Jump to content

Προβλημα με τα ζωανθους


GIANNIS_61223

Recommended Posts

Καλησπερα κατι συμβαινει ενω εχω καλες τιμες στο ενυδρειο μου τα ζωανθους καο η εφυλια μου ειναι μαζεμενα τι μπορει να φταει ανεβασα θερμοκρασια λογω του καλοακιρου στο 27...μηπως χρειζομαι παραπανω φωτισμο; Αλλαγη οι λαμπες(4μηνες ειναι πανω)

Link to comment
Share on other sites

Πες μας ρουτίνες και μετρήσεις επιπλέον από αυτά που ρωτάει ο Γιάννης !

Αλλά κοραλια εχεις ; Είναι καλά ;

Link to comment
Share on other sites

είναι συνέχεια έτσι? δεν έχει τύχει να τα δείς ανοιχτά? 

 

Κατά καιρούς παθαίνουν και αυτά τα "ψυχολογικά τους"  

 

Σε μένα τυχαίνει κάποιες φορες να είναι μαζεμένη η εφύλια  χωρίς λόγο. και την επόμενη μέρα να είναι μιά χαρά. 

Link to comment
Share on other sites

Με της 2 τ5 που εχεις στα λιτρα σου δεν εχεις κανενα απολυτος θεμα!!!

Πιστευω πως κατι παιζει με mg. Η. Kh. Σκαμπανευασμα!!!

Τα εχεις ταισει καθολου?? Target εννοω..

Link to comment
Share on other sites

Οπως λέει κι ο Πέτρος, μέτρησε Kh και μαγνήσιο. Οι εφυλίες είναι και δείκτης του Κh. Επίσης θέλουν φως, τάισμα και απαλή ροή. Το ίδιο και τα ζωάνθους. 

 

Απο θερμοκρασία, μέχρι 28 βαθμούς είσαι καλά για καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καθε βδομαδα αλλαγη νερου και προσθηκη βακτηριων ηταν ανοιχτα απλως τελικα λογω εξατμισης επεσε το kh για αυτο,δεν εχω δοσομετρικη ουτε αυτοματη αναπληρωση παρηγγειλα αυτονατη οποτε δεν θα εχω κατι τετοιο την ακουσαν ολα! Εχω μια εφυκια paradivisa,και ζωανθους!!

Link to comment
Share on other sites

To οτι δεν ειχες αυτόματη αναπλήρωση και συμπλήρωνες με το χέρι, σημαίνει διακυμάνσεις στην αλατότητα. Οπότε κατα πάσα πιθανότητα φταίει αυτό.

 

Με την αυτόματη αναπλήρωση θα μπορέσεις να έχεις σταθερή αλατότητα. Κάνε μια μέτρηση αλατότητας και Kh να δεις που βρίσκεσαι.

 

Δοσομετρική δεν χρειάζεσαι με τα κοράλλια που έχεις. Καλύτερα να πάρεις μια τροφούλα για τα κοράλλια, οι εφυλίες και τα ζωάνθους θέλουν target feeding.

 

Αν εχεις πεσμένο Κh πάρε ενα reef builder-σε σκόνη είναι και ρίξε λίγο στο ενυδρείο σου. Ανακατεμένο με λίγο νεράκι, το βράδι. Η δοσολογία είναι στη συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

Εχαριστω για την απαντηση λοιπον εχω kh 8,3 λογικα θα παρω κατι να ταιζω!!

Έγινε επεξεργασία - GIANNIS_61223
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει να κάνει με το τάισμα, ζωανθάκια και εφύλια δεν κλείνουν αν δεν ταίζεις. δεν ξέρω τι θα πάθουν αν εχεις μηδέν θρεπτικά στο νερο σου για μήνες αλλα δεν νομίζω οτι μετρας 0 νιτρικά, φωσφορικά. Σίγουρα δεν έχεις πρόβλημα με το φώς. Επισης δεν θα ταν προβλημα και το kh εκτος αν για κάποιο λόγο ανεβοκατεβαίνει +-2 καθε μέρα..

 

βγάλε έξω τα ζοανθακια και παρατήρησε για τιποτα τέτοιο

 

https://www.google.gr/search?q=nudibranch+eating+zoanthids&safe=strict&hl=el&gbv=2&tbm=isch&oq=zoanthids+eat&gs_l=img.1.0.0i8i30l2.19140.19499.0.24335.3.3.0.0.0.0.593.593.5-1.1.0....0...1ac.1.34.img..2.1.593.CBjz6L5IeFE

 

επίσης καλού κακού καντα και ένα dip

 

όσο για την εφύλια κοίτα αν εκεί που την έχεις τη χτυπάει πολύ κυκλοφορία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικα μου ειναι 5-10 φωσφορικα επισης μετρημεβα με salifert οποτε δεν ειναι 100% σιγουρος για τα φωσφπρικα,τα ζωανθους πριν μπουν ντιπαροστηκαν εχω κατι σαν ψηριτσες αυριο ερχεται wrasse απλως το παθαν παραλληλα με την εφυλια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...