Jump to content

Recommended Posts

DSCN4543.JPG    DSCN4541.JPG   DSCN4544.JPG

 

Το μεγαλύτερο μέρος από το hardscape έχει ολοκληρωθεί.

Περιμένω να ακούσω απόψεις και τα σχολιανά σας. :D

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλη η αρχη ....αν προκειται να φυτεψεις γρασιδια οι μικρες οι πετρες θα εξαφανιστουν ......τι σκεφτεσαι να φυτεψεις

Link to comment
Share on other sites

καλη η αρχη ....αν προκειται να φυτεψεις γρασιδια οι μικρες οι πετρες θα εξαφανιστουν ......τι σκεφτεσαι να φυτεψεις

 

Το αρχικό μου πλάνο προβλέπει γρασίδι μόνο πάνω στα υψώματα, όπου έχω τοποθετήσει και το ανάλογο υπόστρωμα.

Το που θα με πάει στο τέλος θα..... δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό και βλέπω να γίνετε ακόμα καλύτερο! Τι σκέφτεσαι να φυτέψεις?

Link to comment
Share on other sites

Το αρχικό μου πλάνο προβλέπει γρασίδι μόνο πάνω στα υψώματα, όπου έχω τοποθετήσει και το ανάλογο υπόστρωμα.

Το που θα με πάει στο τέλος θα..... δούμε.

πολυ καλη σκεψη .....αμα βαλεις cuba θα ειναι γαματο 

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό και βλέπω να γίνετε ακόμα καλύτερο! Τι σκέφτεσαι να φυτέψεις?

 

πολυ καλη σκεψη .....αμα βαλεις cuba θα ειναι γαματο 

 

Monte carlo (αντί για cuba), και δυο τρία είδη moss.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο στησιμο. Εχει ολες τις προοπτικες να γινει κατι φοβερο. Αν θα αλλαζα κατι, θα ηταν το φοντο. Με τη λευκη αμμο δειχνει λιγο flat. 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο στησιμο. Εχει ολες τις προοπτικες να γινει κατι φοβερο. Αν θα αλλαζα κατι, θα ηταν το φοντο. Με τη λευκη αμμο δειχνει λιγο flat. 

Προς το παρών δεν έχω βάλει τίποτα για φόντο. Το πίσω μέρος που φαίνεται είναι ο τοίχος.

Με έχει απασχολήσει αυτό το θέμα, αλλά δεν έχω καταλήξει κάπου.

Το μόνο που δεν με ενθουσιάζει είναι να πάω σε σκούρο χρώμα.

Αναμένω ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών δεν έχω βάλει τίποτα για φόντο. Το πίσω μέρος που φαίνεται είναι ο τοίχος.

Με έχει απασχολήσει αυτό το θέμα, αλλά δεν έχω καταλήξει κάπου.

Το μόνο που δεν με ενθουσιάζει είναι να πάω σε σκούρο χρώμα.

Αναμένω ιδέες.

Για παιξε λιγο με τις πετρες.. :)

Δεν μου αρεσουν τα κενα οπως τα εχεις κανει...

post-47325-0-99116800-1464378926_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Βασικά μη το ματιάσουμε αλλά προσωπικά είμαι σίγουρος πως θα είναι μία πολύ ωραία δουλειά αυτό που θα δούμε!

 

Με το καλό Σωτήρη!

 

Για το φόντο πρέπει να δεις ανάλογα με τα χρώματα σου. Εμένα λευκό ριζόχαρτο πχ ενώ είναι ωραίο κάνει το ενυδρείο ακόμα πιο φωτεινό απόσο είναι ηδη! Νομίζω άστο τελευταίο να δούμε μαζί :)

Link to comment
Share on other sites

Για παιξε λιγο με τις πετρες.. :)

Δεν μου αρεσουν τα κενα οπως τα εχεις κανει...

 

Νίκολα από το σχήμα που μου έβαλες αντιλαμβάνομαι οτι είσαι της άποψης να μεταφέρω το υψηλότερο σημείο πιο δεξιά και να φύγουν τα ενδιάμεσα? Στην πραγματικότητα απλά να υπάρξουν δυο κορφές, που να σβήνουν ομαλά σε κάποιο σημείο, ή να υπάρχει μια συνέχεια στα βράχια από τη μια άκρη μέχρι την άλλη?

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Αντώνη.  Μου αρέσει το στήσιμο που έχεις κάνει αλλά με χαλάει το φόντο που είναι ίδιο με την άμμο.  Σίγουρα με ένα άλλο φόντο (μπορείς να βάψεις και άλλο χρώμα τον τοίχο):)θα δείξει διαφορετικό,  εγώ θα προτιμούσα και σκούρα άμμο, αλλά μάλλον επειδή έχω ήδη ανοιχτόχρωμη και θα μου άρεσε κάτι διαφορετικό.:P

Σίγουρα έχει τις προοπτικές για ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα.

Καλή επιτυχία!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μη το ματιάσουμε αλλά προσωπικά είμαι σίγουρος πως θα είναι μία πολύ ωραία δουλειά αυτό που θα δούμε!

 

Με το καλό Σωτήρη!

 

Για το φόντο πρέπει να δεις ανάλογα με τα χρώματα σου. Εμένα λευκό ριζόχαρτο πχ ενώ είναι ωραίο κάνει το ενυδρείο ακόμα πιο φωτεινό απόσο είναι ηδη! Νομίζω άστο τελευταίο να δούμε μαζί :)

 

Ευθύμη σε ευχαριστώ, και όπως λες το φόντο το αφήνω πραγματικά για το τέλος.  Έτσι και αλλιώς προβλέπονται μετά τις παρεμβάσεις, και οι ανάλογες διαρθρωτικές αλλαγές. :D

Link to comment
Share on other sites

Για παιξε λιγο με τις πετρες.. :)

Δεν μου αρεσουν τα κενα οπως τα εχεις κανει...

Χαχαχα!!! Τον εσκισες τον ανθρωπο :D  Που να καθεται να ξαναλλαζει ολο το στησιμο. 

Link to comment
Share on other sites

Νίκολα από το σχήμα που μου έβαλες αντιλαμβάνομαι οτι είσαι της άποψης να μεταφέρω το υψηλότερο σημείο πιο δεξιά και να φύγουν τα ενδιάμεσα? Στην πραγματικότητα απλά να υπάρξουν δυο κορφές, που να σβήνουν ομαλά σε κάποιο σημείο, ή να υπάρχει μια συνέχεια στα βράχια από τη μια άκρη μέχρι την άλλη?

 

Το φοντο ευκολα φτιαχνει με ενα χαρτονακι...

 

Ετσι οπως ειναι  μου θυμιζει αφρικη...

Δωσε βαθος...

 

Παρε μερικες ιδεες... [:)]

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2011/Big/112.jpg

 

https://www.pinterest.com/pin/137430226100253582/

 

http://s5.postimg.org/46w9qn9fb/mountainscape.jpg

 

http://aquariuminfo.org/images/800px-Peter_Kirwan_Mountainscape1.jpg

 

http://www.aquascapingworld.com/gallery/images/785/1_Cliff-UbacaHD.jpg

 

http://www.roslinyakwariowe.pl/images/minaturki/thumb1202-001-a2c6d4188a62bdbb64439d616709b131.jpg

 

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2009/show35.html

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Αντώνη.  Μου αρέσει το στήσιμο που έχεις κάνει αλλά με χαλάει το φόντο που είναι ίδιο με την άμμο.  Σίγουρα με ένα άλλο φόντο (μπορείς να βάψεις και άλλο χρώμα τον τοίχο) :)θα δείξει διαφορετικό,  εγώ θα προτιμούσα και σκούρα άμμο, αλλά μάλλον επειδή έχω ήδη ανοιχτόχρωμη και θα μου άρεσε κάτι διαφορετικό. :P

Σίγουρα έχει τις προοπτικές για ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα.

Καλή επιτυχία!!! :)

 

Μάκη η αλήθεια είναι ότι επιχειρώ ένα χαμηλού μπάτζετ scape, και δεν ήθελα να πάω σε αγορά άμμου Έτσι χρησιμοποιώ αυτή που ήδη έχω.

Όσον αφορά το φόντο όπως έγραψα, δεν έχω φτάσει ακόμα ως εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες πέτρες και όμορφο στήσιμο! Αν δε βαριέσαι το στήσε ξεστήσε δοκίμασε και την ιδέα του nickpapa.

Φόντο αποφάσισε αφού βάλεις και τα φυτά! Με την πρασινάδα θα αλλάξει πολύ το ενυδρείο.

Και επειδή για εμένα ενυδρείο σημαίνει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο ψάρια, τι σκέφτεσαι να βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

Πολ ωραία προσπάθεια. Ένα γαλάζιο φόντο νομίζω θα ταίριαζε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες πέτρες και όμορφο στήσιμο! Αν δε βαριέσαι το στήσε ξεστήσε δοκίμασε και την ιδέα του nickpapa.

Φόντο αποφάσισε αφού βάλεις και τα φυτά! Με την πρασινάδα θα αλλάξει πολύ το ενυδρείο.

Και επειδή για εμένα ενυδρείο σημαίνει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο ψάρια, τι σκέφτεσαι να βάλεις;

 

Βαριέμαι........... αλλά θα δοκιμάσω σίγουρα, και άλλες ιδέες.

Αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που άνοιξα το θέμα, για να ακουστούν διάφορες απόψεις και να πάρω ιδέες από όλους σας (και ειδικά και του Νίκου).

Θοδωρή αν και δεν έχω κατασταλάξει πλήρως για το θέμα των ψαριών, μια ιδέα που φαίνεται να με κερδίζει είναι ένα μεγάλο κοπάδι white clound, και φυσικά οι αγαπημένες μου red cherry, amano που αυτή τη στιγμή τις έχω σε ένα φυτεμένο 60λτ.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο, ζωηρό και δραστήριο ψαράκι! Αξιόλογη επιλογή!

Τα νταμάρια, δυστυχώς έχουν κάποιο ζόρι μέχρι να στηθούν... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολ ωραία προσπάθεια. Ένα γαλάζιο φόντο νομίζω θα ταίριαζε.

Σε ευχαριστώ πολύ Παρασκευά. Γαλάζιο ε? Μιας και μπροστά είναι τα βουνά χρειάζεται και ο ουρανός. :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι παιδευεσαι,ετοιμο malawi ειναι :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο γινεται Σωτηρη αλλα οντως θελει λιγο βαθος ρε συ.

Ισως να σηκωσεις και την αμμο πισω πιο πολυ και να σβηνει μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο γινεται Σωτηρη αλλα οντως θελει λιγο βαθος ρε συ.

Ισως να σηκωσεις και την αμμο πισω πιο πολυ και να σβηνει μπροστα.

Ε ρε δουλειές που θα μου προκύψουν. Και να φανταστείς ότι για λόγους ασφαλείας χώρια από το θάψιμο των μεγάλων πετρών, έχω βάλει και σιλικόνη μεταξύ τους. Προβλέπω μεγάλη κατολίσθηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε δουλειές που θα μου προκύψουν. Και να φανταστείς ότι για λόγους ασφαλείας χώρια από το θάψιμο των μεγάλων πετρών, έχω βάλει και σιλικόνη μεταξύ τους. Προβλέπω μεγάλη κατολίσθηση. :)

 

Βιαστικες να τις κολλησεις ρε συ,αφου σιγουρα θα σου λεγαμε για αλλαγες! αχαχαχαχαχχ :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...