Jump to content

Περίεργη συμπεριφορά


Recommended Posts

Γεια σας παιδια και εγω ειμαι καινουριος εδω δεν μπορω να σε βοηθησω σε κατι.

Αλλα μπορειται να με βοηθησετε κι εμενα.

Εχω νεροχελωνες εδω και 6 μηνες αλλα η μια χελωνα συμπεριφερεται κανονικα ενω η αλλη κοιμαται συνεχεια και ειναι πολυ ατονη. Επισης τις εχω σε μια μπλε πλαστικη πισινουλα ακομα μεχρι να μπορεσω

να τις παρω ενυδρειο . Μπορειται να με βοηθησετε παιδια .

Link to comment
Share on other sites

Οι χελωνες πάνω κατω χρειάζονται φίλτρο , ενυδρείο , λάμπες uvb, και θερμοστάτη αν διαβάσεις τα θέματα εδω θα σου λυθούν όλες σου οι απορίες

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το κανει αυτο η χελωνα ; μπορειται να με βοηθησετε ; αλλα δεν εχει ουτε πρισμενα ματια ουτε

μαλακο καβουκι, επισης δεν ξερω ποτε πεφτουν σε χειμερια ναρκη .

Link to comment
Share on other sites

Η χελωνα μου δεν εχει ουτε πρισμενα ματια ουτε μαλακο καβουκι,επισης δεν εχω θερμοστατη αλλα τις βαζω που και που ζεστο νερακι.

Link to comment
Share on other sites

Μετέφερα και χώρισα τα ερωτήματα σου σε νέο ξεχωριστό θέμα για να βρεις πιο εύκολα απαντήσεις.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας :)

Link to comment
Share on other sites

Καλος ηρθες στην παρεα μας.Το χελωνακι,τωρα που ανεβαινει η θερμοκρασια θα ξυπνησει λογικα.Αν δεν εχει πρησμενα ματια και μαλακο καβουκι θα ειναι οκ.Δοκοιμασε για αρχη να βαλεις μια λαμπα θερμοτητας να του αναιβασεις την θερμοκρασια λιγο.Το χελωνακι περνει την ακτινοβολεια UVB/Α που χρειαζετε??δηλαδι η λαμπα ή απευθειας ακτινοβολεια απο τον ηλιο/??Αν οχι δοκημασε να το βγαλεις λιγο εξω μια μερα να εχει απευθειας ηλιακη ακτινοβολια.Ισως ζωηρεψει λιγο.

Τωρα που η θερμοκρασια αναιβαινει δεν θα χρειαστεις τοσο θερμοστατη και λαμπα θερμωτητας,οποτε μπορεις να ''επενδυσεις'' σε ενα ενυδρειο (τουλαχιστων 80x30 γιατι θα χρειαστεις χορο στο μελλον για 2 χελωνακια),κανενα φιλτρακι το οποιο θα χρειαστεις οπως δοιποτε και τελος ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ λαμπα ηλιακης ακτινοβολειας.

Καλο ξεκινημα φιλε και διαβασε καποια καρφιτσωμενα ποστ.Οτι απορρεια εχεις ρωτα και αν μπορεις βαλε καμια φωτο και μια περιγραφη για το τωρινο σετ απ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...