Jump to content

Fundulopanchax Gardneri "Jos Plateau"


stathis spithas

Recommended Posts

Πολύ ωραία Στάθη!Άν έχεις απορείες άνοιξε θέμα!Θα χαρώ να τα πούμε!

Τον τελευταίο καιρό ασχολούμε πολύ και έχω πολλά είδη.

Επίσης ο Charles είναι "φίλος" και έχω και τα joes plateau που έχεις στις φωτό... ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία Στάθη!Άν έχεις απορείες άνοιξε θέμα!Θα χαρώ να τα πούμε!Τον τελευταίο καιρό ασχολούμε πολύ και έχω πολλά είδη.Επίσης ο Charles είναι "φίλος" και έχω και τα joes plateau που έχεις στις φωτό... ;)Sent from my iPhone using Tapatalk

Ειχα κατα περιοδους κιλλι οπως η jordanella floridae..

Και πιο παλια aphyosemion αλλα οχι μεγαλωμενα απο μενα και εκει ειναι που το χομπι αποκτα αλλη ομορφια στα ματια μου...

Εννοειται οτι αμα εχω απορειες θα ανοιξω θεμα!!

Οπως και αν ολα πανε καλα και καταφερω και τα μεγαλωσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ειχα κατα περιοδους κιλλι οπως η jordanella floridae..

Και πιο παλια aphyosemion αλλα οχι μεγαλωμενα απο μενα και εκει ειναι που το χομπι αποκτα αλλη ομορφια στα ματια μου...

Εννοειται οτι αμα εχω απορειες θα ανοιξω θεμα!!

Οπως και αν ολα πανε καλα και καταφερω και τα μεγαλωσω...

 

Στάθη κάποιο νέο από τα δικά σου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα εχω βαλει μπροστα Δημητρη..

Οταν γυρισω απο διακοπες...

 

 

Για πότε είναι τα αβγά που έχεις πάρει?Τί είδη έχεις πάρει?

Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνια θα σε γελασω γιατι δεν τα εχω μπροστα μου...

Αλλα..

Ειναι το καμερουνεζικο ειδος στις φωτο πιο πανω...

Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνια θα σε γελασω γιατι δεν τα εχω μπροστα μου...

Αλλα..

Ειναι το καμερουνεζικο ειδος στις φωτο πιο πανω...

Στάθη άν είναι τα Fundulopanchax Gardneri "Jos Plateau" και τα παρέλλαβες μέςα σε φιαλίδια με νερό τότε θα πρέπει να τα βρέξεις άμεσα...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα Fundulopanchax Gardneri είναι 'plant spawners' και γεννούν τα αβγά σε φυτά ή σε spawning mop τα οποία έχουν σύντομο χρόνο εκκόλαψης.

Όπως θα δείς στην ετικέτα γράφει "keep wet" και έπρεπε αμέσως μόλις τα πήρες να τα βάλεις σε δοχείο με φρέσκο νερό στο οποίο θα κάνεις καθημερινές αλλαγές.

 

Επίσης στο νερό να προσθέσεις και λίγα microworms γιατί βοηθάει στην ποιό γρήγορη εκκόλαψη των μικρών.Επίσης καλό είναι να χρησιμοποιείς νερό από αντίστροφη όσμωση μέχρι και την πρώτη εβδομάδα των μικρών και σιγά σιγά μετά το σκληραίνεις.

 

Εγώ φτιάχνω καθημερινά το νερό μου σε μπιτόνι 3/4 όσμωση και 1/4 βρύση με λίγο αντιχλώριο και κάποιες σταγόνες pimafix για να εμποδίσω το πιθανό fungus!

Link to comment
Share on other sites

Άν δέν εκκολαφθούν τα αβγά σου μπορώ να σου δώσω ένα νεαρό ζευγάρι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα Fundulopanchax Gardneri είναι 'plant spawners' και γεννούν τα αβγά σε φυτά ή σε spawning mop τα οποία έχουν σύντομο χρόνο εκκόλαψης.

Όπως θα δείς στην ετικέτα γράφει "keep wet" και έπρεπε αμέσως μόλις τα πήρες να τα βάλεις σε δοχείο με φρέσκο νερό στο οποίο θα κάνεις καθημερινές αλλαγές.

 

Επίσης στο νερό να προσθέσεις και λίγα microworms γιατί βοηθάει στην ποιό γρήγορη εκκόλαψη των μικρών.Επίσης καλό είναι να χρησιμοποιείς νερό από αντίστροφη όσμωση μέχρι και την πρώτη εβδομάδα των μικρών και σιγά σιγά μετά το σκληραίνεις.

 

Εγώ φτιάχνω καθημερινά το νερό μου σε μπιτόνι 3/4 όσμωση και 1/4 βρύση με λίγο αντιχλώριο και κάποιες σταγόνες pimafix για να εμποδίσω το πιθανό fungus!

Ναι το καταλαβα..

Αλλα καπως αργα...

Μολις δυο μερες προτου φυγω..

Ειχα μεινει με την εντυπωση οτι ερχονταν σε τυρφη...

Συνηθως ειμαι πιο προσεκτικος...

Δεν πειραζει θα κανω την προσπαθεια μου οταν γυρισω με το καλο (αν και δεν βλεπω να εχω και πολλες ελπιδες)...

Ευχαριστω πααααρα πολυ για την προσφορα αλλα θελω να το προσπαθησω ετσι γιατι ειναι κατι καινουργιο για μενα και με εξιταρει...

Οποτε να σαι σιγουρος οτι το διαβασμα δεν θα μου φτασει(ποτε δεν φτανει αλλωστε)και ολο και καπου θα σε αγκαρεψω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το καταλαβα..

Αλλα καπως αργα...

Μολις δυο μερες προτου φυγω..

Ειχα μεινει με την εντυπωση οτι ερχονταν σε τυρφη...

Συνηθως ειμαι πιο προσεκτικος...

Δεν πειραζει θα κανω την προσπαθεια μου οταν γυρισω με το καλο (αν και δεν βλεπω να εχω και πολλες ελπιδες)...

Ευχαριστω πααααρα πολυ για την προσφορα αλλα θελω να το προσπαθησω ετσι γιατι ειναι κατι καινουργιο για μενα και με εξιταρει...

Οποτε να σαι σιγουρος οτι το διαβασμα δεν θα μου φτασει(ποτε δεν φτανει αλλωστε)και ολο και καπου θα σε αγκαρεψω...

Κάτι πολύ βασικό γιατον συγκεκριμένο χομπίστα που πήρες τα αβγά...είναι ο μόνος που βάζει εκτιμώμενη ημερομηνία εκκόλαψης...αυτό το κάνει για τους νέους χομπίστες αλλά καμιά φορά είναι λάθος...σε πολλές περιπτώσεις μπορεί τα αβγά να είναι έτοιμα μπορεί και ένα μήνα πρίν ειδικά για κάποια Νοτιοαμερικάνικα κίλλι όπου μπορεί να έχουν χρόνο εκκόλαψης μέχρι και έξι μήνες....Προσωπικά την πάτησα με Austrolebias Jualangi και έχασα τα αβγά και απο τότε πάντα τσεκάρω όλα τα αποθηκευμένα αβγά κάθε εβδομάδα μήπως και τα μικρά είναι έτοιμα!

Σε Hypsolebias Fulminantis είχα εκκόλαψη 2 μήνες πρίν την εκτιμώμενη ημερομηνία...σημαντικό ρόλο σε αυτό παίζει η θερμοξρασία φύλαξης!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την θερμοκρασια...

Υσχιει οτι και με τα υπολοιπα ειδη ψαριων..

Δηλ...

Οταν οι θερνοκρασιες ειναι στα ορια τους προς τα πανω η εκκολαψη ειναι γρηγοροτερη;;

Link to comment
Share on other sites

Ναί υσχύει 100%.Το ίδιο υσχύει και με την διάρκεια ζωής τους στην συνέχεια...όσο μεγαλύτερη θερμοκρασία τόσο γρηγορότερος μεταβολισμός άρα και μικρότερη διάρκεια ζωής....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναί υσχύει 100%.Το ίδιο υσχύει και με την διάρκεια ζωής τους στην συνέχεια...όσο μεγαλύτερη θερμοκρασία τόσο γρηγορότερος μεταβολισμός άρα και μικρότερη διάρκεια ζωής....Sent from my iPhone using Tapatalk

Αχα...

Αρα ειναι ψαρια τα ατιμα!!!

Οποτε απο εδω και περα μαλλον ξερω πως θα τα "αντιμετωπισω"...:-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...