Jump to content

καταστροφή αλγης με υπερήχους .


Recommended Posts

χάζευα στο ιντερνετ και βρήκα αυτό.

 

http://www.algaefree.info/en/aquariums/wells.html

 

 

έχει ακούσει κανείς κάτι?

 

ακούγεται too good to be true

Link to comment
Share on other sites

Μπα... Γνωρίζοντας λόγω επαγγέλματος τις ιδιότητες του υπερήχου αμφιβάλλω...

Link to comment
Share on other sites

Και ο οδοντίατρος καθαρισμό σου κάνει με υπερήχους, γιατί όχι και εδώ;  Έχουμε οδοντίατρο στη παρέα να μας πει τη γνώμη του;

Ίσως ο συνειρμός μου να είναι επιπέδου καφενείου, οπότε μην βαράτε!

Link to comment
Share on other sites

Ο οδοντιατρος σπαει τη πλακα με τους υπερηχους. Δηλαδη τα ηχητικα κυμματα της συσκευης συντονιζονται με τα οστα τα οποια κινουνται και πεφτει η πλακα απο πανω τους.

Εγω ως φυσικοθεραπευτης με τη δικη μου συσκευη συντονίζω το κολλαγονο παλι για συγκεκριμενο οφελος.

Στο ενυδριο τι ειδος ιστου, που μονο η αλγη εχει, θα συντονιζει;

Επισης, θα πρεπει να τη σκοτωνει καιγοντας τη, αφου η ηχητικη ενεργεια του υπερηχου απορροφαται ως μηχανικη απο τους ιστους και η συσσωρευση της προκαλει αυξηση της θερμοκρασιας μεσω της τριβης των ιστων.

Αρα θα θελει εντονο ηπερηχο, οπου αμφιβαλλω αν δεν θα καιει και τα υπολοιπα ζωντανα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ok σωστά ακούγονται όλα αυτά,δηλαδή η εταιρία είναι απάτη μου λες

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω κατι τετοιο. Μοιραζομαι την αποψη μου. Και για τα uv λενε πως κανουν αποστειρωση. Κανουν;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάνει δουλειά δεν λένε ψέματα αλλά δεν κάνει για ενυδρεία, αποστειρώνει πισίνες, υδραγωγεία, κτλ. όπου δηλαδή θέλουμε να κρατήσουμε καθαρό το νερό χωρίς χημικά. Αν το βάλουμε στο ενυδρείο θα τα ξεκάνει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα και ενΑ λινκ που λέει πως είνα για ενυδρειακη χρήση

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω κατι τετοιο. Μοιραζομαι την αποψη μου. Και για τα uv λενε πως κανουν αποστειρωση. Κανουν;

αν δεν εκαναν ολοι αυτοι που εχουν λιμνες θα ειχαν μια τρυπα με πρασινο νερο και τιποτα αλλο 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω κατι τετοιο. Μοιραζομαι την αποψη μου. Και για τα uv λενε πως κανουν αποστειρωση. Κανουν;

Εννοείται ότι κάνουν . Βαλε λάμπα uv σε green water άλγη και σε 2 μέρες το νερο κρύσταλλο

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδια οι υν σκοτωνουν λογω διαπερατοτητας συγκεκριμενους μονοκυτταρους, δεν αποστειρωνει ομως απολυτα απ οτι βλεπω στο reef. Για το υπερηχο οκ να τα σκοτωνει ολα, επιλεκτικα πως ομως;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδια οι υν σκοτωνουν λογω διαπερατοτητας συγκεκριμενους μονοκυτταρους, δεν αποστειρωνει ομως απολυτα απ οτι βλεπω στο reef. Για το υπερηχο οκ να τα σκοτωνει ολα, επιλεκτικα πως ομως;;

θα εχει καποιο φασμα που δουλευει 

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδια οι υν σκοτωνουν λογω διαπερατοτητας συγκεκριμενους μονοκυτταρους, δεν αποστειρωνει ομως απολυτα απ οτι βλεπω στο reef. Για το υπερηχο οκ να τα σκοτωνει ολα, επιλεκτικα πως ομως;;

οι uv δεν σκοτώνουν τα πάντα λόγω έντασης. είναι χαμηλή

Link to comment
Share on other sites

Και τελος ο ηχος ταξιδευει ευκολα παντου μεσα στο νερο... Αν δουλευει σωστα αυτη η συσκευη τοτε θα κανει ολικο καθαρισμο!

Φαινεται πολλα υποσχομενο, μακαρι να δουλευει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...