Jump to content

Το νέο χρυσόψαρό μου.


Recommended Posts

:bigemo_harabe_net-109:Καλησπέρα σας.Χθες απέκτησα ένα χρυσόψαρο(πορτοκαλί και μαύρο).Θα ήθελα αν γίνεται να μου στείλετε κάποια άρθα (από το forum)που να είναι χρήσιμα για τη καλύτερη διαβίωση του.Ευχαριστώ ^_^ 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα:ανάμεσα στα μάτια του έχει δύο σπυράκια σαν ελιές.Αυτό είναι κάτι κακό??Δεν θέλω να πάθει κάτι... :blink::waaa: Σας παρακαλώ βοηθήστε με!Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φώτο όσο πιο έγκαιρα μπορώ

Έγινε επεξεργασία - MarinaStar
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι μην ανησυχείς!

Όλα τα χρυσόψαρα το έχουν! ;)

Αχ σε χιλιο-ευχαριστώ....(ανησύχησα γιατί διάβασα ένα άρθο εδώ που είχε βγάλει σπυράκια από αμμωνία...)

Link to comment
Share on other sites

επίσης να ρωτήσω κατι ακόμα...πηγαίνει όλο στην επιφάνεια του νερού και ψάχνει για τροφή ενώ είναι  ταϊσμενο το ψαράκι και ανοίγει το στόμα του σαν να τρώει και δεν κάνει να απορροφάει οξυγόνο..από αύριο θα μουλιάζω τη τροφή του αλλά μπορώ να κάνω κατι άλλο για να μην το κάνει αυτο?Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - MarinaStar
Link to comment
Share on other sites

E βασικα το χρυσόψαρο πεινάει συνέχεια..

 

Πάντως από αυτή την συμπεριφορά έγωθα έκανα και 2 μετρησούλες. Αμμωνία-νιτρώδη. Αν είναι 0 απλά είναι λαίμαργος :)

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια με μεγάλη όρεξη, και συνέχεια βρίσκονται σε αναζήτηση τροφής.

Καλό είναι να μουλιάζεις όπως γράφεις τη τροφή του για να μην τη λαμβάνει από την επιφάνεια και καταπίνει και αέρα, για αποφυγή προβλημάτων με τη νηκτική κύστη.

Link to comment
Share on other sites

E βασικα το χρυσόψαρο πεινάει συνέχεια..

 

Πάντως από αυτή την συμπεριφορά έγωθα έκανα και 2 μετρησούλες. Αμμωνία-νιτρώδη. Αν είναι 0 απλά είναι λαίμαργος :)

 

ευχαριστώ,αλλά τι ακριβώς μετράτε και με ποιο εργαλείο??(είμαι αρχάρια και δεν καταλαβαίνω)

Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια με μεγάλη όρεξη, και συνέχεια βρίσκονται σε αναζήτηση τροφής.

Καλό είναι να μουλιάζεις όπως γράφεις τη τροφή του για να μην τη λαμβάνει από την επιφάνεια και καταπίνει και αέρα, για αποφυγή προβλημάτων με τη νηκτική κύστη.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πριν φθάσουμε στις μετρήσεις, αν σου είναι εύκολο, γράψε μας δυο λόγια για το ενυδρείο σου. Πόσο καιρό είναι σε λειτουργία, πόσα λίτρα είναι, τι φίλτρο χρησιμοποιείς, τι υλικά, και ότι άλλες πληροφορίες μπορείς. :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μου είναι γύρω στα 3 λίτρα(υπερβολικά μικρό και βέβαια προσπαθώ να το αλλάξω όσο πιο σύντομα μπορώ)με ένα διακοσμητικό σαν πλοκάμια ένα πράγμα και καφε χαλικάκι.Στεμαχωριέμαι για το ενυδρείο που είναι σε τέτοιο μέγεθος.(μου το πηραν δώρο).Σε ένα ενυδρείο 10 λίτρων ή 20 λίτρων θα ήταν καλά?Επίσης κάθε πότε πρέπει ν το αλλάζω?Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι αρκετά μικρό!

Κανονικά τα χρυσόψαρα θέλουν 1 μέτρο μήκος ενυδρείου αλλά για αρχή μπορείς να πάρεις 60λ. και θα είναι οκ.Προσπάθησε όμως να πάρεις φίλτρο το συντομότερο δυνατό και έως τότε κάνε πολύ συχνές αλλαγές νερού και μην ταΐζεις πολύ.

Βάλε το νέο ενυδρείο στο πρόγραμμα άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι που το λεω αλλα αν μεινει εκει το χρυσοψαρο σε δυο εβδομαδες το πολυ θα το χασεις.

Αν δεν σε νοιαζει δεν πειραζει,δεν εισαι η μονη εξαλου..

Αν θες να κανεις κατι σωστο χρειαζεσαι ενα ενυδρειο 60-120 λιτρα (αναλογα το ειδος χρυσοψαρου) και φιλτρο στρωμενο (με βιολογια) και να κανει αρκετη αναταραξη για οξυγονοη του νερου.

 

Αυτη τη στιγμη καιγεται απο αμμωνια (απο τα κατουρα του) και προσπαθει να παρει αερα απο την επιφανεια γι'αυτο ανοιγει το στομα του εξω απο το νερο,δεν πειναει.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι αρκετά μικρό!

Κανονικά τα χρυσόψαρα θέλουν 1 μέτρο μήκος ενυδρείου αλλά για αρχή μπορείς να πάρεις 60λ. και θα είναι οκ.Προσπάθησε όμως να πάρεις φίλτρο το συντομότερο δυνατό και έως τότε κάνε πολύ συχνές αλλαγές νερού και μην ταΐζεις πολύ.

Βάλε το νέο ενυδρείο στο πρόγραμμα άμεσα!

  

Λυπαμαι που το λεω αλλα αν μεινει εκει το χρυσοψαρο σε δυο εβδομαδες το πολυ θα το χασεις.

Αν δεν σε νοιαζει δεν πειραζει,δεν εισαι η μονη εξαλου..

Αν θες να κανεις κατι σωστο χρειαζεσαι ενα ενυδρειο 60-120 λιτρα (αναλογα το ειδος χρυσοψαρου) και φιλτρο στρωμενο (με βιολογια) και να κανει αρκετη αναταραξη για οξυγονοη του νερου.

 

Αυτη τη στιγμη καιγεται απο αμμωνια (απο τα κατουρα του) και προσπαθει να παρει αερα απο την επιφανεια γι'αυτο ανοιγει το στομα του εξω απο το νερο,δεν πειναει.

Ευχαριστώ πολύ,αλλά θα ήθελα να ρωτήσω..ξέρω μια φίλη που το έχει μέσα σε μια γυάλα 5 χρόνια!!!!Ζει ακόμα το ψαράκι χωρίς φίλτρο χωρίς τίποτα..το λυπάμαι βέβαια..να πω επίσης πως το ψαράκι είναι πορτοκαλί με μαύρες βούλες..ξέρετε τι είδος είναι??Ευχαριστώ..θα κάνω το καλύτερο ποου μπορώ
Link to comment
Share on other sites

Επιβιώνει Μαρίνα δεν ζει...

 

Γενικά , τα χρυσόψαρα είναι πολύ παρεξηγημένα ως προς το μέγεθος της γυάλας που μπορούν να ζήσουν. Και για αυτό φταίνε όλοι οι έμπορες που τα πουλούν πακέτο με 1 γυάλα 3-4 και 5 λίτρα.

 

Ούτε εγώ το ήξερα μέχρι να αρχίσω το ψάξιμο στο ενυδρειακό χόμπι.

 

Ότι χρυσόψαρο και να είναι , αν καταφέρεις να του πάρεις ενυδρείο 60 λίτρα και το φτιάξουμε εδώ μαζί προσεχτικά θα είναι μια χαρά.

 

Εγώ για αυτό σου έγραψα παραπάνω κάνε τεστ αμμωνίας και νιτρόδων. Από αυτό που είπες κατάλαβα πως το ψάρι δεν παριστάνει ότι τρώει αλλά προσπαθεί να αναπνεύσει γιατί καίγεται από την αμμωνία ή τα νιτρώδη έχουν αντικαταστήσει την αιμοσφαιρίνη στο αίμα.

Ίσως δεν έχει ούτε 2 εβδομάδες ζωή όπως αναφέρθηκε παραπάνω.

 

Πάρε μία απόφαση γρήγορα και κάνε το come back με νέα για να σε βοηθήσουμε!

Έγινε επεξεργασία - Light0r
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιβιώνει Μαρίνα δεν ζει...

 

Γενικά , τα χρυσόψαρα είναι πολύ παρεξηγημένα ως προς το μέγεθος της γυάλας που μπορούν να ζήσουν. Και για αυτό φταίνε όλοι οι έμπορες που τα πουλούν πακέτο με 1 γυάλα 3-4 και 5 λίτρα.

 

Ούτε εγώ το ήξερα μέχρι να αρχίσω το ψάξιμο στο ενυδρειακό χόμπι.

 

Ότι χρυσόψαρο και να είναι , αν καταφέρεις να του πάρεις ενυδρείο 60 λίτρα και το φτιάξουμε εδώ μαζί προσεχτικά θα είναι μια χαρά.

 

Εγώ για αυτό σου έγραψα παραπάνω κάνε τεστ αμμωνίας και νιτρόδων. Από αυτό που είπες κατάλαβα πως το ψάρι δεν παριστάνει ότι τρώει αλλά προσπαθεί να αναπνεύσει γιατί καίγεται από την αμμωνία ή τα νιτρώδη έχουν αντικαταστήσει την αιμοσφαιρίνη στο αίμα.

Ίσως δεν έχει ούτε 2 εβδομάδες ζωή όπως αναφέρθηκε παραπάνω.

 

Πάρε μία απόφαση γρήγορα και κάνε το come back με νέα για να σε βοηθήσουμε!

Ευχαριστώ εχώ ανοίξει πόσα site και ψάχνω κάτι οικονομικό οσο μπορώ..Υπάρχει κάποιο εδώ που πουλάει ενυδρείο?Αυτό το τεστ πως θα το κάνω δεν κατάλαβα..ένα ενυδρείο με 20λ περίπου θα είναι καλό?Μήπως θα ήταν ποιο εύκολο να κατασκευαστεί ένα ενυδρείο σε ορισμένες διαστάσεις...?

Link to comment
Share on other sites

Για χρυσόψαρο κανένα κατά την γνώμη μου , για μονομάχο αρκετά.

 

Σου αρέσει ο μονομάχος;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ εχώ ανοίξει πόσα site και ψάχνω κάτι οικονομικό οσο μπορώ..Υπάρχει κάποιο εδώ που πουλάει ενυδρείο?Αυτό το τεστ πως θα το κάνω δεν κατάλαβα..ένα ενυδρείο με 20λ περίπου θα είναι καλό?Μήπως θα ήταν ποιο εύκολο να κατασκευαστεί ένα ενυδρείο σε ορισμένες διαστάσεις...?

Κοιτα τις αγγελιες στο φορουμ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ενα 60 λίτρο την sun sun με φίλτρο και φωτισμό σε αρκετά καλή τιμή !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βρει 60 λ. με 30ευρώ(με μεταφορικά και καλό φίλτρο)

Αν ψάξεις θα βρεις σίγουρα!;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βρει 60 λ. με 30ευρώ(με μεταφορικά και καλό φίλτρο)

Αν ψάξεις θα βρεις σίγουρα! ;)

Θυμάστε μάρκα ή έστω κάποιο άλλο χαρακτηριστικό?Από εξωτερικό??Έχει καιρό που το είδες?Ήταν μεταχειρισμένο?Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - MarinaStar
Link to comment
Share on other sites

Τι ειδος ειναι το ψαρακι;

Βαλε καμια φωτογραφια.

Το 60λιτρο ειναι μικρο για ενηλικα χρυσοψαρα.

Αν δεν θελεις αργοτερα (σε 1-2 χρονια) να το αλλαξεις ,παρε απο τωρα ενα μεγαλυτερο.

Το ψαρι δεν πειναει , προσπαθει να παρει οξυγονο απο την επιφανεια κανοντας αυτην την κινηση.

Πραγμα πολυ φυσιολογικο ,εφοσον βρισκεται σε στασιμο η μη οξυγωνομενο νερο..

Δεν θα επρεπε να το κανει φυσιολογικα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...