Jump to content

Άλγες....Πολλές Άλγες!!


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα...

Ανοίγω αυτό το θέμα για να με βοηθήσετε με το εικοσιπεντάλιτρο ενυδρείο μου που φιλοξενεί έναν μονομάχο και έχει γεμίσει με άλγη!

Είναι πραγματικά γεμάτο και έχει όσων ειδών άλγες θέλετε!

Είναι σε λειτουργία 1-1,5 χρόνια...

Στην αρχή, είχα μόνο ένα είδος και δεν του έδωσα σημασία γιατί μάλλον έφταιγε το ότι το ενυδρείο ήταν νεοστημένο.

Μετά όμως, άρχισα να βγάζω πάρα πολλές άλγες και για 2 μήνες είμαι έτσι...

Θερμοκρασία:27-30

Φωτισμός:4 ώρες,15watt

Οξυζενέ και τέτοια δεν κάνουν τίποτα τα δοκίμασα...

 

 

*Σόρρυ για τα αυτοκινητάκια στις φωτογραφίες αλλά ήταν το πρώτο πανί που βρήκα μπροστά μου για να καλύψω λίγο το φως. :D

post-61823-0-60264700-1466407390_thumb.png

post-61823-0-77695500-1466407415_thumb.png

post-61823-0-34757300-1466407426_thumb.png

post-61823-0-44346500-1466407544_thumb.png

post-61823-0-73422600-1466407558_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα...

Ανοίγω αυτό το θέμα για να με βοηθήσετε με το εικοσιπεντάλιτρο ενυδρείο μου που φιλοξενεί έναν μονομάχο και έχει γεμίσει με άλγη!

Είναι πραγματικά γεμάτο και έχει όσων ειδών άλγες θέλετε!

Είναι σε λειτουργία 1-1,5 χρόνια...

Στην αρχή, είχα μόνο ένα είδος και δεν του έδωσα σημασία γιατί μάλλον έφταιγε το ότι το ενυδρείο ήταν νεοστημένο.

Μετά όμως, άρχισα να βγάζω πάρα πολλές άλγες και για 2 μήνες είμαι έτσι...

Θερμοκρασία:27-30

Φωτισμός:4 ώρες,15watt

Οξυζενέ και τέτοια δεν κάνουν τίποτα τα δοκίμασα...

 

 

*Σόρρυ για τα αυτοκινητάκια στις φωτογραφίες αλλά ήταν το πρώτο πανί που βρήκα μπροστά μου για να καλύψω λίγο το φως. :D

 

Χτυπάει το φως της ημέρας το ενυδρείο; Ξεκίνα απ' αυτό.

Από εκεί και ύστερα, συμπλήρωσε τη φόρμα να δούμε τι άλλα λάθη γίνονται. Η θερμοκρασία γιατί έχει τόση απόκλιση; Λόγω ζέστης; Προσπάθησε να την κατεβάσεις λίγο με καμιά ιδιοκατασκευή με ανεμιστηράκι από pc και φορτιστή κινητού γιατί είναι υψηλή για τον μονομάχο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην επιφάνεια υπάρχει πρωτεiνικό φίλμ. Γύρνα το φίλτρο σου να δημιουργήσει καλή ανατάραξη στην επιφάνεια ώστε να το διαλύσει. Επίσης μπορείς να το αφαιρέσεις παίρνοντας με ένα μικρό κυπελάκι νερό από ψηλά ή χρησιμοποιώντας ρολό κουζίνας.

Ρίξε και μια ματιά εδώ για περισσότερες πληροφορίες.http://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-άλγες-γλυκού-νερού/?p=731615

 

Αν το ενυδρείο το κτυπάει ο ήλιος έχεις πρόβλημα και με τις άλγες και με τη θερμοκρασία.

Ίσως θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ένα κομμάτι φελιζόλ ανάμεσα στο ενυδρείο και  ώστε να βοηθήσεις κατά κάποιον τρόπο λίγο  το πρόβλημα.

 

Αν υπάρχουν μετρήσεις ίσως και να βοηθούσαν, να τις αναφέρεις. Πάντως η άποψη μου με τόσο μικρή φωτοπερίοδο (4 ώρες) το πρόβλημα προέρχεται από τον ήλιο. Αλλαγές νερού κάθε πόσο κάνεις? Εξάτμιση νερού?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χτυπάει το φως της ημέρας το ενυδρείο; Ξεκίνα απ' αυτό.

Από εκεί και ύστερα, συμπλήρωσε τη φόρμα να δούμε τι άλλα λάθη γίνονται. Η θερμοκρασία γιατί έχει τόση απόκλιση; Λόγω ζέστης; Προσπάθησε να την κατεβάσεις λίγο με καμιά ιδιοκατασκευή με ανεμιστηράκι από pc και φορτιστή κινητού γιατί είναι υψηλή για τον μονομάχο.

Χτυπάει φως! Ανεμιστηράκι θα βάλω αν χρειάζεται...Λόγω ζέστης η θερμοκρασία έχει ανέβει!Χειμώνα είναι 25-26.

 

Στην επιφάνεια υπάρχει πρωτεiνικό φίλμ. Γύρνα το φίλτρο σου να δημιουργήσει καλή ανατάραξη στην επιφάνεια ώστε να το διαλύσει. Επίσης μπορείς να το αφαιρέσεις παίρνοντας με ένα μικρό κυπελάκι νερό από ψηλά ή χρησιμοποιώντας ρολό κουζίνας.

Ρίξε και μια ματιά εδώ για περισσότερες πληροφορίες.http://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-άλγες-γλυκού-νερού/?p=731615

 

Αν το ενυδρείο το κτυπάει ο ήλιος έχεις πρόβλημα και με τις άλγες και με τη θερμοκρασία.

Ίσως θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ένα κομμάτι φελιζόλ ανάμεσα στο ενυδρείο και  ώστε να βοηθήσεις κατά κάποιον τρόπο λίγο  το πρόβλημα.

 

Αν υπάρχουν μετρήσεις ίσως και να βοηθούσαν, να τις αναφέρεις. Πάντως η άποψη μου με τόσο μικρή φωτοπερίοδο (4 ώρες) το πρόβλημα προέρχεται από τον ήλιο. Αλλαγές νερού κάθε πόσο κάνεις? Εξάτμιση νερού?

Αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα 30%.Εξάτμιση μηδενική σχεδόν!

Για το φιλμ έχω κάνει τα πάντα! Τι δυνατές ροές, τι χαρτιά κουζίνας, τι μαζέματα, δεν φαντάζεσαι...

Αλλά εκεί επιμένει!:(

Έγινε επεξεργασία - FotisAthanasiadis
Link to comment
Share on other sites

Για μένα εκτός από τον ήλιο έχεις και θέμα με τη φωτοπερίοδο. Θα πρέπει να να αυξηθεί η διάρκεια φωτισμού του ενυδρείου σου ώστε να αντιμετωπιστεί η άλγη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συν ότι τα φυτά χρειάζονται φως για να διατηρηθούν σωστά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφτηκε και παραπάνω πρέπει να συμπληρώσεις την φόρμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα φιλε μου το πρωτεϊνικο φιλμ στην επιφανεια σου λογικα δεν φευγει γιατι δεν ειναι μονο φιλμ ειναι ισως και τριχωιδη αλγη η οποια βρισκεται ακομα σε αναπτυξη και για αυτο δεν φευγει.....

Ενας τροπος φυσικος ειναι η αυξηση αλλαγων νερου δηλαδη 3 φορες την εβδομαδα....

Φαρμακευτικα εχουμε το 1)Clarity ( Seachem) 

                                       2)Clear all ( Jbl)

πολυ εμπιστα φαρμακα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τριχοειδή άλγη στην επιφάνεια; Που το έχεις δει αυτό;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνοντας όσο πιο αναλυτικά μπορείς τη φόρμα θα βοηθήσεις πολύ τους πιο έμπειρους να καταλάβουν που οφείλεται το πρόβλημά σου.

Κατά συνέπεια θα βοηθήσεις και τον εαυτό σου να αντιμετωπίσει το πρόβλημα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι βιοφιλμ και δεν βρεις την αιτια οτι και να ριξεις θα ξαναεμφανιζεται...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η τριχοειδη αλγη ειναι κατι το οποιο εμφανιζεται παντου σε ενα ενυδρειο δεν ειναι αναγκη να εμφανιστει σε καποιο τοιχωμα.... εχω δει ενυδρειο να ειναι μονο τριχοειδη αλγη μεσα πρασινη και μαυρη για αυτο στο λεω.... και βεβαια με καθε επιφιλαξη.... η αλγη πανς απ'ολα ειναι κατι που πρεπει να τις παρεις το πανω χερι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φιλμ πιθανον να οφειλεται σε καποια 'η καποιες τροφες που χρησιμοποιεις.Σταματα μια μια τις τροφες για ενα

χρονικο διαστημα μεχρι να βρεις ποια 'η ποιες δημιουργουν το φιλμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το φιλμ το έχω μειώσει αρκετά με αύξηση αλλαγών νερού!

Δεν με πολυενδιαφέρει βέβαια το φιλμ αλλά οι άλγες!

Θα συμπληρώσω τη φόρμα σε λίγο και ελπίζω να βρείτε την αιτία!:)

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Πάρα πολλές άλγες.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: (λίτρα, διαστάσεις ενυδρείου, χρόνος λειτουργίας, κλπ)25 λίτρα 1+ χρόνο
- Φωτισμός: (watt, kelvin, loumen, φωτοπερίοδος, ανακλαστήρες, χρόνος χρήσης των λαμπτήρων)15watt (τις έκανα 7 τις ώρες)
- Βυθός και Υπόστρωμα: (είδος, πλήθος, χρόνος χρήσης του, κοκκομετρία κλπ.)χαλίκι
- Διοξείδιο του Άνθρακα: ( μπουκάλες, DIY CO2, οργανικός άνθρακας, κλπ.)
- Οξυγόνο: (Ανατάραξη επιφάνειας: χαμηλή, μέτρια, υψηλή, αεραντλία)ανατάραξη από το φίλτρο
- Φίλτρανση: (Λίτρα ανά ώρα, όγκος κάδου, υλικά φίλτρανσης, άνθρακας, τύρφη):Ελαφρόπετρα,το μαμίσιο φίλτρο
- Φυτα: (είδη και αριθμός):Διάφορα είδη(Δεν μου τα είπαν όταν τα αγόρασα)!Μεγάλος αριθμός
- Ψάρια: (είδη και αριθμός):1 μονομάχος
- Ρουτίνες: (λιπάσματα, ταμπλέτες, άλλα σκευάσματα, τάισμα, προετοιμασία και αλλαγές νερού, χρόνος περιοδικής συντήρησης, κλπ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: (Μέτρο οξύτητας ή αλκαλικότητας μιας χημικής ουσίας)7
- KH: (Ανθρακική σκληρότητα)Δεν μετράω γιατί χρησιμοποιώ νερό βρύσης χωρίς κάποια επεξεργασία.
- GH(Ολική σκληρότητα)Δεν μετράω γιατί χρησιμοποιώ νερό βρύσης χωρίς κάποια επεξεργασία.
- ΝΗ3/NH4: (Αμμωνία/Αμμώνιο):0
- ΝΟ2: (Νιτρώδη):0
- ΝΟ3: (Νιτρικά):6-7(λίγα έχω αλλά μάλλον είναι από τα πολλά φυτά που έχω.)
- PO4: (Φωσφορικά)
- Fe: (Σίδηρος)
- CO2: (Διαλυμένο Διοξείδιο του Άνθρακα στο νερό)
- Θερμοκρασία:26-27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:Ναι
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού:
- Ιστορικό Φυτού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει:
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: οξυζενέ έβαλα 3 φορές αλλά δεν άλλαξε κάτι!
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1.Έβαλα πιο πάνω.Αν θέλετε κι άλλες πέστε μου...
2.
ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:Τώρα τελευταία έχει δημιουργηθεί μία μπάλα από άλγη η οποία δεν καταστρέφεται με τίποτα! 

Έγινε επεξεργασία - FotisAthanasiadis
Link to comment
Share on other sites

Ότι χρησιμοποιείς νερό βρύσης, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να το μετρήσεις. Μπορεί να είναι πχ. πάρα πολύ σκληρό για τον μονομάχο.

Επίσης δεν βλέπω τίποτα από λιπάσματα ή οργανικό άνθρακα.

Θα σου πρότεινα αρχικά να ξεκινήσεις με ένα καλό κλάδεμα και να βάλεις μικρότερη λάμπα, 15w σε 25 μεικτά λίτρα χωρίς τίποτα από λιπάσματα και διοξείδιο είναι αιτία για άλγες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λιπάσματα έβαζα καθημερινά αλλά τα σταμάτησα γιατί είχα πολύ καλή ανάπτυξη των φυτών. Γιατί έχω ένα ενυδρειάκι 15λτ. φουλ εξοπλισμένο που κάθεται, μήπως αν έβαζα το ψάρι εκεί, και έβγαζα το νερό ώστε να ξεραθούν οι άλγες, και μετά τις αφαιρούσα με το χέρι, θα γινόταν τίποτα?

Αλλά υπάρχει και ένα άλλο πρόβλημα. Υπάρχει και μια αμάνο (ο θεός να την κάνει δηλαδή!6+ πόντους έχει φτάσει) γαρίδα. Είναι οκ εκείνη με τις άλγες?

Link to comment
Share on other sites

Εριχνες λιπασματα και τα σταματησες γιατι ειχες πολυ καλη αναπτυξη των φυτων?

Και γιατι τα σταματησες δηλαδη?

Ε λογικο εινα να εχεις τωρα αλγη γιατι τα φυτα σου ειχαν παρει μπροστα πριν με τα λιπασματα,εσυ τα εκοψες και η αλγη πηρε το πανω χερι.

Δεν ειναι λυση να ξεστησεις το ενυδρειο και να το καθαρισεις,αν δεν βρεις τι φταιει θα σου ξαναβγει παλι μετα.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσω ξανά το λίπασμα? Εγώ δεν έχω κάποιο θέμα. Να βάζω και ένα σκεύασμα που έβαζα για την αντιμετώπιση της άλγης?

Τα λιπάσματα τα σταμάτησα γιατί κλάδευα μία φορά ανά μέρα ή ανά διήμερο και ήταν πολύ κουραστικό! Ξυπνούσα το πρωί και τα φυτά έιχαν ανέβει 3+ πόντους. Εκτός από το ότι αναστάτωνα και το ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - FotisAthanasiadis
Link to comment
Share on other sites

Λιγο δυσκολο τα φυτα να παρουν 3 ποντους την ημερα..μια φορα την εββομαδα κλαδεμα μαζι με την αλλαγη νερου ειναι οκ.

Ναι να αρχισεις παλι τα λιπασματα γιατι εκοψες αναπτυξη απο τα φυτα σου και πηραν μπροστα οι αλγες.

Καθαρισε και οσο μπορεις τις αλγες.

Επισης,υπαρχει προβλημα που το χτυπαει ο ηλιος,ειναι αιτια και αυτο.

Η λαμπα ποσα κελβιν ειναι? (Βασικο) και ποσο καιρο την εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ο ήλιος είναι οκ έχω βάλει εφημερίδες.

Για τα φυτά ούτε εγώ θα το πίστευα αν μου το έλεγαν αλλά τέλος πάντων.

Άρα ξεκινάω λίπασμα (υγρό θα βάζω).

Η λάμπα λειτουργεί 1,5-2 χρόνια. Κέλβιν δεν ξέρω γιατί δεν την αγόρασα εγώ. Είναι ένα μέτριο άσπρο.Λίίίίγο προς το γκρι αν βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

Πετα και την λαμπα και βαλε μια με 6500Κ.

Ποτε δεν κραταμε τη λαμπα τοσο καιρο,στον χρονο πανω θελει αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Ok....
Πόσα watt να πάρω???

Και, από περιέργεια, τι επιπτώσεις μπορεί να έχω αν δεν την αλλάξω???

Και τι λάμπα προτείνεται? Κάποια φθηνή γιατί έτσι που τα λέτε πρέπει να αλλάξω και στο μεγάλο...:(

Έγινε επεξεργασία - FotisAthanasiadis
Link to comment
Share on other sites

Ιδια βατ με αυτη που εχεις τωρα αλλα 6500 κελβιν.

Λαμπα παρε απο μαγαζι με ηλακτρολογικο υλικο.

Τις λαμπες δεν τις κραταμε μεχρι να καουν,καθε χρονο τις αλλαζουμε,αν δεν τις αλλαζεις θα εχεις παντα αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...