Jump to content

Recommended Posts

Την αφορμη για να ανοιξω αυτο το θέμα μου την έδοσε μια ταινία του παλιού ελληνικού κινηματογράφου που ειδα προσφατα στην τηλεόρσαη με τον Κώστα Χατζηχρήστο, στην οποία ως σοφερ γυρνούσε όλη την ευρωπη. Όπως ηταν φυσικό έκανε σταση και στην Ισπανία για να παρακολουθήσει ταυρομαχία. Φυσικά γνωριζα κι απο πιο πριν πως γινονταν και εξακολουθουν να γινονται ταυρομαχιες, αλλά τοτε καταλαβα πως κατι πρεπει να γινει, πως καποιος πρέπει να τις σταματήσει.

Γιαυτο ξεκινησα ένα online ψηφισμα, οπου μαζευουμε υπογραφες εναντια στις ταυρομαχίες και που θα απευθυνθει στους ηγετες των χωρων στις οποιες ακόμα γινονται.

Εδω μπορειτε να βρειτε το ψηφισμα και να υπογραψετε: https://secure.avaaz.org/el/petition/Oi_arhigoi_ton_kraton_Ispanias_Portogalias_Gallias_Mexikoy_Stamatiste_tis_tayromahies/?Day2Share

Ομως δεν φτανει μονο αυτο. Πρέπει να το μάθει κι άλλος κοσμος, γιαυτο ας κάνουμε ένα ποστ στο facebook, ας το ανεβασουμε στο twitter, ας το πουμε ή ας το στειλουμε με mail σε φιλους, γνωστους και συγγενείς. Δεν κοστιζει τίποτα, όμως μπορει να αξιζει πολλά.

post-50003-0-00544300-1467798677_thumb.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Οι ταυρομαχιες ειναι ενα εθιμο σε καποιες χωρες βαθεια ριζωμενο στους εκαστοτε λαους! Καταλαβαινω τον ηθικο προβληματισμο μιας και ειναι βαναυσο αποκυημα του μυαλου του ανθρωπου αλλα ειναι σαν να λες στους Ελληνες σταματηστε να σουβλιζετε αρνι το Πασχα! Και ποτε μην ξεχναμε το αρτος και θεαμα! Με αυτα και με αυτα, δεν νομιζω πως ενα online ψηφισμα θα καταφερει να ξεριζωσει αυτο το μακραιωνο εθιμο!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την πρωτοβουλία!

Πολύ καλή κίνηση!Θέλει την υποστήριξη όλων μας!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι ταυρομαχιες ειναι ενα εθιμο σε καποιες χωρες βαθεια ριζωμενο στους εκαστοτε λαους! Καταλαβαινω τον ηθικο προβληματισμο μιας και ειναι βαναυσο αποκυημα του μυαλου του ανθρωπου αλλα ειναι σαν να λες στους Ελληνες σταματηστε να σουβλιζετε αρνι το Πασχα! Και ποτε μην ξεχναμε το αρτος και θεαμα! Με αυτα και με αυτα, δεν νομιζω πως ενα online ψηφισμα θα καταφερει να ξεριζωσει αυτο το μακραιωνο εθιμο!Send from the Heart of Amazonas

Κοιταξε sturm εχεισ ξδικιο σαυτο που λες, πως ειναι ενα εθιμο βαθια ριζομενο στους λαουσ των χωρων αυτων, όμως αυτο δεν σημαινει πως δεν σταματα. Στην. Θεση σου ουτε. Εγω θα πιστευα πως ενα απλο online ψηφισμα θα εκανε κατι, αλλα εχω δει μεσα απο αυτον τον ιστοτοπο και σε συνδυασμο με άλλες κινήσεις εταιρίες όπως η monsato να αποσυρουν θανατηφορα εντομοκτονα. Δεν ελπιζω στην δυναμη του ψηφισματοσ, που μπορει να παρει παγκοσμιο χαρακτηρα(βλεπε νομπελ ειρήνης στους ήρωες του αιγαιου) αλλα στην δυναμη της αντιστασησ που θα προκαλεσει

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε κι' ένα για... τα μιψοψημένα/ζωντανά ψάρια, που τρώνε οι "σχιστομάτιδες"... τους καρχαρίες που αφού κόψουν τα φτερά τους, τους πετάνε πίσω στη θάλασσα ζωντανούς, τα πιθηκάκια που τους ανοίγουν το κεφάλι, κλπ... έχει πολύ "ψωμί" η υπόθεση... "άνθρωπος".

ΚΑΛΗ τύχη.- ;)

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνατε οτι και στο χομπι μας πολλα ψαρια χανονται καθε χρονο και καποια αλλα βασανιζονται απο εμας.

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνατε οτι και στο χομπι μας πολλα ψαρια χανονται καθε χρονο και καποια αλλα βασανιζονται απο εμας.

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πολύ σωστός!Συμφωνώ 10.000% μαζί σου....

Γιαυτό σαν χομπίστες πρέπει να αλλάξουμε νοοτροποία και να μήν θεωρούμε τα ψάρια αναλώσιμα....οπως επίσης και τα μαγαζιά....δεν πουλάνε μανταλλάκια...έχουμε να κάνουμε με ζωντανούς οργανισμούς...δέν είναι καθόλου αστείο.

Γιαυτό και όπως έχω ξαναπεί η αναπαραγωγή των ψαριών μας στα ενυδρεία μας πρέπει να είναι αυτοσκοπός...αν καταφέρει ο καθένας μας "τα δύο ψαράκια να τα κάνει τέσσερα" τότε κάτι έχουμε πετύχει....

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...