Jump to content

Με τι φωτισμο στηριζετε το reef σας και τι κοραλια φιλοξενητε?


Recommended Posts

Το φως ειναι το κυριο αξεσουαρ  ενος ενυδρειου ,απο την επιλογη του εξαρτατε το πως θα συνεχισουμε.Περιμενω να ακουσουμε τις επιλογες σας και το γιατι.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα Νίκο άνοιξες που μπορούμε να κουβεντιάζουμε επι ώρες :) 

 

Εγω εχω Led. (ledzeal malibu s120) και είμαι ευχαριστημένος.  Όμως δεν εχω δοκιμάσει ποτέ λάμπες Τ-5 για να συγκρίνω.  

 

Απλά επειδή με το Led εχω ωραία χρώματα, ανατολή - δύση , ρυθμίσεις πολλές, και ανάπτυξη κοραλλιών, δεν πρόκειται να το αλλάξω στο προσεχές μέλλων. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω αν και στην αρχη ακομα εχω 2 Τ5 σκεφτομαι να αλλαξω σε λεντ θαυμαζω πολυ το σιμαρισμα και το χρωμα

Link to comment
Share on other sites

Εχω 4x24 watt T5 (μια coral plus-τρεις blue plus και μια actinic ) και δυο λάμπες LED 18watt η μια.

 

Απο κοράλλια εχω μονο lps και soft. Τελευταία εχω ξεκινήσει να βάζω ανεμώνες και ίσως στραφώ αργότερα μόνο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 4x24 watt T5 (μια coral plus-τρεις blue plus και μια actinic ) και δυο λάμπες LED 18watt η μια.

 

Απο κοράλλια εχω μονο lps και soft. Τελευταία εχω ξεκινήσει να βάζω ανεμώνες και ίσως στραφώ αργότερα μόνο εκεί.

5 λαμπες εγραψες Θωδωρη.

Link to comment
Share on other sites

5 λαμπες εγραψες Θωδωρη.

ωχ ναι...σορρυ.. :P 

2 blue plus, οχι τρεις..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα Νίκο άνοιξες που μπορούμε να κουβεντιάζουμε επι ώρες :) 

 

Εγω εχω Led. (ledzeal malibu s120) και είμαι ευχαριστημένος.  Όμως δεν εχω δοκιμάσει ποτέ λάμπες Τ-5 για να συγκρίνω.  

 

Απλά επειδή με το Led εχω ωραία χρώματα, ανατολή - δύση , ρυθμίσεις πολλές, και ανάπτυξη κοραλλιών, δεν πρόκειται να το αλλάξω στο προσεχές μέλλων.

Χαχαχα Φιλαρακι σιγα σιγα να ξεκινησουμε ...

Εγω εχω το Vertex ilumina sr 900 260 watt μιας και εναι οπαδος των λεντ.Το θεωρω ενα απο τα καλυτερα που υπαρχουν απο λεντ φωτισμο.Επισης επειδη ο συνδυασμος Τ5 με λεντ το θεωρω το τελειο συνδυασμο κυριος για sps προσθεσα 2 Τ5 μια απο καθε του πλευρα.Ετσι εχω μια blue plus τις Αti και μια coral light new generation τις corallen zucht.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hybrid LED + t5!

4 κανάλια led 210watt.

4 t5. 54αρες. 220watt

Link to comment
Share on other sites

 Ecotech Radion XR30w Pro 

 

Δεν έχω εμπειρία από άλλα είδη φωτισμού αλλα από τα radion είμαι ευχαριστημένος για την ποιότητα κατασκευής και την απόδοση

Link to comment
Share on other sites

2 φωτιστικα led της ocean revive 120w το καθενα.Τ5 δεν εχω δοκιμασει μιας και δεν θελω το αγχος και το εξοδο της αντικαταστασης καθε τοσο.Ισως καποια στιγμη προσθεσω 2 συμπληρωματικα στον φωτισμο μου

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με ενα της aqualum (αρχαιο) εαν το γραφω σωστα γιατι το φωτιστηκο δεν γραφει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Kessil A160W με controler σε κυβο 60x50x60,  κοραλια soft και λιγα lps

Ανατολη 15:00 και δυση 12:00 με ενταση κορυφη στις 21:00 μπλε 85% και ασπρο 65%

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Fluval  4x54 T5. 2 blueplus, 1 aquablue special, 1 purple plus.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...