Jump to content

Skimmer & ροή νερού μέσα στο σώμα του.


lefteris67

Recommended Posts

Εννοω οτι το σαμπ ειναι μια δεξαμενη καθίζησης οπου τα detritus σταματάνε και δεν επιστρεφουν στο κεντρικο!

 

Εγω δεν χρεισιμοποιω καλτσες !

 

Στο διαμερισμα με τον βραχο και την χαετο εχω μια υποτυπώδη κυκλοφορια περιπου 1000-1500 λιτρα για την χαετο!

 

Πριν καμια εβδομαδα εβαλα εναν πιο δυνατο κυκλοφοριτη και τα εκανε μανταρα απο τις σκονες και τα detritus!

 

Ισως εχω πολυ βραχο στο σαμπ?

Εγω σου λεω οτι εχεις για μενα κακο δεν κανεις,μην ξεχνας οτι οπως δεν θελουμε να μπουκωσει επανω αλλο τοσο δεν θελουμε και κατω.Βαζοντας ροη βοηθαμε το συστημα να αναπνεει.Τωρα ναι φυσικα θα πηγαινοερχονται οι βρωμες,καποιες θα μαζεψει ακομα το σκιμερ και καποιες πχ φυσοντας τον βραχο πριν την αλλαγη θα φυγουν με την αλλαγη η ρουφοντας με ενα σωληνα.Ολα αυτα στα ενυδρεια που εχουν αραγωνιτη γιατι χωρις ειναι ποιο απλα.
Link to comment
Share on other sites

Σκουπα,φυσιμα οι βραχοι,καθαριότητα σαμπ να ειναι γυαλλι οσο γινετε..

Αλλαγες νερου. Σωστος πληθυσμος στα ψαρακια μας ανα λιτρα ενυδρειου, καλη κυκλοφορια..σωστο ταισμα!

Και προσοχη αυτα τα ζουμακια που ριχνουμε μεσα :) :) :) αυτα απο εμενα ;):);) ):)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ στο πρώτο διαμέρισμα του sump έχω ένα detritus trap και μου τα κρατάει εκεί, τουλάχιστον το μεγαλύτερο ποσοστό.

Το βράδυ πριν την αλλαγή φυσάω όλο το βράχο ώστε η βρόμα να προλάβει να κάτσει εκεί που τη θέλω και στην αλλαγή συφονάρω τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...