Jump to content

240 lt malawi


symvoulos

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους. ξεκίνησα να στήνω ένα ferplast cayman διαστάσεων 110Χ45Χ50. Κάτω έχει μπει μπεζ άμμος έχουν τοποθετηθεί είδη μια τούμπα από πέτρες και μάλλον αύριο θα γίνει πραγματικό νταμάρι. Θέλω μέχρι παρασκευή να βάλω και τις κυχλίδες μου.... Σκέφτομαι μάλλον για ένα είδος με όσα περισότερα ψαράκια μπορώ (2 χαρέμια;;; ) ,η το πολύ 2 διαφορετικά. Με ενδιαφέρει να έχω όσο το δυνατόν έντονα χρώματα και στα αρσενικά αλλά και στα θυλικά. Σε κάποια ποστ διάβασα ότι υπάρχουν κάποια  διμορφικα,που εχουν δηλαδη αλλο χρωμα τα αρσενικα απο τα θυληκα. Μπορείτε να βοηθήσετε; θα ήθελα να είναι κάτι που να μπορει εύκολα να βρεθεί Θεσσαλονίκη.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Pseudotropheus saulosi , σε αυτα εχω καταληξει μεχρι στιγμης για το αφρικανικο που θα φτιαξω προσεχως, ωραια ψαρακια φτανουν τα 8-10cm , βεβαια θελει προσοχη επειδη κυκλοφορουν πολλα υβριδια, αλλα με λιγο ψαξιμο θα βρεις.

post-61649-0-18773100-1465936548_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κιτρινο απο πισω ειναι ps. Saulosi θηλυκο.Πολυ καλη επιλογη μαζι με τα metriaclima lombardoi.Σ αυτα το κιτρινο ειναι το αρσενικο κ το μπλε το θηλυκο.Επισης τα σαουλοσι γεννιουντε ολα κιτρινα κ μεγαλωνωντας μπλεδιζουν τ αρσενικα ενω στα λομπαρντοι γεννιουντε ολα μπλε κ στη διαρκεια κιτρινιζουν τ αρσενικα.Θα βρεις ευκολα Θεσσαλονικη.Στα λιτρα σου θα προτεινα ενα,αντε δυο αρσενικα κ 4-5 θηλυκα.

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω από κάθε είδος 1 αρσενικό και 4 θυλικα;;;

 

Πολύ καλή επιλογή σαν αναλογία. Αλλά να προσέξεις να βρεις αυθεντικά. Υπάρχουν παιδιά εδώ μέσα που μπορούν να σου στείλουν. Αν χρειαστείς βοήθεια πες μου. Επιπλέον μπορείς να μας δώσεις μετρήσεις απο το ενυδρείου πριν βάλεις τα ψαράκια?

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω ενα ειδος για να τα δεις στο μεγαλείο τους!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θέλω να βάλω τα δύο πιο πάνω είδη για να υπάρχει μια ισορροπεια ανάμεσα στα μπλέ και κίτρινα μετρήσεις αύριο! Τα ψαράκια 30 του μήνα (pay day) τώρα έχω μέσα κάτι γκαπις και δυο αμάνο από το ενυδρείο που ξέστησα. Λογικά το νερό είναι οκ μιάς και το φίλτρο εˊθναι στρομένο και μπήκαν και 120 λίτρα από το παλιό.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει θεμα υβριδισμου δεν γνωριζω γιατι αυτα τα ψαρακια καλο ειναι να τα κρταμε καθαρά γιατι δεν τα βρίσκεις κιολας εύκολα... εμεις προτείνουμε εσυ αποφασίζεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει κάποιος για υβριδισμό ας μας ξεστραβώσει ....

Επίσης αν κάποιος έχει καθαρά και θέλει να τα μοιραστεί ας στείλει πμ

Link to comment
Share on other sites

Pseudotropheus saulosi εχω εγω καθαρα,δυστυχως ομως ακομη εχω μικρο αριθμο για να αρχισω να διωχνω μιας και ακομη δεν εχω φτιαξει ουτε εγω σωστα τα χαρεμια μου.Εχω μεγαλυτερη αναλογια αρσ-θυλ και πειραματιζομαι λιγο με την θερμοκρασια ωστε να το ισσοροπησω.Θελω αυτα τα ψαρια να αναπαραγω σωστα.

 

Θα συνφωνησω με τον Ηρακλη και θα ελεγα να μην τα μπερδεψεις και αρκετους λογους ο υβριδισμος ομως δεν ειναι μεσα σε αυτους μιας και αποκλειεται δυο μπλε ψαρια να ζευγαρωσουν...Το ενα θα ειναι θυληκο και το αλλο αρσενικο,και τα δυο μπλε αρα αποκλειεται.Βεβαια θα πεσει το ξυλο της αρκουδας κατα την γνωμη μου γιατι θα "ερεθιζονται" τα νευρα τους με τοσο μπλε.Γενικα ειναι απο τα ηρεμα mbuna τα saulosi αλλα τα metriaclima lombardoi δεν γνωριζω.

Παντως επειδη θα μπερδευονται και τα ιδια με τα χρωματα νομιζω θα τα απολαυσεις καλυτερα σαν συμπεριφορα αν εχεις μονο ενα ειδος.Θα καταλαβεις ποτε κυνηγιουνται για ζευγαρωμα και ποτε για θεματα κυριαρχιας κτλ.Με δυο ειδη νομιζω δεν θα μπορεις να καταλαβεις τι συμβαινει και γιατι.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη τι θεματα εχεις με την θερμοκρασία???

Κι εγω θα συμφωνήσω μαζι σου θα πεφτει πολύ ξυλο και μονο απο τον χρωματισμο...

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη τι θεματα εχεις με την θερμοκρασία???

Κι εγω θα συμφωνήσω μαζι σου θα πεφτει πολύ ξυλο και μονο απο τον χρωματισμο...

Δεν εχω προβλημμα με αυτο,απλα εχω βγαλει καποια συμπερασματα ως προς τον καθορισμο του φυλου αλλα ειναι ακομη νωρις για να πω.Προς τον Οκτωμβρη θα εχω σχηματισει πληρη εικονα και θα τα συζητησουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Αααα καταλαβα, κατι εχω διαβάσει αλλα δεν νομίζω οτι αρκει η θερμοκρασία νομιζω οτι στις φάρμες επεμβαίνουν και με φάρμακα ή ορμονες...

Link to comment
Share on other sites

johnbaggios μήπως τα έχεις μαζί τα είδη αυτά και μπορείς να μας πεις πως αντιδράν μεταξύ τους;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν τα ειχα ποτε μαζι,αλλα κ γω θα σου προτεινα να βαλεις μονο ενα ειδος.Αν θες βεβαια να πειραματιστεις με δυο ειδων μπουνα βαλε κατι σε εντελως διαφορετικο χρωμα.Αλλα κ παλι θα σου προτεινα ενα ειδος με δυο αρσενικα κ 6/7 θηλυκα για τα λιτρα σου.

Υ.γ.:Ο symvoulos ζηταει τι συμβουλη μου.Καλο ε???Χαχαχα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pseudotropheus saulosi εχω εγω καθαρα,δυστυχως ομως ακομη εχω μικρο αριθμο για να αρχισω να διωχνω μιας και ακομη δεν εχω φτιαξει ουτε εγω σωστα τα χαρεμια μου.Εχω μεγαλυτερη αναλογια αρσ-θυλ και πειραματιζομαι λιγο με την θερμοκρασια ωστε να το ισσοροπησω.Θελω αυτα τα ψαρια να αναπαραγω σωστα.

 

Θα συνφωνησω με τον Ηρακλη και θα ελεγα να μην τα μπερδεψεις και αρκετους λογους ο υβριδισμος ομως δεν ειναι μεσα σε αυτους μιας και αποκλειεται δυο μπλε ψαρια να ζευγαρωσουν...Το ενα θα ειναι θυληκο και το αλλο αρσενικο,και τα δυο μπλε αρα αποκλειεται.Βεβαια θα πεσει το ξυλο της αρκουδας κατα την γνωμη μου γιατι θα "ερεθιζονται" τα νευρα τους με τοσο μπλε.Γενικα ειναι απο τα ηρεμα mbuna τα saulosi αλλα τα metriaclima lombardoi δεν γνωριζω.

Παντως επειδη θα μπερδευονται και τα ιδια με τα χρωματα νομιζω θα τα απολαυσεις καλυτερα σαν συμπεριφορα αν εχεις μονο ενα ειδος.Θα καταλαβεις ποτε κυνηγιουνται για ζευγαρωμα και ποτε για θεματα κυριαρχιας κτλ.Με δυο ειδη νομιζω δεν θα μπορεις να καταλαβεις τι συμβαινει και γιατι.

 

Μιχάλη ακόμα να γεννήσουν ??? Γιατί εμένα μάλλον είναι gay ο αρσενικός!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο

Υ.γ.:Ο symvoulos ζηταει τι συμβουλη μου.Καλο ε???Χαχαχα...

ο symvoulos μαθαίνει για να συμβουλεύει ....χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν τα ειχα ποτε μαζι,αλλα κ γω θα σου προτεινα να βαλεις μονο ενα ειδος.Αν θες βεβαια να πειραματιστεις με δυο ειδων μπουνα βαλε κατι σε εντελως διαφορετικο χρωμα.Αλλα κ παλι θα σου προτεινα ενα ειδος με δυο αρσενικα κ 6/7 θηλυκα για τα λιτρα σου.

Υ.γ.:Ο symvoulos ζηταει τι συμβουλη μου.Καλο ε???Χαχαχα...

Αυτο ειναι το καλυτερο,και εγω σε αυτα τα λιτρα ειμαι και προσπαθω να φτιαξω αυτο τον συνδιασμο.Πιστεψε με η διχρωμια θα σε καλυψει και θα εχεις ενα ωραιο ενυδρειο με απιστευτη κινηση και χρωμα.

Τωρα αν δεις οτι στην πορεια θες και κατι αλλο το ξανασυζηταμε για κατι που να ταιριαζει μεταξυ τους και χωρις υβριδισμους.

Τα saulosi δυστυχως ειναι πολυ δυσκολο να τα βρεις καθαρα.Καποιος βαζει κατα καιρους αγγελια απο Θεσσαλονικη στο φορουμ μας αλλα δεν ξερω αν ειναι καθαρα,διευκρινησε το γιατι πολλοι πουλουν υβριδια απο red coral.

Μιχάλη ακόμα να γεννήσουν ??? Γιατί εμένα μάλλον είναι gay ο αρσενικός!

 

Εχουν γεννησει αρκετες φορες,την αναλογια αρσ-θυλ προσπαθω να φτιαξω.Αρσενικος παντως μου περισσευει ενας αν θελετε.Φουλ ανεπτυγμενος αλλα διατηρει χρωματα θυληκου,φυσικα τα ψαρια δεν ειναι χαζα,απλα τον ανεχονται αφου κραταει παθητικη σταση αλλα στο ζευγαρωμα τρωει κυνηγι.

Link to comment
Share on other sites

Και μια διευκρινηση και να μην εχουμε παρεξηγηση,το οτι δεν ειναι καθαρα αν δεν ενοχλει εσενα τοτε δεν ειναι προβλημμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να βάλω και κανένα βυθού μαζί..... ή το ξεχνάω;

Έγινε επεξεργασία - symvoulos
Link to comment
Share on other sites

Και μια διευκρινηση και να μην εχουμε παρεξηγηση,το οτι δεν ειναι καθαρα αν δεν ενοχλει εσενα τοτε δεν ειναι προβλημμα. :)

Sorry για το spam,αλλα με την ευκαιρια,εχει καθοριστει ποιες ειναι οι διαφορες των red coral με τα καθαρα?Γιατι εγω τα βλεπω κ δεν τα ξεχωριζω.Στο cichlid-forum π.χ. που το συμβουλευομαι εχει φωτο απο αρσενικα με ποικιλια σε αριθμο καθετων ριγων.Νομιζω τα ''καθαρα'' εχουν 5 ριγες?Εψαξα κ στο seriously fish αλλα δεν τα βρηκα.

 

 

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...