Jump to content

Φωτογραφιες απο ενυδρειο Κρητης


argy1

Recommended Posts

Παρα πολυ ωραιο το ενυδρειο της Κρητης!Εχει σχεδον ολα τα ειδη της μεσογειακης θαλασας!Καποια στιγμη θα το επισκεφτω.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο βρίσκεται στις Γούβες, μέσα στις εγκαταστάσεις της πρώην Αμερικανικής Βάσης στο νομό Ηρακλείου.

Ο ίδιος το έχω επισκεφτεί 4 φορές μέχρι τώρα. Έχω επισκεφτεί και αυτό που βρίσκεται στη Ρόδο αλλά καμία σχέση. Της Κρήτης είναι πιό σύγχρονο και πολύ μεγαλύτερο. 

Στο τέλος της περιήγησης έχει και μία αίθουσα όπου μπορείς άν έχεις χρόνο να καθίσεις και απολαύσεις διάφορα ντοκιμαντέρ από τη Θαλάσσια ζωή.

Ένα πραγματικό στολίδι για την Κρήτη που όπως είπε και ο Μιχάλης αξίζει να το επισκεφτείτε!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και επίσης επειδή τυγχάνει να μενω κοντα και να το επισκέπτομαι συχνα, εχουν και σκαφος που μελετα τον βυθο του κρητικού πελάγους και εν μέρει της Μεσογείου πολλα βράδια το σκάφος τους δενει στο λιμάνι και μεταφέρει ψαρια και θηλαστικά που εχουν χτυπηθεί ή εχουν μολυνθεί και χρειάζονται περίθαλψη οπως επίσης και προσπαθούν να βοηθησουν και να συμβάλουν στη προστασια του γονου που κάποιοι εξολοθρευουν με ποικίλους τρόπους, υπεραλιευσης- δυναμητης, τάρτες κτλπ που μαλιστα εχει ως αποτέλεσμα να πιάνονται και ψαρια που ειναι σε εφηβεία και δεν εχουν δωσει απογονους...

Ειναι πολυ δυνατο σαν ίδρυμα και ελπίζουμε να συνεχίσει να υπάρχει και να μεγαλώσει!!!

Μπρ5 Μιχάλη που το ανέφερες!!!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό, μπράβο!

Πριν χρόνια (10+) δούλευα Ιταλία και είχα την ευκαιρία να πάω αρκετές φορές στο ενυδρείο της Γενοβα που είναι αντίστοιχου μεγέθους νομίζω . Δε σου έκανε καρδιά να φύγεις. Έδιναν και τουρ για το backstage που θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αλλά δεν κατάφερα να πάω.

Sent using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - kostascb
Link to comment
Share on other sites

Respect!Δέν έχω πάει δυστυχώς....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε τον Μιχάλη για το όμορφο ταξίδι που μας προσέφερε!

Δυστυχώς δεν πάει...

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε τον Μιχάλη για το όμορφο ταξίδι που μας προσέφερε!

Ετοιμαζω και αλλο ενα "εξωτικο" ταξιδι με διπλασιο υλικο και βιντεο ;)

Stay tuned!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαζω και αλλο ενα "εξωτικο" ταξιδι με διπλασιο υλικο και βιντεο ;)

Stay tuned!

Να αυτά λες και μας έχεις στείλει αδιαβαστους! Αναμένουμε λοιπόν!
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαζω και αλλο ενα "εξωτικο" ταξιδι με διπλασιο υλικο και βιντεο ;)

Stay tuned!

Στης Κρητης παλι ή αλλου?
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μιχάλη, μας ταξίδεψες όμορφα μέσα στο υγρό στοιχείο  :)

Τώρα θα περιμένουμε με αγωνία το επόμενο ταξίδι σου στο εξωτερικό :wootwoot:

 

Νομίζω ότι τώρα αρχίζεις να καταλαβαίνεις γιατί είμαι αυτοδύτης εδώ και 27 χρόνια, έχοντας βουτήξει σε πολλά σημεία του γαλάζιου πλανήτη... :icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...