Jump to content

σος !χρυσοψαρο σε γυαλα


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ,


ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ AQUAZONE ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΘΗ. :icon_dance:


ΛΟΙΠΟΝ...ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ  ΟΤΑΝ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΕΝΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΑΔΕΡΦΗ...ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕ ΑΠΟ ΕΝΑ


ΠΕΤ ΣΟΠ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΙΝΗΤΑΙ ΟΠΟΤΕ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΙ 1,5 ΛΙΤΡΩΝ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΦΕΡΑΙ ΣΠΙΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΠΑΡΑΞΕ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΟΠΟΥ ΤΟ ΨΑΡΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΣΧΕΔΟΝ ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙ...ΒΕΒΑΙΑ Η ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΤΗΣ ΠΗΡΕ ΑΛΛΟ ΕΝΑ Και ΤΟ ΕΒΑΛΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ... :umm:


ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ ΠΕΘΑΝΕ ΤΟ 2ο ΨΑΡΑΚΙ...ΣΤΕΝΑΧΟΡΙΑ ΕΓΩ,Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ,ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΑΣΕΧΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...(ΠΕΘΑΝΕ ΠΡΟΧΘΕΣ)


ΤΩΡΑ,ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 15ΛΤ ΑΠΟ ΤΑ ΤΖΑΜΠΟ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΚΑΝΑ ΦΡΑΓΚΟ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ ΕΝΑ 60ΛΤ :unsure:


ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΟΡΕΙ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟ ΨΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΠΑΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΟΥ...


Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΜΑΝΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΤΑΙΣΜΕΝΟΥΣ...ΚΑΙ ΕΝΩ ΣΤΟ ΠΕΤ ΣΟΠ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΑ ΤΑΙΖΟΥΜΕ 1-2 ΦΥΛΛΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΕΝΑ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΒΑΖΕΙ 5-6...


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ,


ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ


Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις με κεφαλαία.

 

Σου διόρθωσα το "και" στο αρχικό μήνυμα .

Καλώς ήρθες στην παρέα μας :)

Link to comment
Share on other sites

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ,

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ AQUAZONE ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΘΗ. :icon_dance:

ΛΟΙΠΟΝ...ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ  ΟΤΑΝ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΕΝΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΑΔΕΡΦΗ...ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕ ΑΠΟ ΕΝΑ

ΠΕΤ ΣΟΠ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΙΝΗΤΑΙ ΟΠΟΤΕ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΙ 1,5 ΛΙΤΡΩΝ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΦΕΡΑΙ ΣΠΙΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΠΑΡΑΞΕ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΟΠΟΥ ΤΟ ΨΑΡΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΣΧΕΔΟΝ ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙ...ΒΕΒΑΙΑ Η ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΤΗΣ ΠΗΡΕ ΑΛΛΟ ΕΝΑ Και ΤΟ ΕΒΑΛΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ... :umm:

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ ΠΕΘΑΝΕ ΤΟ 2ο ΨΑΡΑΚΙ...ΣΤΕΝΑΧΟΡΙΑ ΕΓΩ,Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ,ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΑΣΕΧΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...(ΠΕΘΑΝΕ ΠΡΟΧΘΕΣ)

ΤΩΡΑ,ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 15ΛΤ ΑΠΟ ΤΑ ΤΖΑΜΠΟ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΚΑΝΑ ΦΡΑΓΚΟ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ ΕΝΑ 60ΛΤ :unsure:

ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΟΡΕΙ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟ ΨΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΠΑΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΟΥ...

Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΜΑΝΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΤΑΙΣΜΕΝΟΥΣ...ΚΑΙ ΕΝΩ ΣΤΟ ΠΕΤ ΣΟΠ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΑ ΤΑΙΖΟΥΜΕ 1-2 ΦΥΛΛΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΕΝΑ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΒΑΖΕΙ 5-6...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ,

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

 

και εγω ειχα κανει αυτο το λαθος ειχα παρει ενα πλαστικο ενυδρειο τον 5 λιτρον και ειχα 4 χρησοψαρα!! αυτα τα ενυδρεια δεν πρεπει να υπαρχουν

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν ξερω να το παρω το 15λιτρο...?

Δυστυχώς δεν κάνει.. ακόμα και ένα χρυσόψαρο να έχεις χρειάζεται αρκετά λίτρα όπως θα διάβασες,κ μεγάλο μήκος ενυδρείου  :blink:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να κοιτάξεις για ένα μεγάλο πλαστικό δοχείο σαν και αυτά που βρίσκεις στο ΙΚΕΑ για να βάλεις το ψαράκι προσωρινά

και όταν με το καλό διευκολυνθείς να πάρεις μια και καλή ένα ενυδρείο γύρω στα 80-100 λίτρα ?!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο Rastaman έχει δίκιο,μπορείς να πάρεις ένα πλαστικό κουτί αποθήκευσης από τα τζάμπο ή τα πράκτικερ (έχει μεγάλη ποικιλία), και να βάλεις εκεί το ψαράκι με ένα φιλτράκι :) 

Ρίξε μια ματιά κ εδώ http://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-%CE%B7-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF/ 

κοίτα σ'αυτά που λέει για στρώσιμο,τον κύκλο του αζώτου, και σιγά σιγά θα μπεις στο κλίμα :)

Link to comment
Share on other sites

εγω σκευτομουν να παρω ενα 15λιτρο με φιλτρο(προσωρινα) και μετα απο κανα μηνα να του παρω κανα 60λιτρο... :(

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία,για το 15λιτρο όμως θα χαλάσεις τα λεφτά σου τζάμπα,γι'αυτό σου λέω,αν είναι πάρε ένα πλαστικό κουτί μεγάλο,γύρω στα 8 ευρώ κάνει,και όποτε μπορείς του παίρνεις ενυδρείο. Αν κάνεις συχνές αλλαγές νερού νομίζω θα είναι οκ για λίγο,μέχρι να οργανωθείς. 

Να ξέρεις ότι τώρα το καλοκαίρι τα χρυσόψαρα υποφέρουν,είναι ψάρια κρύου νερού,αν μπορείς βάλ'το κάπου να έχει λίγη δροσιά :)

Link to comment
Share on other sites

σκευτικα να του βαλω ενα παγακι στις τριπες τις γυαλας ωστε να σταζει λιγο λιγο απο το να το βαλω μεσα κατευθειαν ....να το κανω; :hot:  εχει πολυ ζεστη και μενω στον τελευταιο οροφο και ζεστενει το ταβανι ολο το σπιτι...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις όρεξη για διάβασμα κοίτα κ εδώ http://www.aquazone.gr/forums/forum/23-%CF%88%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CF%81%CF%8D%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D/ έχει πολλά θέματα για τα χρυσόψαρα,θα σου λυθούν πολλές απορίες :)

 

....

 

 

H γυάλα σου όντως είναι ενάμισο λίτρο;

Έγινε επεξεργασία - gyristroula
Link to comment
Share on other sites

Ενα φιλτρακι με λιγο βιολογικο υλικο το χρειαζεσαι απαραιτητα σε καθε περιπτωση.

Απο οικονομικης αποψης σκεψου την προταση της εκλεκτης φιλης απο πανω μου :)

Για την θερμοκρασια σαν λυση εκτακτης αναγκης υπαρχουν και τα μπουκαλια με παγο.

Ζυγισε τις περιπτωσεις και τα οικονομικα σου και εδω ειμαστε για να σε βοηθησουμε σε οτι χρειαστεις...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις σπιτι του χρυσοψαρου και μια μεγαλη πλαστικη στρογγυλη γλαστρα. Το προτεινω απο αποψη οικονομιας.....

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την άσχετη απάντηση αλλα δεν μου είχε βγάλει τα προηγούμενα μυνηματα!

Link to comment
Share on other sites

τι εννοειται λεγοντας <<λιγο βιολογικο υλικο>>

επισης,τα χρυσοψαρα εχουν ρατσες?

Υλικό από φίλτρο

έχουν,και μάλιστα πολλές

αν μπορείς βγάλε μια φωτό το ψάρι κ την γυάλα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...