Jump to content

Recommended Posts

Πριν ενα μηνα ακριβως παρελαβα τα φυτα για το καινουργιο μου ενυδρειο (να θυμισω διαστασεις 70*40*45) και μετα απο αρκετο ψαξιμο αποφασισα να χρησιμοποιησω την Dry start μεθοδο για το φυτεμα. 

Χρησιμοποιηθηκαν 9 γλαστρακια Cuba και 2 Hydrocotyle sp Japan. Παρακατω ειναι η φωτο αμεσως μετα το φυτεμα:

post-61071-0-03805900-1464277629_thumb.jpg

Ο βυθος εχει υψος 5cm μπροστα και 10cm στο πισω μερος, οποτε υπολογισα το νερο ν καλυπτει ελαφρως τα φυτα μπροστα. 

Μια εβδομαδα αργοτερα η εικονα του του ενυδρειου ηταν η εξης:

post-61071-0-54259600-1464278566_thumb.jpg

Σχετικα μικρη αναπτυξη που ομως αργοτερα βελτιωθηκε και φτανουμε στον ενα μηνα που πλεον η Cuba  εχει παρει για τα καλα μπρος κ εχει απλωσει:

post-61071-0-87361500-1464278739_thumb.jpg

post-61071-0-73305200-1464278827_thumb.jpg

 

Παρατηρησεις απο την διαδικασια:

Καταρχην το αυτονοητο,  το ενυδρειο κλεινει απο πανω με διαφανο σελοφαν για να κρατησει υγρασια.

Το σελοφαν ανοιγει καθημερινα για καμια ωρα και τα φυτα βρεχονται με ψεκαστηρι το οποιο περιεχει νερο κ ελαχιστο flourish γενικο.

Τα φυτα που ηταν μπροστα και ηταν μερικως σκεπασμενα με νερο, ειχαν πιο αργη αναπτυξη πιθανων λογω ελαχιστης προσβασης σε CO2 (H περιεκτηκοτητα του αερα σε CO2 ειναι περιπου 400ppm, αρα ανεξαντλητο, ενω στο νερο δυκτυου ελαχιστο ως μηδενικο) Οταν κατεβασα ελαχιστα τη σταθμη ωστε να βρεχονται μονο οι ριζες στα μπροστα φυτα, αρχισαν να αναπτυσονται ταχυτερα.

Η Cuba παρολο που ειναι ενα ιδιαιτερο φυτο, με τη μεθοδο Dry start δεν παρατηρησα να σαπιζει ουτε μια τουφα. Και λογω ελλειψης ανωσης (και με την προυποθεση οτι υπαρχει αρκετο φως) τα νεα κλαδακια κ αυτα που αναπτυσονται, μενουν στο βυθο κ δεν ανεβαινουν προς τα πανω.

Τελος η Hydrocotyle απο την πρωτη βδομαδα αρχισε να αναπτυσετε γρηγορα. Ειναι ενα πολυ ομορφο φυτο το οποιο δινει ογκο κ εχει την ιδιαιτεροτητα οτι μπορεις να την κρατησεις σε οποιο υψος θες χωρις κλαδεμα. (πιεση με το χερι) Συνισταται σε ολους.

 

Το ενυδρειο θα γεμισει σε δυο η τρεις βδομαδες περιπου. Ο μονος φοβος ειναι τo σοκ στα φυτα απο τη μειωση της προσβασης σε αρκετο CO2. Θα δειξει...

Αποριες κ παρατηρησεις καλοδεχουμενες

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε Αντωνη! Δεν την γνωριζω την μεθοδο για να κανω σχολια αλλα αυτο που βλεπω να εξελισσεται φαινεται γ@μ@το

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Αντώνη και από εμένα, το ενυδρείο τα σπάει!!! :bigemo_harabe_net-193:  :bigemo_harabe_net-193:

Πολύ ωραία έχει γίνει η cuba!!! Δώσε και άλλες πληροφορίες για το υπόστρωμα ή τι θα φιλοξενήσει το νέο σου ενυδρείο...:P

Το ενυδρείο μόνος σου το κόλλησες;  Το καπάκι νομίζω είναι diy και έχεις κάνει κάπου σχετική παρουσίαση;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια.

Ναι το ενυδρειο και το καπακι ειναι DIY. Περισσοτερες πληροφοριες εδω: http://www.aquazone.gr/forums/topic/103329-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B5%CF%87%CF%89%CF%82-iwagumi/#entry1100451

Τα ψαρακια θα αργησουν ακομα. Ισως να μην βαλω πριν φυγει το καλοκαιρι. 

Το θεμα το ανοιξα πιο πολυ για τη Dry start μεθοδο, παρα σαν παρουσιαση του ενυδρειου. 

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο Αντώνη , την είχα ψάξει καλά την dry start και νομίζω έπραξες το καλύτερο.

 

1 μήνα ακόμα τον έχεις άνετα όπως βλέπω πάντως για να κόψεις για 1η φορά.

Μπορείς πάντως  γεμίσεις σιγά σιγά αν θες δεν πρόκειται να σηκωθεί τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης , να προσθέσω κάποια ΟΦΕΛΗ της dry start.

 

Δεν έχεις αντίπαλο την άλγη . Ποτέ. Εμένα πχ τώρα η κούμπα μεγαλώνει υγιέστατη καταπράσινη ανοιχτή με διαμάντια από το pearling πάνω της , ΑΛΛΑ πχ τώρα έχω μία αρχή green dust , green dot επειδή σήκωσα κατά άγνωστο τρόπο 40-50 νο3 σε συνδιασμό με το φως. Αν δεν χτυπήσω μεγάλες αλλαγές νερού κινδυνεύει να μολυνθεί και αυτή.

 

Στο dry start αυτά δεν παίζουν.

 

Επίσης, όταν την κάνεις submerged πρέπει να την βομβαρδίσεις co2. Μιλάω για co2 που τα ψάρια δεν αντέχουν και να το μειώσεις σταδιακά με τις μέρες. Για τις πρώτες μέρες όμως θέλει βομβαρδισμό λόγω του υψηλού co2 που δέχεται τώρα στην dry start.

 

Δύσκολα θα σου μαυρίσει εφόσον έχεις υπόστρωμα αν και να ξέρεις Αντώνη πως 80% η κούμπα τρέφεται από την στήλη του νερού οπότε μετά και αφού προσαρμοστεί σε submerged θα πρέπει να εμπλουτίσεις τη στήλη με λιπάσματα.

 

Αυτά, μπόμπα πάει αλλά για 4 εβδομάδες ακόμα , ακόμα και αν γεμίσεις το ενυδρείο μη την πειράξεις καλύτερα εκτός αν κάπου ενοχλεί η ψηλώσει κανένα κομμάτι πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης , να προσθέσω κάποια ΟΦΕΛΗ της dry start.

 

Δεν έχεις αντίπαλο την άλγη . Ποτέ. Εμένα πχ τώρα η κούμπα μεγαλώνει υγιέστατη καταπράσινη ανοιχτή με διαμάντια από το pearling πάνω της , ΑΛΛΑ πχ τώρα έχω μία αρχή green dust , green dot επειδή σήκωσα κατά άγνωστο τρόπο 40-50 νο3 σε συνδιασμό με το φως. Αν δεν χτυπήσω μεγάλες αλλαγές νερού κινδυνεύει να μολυνθεί και αυτή.

 

Στο dry start αυτά δεν παίζουν.

 

Επίσης, όταν την κάνεις submerged πρέπει να την βομβαρδίσεις co2. Μιλάω για co2 που τα ψάρια δεν αντέχουν και να το μειώσεις σταδιακά με τις μέρες. Για τις πρώτες μέρες όμως θέλει βομβαρδισμό λόγω του υψηλού co2 που δέχεται τώρα στην dry start.

 

Δύσκολα θα σου μαυρίσει εφόσον έχεις υπόστρωμα αν και να ξέρεις Αντώνη πως 80% η κούμπα τρέφεται από την στήλη του νερού οπότε μετά και αφού προσαρμοστεί σε submerged θα πρέπει να εμπλουτίσεις τη στήλη με λιπάσματα.

 

Αυτά, μπόμπα πάει αλλά για 4 εβδομάδες ακόμα , ακόμα και αν γεμίσεις το ενυδρείο μη την πειράξεις καλύτερα εκτός αν κάπου ενοχλεί η ψηλώσει κανένα κομμάτι πολύ.

Ρε συ Ευθυμη, πρεπει να βλεπεις εφιαλτες με αλγες τα βραδια  :D  Αν παντως μου παρουσιαστει προβλημα ξερω εναν που τις εχει περασει ολες. Αυτον θα ρωτησω :lolu:

 

Μπραβο μερικοι πραγματικα ζωγραφιζετε στα φυτεμενα...

Σταθη, ας ειναι καλα το Youtube που δινει ιδεες ^_^

Link to comment
Share on other sites

Να μην ανησυχείς πρωτού δοκιμάζεις οτιδήποτε χτύπα ένα τηλέφωνο θα έχω εμπειρία επί του θέματος αχχα :P

Link to comment
Share on other sites

Επίσης , να προσθέσω κάποια ΟΦΕΛΗ της dry start.

 

Δεν έχεις αντίπαλο την άλγη . Ποτέ. Εμένα πχ τώρα η κούμπα μεγαλώνει υγιέστατη καταπράσινη ανοιχτή με διαμάντια από το pearling πάνω της , ΑΛΛΑ πχ τώρα έχω μία αρχή green dust , green dot επειδή σήκωσα κατά άγνωστο τρόπο 40-50 νο3 σε συνδιασμό με το φως. Αν δεν χτυπήσω μεγάλες αλλαγές νερού κινδυνεύει να μολυνθεί και αυτή.

 

Στο dry start αυτά δεν παίζουν.

 

Επίσης, όταν την κάνεις submerged πρέπει να την βομβαρδίσεις co2. Μιλάω για co2 που τα ψάρια δεν αντέχουν και να το μειώσεις σταδιακά με τις μέρες. Για τις πρώτες μέρες όμως θέλει βομβαρδισμό λόγω του υψηλού co2 που δέχεται τώρα στην dry start.

 

Δύσκολα θα σου μαυρίσει εφόσον έχεις υπόστρωμα αν και να ξέρεις Αντώνη πως 80% η κούμπα τρέφεται από την στήλη του νερού οπότε μετά και αφού προσαρμοστεί σε submerged θα πρέπει να εμπλουτίσεις τη στήλη με λιπάσματα.

 

Αυτά, μπόμπα πάει αλλά για 4 εβδομάδες ακόμα , ακόμα και αν γεμίσεις το ενυδρείο μη την πειράξεις καλύτερα εκτός αν κάπου ενοχλεί η ψηλώσει κανένα κομμάτι πολύ.

 

Δεν ξερω που τ διαβασες αυτα και εβγαλες αυτο το συμπερασμα αλλα πραγματικα δεν ισχυουν αυτα που γραφεις...

Επειδη εχω δοκιμασει αυτη τη μεθοδο,ισως και να ειμουν ο πρωτος σ αυτο το φορουμ που εκανα το πειραμα αυτο..οι αλγες παντα υπαρχουν...ακομα και αν αφησεις λιγο παραπανω νερο μεσα πιανεις κυανο η στην καλυτερη περιπτωση τα φυτα σου πιανουν fungus...

Αν ποτε δοκιμασεις αυτη τη μεθοδο ο ιδιος θα δεις πολλα,τωρα χωρις να την εχεις δοκιμασει δεν μπορεις να λες τιποτα Ευθυμη...

Διαβασε και εδω και εδω

 

Αντωνη,ωραια παει το ενυδρειο,αυριο θα σου γραψω μερικα πραγματα που θα πρεπει να προσεξεις στη συνεχεια.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω διαβάσει όσο το έψαχνα. Αυτό βέβαια υπό την προυπόθεση ότι θα κρατάς υγρασία δεν θα έχεις λακούβες με νερό. Μπορεί να είναι και λάθος αυτό που διάβασα.

 

Είδα και αρκετά fail που λες αλλά δεν διάβασα πιο πολύ πάνω σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω διαβάσει όσο το έψαχνα. Αυτό βέβαια υπό την προυπόθεση ότι θα κρατάς υγρασία δεν θα έχεις λακούβες με νερό. Μπορεί να είναι και λάθος αυτό που διάβασα.

Είδα και αρκετά fail που λες αλλά δεν διάβασα πιο πολύ πάνω σε αυτά.

Αυτο που θελει να πει ο Κωστας και που θελω να τονισω κι εγω ειναι να μην σπαμαρεις οτι βλεπεις και οτι διαβαζεις στο διαδυκτιο λες και εισαι παπαγαλακι, χωρις να το εχεις ζησει ο ιδιος. Τετοιες γνωσεις ειναι επιφανειακες και δεν χρησιμευουν πουθενα.

Αντωνη ωραιο το πας φιλε. Μπραβο.

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Aντωνη,θα σου γραψω μερικα πραγματα για την μεθοδο που διαλεξες να δουλεψεις.

Καταρχην,κανε τρυπες στο σελοφαν,αν δεν εχεις κανει ηδη.

Ξεκασμα 2-3 φορες την ημερα θα κανει καλο,ειδικα αν περνεις νερο απο αλλο φυτεμενο ενυδρειο που εχει νιτρικα και λιπασματα,ακομα καλυτερα.

Αν δεν εχεις αλλο ενυδρειο για να περνεις νερο απο εκει,τοτε καλο ειναι να βαζεις στο ψεκαστηρι νερο απο οσμωση η απιονισμενο με λιγο λιπασμα. Και αυτο γιατι αν βαζεις βρυση θα γεμισουν τα τζαμια σου με αλατα και μετα θα τριβεις σαν τρελος.

Το φως αστο να χτυπα 12 ωρες συνεχομενες.

Οσον αγορα το νερο που μενει μεσα και λιμναζει,μη το αφηνεις καθολου γιατι μπορει να εχεις προβλημα.Αν λιμναζει νερο,μπορει να πιασει αλγες εκει η και ακομα να σου σαπισουν τα φυτα απο fungus.Οπωτε οπου λιμναζει νερο,ειτε το τραβας με σωληνακι αεραντλιας ειτε με χαρτι κουζινας.

Οταν ερθει η ωρα να γεμισεις το ενυδρειο,θα πρεπει να το γεμισεις και να το αδειασεις 2-3 φορες,για να ξεπληθουν ολα,να τραβιζεις τα λιπασματα και τα επιπλεον θρεπτικα,αν δεν το κανεις υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να γεμισεις αλγες συντομα μετα το γεμισμα,οπωτε γεμιζεις-αδειαζεις,γεμιζεις-αδειαζεις,γεμιζεις-αδειαζεις και γεμιζεις.

Στην αρχη τα φυτα ετσι και αλλιως θα παθουν σοκ αφου θα πρεπει να περασουν απο την emersed κατασταση στην submersed.Καλο ειναι να ριχνεις λιγο περισσοτερο co2 οταν γεμισεις.

Να ξερεις οτι με την dry start η cuba και γενικα ολα τα φυτα κανουν μεγαλητερες και καλυτερες ριζες.

Οτι αλλο θες ρωτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κωστη καταρχην ευχαριστω για τις συμβουλές. Καταλαθος γιναν 2 τρυπουλες εκει που παταει το φωτιστικο και τις αφησα. Τα φυτά τα ψεκαζω καθε απόγευμα που γυρναω σπιτι. Μεχρι την επομενη μερα δειχνει να κρατάει την υγρασια σε σχετικα καλα επιπεδα. (Ισως χωσω τη σύζυγο να τα ψεκαζει κ μια το πρωι :) ) Οσμωση δεν εχω και το μικρο το γαριδαδικο εχει διαφορες αλγες μεσα κ δε θελω να ρισκαρω να μεταφερω τιποτα. Παντως αλατα δεν εχει πιασει ενα μηνα τωρα. Μπορει να βοηθαει οτι σκουπιζω με πανακι το μπροστα τζαμι μετα το ψεκασμα. Αλλα θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θα παρω ενα μπετονακι απεσταγμενο. Τα φωτα αναβουν 9 ώρες. Να τα παω κατευθείαν 12 η να τα ανεβασω σταδιακα?

Link to comment
Share on other sites

Κανε αρκετες μικρες τρυπες στο σελοφαν με οδοντογλυφιδα,θα βοηθησει στην ανταλλαγη αεριων,στην εισοδο φρεσκου οξυγονου αλλα και co2 μεσα στο ενυδρειο.

Αφου σκουπιζεις με πανακι εισαι οκ,γι αυτο δεν εχεις αλατα ακομα,απλα με το απιονισμενο η με οσμωση θα εισαι πιο ανετος.

Οσο πιο πολυ υγρασια εχει μεσα το ενυδρειο,τοσο καλυτερα και γι αυτο σου λεω αν μπορεις να ψεκαζεις 2-3 φορες την ημερα,απλα μην αφηνεις νερο να λιμναζει μεσα.

Το φως βαλτο 12 ωρες κατευθειαν,δεν εχεις θεμα γιατι δεν υπαρχει νερο μεσα ωστε να γεμισεις αλγες.

Παντως διαλεξες καλη εποχη για να το κανεις αφου δεν εχουν ξεκινησει οι ζεστες αλλα δεν εχει και κρυο.Η θερμοκρασια παιζει μεγαλο ρολο.

Εγω το εκανα χειμωνα και ταλαιπορηθικα αρκετα λογο του κρυου,αργησε περισσοτερο να απλωσει η κουμπα.

Η καλυτερη εποχη για κατι τετοιο ειναι η ανοιξη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Κωστη. Θα ακολουθήσω τις συμβουλες σου. Νερο παντως δεν αφηνω να λιμναζει απο την δευτερη εβδομαδα κ μετα. Αν παρατηρήσεις μεσα στο ενυδρείο υπαρχει ενα θερμομετρο. Η θεαματικη ανάπτυξη ξεκινησε οταν ειχα πανω απο 25C (με τα φωτα αναμενα). Για λιπανση μεσα στο απιονισμενο λιγο flourish ειναι οκ η να προσθεσω κ τιποτα αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι με λιγο flourish θα εισαι οκ μεσα στο ψεκαστηρι.

Ναι οταν η θερμοκρασια μεσα στο ενυδρειο ειναι 26-27 εισαι κομπλε,οσο περιπου δηλαδη θα πρεπει να εχεις και μετα οταν γεμισεις.

Μη ξεχασεις να γεμισεις κα να αδειασεις το ενυδρειο με νερο 2-3 φορες,πριν το τελικο γεμισμα,ειναι σημαντικο αυτο για να αποφυγεις τις αλγες μετα το πρωτο γεμισμα.

Επισης να ξερεις οτι μετα το γεμισμα το ενυδρειο σου υπαρχει μεγαλη περιπτωση να στρωσει στον μισο χρονο,ηδη υπαρχουν βακτηρια στο υποστρωμα τοσο καιρο που ακολουθεις αυτη τη μεθοδο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το ενυδρειο μετα απο 7 εβδομαδες χρησης της μεθοδου Dry Start γεμισε σημερα.

post-61071-0-74433200-1465682315_thumb.jpg

post-61071-0-67956300-1465682503_thumb.jpg

Η Cuba εχει σχεδον καλυψει ολο το βυθο κ εχει κανει μεγαλες ριζες οπως φαινεται κ παρακατω

post-61071-0-14052800-1465682610_thumb.jpg

 

Ολα καλα μεχρι στιγμης αν εξαιρεσουμε μια στραβη που μου εκατσε. Για διαχυση του CO2  χρησημοποιω εναν inline διαχυτη οπως αυτον:  http://www.co2art.co.uk/collections/co2-diffusers-reactors/products/co2-aquarium-inline-atomizer-diffuser-system-12-16mm-hose τον οποιο ειχα στο προηγουμενο ενυδρειο. Στο εσωτερικο του ειχε μαζευτει βρωμα που μετα απο μηνες απραξιας πετρωσε και οταν συνδεσα τη μπουκαλα οσο κ να ανοιγα την μικρομετρικη βαλβιδα, μπουκωνε κ δεν ανεβαζε πανω απο 1φ/δ. Προσωρινα εβαλα εναν κεραμικο διαχυτη μεχρι να δω τι θα κανω, γιατι οπτικα δε μου αρεσει. Το Co2 τωρα τρεχει στις 2φ/δ κ αυριο αναλογως drop checker θα ρυθμιστει. 

Ακολουθοντας τη συμβουλη του Κωστα σε διαστημα 5 ωρων εκανα 3 μεγαλες αλλαγες νερου >80% για να φυγουν τα πολλα απο μεσα.

Τελος να πω οτι τα κινεζικα lily pipes απο ebay ( 16e το ζευγαρι) δουλευουν πολυ καλα, με την εξοδο να κανει τους στροβιλισμους στο νερο, που υποσχεται και τις φυσαλιδες του CO2 (και το νερο) να εχουν καλη κυκλοφορια σε ολο το ενυδρειο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μετα απο 7 εβδομαδες χρησης της μεθοδου Dry Start γεμισε σημερα.

attachicon.gif_MG_5511.jpg

attachicon.gif_MG_5518.jpg

Η Cuba εχει σχεδον καλυψει ολο το βυθο κ εχει κανει μεγαλες ριζες οπως φαινεται κ παρακατω

attachicon.gif_MG_5514.jpg

 

Ολα καλα μεχρι στιγμης αν εξαιρεσουμε μια στραβη που μου εκατσε. Για διαχυση του CO2  χρησημοποιω εναν inline διαχυτη οπως αυτον:  http://www.co2art.co.uk/collections/co2-diffusers-reactors/products/co2-aquarium-inline-atomizer-diffuser-system-12-16mm-hose τον οποιο ειχα στο προηγουμενο ενυδρειο. Στο εσωτερικο του ειχε μαζευτει βρωμα που μετα απο μηνες απραξιας πετρωσε και οταν συνδεσα τη μπουκαλα οσο κ να ανοιγα την μικρομετρικη βαλβιδα, μπουκωνε κ δεν ανεβαζε πανω απο 1φ/δ. Προσωρινα εβαλα εναν κεραμικο διαχυτη μεχρι να δω τι θα κανω, γιατι οπτικα δε μου αρεσει. Το Co2 τωρα τρεχει στις 2φ/δ κ αυριο αναλογως drop checker θα ρυθμιστει. 

Ακολουθοντας τη συμβουλη του Κωστα σε διαστημα 5 ωρων εκανα 3 μεγαλες αλλαγες νερου >80% για να φυγουν τα πολλα απο μεσα.

Τελος να πω οτι τα κινεζικα lily pipes απο ebay ( 16e το ζευγαρι) δουλευουν πολυ καλα, με την εξοδο να κανει τους στροβιλισμους στο νερο, που υποσχεται και τις φυσαλιδες του CO2 (και το νερο) να εχουν καλη κυκλοφορια σε ολο το ενυδρειο.

Mια χαρά Αντώνη!

 

Είναι πολύ καλό το ότι η κούμπα σου ρίζωσε τόσο βαθιά (είδες η υπομονή;) Eγώ που την τρίμαρα όταν είχε 1 πόντο ρίζα την ξεχαρβάλωσα. Καλά πάει , πρόσεξε ιδιαίτερα το 1ο trimming. Κάντο πολύ αργά.

 

Για τις φυσαλίδες και εγώ με 2 το δευτερόλεπτο ξεκίνησα , έριξα ανατάραξη , αύξησα κυκλοφορία και παίζω με πολύ λιγότερες. Σχετικά με αυτό που λες , τη διάχυση δηλαδή των φυσαλίδων παντού ώστε τα φυτά να έχουν άμεση επαφή με την φυσαλίδα , δεν είμαι σίγουρος αν τελικά λειτουργεί ευεργετικότερα απότι αν είχες τον κεραμικό απλα σε μία γωνία του ενυδρείου. Αυτή τη στιγμή, τρέχω τον κεραμικό μου σε μία γωνία χωρίς την βοήθεια κυκλοφορητή για τη διάχυση και το απότελεσμα είναι λιγότερο νέφος μέσα αλλά και απότι βλέπω ίδια συγκέντρωση co2 στο νερό. Τα φυτά εντός δίωρου είναι σαν να τα έχω βουτήξει στην γκαζόζα. Με άλλα λόγια θέλω να πω πως βρίσκω υπερεκτιμημένο το όφελος από το πλήρες spread των φυσαλίδων σε όλο το ενυδρείο.

 

Το κινέζικο lily pipe Πολύ πρώτο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη σουπερ εγινε φιλε!

Την κουμπα μη τη φοβασαι στο κλαδεμα,κλαδευεις κανονικα απλα το ψαλιδι σου πρεπει να κοβει καλα,με αργες κινησεις δεν θα εχεις προβλημα στο κλαδεμα της.

Τι καλο με τη dry start ειναι οτι τα φυτα κανουν καλο ριζωμα,ακομα και η κουμπα.

Τωρα για τον διαχυτηρα,τι δεν σου αρεσει?Η διαχυση?

Αν ειναι αυτο τοτε παρε εναν εξωτερικο διαχυτηρα και εισαι μια χαρα,αλλιως αν θες εσωτερικο χτυπα εναν μπαζουκα απο ebay  κινεζια και εισαι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη σουπερ εγινε φιλε!

Την κουμπα μη τη φοβασαι στο κλαδεμα,κλαδευεις κανονικα απλα το ψαλιδι σου πρεπει να κοβει καλα,με αργες κινησεις δεν θα εχεις προβλημα στο κλαδεμα της.

Τι καλο με τη dry start ειναι οτι τα φυτα κανουν καλο ριζωμα,ακομα και η κουμπα.

Τωρα για τον διαχυτηρα,τι δεν σου αρεσει?Η διαχυση?

Αν ειναι αυτο τοτε παρε εναν εξωτερικο διαχυτηρα και εισαι μια χαρα,αλλιως αν θες εσωτερικο χτυπα εναν μπαζουκα απο ebay  κινεζια και εισαι κομπλε.

Η διαχυση απο το ποτηρακι μια χαρα ειναι. Απλα οπτικα δε μου αρεσει. Ειναι πλαστικος και δεν θα τον ελεγες κ διακριτικο. Μαλλον θα παρω εναν αντιστοιχο inline σαν αυτον που μπουκωσε http://www.co2art.co.uk/collections/co2-diffusers-reactors/products/original-up-new-inline-co2-atomizer-diffuser-system-12-16mm-hose με τη διαφορα οτι αυτος ανοιγει και καθαριζει το κεραμικο του.

Τη φωτοπεριοδο τη μειωσα στις 8 ωρες. Απλα μονο μια ερωτηση ρε Κωστη. Λιπανση ξεκιναω η να το αφησω κανα δυο μερες να τραβηξει οτι εχει το υποστρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Τοτε παρε αυτο που λες πιο πανω και θα εισαι μια χαρα και δεν θα βλεπεις και φυσαλιδες μεσα στο ενυδρειο.

Προσωπικα Αντωνη θα ξεκινουσα κανονικα λιπανση με προγραμμα.

Τα φυτα που εχεις τραβανε περισσοτερα θρεπτικα απο τη στηλη του νερου και λιγοτερα απο τις ριζες.

Οπωτε εγω θα ξεκινουσα κανονικα λιπανση,απλα τωρα για αρχη κανε μεγαλητερες αλλαγες νερου,πχ αν θα εκανες 30% τωρα κανε 50%

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα απο ενα ελαφρυ κουρεματακι κ αλλαγη νερου. Νομιζω καλα παει.

post-61071-0-11625000-1466949798_thumb.jpg

 

Εβαλα ενα μικρο κυκλοφοριτακι που ειχα για καλυτερη κυκλοφορια του νερου σε ολο το ενυδρειο κ απο λιπανση ξεκινησα με αυτα:  http://www.co2art.co.uk/collections/aquarium-fertilizers/products/fertiliser-ei-macro-for-high-tech-planted-tank-ei-easy-way 

http://www.co2art.co.uk/collections/aquarium-fertilizers/products/ei-micro-fertiliser-for-high-tech-planted-tank-ei-easy-way

τα οποια ειναι σε ΕΙ φιλοσοφια αλλα τα εχεις σε δυο μπουκαλακια αντι να παρεις ολες τις σκονες. Οικονομικα ειναι πιο ακριβα  αλλα προτημιθηκαν λογω ευκολιας. Ελειψεις δεν παρατηρουνται στα φυτα κ φτου φτου φτου ουτε αλγες ακομα.

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και απο εμενα για το αποτελεσμα!! Δειχνει πολυ ομορφο και χαλαρωτικο να το χαζευεις!!!

Απο ψαρια τι σκευτεσε να βαλεις;;

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και απο εμενα για το αποτελεσμα!! Δειχνει πολυ ομορφο και χαλαρωτικο να το χαζευεις!!!

Απο ψαρια τι σκευτεσε να βαλεις;;

Σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια. 

Απο ψαρακια θα περιμενω να περασουν οι ζεστες για να μην ταλαιπωρηθουν κ μετα θα βαλω. Μαλλον ενα κοπαδακι, αλλα ακομα  ψαχνω τι κοπαδακι.

Ολες οι ιδεες καλοδεχουμενες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...