Jump to content

Τροπικο Ενυδρειο 73lt Blackwater


Recommended Posts

Γεια σας και μένα, ήρθε η ώρα να σας παρουσιάσω το πρώτο μου ενυδρείακο project  (ακολουθούν και άλλα γιατί ως γνωστόν τρώγοντας έρχεται η όρεξη  :bbq:  )

Αν και η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύτηκα από το στήσιμο, την κατασκευή του φίλτρου λόγο περιορισμένου χώρου και της λόξας ότι δεν θέλω να φαίνονται θερμαντήρες και φίλτρα μέσα στην γυάλα, και στο στρώσιμο ,μου έκατσε και ένα ick και έμαθα και λίγα περί θεραπείας, αλλά πιστεύω ότι οι δυσκολίες απλά μεγαλώνουν την ικανοποίηση όταν τα καταφέρεις  να έχεις το αποτέλεσμα που φανταζόσουν στην αρχή η και καλύτερο.

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Τροπικό

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 70x30x35
Συνολικά Λίτρα: 73
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: peacock moss,pellia moss,(το άλλο δεν γνωρίζω όνομα)
Ψάρια: 2 Microgeophagus ramirezi Longfin (ζευγάρι),4 corydoras sterbai, 10 Cardinal Tetra, και 5 γαρίδες Amano (τουρίστες :cheers: )
Άλλα είδη: -

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Βαμμένο τζάμι (εξωτερικά φυσικά) με mix μαύρο, καφέ και πράσινο για να δίνει την αίσθηση του βάθους σε θολό ποτάμι
Πέτρες: Atlas κολλημένες με ενυδρείακη σιλικονη
Ξύλα:Redmoor Roots
Άλλα διακοσμητικά : -
  Υπόστρωμα:   -
  Βυθός  : Μπέζ χαλαζιακή άμμος

  Φω   τισμός  
 Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):  10cm led 6500k 14,4w/m startlight,
3 σειρές (65cm) ταινία led αδιάβροχη 14,4w/m 6500k, 1 led 7500k moonlight
 Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες (1 ώρα startlight, 9 ώρες full light)

 Υποστήριξη οργανισμών 
 Φίλτρανση:  DIY φίλτρο με σωλήνα PVC Φ50 με κυκλοφορητή SICCE Syncra nano 430lt/h, ενσωματωμένο θερμαντηρα,750ml JBL Micromec,ενυδρειακο βαμβάκι,και 200ml διαθέσιμο χώρο για τυρφη,η' άνθρακα.
 Θέρμανση/ Ψύξη: eheim jager 100w, 2 fun 90mm
 Λίπανση: seachem flourish
 Π αροχή CO2:  -
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Aεραντλία sera air 110 plus
Διατροφή:Jbl novo granocolor, Jbl novo granomix, Sera Flora, Bloodworms της Ocean Nutrition


Παράμετροι
pH: 6,5-7
Γενική σκληρότητα (GH):4-6
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6-8
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5-10
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):
27(χειμώνα) 29(καλοκαίρι)

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: Κάθε 10 μέρες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:10 λίτρα με prime και τύρφη της fluval
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Και με την κάθε αλλαγή προσθέτω λίπασμα και αλλαγή το ενυδρειακο βαμβάκι.

 

Video:https://www.youtube.com/watch?v=HYzB0ybIQGM

 

 

post-61649-0-74119900-1468007019_thumb.jpg

post-61649-0-10874700-1468007080_thumb.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αν και τα φυτά δεν είναι αμαζονίου το αισθητικό αποτέλεσμα ταιριάζει και θυμίζει ακριβώς αυτό που έχεις περιγράψει.

Τα ψάρια τα προτιμώ στην άγρια μορφή τους αλλα αυτό είναι υποκειμενικό.

Μπράβο πολύ καλή δουλειά....προτείνω να βάλεις φυλλα καθώς και μικρά κλαδάκια που θα ολοκληρώσουν το αιςθητικό αποτέλεσμα που θέλεις...

Δεν περιμένω απλώς αλλά ΑΠΑΙΤΩ :) αναλυτική παρουσίαση του diy φίλτρου σου!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα! Μπράβο! Θα συμφωνήσω με το Δημήτρη για την προσθήκη φύλλων και λεπτών κλαριών, για να δέσει το γλυκό. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Το τρίτο σου φυτό μου φαίνεται σαν...http://tropica.com/en/plants/plantdetails/Hygrophilaangustifolia(052A)/4489

Δεν είμαι σίγουρος, θελει καλύτερη φωτό...για τσέκαρε το λίνκ...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο Βασιλη!!

Ο τροπος που εχεις δεσει και εχει μεγαλωσει η μοςς ειναι πολυ αρμονικος...

Ελπιζω καποια στιγμη να μπορεσω να το δω και απο κοντα...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο. Στην αρχη την μος την περασα για αλγη και ενθουσιαστηκα. Νομιζω πως θα του πηγαινε πολυ. Αυτο που με χαλασε ειναι τα ραμ που ειναι μακρυπτερα.

Αυξησε τα στερμπαι.

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο όμορφο αποτέλεσμα, μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον το diy φίλτρο θα ήθελα μια λεπτομερή παρουσίασή του!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο. Στην αρχη την μος την περασα για αλγη και ενθουσιαστηκα. Νομιζω πως θα του πηγαινε πολυ. Αυτο που με χαλασε ειναι τα ραμ που ειναι μακρυπτερα.Αυξησε τα στερμπαι.Send from the Heart of Amazonas

Γιατί Θοδωρή τι έχουν τα μακρύπτερα;

Πολύ ωραία το ενυδρειο σου Βασίλη, αλλα και το τραγούδι φοβερό (αρέσει και στα γατόψαρα βλέπω):)!!! Την αεραντλια την έχεις συνέχεια ή την ανάβεις κάποιες ώρες;

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Γιατί Θοδωρή τι έχουν τα μακρύπτερα;

Πολύ ωραία το ενυδρειο σου Βασίλη, αλλα και το τραγούδι φοβερό!!! Την αεραντλια την έχεις συνέχεια ή την ανάβεις κάποιες ώρες;

 

Τα μακρύπτερα άν δέν είναι υβρίδια ή γενετικά τροποποιημένα δέν υπάρχει κανένα 'θέμα' απλά προέρχονται από επιλεκτική αναπαραγωγή όπως π.χ. οι δίσκοι (όσοι δέν είναι άγριοι).

Προφανώς ο Θοδωρής όπως και εγώ προτιμάμε τα ψάρια στην μορφή που συνηθίζεται να υπάρχουν στην φύση (που βέβαια θα πρέπει να πούμε ότι μακρύπτερα υπάρχουν και στην φύση απλά αυτή η μετάλλαξη του γονιδίου που προκαλεί αυτήν την κατάσταση είναι σπάνια).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί Θοδωρή τι έχουν τα μακρύπτερα;

Πολύ ωραία το ενυδρειο σου Βασίλη, αλλα και το τραγούδι φοβερό (αρέσει και στα γατόψαρα βλέπω) :)!!! Την αεραντλια την έχεις συνέχεια ή την ανάβεις κάποιες ώρες;

Την εχω συνεχεια, βεβαια δεν εχω ψαχτει σε βαθος αλλα αφου παει μια χαρα το ενυδρειο την αφηνω.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο μπραβο!

Εχεις βρει την ισορροπία με το ποσο τυρφη να βαζεις στην αλλαγη νερου?

Εχεις βαψει και τα πλαινα τζαμια ή εχουν πιασει αλγη?

Κι εγω θα ηθελα να μας πεις λεπτομερειες για το φιλτρο σου... :)

Να το χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά όμορφο και ατμοσφαιρικό το ενυδρείο σου! Τα λεφτά το απίθανο χρώμα στο φόντο και ή μος πάνω στα ξύλα!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο μπραβο!

Εχεις βρει την ισορροπία με το ποσο τυρφη να βαζεις στην αλλαγη νερου?

Εχεις βαψει και τα πλαινα τζαμια ή εχουν πιασει αλγη?

Κι εγω θα ηθελα να μας πεις λεπτομερειες για το φιλτρο σου... :)

Να το χαιρεσαι!

Ακομα ψαχνομαι με την τυρφη ειχα δοκιμασει κηπουρικη ξανθια αλλα δεν ειχε τα αποτελεσματα που περιμενα, τωρα εχω δοκιμασει της fluval εχω βαλει 150ml περιπου σε μπουκαλι νερου 500ml και κυκλοφορητη 300lt/h κινεζικο φτηνο σε δοχειο 12lt , σε 3 μερες ειχα 6-6,5 ph και 4 gh, η ποσοτητα δε της τυρφης που μουλιασε τριπλασιαστηκε και γεμησε το μπουκαλι, το εχω ξαναβαλει να δω δευτερη φορα σε ποσες μερες θα ετοιμασει τα 10lt και αν σηκωνει και 3η φορα, γιατι ριχνει το κοστος πολυ 6x3 φορες περιπου στα 0,50 ευρω την αλλαγη.

 

Τα πλαηνα τα εχω αφησει να πιασουν αλγη γιατι στην αρχη που ηταν καθαρα επειδη το ενυδρειο ειναι μεσα σε συνθετο και το ξυλο ειναι σκουρο δημιουργουσε καθρεπτη στα πλαινα και τα ψαρια κολουσαν εκει και καθρεφτιζονταν (ψωναρες :P )

 

Σ'ευχαριστω :)

Έγινε επεξεργασία - Bill Koulosousas
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκρημενο φιλτρο πιστευω οτι εξυπηρετει 3 σκοπους ( της πυλης, στα καυσημα, και στον ορχο :P )

 

1.Ειναι οικονομικο,δεν θελει ιδιαιτερα εργαλεια για να φτιαχτει, και βγαινει σε διαφορες διαστασεις απο φ50 εως φ120 

 

2.Μπορεις να ενσωματωσεις τον θερμαντηρα , ετσι γλειτωνεις απο την ασχημια του μεσα στην γυαλα, απο τις ζεστες και κρυες περιοχες του ενυδρειου, και εχεις και λιγο πιο ζεστο νερο στα βακτηρια, λεπτομεριες βεβαια αλλα τζαμπα ειναι :D

 

3.Και πιο σημαντικο , μπορεις να το "χτησεις" οπως θελεις, για να το χωρεσεις οπου θελεις, με οση χωρητικοτητα θελεις, στεγανα ησυχα και σιγουρα

post-61649-0-84851600-1468074291_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα μακρύπτερα άν δέν είναι υβρίδια ή γενετικά τροποποιημένα δέν υπάρχει κανένα 'θέμα' απλά προέρχονται από επιλεκτική αναπαραγωγή όπως π.χ. οι δίσκοι (όσοι δέν είναι άγριοι).

Προφανώς ο Θοδωρής όπως και εγώ προτιμάμε τα ψάρια στην μορφή που συνηθίζεται να υπάρχουν στην φύση (που βέβαια θα πρέπει να πούμε ότι μακρύπτερα υπάρχουν και στην φύση απλά αυτή η μετάλλαξη του γονιδίου που προκαλεί αυτήν την κατάσταση είναι σπάνια).

Η αληθεια ειναι οτι δεν ηξερα οτι τα μακρυπτερα ειναι υβρίδια ή γενετικά τροποποιημένα, νομιζα οτι ειναι ποικιλια ramirezi, αλλα μολις τα ειδα σε φωτο στο google απλα...ερωτας με την πρωτη ματια.Τωρα αν εχουν θεματα δεν ξερω, τα δικα μου παντως (η Φιφη και ο Λακης) εχουν μια χαρα εντονο χρωμα κινηση και φαινεται οτι γουσταριζονται;):P

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο Βασιλη!!

Ο τροπος που εχεις δεσει και εχει μεγαλωσει η μοςς ειναι πολυ αρμονικος...

Ελπιζω καποια στιγμη να μπορεσω να το δω και απο κοντα...

Οποτε θελεις, το ενυδρειο ειναι στους 28 βαθμους ενω οι μπυρες στους 4 :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο δουλεια μπραβο bill.

Μπορει τα φυτα να μην ειναι αμαζονιου.

Μπορει τα rami να ειναι εργαστηριου.

Μπορει η γαριδες να ειναι απο τον σκλαβενιτη και να πεσανε απο την σακουλα καποιου τουριστα στον αμαζονιο. Ολα τα αλλα ομως μου θυμιζουν πραγματικα αμαζονιο.

Μπραβο μπιλ πολυ καλη δουλεια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς θα γίνω δυσάρεστος για μια ακόμα φορά... 72 λίτρα με 10 καρδινάλιους... 4 sterbai... θερμοκρασία 27-29 και από κάτω στη σειρά... τα μπράβο.

ΔΕΝ το καταλαβαίνω.- 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς θα γίνω δυσάρεστος για μια ακόμα φορά... 72 λίτρα με 10 καρδινάλιους... 4 sterbai... θερμοκρασία 27-29 και από κάτω στη σειρά... τα μπράβο.

ΔΕΝ το καταλαβαίνω.- 

Φίλε μου σε ποιον να γίνεις δυσάρεστος και γιατί?  πέρα το ότι κάθε ενυδρείο αντιπροσωπεύει το γούστο και την ικανότητα του καθενός, και ότι απ'οτι αφήνεις να εννοηθεί ότι τα λίτρα είναι λίγα για αυτά τα ψάρια και η θερμοκρασία μεγάλη, μια πρόχειρη ματιά στο seriously fish  είδα ότι από θερμοκρασίες είμαι εντός ορίων για καλοκαίρι (23-29 cardinal , 24-28 sterbai, 22-30 ram) και στα λίτρα έχει 42 και 54 minimum.

Οπότε αφού στις γενικές κατευθύνσεις που μας δίνει το site είμαστε ΟΚ , άλλα και το σημαντικότερο η συμπεριφορά των ψαριών είναι πολύ καλή, τα χρώματα τους έντονα, το ενυδρείο ισορροπημένο και λειτουργικό, Θα ήθελα ειλικρινά να ακούσω μια πιο συγκεκριμένη άποψη σου γιατί ως γνωστών εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, και όσο για τα μπράβο δεν νομίζω ότι τα λένε ούτε επειδή δεν κατέχουν το "άθλημα" ούτε για να αυξήσουν τις δημοσιεύσεις τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο δουλεια μπραβο bill.

Μπορει τα φυτα να μην ειναι αμαζονιου.

Μπορει τα rami να ειναι εργαστηριου.

Μπορει η γαριδες να ειναι απο τον σκλαβενιτη και να πεσανε απο την σακουλα καποιου τουριστα στον αμαζονιο. Ολα τα αλλα ομως μου θυμιζουν πραγματικα αμαζονιο.

Μπραβο μπιλ πολυ καλη δουλεια.

Χαχα... ποσα δεν ξερεις γατακι.... κοιτα να μαθαινεις

1ον τα φυτα τα πηρα απο τον Amazon :P

2ον τo εργαστηριο ειναι στην βραζιλια χτισμενο παρανομα σε παραποταμο του αμαζονιου στον rio-katapatw :P

3ον οι γαριδες ειναι Ιαπονεζικες Ronin που χασανε τον αρχηγο τους σε μαχη με τις αμαζονες :P

 Oποτε.....ειναι αμαζονιου :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ποιον να γίνεις δυσάρεστος και γιατί?  πέρα το ότι κάθε ενυδρείο αντιπροσωπεύει το γούστο και την ικανότητα του καθενός, και ότι απ'οτι αφήνεις να εννοηθεί ότι τα λίτρα είναι λίγα για αυτά τα ψάρια και η θερμοκρασία μεγάλη, μια πρόχειρη ματιά στο seriously fish  είδα ότι από θερμοκρασίες είμαι εντός ορίων για καλοκαίρι (23-29 cardinal , 24-28 sterbai, 22-30 ram) και στα λίτρα έχει 42 και 54 minimum.

Οπότε αφού στις γενικές κατευθύνσεις που μας δίνει το site είμαστε ΟΚ , άλλα και το σημαντικότερο η συμπεριφορά των ψαριών είναι πολύ καλή, τα χρώματα τους έντονα, το ενυδρείο ισορροπημένο και λειτουργικό, Θα ήθελα ειλικρινά να ακούσω μια πιο συγκεκριμένη άποψη σου γιατί ως γνωστών εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, και όσο για τα μπράβο δεν νομίζω ότι τα λένε ούτε επειδή δεν κατέχουν το "άθλημα" ούτε για να αυξήσουν τις δημοσιεύσεις τους.

 

 

Το seriously fish... καλά κάνει και λέει εγώ στηρίζω αυτά που γράφω σε 35+ χρόνια προσωπικής εμπειρίας (κι όποιος θέλει τα αποδέχεται) ... η άποψη μου λοιπόν είναι ότι 10 ψάρια (ή 4)... ΔΕΝ αποτελούν κοπάδι. Επίσης θεωρώ ότι... οι καρδινάλιοι ΔΕΝ πρέπει να μπαίνουν σε ενυδρεία μικρότερα από 1.20-1.50 εκ (και ας λέει το site... ότι θέλει). Υπάρχουν τόσα είδη ψαριών για μικρά ενυδρεία... γιατί ΔΕΝ τα "ανακαλύπτετε"

Η θερμοκρασία παίζει τεράστιο ρόλο στον μεταβολισμό... όταν λοιπόν σου λέει 23-29... σημαίνει 23 με 29 όχι "κολλημένο" όλο τον χρόνο στο 28-29... γιατί μειώνεται η διάρκεια ζωής του ψαριού.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Το seriously fish... καλά κάνει και λέει εγώ στηρίζω αυτά που γράφω σε 35+ χρόνια προσωπικής εμπειρίας (κι όποιος θέλει τα αποδέχεται) ... η άποψη μου λοιπόν είναι ότι 10 ψάρια (ή 4)... ΔΕΝ αποτελούν κοπάδι. Επίσης θεωρώ ότι... οι καρδινάλιοι ΔΕΝ πρέπει να μπαίνουν σε ενυδρεία μικρότερα από 1.20-1.50 εκ (και ας λέει το site... ότι θέλει). Υπάρχουν τόσα είδη ψαριών για μικρά ενυδρεία... γιατί ΔΕΝ τα "ανακαλύπτετε"

Η θερμοκρασία παίζει τεράστιο ρόλο στον μεταβολισμό... όταν λοιπόν σου λέει 23-29... σημαίνει 23 με 29 όχι "κολλημένο" όλο τον χρόνο στο 28-29... γιατί μειώνεται η διάρκεια ζωής του ψαριού.- ;)

 

Το seriously fish... καλά κάνει και λέει εγώ στηρίζω αυτά που γράφω σε 35+ χρόνια προσωπικής εμπειρίας (κι όποιος θέλει τα αποδέχεται) ... η άποψη μου λοιπόν είναι ότι 10 ψάρια (ή 4)... ΔΕΝ αποτελούν κοπάδι. Επίσης θεωρώ ότι... οι καρδινάλιοι ΔΕΝ πρέπει να μπαίνουν σε ενυδρεία μικρότερα από 1.20-1.50 εκ (και ας λέει το site... ότι θέλει). Υπάρχουν τόσα είδη ψαριών για μικρά ενυδρεία... γιατί ΔΕΝ τα "ανακαλύπτετε"

Η θερμοκρασία παίζει τεράστιο ρόλο στον μεταβολισμό... όταν λοιπόν σου λέει 23-29... σημαίνει 23 με 29 όχι "κολλημένο" όλο τον χρόνο στο 28-29... γιατί μειώνεται η διάρκεια ζωής του ψαριού.- ;)

Προσωπικα δεν με ενδιαφερει ποιος την εχει μεγαλυτερη....(την εμπειρια :) )  αλλα αυτος που μπορει να φωτισει με οσες γνωσεις εχει τα σκοτεινα σημεια καθε αρχαριου.Οποτε η εμπειρια ειναι σαν το μεγαλο μοριο δεν παιζει ρολο ποσο μεγαλο ειναι αν δεν το χρησιμοποιεις σωστα.

Στο κοπαδι τωρα, ποιος και με ποια κριτηρια καθοριζει ποσα ψαρια αποτελουν ενα κοπαδι?

Για τους καρδινάλιους, ποιος και με ποια κριτηρια καθορίζει απο τι μηκος και πανω πρεπει να μπαινουν? πηγε κάποιος στον rio negro και ειδε οτι οι καρδινάλιοι πανε 2 μετρα βολτα και γυρνανε?

Για την θερμοκρασια 29 "κολλημενο" δεν ειναι κανενα ενυδρειο με ενα απλο θερμαντηρα μονο και μονο η ανοχη που εχει λογο του διμεταλλικού φτανει να εχει 1-2 βαθμους σκαμπανέβασμα λογο της αλλαγης θερμοκρασιας στον χωρο.Και αν καποιος "καταφερει" να εχει 29 βαθμους σταθερα ποσο μειωνεται η ζωη του ψαριου?ισχυει για ολα τα ψαρια το ιδιο?

Ολα αυτα δεν τα ρωταω για να παρω απαντησεις αλλα για να πω οτι δεν γινεται να δωσουμε συγκεκριμενη απαντηση σε ενα αόριστο ερωτημα.

Και ειλικρινα μου κανει εντυπωση που βλεπω αρκετα topic να προσπαθουν αυτο το πραγμα.

Ενα ενυδρειο αποτελειται απο παρα πολλους οργανισμους , οπου ο καθενας αντιδρα διαφορετικα αναλογα με τις παραμετρους των αλλων.Και εμεις με τα οσα χρονια "εμπειριας" και τις οσες "γνωσεις" εχουμε  νομιζουμε οτι μπορουμε με ακριβεια να καθοριζουμε τα πρεπει για αριθμο ψαριων, μεγεθη ενυδρειων, δοσολογιας βιταμινων, και αλλα πολλα.

Μου θυμιζει τα ζωδια... ταυρος=καλοφαγας η' σκορπιος=hot lover...... απλα ελεος.

Εγω διαβαζω τι γραφει ο καθενας, κραταω αν κατι μου φαινεται λογικο, ΑΛΛΑ αυτο που πιστευω ειναι αυτο που βλεπω μεσα στην γυαλα μου, και οσο αυτο που βλεπω συνδιαζει αρμονια,ομορφια, κινηση,και υγεια sorry αλλα ολα τα αλλα δεν θα το χαλασω επειδη δεν εχω 400 λιτρα γυαλα.

Έγινε επεξεργασία - Bill Koulosousas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν με ενδιαφερει ποιος την εχει μεγαλυτερη....(την εμπειρια :) )  αλλα αυτος που μπορει να φωτισει με οσες γνωσεις εχει τα σκοτεινα σημεια καθε αρχαριου.Οποτε η εμπειρια ειναι σαν το μεγαλο μοριο δεν παιζει ρολο ποσο μεγαλο ειναι αν δεν το χρησιμοποιεις σωστα.

Στο κοπαδι τωρα, ποιος και με ποια κριτηρια καθοριζει ποσα ψαρια αποτελουν ενα κοπαδι?

Για τους καρδινάλιους, ποιος και με ποια κριτηρια καθορίζει απο τι μηκος και πανω πρεπει να μπαινουν? πηγε κάποιος στον rio negro και ειδε οτι οι καρδινάλιοι πανε 2 μετρα βολτα και γυρνανε?

Για την θερμοκρασια 29 "κολλημενο" δεν ειναι κανενα ενυδρειο με ενα απλο θερμαντηρα μονο και μονο η ανοχη που εχει λογο του διμεταλλικού φτανει να εχει 1-2 βαθμους σκαμπανέβασμα λογο της αλλαγης θερμοκρασιας στον χωρο.Και αν καποιος "καταφερει" να εχει 29 βαθμους σταθερα ποσο μειωνεται η ζωη του ψαριου?ισχυει για ολα τα ψαρια το ιδιο?

Ολα αυτα δεν τα ρωταω για να παρω απαντησεις αλλα για να πω οτι δεν γινεται να δωσουμε συγκεκριμενη απαντηση σε ενα αόριστο ερωτημα.

Και ειλικρινα μου κανει εντυπωση που βλεπω αρκετα topic να προσπαθουν αυτο το πραγμα.

Ενα ενυδρειο αποτελειται απο παρα πολλους οργανισμους , οπου ο καθενας αντιδρα διαφορετικα αναλογα με τις παραμετρους των αλλων.Και εμεις με τα οσα χρονια "εμπειριας" και τις οσες "γνωσεις" εχουμε  νομιζουμε οτι μπορουμε με ακριβεια να καθοριζουμε τα πρεπει για αριθμο ψαριων, μεγεθη ενυδρειων, δοσολογιας βιταμινων, και αλλα πολλα.

Μου θυμιζει τα ζωδια... ταυρος=καλοφαγας η' σκορπιος=hot lover...... απλα ελεος.

Εγω διαβαζω τι γραφει ο καθενας, κραταω αν κατι μου φαινεται λογικο, ΑΛΛΑ αυτο που πιστευω ειναι αυτο που βλεπω μεσα στην γυαλα μου, και οσο αυτο που βλεπω συνδιαζει αρμονια,ομορφια, κινηση,και υγεια sorry αλλα ολα τα αλλα δεν θα το χαλασω επειδη δεν εχω 400 λιτρα γυαλα.

 

 

 

 

ΔΕΝ βρίσκω λόγο να συνεχίσω την κουβέντα (όταν μάλιστα περιλαμβάνεται σε αυτήν... το μόριο μου)... με τα μάτια (ειδικά του αρχάριου, όπως περιγράφεις την εμπειρία σου)... ο καθένας βλέπει ότι θέλει ή μπορεί να δει.- 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...