Jump to content

Θάνατος χελώνας και νέο μέλος στην οικογένεια.


Recommended Posts

Πριν από 17 μήνες περίπου μου είχαν κάνει δώρο ένα χελωνάκι, στην αρχή δεν έτρωγε και έτσι βρήκα το forum. Μέσα σε 20 μέρες από την στιγμή που ήρθε στα χέρια μου είχε σωστό ενυδρείο [διαστάσεις (60χ30χ30 και έλεγχα την στάθμη και το ph του νερού), φίλτρο, θερμοστάτη (με έλεγχο θερμοκρασίας) ,2 λάμπες (η μια ενσωματωμένη στην οροφή του ενυδρείου με απόσταση από τη ''φωλιά'' 16 εκατοστά, η άλλη στην ίδια απόσταση μόνο που είχα κάνει κατασκευή με βεντούζες, σταγόνες για το νερό ( για να μην έχει χλώριο ) , βιταμίνες, σταγόνες για το καβούκι του , σωστή και πάντα στην ώρα της (σύμφωνα με τις οδηγίες που βρήκα στο φόρουμ) αλλαγή νερού (και σκούπα βυθού είχα πάρει) και μη τοξικά καθαριστικά από pet shop και ειδική κατασκευή για να ανεβαίνει και να λιάζετε (με φυσικές πέτρες κολλημένες με ειδική σιλικόνη για ενυδρεία)]. Και όλα ήταν καλά μέχρι που μία μέρα, μετά από 13 μήνες που τον είχα και χωρίς κανένα σημάδι , πήγα να τον ταΐσω και τον βρήκα ανάσκελα και ψόφιο. Το σοκ ήταν μεγάλο γιατί τον πρόσεχα σαν τα μάτια μου και ήταν πάντα δραστήριος (κολυμπούσε όλη την ώρα και όταν του χτυπούσα το τζάμι με το νύχι μου προσπαθούσε να το φάει ή ακολουθούσε την πορεία του δαχτύλου μου) ,οπότε τα μάζεψα όλα και τα πέταξα (εκτός από το ενυδρείο) γιατί δεν είχα σκοπό να ξανά πάρω.

Σήμερα όμως μου έφεραν πάλι δώρο μία χελωνίτσα με κόκκινα μαγουλάκια

Το παλιό μου χελωνάκι ήταν άλλο είδος οπότε για αυτό δεν ξέρω τίποτα. Προς το παρών είναι σε χελωνιέρα και παρόλα αυτά είναι φαγανή αν και είναι ακόμα πολύ φοβισμένη.

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Δεν έχω τίποτα εκτός από το ενυδρείο(το οποίο θέλει καθάρισμα) και δεν θυμάμαι τι πρέπει να αγοράσω. Τι λάμπες να πάρω? Τι θερμοστάτη και τι φίλτρο? Ευχαριστώ πολύ.

ps. αν κάποιος ξέρει γιατί μπορεί να πέθανε το χελωνάκι μου ας μου πει παρακαλώ :( 13315393_573374822845294_577387142769472

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να αλλάξω τα χαλίκια με κάποιο άλλο υλικό αν υπάρχει που να είναι πιο εύκολο στο καθάρισμα

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις σε παρακαλω με Ελληνικους χαρακτηρες, ειναι οι κανονες του φορουμ!

Link to comment
Share on other sites

 

(arxika sorry gia ta greeklish alla to pliktrologio mou den exei ellinika.)

 

θελω να σε βοηθισω αλλα δεν καταλαβενω τη γραφεις  :bigemo_harabe_net-99:

Link to comment
Share on other sites

Αν το πρωηγουμενο χελωνακι σου ηταν κιτρινο-μαγουλο οπως υποψιαζομαι,τοτε υσχιουν ακριβος τα ιδια πραγματα και για τα 2.

Link to comment
Share on other sites

θελω να σε βοηθισω αλλα δεν καταλαβενω τη γραφεις  :bigemo_harabe_net-99:

 

Αφού δεν μπορείς,

δεν υπάρχει λόγος να σπαμάρεις στο θέμα της φίλης.

 

Υπάρχει λόγος που εχει παραμείνει ανοιχτό το θέμα και δεν έχει γίνει σύσταση στην φίλη και ας είναι γραμμένο με greeklish.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ηλιαζοταν και να πήγε να μπει στο νερο ομως έτσι όπως έπεσε αναπογυρησε !

Link to comment
Share on other sites

Αν το πρωηγουμενο χελωνακι σου ηταν κιτρινο-μαγουλο οπως υποψιαζομαι,τοτε υσχιουν ακριβος τα ιδια πραγματα και για τα 2.

 ναι κίτρινο-μάγουλο ήταν .

 

Μπορει να ηλιαζοταν και να πήγε να μπει στο νερο ομως έτσι όπως έπεσε αναπογυρησε !

πολλές φορές έκανε τούμπες για να μπει στο νερό αλλά και όταν ήταν μέσα.

 

(υπάρχει τρόπος να επεξεργαστώ το αρχικό μου ποστ για να το αλλάξω σε Ελληνικά τώρα που είμαι από άλλο pc?)

Link to comment
Share on other sites

(υπάρχει τρόπος να επεξεργαστώ το αρχικό μου ποστ για να το αλλάξω σε Ελληνικά τώρα που είμαι από άλλο pc?)

 

Μόλις το γράψεις μπορείς να μου το στείλεις με pm και θα το τακτοποιήσω :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι για τα λίτρα που προορίζεται.

Βασικά τώρα λόγο καλοκαιριού δεν νομίζω να χρειάζεται.

Να έχεις υπόψην σου όμως όταν με το καλό τον βάλεις να φροντίσεις να είναι πλάγια και όλος βυθισμένος στο νερό.

Εκτός και αν στο πάνω μέρος έχει κάποιο σημάδι "water level" . . .

Link to comment
Share on other sites

φίλτρο? υπάρχει κάποιο άλλο υλικό εκτός από χαλίκια να βάλω?

Έγινε επεξεργασία - eleni.a
Link to comment
Share on other sites

Εχει διαφορα υλικα αλλα και αυτο το χαλικι που λες ειναι οκ,αυτο δουλευω και εγω.Παρε ενα καλο και δυνατο φιλτρο.Υπολογησε ενα για τα δυπλασια η λιγο παραπανω λιτρα απο οτι ειναι το ενυδρειο σου γιατι βρομιζουν πολοι οι χελωνες.Θερμοστατη δεν θα χρειαστεις τωρα,εγω δηλαδι τον εχω βγαλει.

Αν το πρωηγουμενο χελωνακι σου δεν ειχε σωστη πλευση,τουμπες και δεν κολυμπουσε καλα,μαλλον ειχε καποιο αναπνευστικο κρυομα.Εβγαζε και βλενα απο την μυτη?

Έγινε επεξεργασία - leriban
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έβγαζε τίποτα. δεν ξέρω πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο μου.. Αν βάλω για 280 λίτρα θα είναι καλό?

Έγινε επεξεργασία - eleni.a
Link to comment
Share on other sites

Αντιχλώριο, ένα πολύ καλό είναι το prime :)

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έβγαζε τίποτα. δεν ξέρω πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο μου.. Αν βάλω για 280 λίτρα θα είναι καλό?

Μια χαρα θα ειναι..βασικα κοιτα για εξωτερικο φιλτρο μια και καλη να το παρεις μια φορα,μην παρεις ενα εσωτερικο και αργωτερα δεν σε καληβει.

Τα λυτρα του ενυδρειου σου μπορεις να τα βρεις και απο τις διαστασεις του.Θα σου πει πως και καποιος ποιο εμπειρος,

Περιεργο να μην ειχε βλενα.Αν θυμαμαι καλα αν δεν εχει σωστη πλευση μια χελωνα οφειλετε στο αναπνευστικο (οχι καλη διαχειρηση του αερα που εκπνει για να βυθηστει και να κολυμπισει σωστα) και μαλλον θα αναποδογυρισε οπως ειπε και η Marich και δεν μπορουσε να γυρισει μετα λογο αυτου.

Μαζι με το αντιχλοριο μπορεις να παρεις και ενα βελτιοτικο νερου αν πιστευεις οτι η ποιοτητα ειναι χαλια.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είχε πρόβλημα, το έκανε μόνος του όταν πηδούσε από την εξέδρα ή για να πιάσει γαρίδα. Κολυμπούσε μία χαρά χωρίς δυσκολίες... :(

μήπως ξέρεις κανένα ονλίνε μαγαζί να τα πάρω από εκεί ?

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είχε πρόβλημα, το έκανε μόνος του όταν πηδούσε από την εξέδρα ή για να πιάσει γαρίδα. Κολυμπούσε μία χαρά χωρίς δυσκολίες... :(

μήπως ξέρεις κανένα ονλίνε μαγαζί να τα πάρω από εκεί ?

Α συγνωμη εγω καταλαβα οτι ειχε θεμα με το κολυμπι.τεσπα.Σαιτ ναι βασικα δες το www.zoofast.gr.Μου το πρωτηναν εδω και εμενα και ειναι πολυ οικονομικο.Φιλτρο απο εκει πηρα,εδω ειχε 80 απο'κει το πηρα 30-40.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πήρα σιλικόνη για ενυδρείο και έβαλα πετρούλες . πόση ώρα θέλει να μείνει χωρίς νερό?

Στις οδηγιες χρησεις δεν λεει?? 

Με λαμπες,φιλτρο τι εκανες τελικα???τσεκαρες το σαιτ??

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα σε βρησκω.Για την συλικονη δεν εχω ιδεα να σου πω σιγουρα αλλα πιστευω 4-5 ωρες αν εχει και ζεστη ειναι κομπλε..

Αντε να βαλεις καμια φωτο να θαυμασουμε....

Link to comment
Share on other sites

Σε αλλα θέματα λέει 1-2 μέρες δεν είμαι ομως σίγουρη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...