Jump to content

ζωντανεμα νεκρου βραχου,πως;


Recommended Posts

καλησπερα

μιας και εχω στα αμεσα σχεδια την κατασκευη ενος 200λιτρου θελω να ρωτησω το εξης

μπορω να ζωντανεψω τον βραχο;ποσο χρονο θα μου παρει;

εχω ενα 60λιτρο ενυδρειο ο βραχος που εχω ειναι 10κιλα. αν τον βαλω εκει με ενα κυκλοφοριτη και ριχνω special blend την αναλογια που γραφει

Σκιμερ δεν εχω . απο φως εχω μια λάμπα τ5 15000κ θα χρειάζεται φως;

Τι λετε θα κανω ετσι δουλεια;

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

μιας και εχω στα αμεσα σχεδια την κατασκευη ενος 200λιτρου θελω να ρωτησω το εξης

μπορω να ζωντανεψω τον βραχο;ποσο χρονο θα μου παρει;

εχω ενα 60λιτρο ενυδρειο ο βραχος που εχω ειναι 10κιλα. αν τον βαλω εκει με ενα κυκλοφοριτη και ριχνω special blend την αναλογια που γραφει

Σκιμερ δεν εχω . απο φως εχω μια λάμπα τ5 15000κ θα χρειάζεται φως;

Τι λετε θα κανω ετσι δουλεια;

Φως δεν θα χρειαστεις βεβαια δεν θα εχει κοραλινη καθολου χωρις φωτισμο.Τωρα ριχνωντας βακτηρια σωστα και κανα κοπιποδο και τοποθετωντας αντιφωσφωρο θα βρει το δρομο του μαζι με αλλαγες.Ενας νεκρος βραχος θελει περιπου 8 με 18 μηνες να ζωντανεψει.Επισεις θα σου πρωτεινα να εβαζες και ενα κομματι ζωντανου.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιώργο,

 

Ναι, δουλειά θα γίνει. Πριν ρίξεις το βράχο μέσα, ξέπλυνε τον με λίγο νερό όσμωσης. Βάζεις αντιφώσφορο και αν θέλεις λίγο άνθρακα για να τραβήξει τις μυρωδιές.

 

Νομίζω οτι τα probidio έιναι καλύτερα αλλά και το special blend κάνει. Τη δοσολογία και τη διάρκεια που γράφει το μπουκάλι βάζεις. Ουσιαστικά ξεκινάς τον κύκλο του αζώτου. Ρίχνε και κανένα φυλαράκι τροφή για να έχουν και τα βακτήρια να τρώνε.

 

Παρακολουθείς και τη διαδικασία με μετρήσεις, αμμωνία NO2 και ΝΟ3.

 

Απο κει και πέρα να ξέρεις οτι αργεί αυτη η μέθοδος. Νομίζω θέλει τουλάχιστον 10 μήνες για να ξεκινήσει να στηρίζει τη βιολογία σου.

 

Αν μπορείς να βρείς ενα-δυο κομμάτια καλού-καθαρού ζωντανού βράχου για "μπόλι" θα βοηθούσε.

 

Φως δεν χρειάζεται, γιατί έτσι κι αλλιώς τις άλγες δεν θα τις αποφύγεις.

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικο μου ειναι σε κανα 2μηνο να εχω ζωντανο βραχο για να μπορει να σηκωσει τα ψαρια που εχω τωρα στο 120 λιτρο.

Ο βράχος που εχω εκει εκλεισε ενα χρονο λειτουργίας αλλα δεν μπορω να τον βαλω στο νεο ενυδρειο λογω της αλγης (φυκι) που εχει πιασει.και μου πνιγει το ενυδρείο.

Αλλα σιγουρα δεν μπορω να περιμενω τοσο πολυ.

Αν εβαζα καποια κομματια ζωντανου βραχου σιγουρα θα βοηθουσε στο χρονο ετσι δεν ειναι;

Τα λιτρα του ενυδρειου ειναι 200 διαστάσεις100χ45χ50. Ποσα κιλα βραχο πρεπει να βαλω σε αυτα τα λιτρα;

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα!

Πρωτον ο βραχος σου ειναι καθαρος απο φαρμακα??

δλδ τι εννοω μην ηταν σε κανα fish only με χαλκους και τετοια...

για να το ζωντανεψεις, βαλτον σε ενα (μεγαλο κουβα) με νερο θαλλασινο και ενα φιλτρακι να γυρναει μεσα με αντιφως . Και ανθρακα (δεν ξερεις ποτε) αστο εκει σε αυτο το μοτιβω κανα μηνα με αλλαγες νερου και τετοια και ο βραχος σου ειναι ετοιμος !!

λογικα με αυτον θα ξεκινησεις το φρεσκο ενυδρειο σου...

οποτε τον περνεις κανεις το scape θα σου πρωτεινα 6 κιλα σε 60 λιτρα εγω..

3 κιλα ζωντανου εαν σε περνει 3 νεκρος και ξεκινας βακτηρια και στρωνεις ενα ενυδρειο απο την αρχη κ ολα!!

Η κοραλλινη με το φως . Και της σωστες τιμες νερου (ιδαιτερος μαγνησιου) θα ερθει πολυ γρηγορα!!

Τα κοπηποδα εγω θα τα εβαζα μολις μπουν στο ενυδρειο με το καλο ολα..

Skimmeraki ειναι πολυ χρησιμο υπαρχουν καπια κρεμαστα στα καταστηματα που κανουν δουλιτσα!

τη λαμπα ειναι αυτη pl??

Εγω θα σου πρωτεινα 2 τ5 24αρες . Και θα εισαι υπερκοπλε

Ευχομε καλο ξεκίνημα στο αλατι . Και ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ

Link to comment
Share on other sites

- Θα κάνεις δουλεία αρκεί μια φορα την εβδομάδα να ρίχνεις και λίγο τροφούλα. Τα βακτήρια θα αποικήσουν στον βράχο σου αλλά πρέπει και κάτι να βρούν να "τρώνε"(ΝΗ3)

- Γυρο στις 20 μέρες με χρήση σκευάσμάτων θα είσαι οκ.

- Μην τρελαίνεσαι τόσο με το φως.  Μιά χαρά είναι αυτή που έχεις. 

 

Αυτό που θα προσπαθίσεις να κάνεις είναι να έχεις ίδιες συνθήκες νερού στο  60λτ ενυδρείο με το μελλοντικό ενυδρείο που ετοιμάζεις. Δηλαδη αλατότητα 1025  , θερμοκρασία 26(τέτοια εποχή δεν θα χρειαστείς θερμοστάτη), ΡΗ γύρο στο 8.  Τον κυκλοφοριτή γύρνα τον προς τα πάνω να βαράει για οξυγόνωση του βράχου. 

 

 

Εγώ πάντος θα έστρωνα μέσα στο 200 άρι βράχο και αραγονίτη.      Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτη θα ηταν η επομενη ερωτηση μου 

εσεις τι θα κανατε στη θεση μου;

 

απλα σκεφτηκα οσο καιρο θα ετοιμαζω το 200λιτρο να στρωνει ο βραχος στο 60λιτρο. και αν βρω απο αγγελια καποια καλα κομματια ζωντανου να τα εβαζα μεσα για πιο γρηγορο στρωσιμο (βεβαια και αυτο ρισκο ειναι)

βαση πρεπει να κανω και κολλημα του ενυδρειου.τα τζαμια τα εχω.

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα  έβαζα και ενα-δυο κιλά ζωντανού για να βοηθήσει και να προχωρήσει πιο γρήγορα.

 

Τωρα στα 200 λίτρα, με 10 κιλά κουραρισμένο και ενα-δυο κιλά ζωντανό είσαι καλά. Αν έχεις sump θα μπορούσες να βάλεις εκεί μέσα και λιγα κιλά ζωντανό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχτες εβαλα στο 60λιτρο τα 10 κιλα βραχου και το γέμισα με σκετο νερο βρυσης.εβαλα και ενα εσωτ.φιλτρο για κυκλοφορία.

Ο βραχος αυτος ηταν ζωντανος πριν 7χρονια και ολα αυτα τα χρονια τον ειχα στην αποθηκη.

Σημερα το νερο ηταν αρκετα κιτρινο και ειχε και μια ασχημη μυρωδιά.

Το αδειασα και το ξαναγεμισα με νερο βρυσης.μαλλον θα το κανω για καποιες μερες αυτο για να ξερασει την κιτρινιλα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ηταν τοσα πολλά κιλά θα σου πρότεινα να τον έβραζες.Εκτός κι αν το κάνεις σταδιακά.

 

Οταν τον βάλεις σε θαλλασινό νερό να βάλεις και ενεργό άνθρακα. Θα τις απορροφήσει τις μυρωδιές.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις αδικο Θωδορη το πιο σωστο αυτο θα ηταν.

γιατι προτου τον ξερανω ειχε πανω αλγες, βρυοψις και πολλα αλλα. τα οποια ειναι ξεραμενα επανω του ακομη και μετα απο τοσα χρονια. βεβαια  τον ετριψα  οσο μπορουσα και καθαρισε αρκετα.

θα τον ξεπλυνω καποιες μερες με αυτο τον τροπο με νερο βρυσης και βλεπουμε.

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...