Jump to content

pleco και χρυσόψαρα


killerknight

Recommended Posts

Διαβάζοντας αναλυτικά τα άρθρα για τα δύο είδη, κατέληξα στο ότι είναι πρακτικά αδύνατη η συγκατοίκηση τους στο ίδιο ενυδρείο, όχι μόνο γιατί είναι ψάρια διαφορετικής κατηγορίας (τροπικά-κρύου νερού) αλλά και γιατί οι pleco μπορεί να κολλήσουν στα χρυσόψαρα, καταστρέφοντας τη προστατευτική μεμβράνη τους, καθιστώντας τα έτσι (πλέον του στρεσαρίσματος) επιρρεπή σε λοιμώξεις και βακτηριακές μολύνσεις.  Έλα όμως που πριν λίγες μέρες πηγαίνοντας σε ένα κομμωτήριο είδα ένα ενυδρείο 400l στο οποίο υπήρχαν έξι χρυσόψαρα (20-25 εκ. έκαστο) και ένας pleco 20-25 εκ. επίσης. Η ιδιοκτήτρια με ενημέρωσε (όταν λόγω φοβερής περιέργειας δεν κρατήθηκα και ρώτησα) ότι τα έχει 3 χρόνια από όταν τα μεν ήταν 4 εκατοστά, ο δε 3 χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να έχει θερμοστάτη στο ενυδρείο!!! Οπότε πείτε μου πως γίνεται αυτό (και ειδικά πως γίνεται να επιζεί pleco και να μεγαλώνει σε χαμηλές θερμοκρασίες).   

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας αναλυτικά τα άρθρα για τα δύο είδη, κατέληξα στο ότι είναι πρακτικά αδύνατη η συγκατοίκηση τους στο ίδιο ενυδρείο, όχι μόνο γιατί είναι ψάρια διαφορετικής κατηγορίας (τροπικά-κρύου νερού) αλλά και γιατί οι pleco μπορεί να κολλήσουν στα χρυσόψαρα, καταστρέφοντας τη προστατευτική μεμβράνη τους, καθιστώντας τα έτσι (πλέον του στρεσαρίσματος) επιρρεπή σε λοιμώξεις και βακτηριακές μολύνσεις. Έλα όμως που πριν λίγες μέρες πηγαίνοντας σε ένα κομμωτήριο είδα ένα ενυδρείο 400l στο οποίο υπήρχαν έξι χρυσόψαρα (20-25 εκ. έκαστο) και ένας pleco 20-25 εκ. επίσης. Η ιδιοκτήτρια με ενημέρωσε (όταν λόγω φοβερής περιέργειας δεν κρατήθηκα και ρώτησα) ότι τα έχει 3 χρόνια από όταν τα μεν ήταν 4 εκατοστά, ο δε 3 χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να έχει θερμοστάτη στο ενυδρείο!!! Οπότε πείτε μου πως γίνεται αυτό (και ειδικά πως γίνεται να επιζεί pleco και να μεγαλώνει σε χαμηλές θερμοκρασίες).

Πρώτα απο όλα μπορείς να βάλεις πλέκο με χρυσόψαρα χωρίς κανένα πρόβλημα...το θέμα είναι ΤΙ είδος θα βάλεις καθώς επίσης τί σημαίνει το "χωρίς θερμοστάτη" σε βαθμούς κελσίου;

Πολλά από τα ψάρια που έχουμε βλέπε κορυντόρας,κιχλίδες και πλέκο στην φύση ζούν σε χαμηλώτερες θερμοκρασίες από ότι νομίζουμε όπως και το αντίθετο για κάποια άλλα...φυσικά για να μήν παρεξηγηθώ αυτό υσχύει για συγκεκριμένα είδη.

Απο πλέκο θα μπορούσες να βάλεις κάποιο είδος Chaetostoma ή να διαλέξεις κάποιο είδος από βιώτοπο παραγουάης που σίγουρα έχει κρύα νερά!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το θέμα με τη μεμβράνη των χρυσόψαρων ισχύει ή είναι αστικός μύθος? Θα ήθελα αν μπορείς να μου στείλεις μερικά link με φωτογραφίες, καθώς θα με βόλευε πολύ να μη χρειάζεται να καθαρίζω κάθε εβδομάδα τα τζάμια. Εννοείται φαντάζομαι ότι θα πρέπει να του δίνω και ταμπλέτα για πλεκόστομους, όπως επίσης και να φτιάξω κρυψώνες.'όσον αφορά το χωρίς θερμοστάτη, στην περιοχή μου (Καπανδρίτι), κατά τη διάρκεια ου χειμώνα το ενυδρείο φέτος έφτασε και τους 18 βαθμούς Κελσίου, με τη συνήθη όμως θερμοκρασία να κυμαίνεται μεταξύ 19-22   

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το θέμα με τη μεμβράνη των χρυσόψαρων ισχύει ή είναι αστικός μύθος? Θα ήθελα αν μπορείς να μου στείλεις μερικά link με φωτογραφίες, καθώς θα με βόλευε πολύ να μη χρειάζεται να καθαρίζω κάθε εβδομάδα τα τζάμια. Εννοείται φαντάζομαι ότι θα πρέπει να του δίνω και ταμπλέτα για πλεκόστομους, όπως επίσης και να φτιάξω κρυψώνες.'όσον αφορά το χωρίς θερμοστάτη, στην περιοχή μου (Καπανδρίτι), κατά τη διάρκεια ου χειμώνα το ενυδρείο φέτος έφτασε και τους 18 βαθμούς Κελσίου, με τη συνήθη όμως θερμοκρασία να κυμαίνεται μεταξύ 19-22

Το φαινομενο να γατζωθεί ένας πλέκο για να φάει πάνω από ένα ψάρι είναι και σπάνιο και ένδειξη ότι ο πλέκο δέν τρέφεται σωστά...

Άν τον θές μόνο για καθάρισμα τζαμιών δυστυχώς δέν σου κάνει....καλύτερα να πάρεις ένα μαγνίτη ή κάποια σαλιγκάρια..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται ότι μου αρέσουν και σαν ψάρια, για αυτό και ρωτάω για τα θέματα διατροφής τους. Το ότι είναι αλγοφάγος δίνει και ένα επιπρόσθετο μπόνους για την απόκτηση του. Επειδή ήδη ρώτησα ένα ενυδρειακό κατάστημα για το εν λόγω είδος και δεν έχουν, γνωρίζεις εάν κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα τους έχει ή να κάνω περαιτέρω έρευνα?

Link to comment
Share on other sites

Παντως οι πλεκο δεν ειναι μονο αλγοφαγοι...

Υπαρχουν αν θυμαμαι καλα 5-6 κατηγοριες μεταξυ των οποιων και αλγοφαγοι αλλα και παμφαγοι(που ειναι το πιο συνηθες)και ξυλοφαγοι και "κρεατοφαγοι" και εντομοφαγοι και δεν θυμαμαι και τι αλλο...

Αν θες πραγματικα αλγοφαγα ζωντανα εχουν και αυτα τις κατηγοριες τους πχ.δεν τρωνε ολα τα σαλιγκαρια ολες τις αλγες...

Το φαινομενο του "καβαληκεματος"ειναι συνηθες αλλα δεν το συνανταμε μονο στους πλεκο και οχι σε ολα τα ειδη!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...