Jump to content

1100 λίτρα δισκοι


dnmhx

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):200Χ70Χ80
Συνολικά Λίτρα:1240
Sump (λίτρα):140

Οργανισμοι:
Φυτά:κερατοφυλλο, λευκοκεφαλα, πιστια
Ψάρια:24 δίσκοι stendker & 9 cory alpino
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:diy πλατη
Πέτρες:
Ξύλα:είχες redwood & driffwood
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:λευκή χαλαζιακη αμμο

Φωτισμός:κρεμαστο φωτιστικο
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):3Χ36
Διάρκεια φωτισμού:11 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:αντλία jebao 3000 l/h
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:κατεψυγμενες & ξηρες


Παράμετροι
pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):4
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):28,5

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:30% δυο φορές την εβδομαδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:αο
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:ιχνοστοιχεια

Φωτογραφίες:στο μέλλον όταν βρω τροπο


Βίντεο:

 

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Προσθήκη video.
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε μου σου ευχομαι τα καλύτερα!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε πού το έχεις 2 μέτρα ενυδρείο?:)

Άντε να δούμε και καμιά φωτογραφία από το θηρίο αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Το video είναι διαφωτιστικότατο... καλώς το έβαλες.

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι ικανοποιητικές... και θα το δεις καλύτερα στο μέλλον. Ο αριθμός των δίσκων... επίσης.

Οι παρατηρήσεις μου...

1. Αριστερά και δεξιά στις γωνίες θα ήταν καλό να έχεις φτιάξειει κάτι σαν αυτό που έχεις κάνει στο κέντρο. Όπως βλέπεις εκεί νιώθουν καλύτερα. Εγώ αυτό θα το μετέφερα (όπως είναι) στην αριστερή γωνία κάτω από την κρεμαστή ρίζα.

Αυτό που έχεις κάνει τώρα... είναι άχρηστο για τα ψάρια. Οι ρίζες που έχεις αριστερά μπροστά (με την λευκοκεφάλα) και δεξιά μέσα στην γωνία... θα εξυπηρετήσουν καλύτερα αν σηκωθούν και μαζί με άλλες, σχηματίσουν σημεία "ασφάλειας".

2. Τα corydoras αυτά... ΚΑΚΩΣ βρίσκονται μέσα (κατά την άποψη μου ΠΑΝΤΑ).

3. Να σου ζήσουν... και σίγουρα θα τους χαρείς.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο :thumbsu:

 

Κι εγω τη ριζα στην ακρη θα την εβαζα και για φοντο θα εβαζα κατι πιο σκουρο

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου

(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):200Χ70Χ80

Συνολικά Λίτρα:1240

Sump (λίτρα):140

Οργανισμοι:

Φυτά:κερατοφυλλο, λευκοκεφαλα, πιστια

Ψάρια:24 δίσκοι stendker & 9 cory alpino

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:diy πλατη

Πέτρες:

Ξύλα:είχες redwood & driffwood

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:

Βυθός:λευκή χαλαζιακη αμμο

Φωτισμός:κρεμαστο φωτιστικο

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):3Χ36

Διάρκεια φωτισμού:11 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:αντλία jebao 3000 l/h

Θέρμανση/ Ψύξη:

Λίπανση:

Παροχή CO2:

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:κατεψυγμενες & ξηρες

Παράμετροι

pH:7

Γενική σκληρότητα (GH):

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):4

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):28,5

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:30% δυο φορές την εβδομαδα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:αο

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:ιχνοστοιχεια

Φωτογραφίες:στο μέλλον όταν βρω τροπο

Βίντεο:

Βίντεο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Νεκταριε ξερω οτι το εχεις οποτε δεν σε φοβαμαι...

Σε λιγο καιρο θα ειναι και αυτο οπως και το προηγουμενο...

Δηλαδη πινακας!!

Να χαιρεσαι τις ψαρουκλες σου φιλαρακι και να ανεβαζεις να βλεπουμε εξελιξη!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω σοκαριστεί........ θελω κι εγώ....

Εχει και παίρνει βελτίωση αρκετή το θεμα με τις ρίζες... οπως και το σωληνάκι του αερα βρε αδερφέ εεε???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Δημητρη.

Νικο ευχαριστω για τις παρατηρησεις σου. εχεις δικιο για τις ριζες. Τωρα ομως δεν θελω να τις αλλαξω μην στρεσαριστουν... μπορει να βαλω ανουμπιες πανω στα ξυλα μονο.

Βασιλη το φοντο ειναι αρκετα σκουρο. Ειναι γκρι.. μπορει να μην φαινεται καλα στο βιντεο. Ευχαριστω παντως

Τα σωληνακια της αεραντλιας μου εχουν σπασει τα νευρα. Δεν ξερω πως να τα βαλω να μην φαινονται. Δεν μπαινουν κατω απο την αμμο..

Σταθη σ ευχαριστω απεριοριστα για ολα αυτα που μου εχεις πει και βοηθησει. Θεωρω εισαι the best στο θεμα δισκων και ασθενειων γιατι οχι μονο εχεις γνωσεις αλλα τις μεταδιδεις οπως πρεπει να κανει ο καθε χομπιστας. και χαιρομαι που εχουμε αυτη την φιλια. Και να σαι σιγουρος για την εξελιξη των δισκων θα τους βλεπετε με ανεβασματα κατα καιρους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να τα χαίρεσαι φίλε! Γιατί σταμάτησε το black water???

Ήταν σούπερ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Πολλα τα εξοδα για να μαλακωσω το νερο με την τυρφη.ηταν πιο πολυ στο περιβαλλον τους αλλα ηθελα πανω απο μισο κουτι τυρφη την βδομαδα. Και παλι δυσκολα επεφτε το πεχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλαρακι και να χαιρεσαι τα ψαρια σου και το ενυδρειο σου.

Το ενυδρειο ειναι αδειο. Οπως σου ειπαν και τα παιδια πρεπει να γεμισει λιγο με ξυλα ωστε τα ψαρια να εχουν κρυψωνες.

Το σαμπ δεν ειναι λιγο μικρο; Και 3000 λιτρα μου φαινονται λιγα για την αντλια.

Γιατι τοσες πολλες ωρες φωτισμου;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Πολλα τα εξοδα για να μαλακωσω το νερο με την τυρφη.ηταν πιο πολυ στο περιβαλλον τους αλλα ηθελα πανω απο μισο κουτι τυρφη την βδομαδα. Και παλι δυσκολα επεφτε το πεχα

Καταλαβαινω οτι λογω λιτρων χρειαζοσουν μεγαλη ποσοτητα τυρφης. Δεν μιλαω ομως για το μαλακωμα του νερου, Αυτο πιστευο θα γινει ευκολοτερα με μια α/ο. Αλλα το εφε του black water ταιριαζει πολυ με τα δισκακια σου.
Link to comment
Share on other sites

Το σαμπ δεν ξερω εαν ειναι μικρο η αντλια σιγουρα το ξερω οτι ειναι.

Ωραιο ειναι και το black water. Αλλα μ αρεσει πιο πολυ το καθαρο νερο. Θεμα γουστου ειναι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σαμπ δεν ξερω εαν ειναι μικρο η αντλια σιγουρα το ξερω οτι ειναι.

Ωραιο ειναι και το black water. Αλλα μ αρεσει πιο πολυ το καθαρο νερο. Θεμα γουστου ειναι

Οκ, αδερφε. Να τα χαιρεσε τα ζωντανα σου!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σαμπ δεν ξερω εαν ειναι μικρο η αντλια σιγουρα το ξερω οτι ειναι.

Ωραιο ειναι και το black water. Αλλα μ αρεσει πιο πολυ το καθαρο νερο. Θεμα γουστου ειναι

Βρε συ εξηγησε οτι το σαμπ ειναι εσωτερικο..

Στην ουσια μιλαμε για καμμια 70 λιτρα βιολογια+σφουγγαρια αν τα εχω υπολογισει σωστα...

Οποτε με μια μεγαλυτερη αντλια (που θα χρειαστει και για το μελλον)θα εισαι πιστευω υπερκαλημενος..

Ανεβαζε φωτος φιλαρακι γιατι ειναι ενυδρειαρα και θα ειναι κριμα να μην την βλεπουμε την εξελιξη της...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα σωληνάκια δεν ειναι αναγκη να πιανουν κ πατο μπορεις να τα βάλεις κ πιο πανω αν κ παλι αφου κατεβαινει νερο στο σαμπ δεν νομιζω κ να τα χρειαζεσαι.εμενα το σαμπ μου φαινεται καλο.τι υλικα εχεις μεσα;;;;για την αντλια κανε κατι αν μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Δημητρη.

Νικο ευχαριστω για τις παρατηρησεις σου. εχεις δικιο για τις ριζες. Τωρα ομως δεν θελω να τις αλλαξω μην στρεσαριστουν... μπορει να βαλω ανουμπιες πανω στα ξυλα μονο.

Βασιλη το φοντο ειναι αρκετα σκουρο. Ειναι γκρι.. μπορει να μην φαινεται καλα στο βιντεο. Ευχαριστω παντως

Τα σωληνακια της αεραντλιας μου εχουν σπασει τα νευρα. Δεν ξερω πως να τα βαλω να μην φαινονται. Δεν μπαινουν κατω απο την αμμο..

Σταθη σ ευχαριστω απεριοριστα για ολα αυτα που μου εχεις πει και βοηθησει. Θεωρω εισαι the best στο θεμα δισκων και ασθενειων γιατι οχι μονο εχεις γνωσεις αλλα τις μεταδιδεις οπως πρεπει να κανει ο καθε χομπιστας. και χαιρομαι που εχουμε αυτη την φιλια. Και να σαι σιγουρος για την εξελιξη των δισκων θα τους βλεπετε με ανεβασματα κατα καιρους

 

 

1. Τι να στρεσαριστούν ωρε; Πλάκα μου κάνεις; Κάνε τις δουλειές σου άνετα (αρκεί να κινείσαι πολύ αργάκαι σταθερά.. όχι απότομες κινήσεις δηλαδή)... να ξεθαρρεύουν τα ψάρια. Εγώ πάντως... πολύ άνετους τους βλέπω και το χαίρομαι.

2. Αυτά τα ψάρια ΔΕΝ έχουν ανάγκη από σκούρο φόντο... ούτε σκούρο νερό. Όσο πιο κρύσταλλο και φωτεινό... τόσο καλύτερα χρώματα βλέπεις. Έχουν άποψη στο θέμα και "περαστικοί" από το είδος... που ότι ξέρουν το αντέγραψαν από κάποιον ηλίθιο και άσχετο.

3. Βάλε βεντουζάκια διαφανή στο σωληνάκι (3-4 σε όλο το μήκος)... και κόλλα τα στο (αριστερό όπως φαίνεται) πλα'ι'νό τζάμι (σχεδόν γωνία). Βάλε μπροστά τις ρίζες που είπαμε και... έτοιμος από την αριστερή γωνία. Κάνεις το ίδιο και στην δεξιά... και είσαι κομπλέ.- ;)

Link to comment
Share on other sites

 

2. Αυτά τα ψάρια ΔΕΝ έχουν ανάγκη από σκούρο φόντο... ούτε σκούρο νερό. Όσο πιο κρύσταλλο και φωτεινό... τόσο καλύτερα χρώματα βλέπεις. Έχουν άποψη στο θέμα και "περαστικοί" από το είδος... που ότι ξέρουν το αντέγραψαν από κάποιον ηλίθιο και άσχετο.

 

Αυτο το σχολιο ειναι για μενα;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ο μόνος; Πρώτη φορά διαβάζεις... να προτείνεται:wacko:

Έχεις την μύγα:hehe

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ο μόνος; Πρώτη φορά διαβάζεις... να προτείνεται:wacko:

Έχεις την μύγα:hehe

Το προσπερνω φιλαρακι, δεν ειχα ποτε πολυχρωμους δισκους!

Την μυγα την εχω γιατι τα 5 χρονια δεν τιποτα μπροστα στα δικα σου 35 :bigemo_harabe_net-145:

 

 

 

Συγνωμη αν ξεφυγαμε απο το θεμα φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...