδω και ενα μηνα και ζουν ακομα εκει.Εχουν κανει την πιατελα ασπρη.Λαμπει απο καθαριοτητα.Το νερο ηταν μαυρο σαν βουρκος

Θα το πω στην μανα μου,που καθεται και καθαριζει τα πιατακια γιατι γεμιζουν σημαδια  :hehe

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! Τωρα μπορει καποιοι να τσινισουν,αλλα εβαλα 3-4 ramshorn στην πιατελα μιας ζαρντινιερας εδω και ενα μηνα και ζουν ακομα εκει.Εχουν κανει την πιατελα ασπρη.Λαμπει απο καθαριοτητα.Το νερο ηταν μαυρο σαν βουρκος

Οταν λες πιατελα εννοεις αυτο που στραγγιζει το νερο απο το ποτισμα; γιατι αν αφηνεις εκει νερο, εκτος απο σαλιγκαρια θα βρεις και κουνουπια!

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...