Jump to content

Νέο μονομαχοενυδριο


GiannisSkudra

Recommended Posts

Καλησπερα!!! Μετά απο δύο χρόνια αποφάσισα κάνω μια νέα προσπάθεια με ένα μονομαχοενυδριο. Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο μικρούλι (15lt). Σήμερα έκανα το γέμισμα και έριξα λίγα βακτήρια και αντιχλωριο. Από κάποιον γνωστό θα πάρω βιολογικό υλικό και σιγά σιγά θα ξεκινήσω το φύτεμα. Λέω να ξεκινήσω με ανουμπια μος και κερατοφυλλο. Έχω τοποθετήσει και έναν κορμό και σιγά σιγά θα μπει και το ψαράκι. Αγόρασα μαύρο ψιλό χαλίκι για υπόστρωμα. Τώρα αρχίζουν οι αποριες. Μαζί με το ενυδρείο αγόρασα και στικς για μετρησεις. Ποιες θα πρέπει να είναι οι τιμές των μετρήσεων; κάθε πότε γίνονται; τι θα πρέπει να προσέξω μέχρι να μπει το ψαρι; ευχαριστώ για το χρόνο σας εκ των προτέρων

post-57793-0-54288700-1468065590_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις βιολογικό υλικό ήδη χρησιμοποιημένο; Το ''μπόλι'' που λέμε;

 

Και τι φωτάκι θα του έχεις στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Μπόλι ναι και φωτισμό σκέφτομαι ένα μικρό φωτιστικό αλλά ακόμα δεν ξέρω γιατί σπουδάζω στη ροδο και τα πράγματα είναι λίγο περιεργα. Τι προτείνετε εσείς παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το τι να προσέξεις κλπ για το ψάρι να σου πω 2 πράγματα.

 

Αφού πάρεις το μπόλι ρίξε σχετικά άμεσα το ψαράκι. Τα βακτήρια συνέχισε τα κανονικά σαν να στρώνεις με αυτά. Ότι λένε οι οδηγίες.

 

Αντιχλώριο πάντα στην αλλαγή νερού και βακτήρια την δοσολογία που αναφέρει για τα λίτρα της αλλαγής.

Αν έχεις την δυνατότητα να προετοιμάζεις και το νερό στην ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου είναι για εμένα απαραίτητο.

 

Τα στικς δυστυχώς μετράνε λίγο άλα νταλα. Παρόλα αυτά θα μπορέσεις να κάνεις την δουλειά σου.

 

Πρέπει  να μετράς 0 αμμωνία , 0 νο2 και νιτιρκά όχι περισσότερα από 20. Διάβασε λίγο τα άρθρα σχετικά με τον κύκλο του αζώτου θα σε κατατοπίσουν.

 

Ποια βακτήρια χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Σε παλαιότερη προσπάθεια είχα θέματα με αλγη. Πως μπορώ να την αποφύγω τώρα που ακόμα είναι αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε η άλγη δεν αποφεύγεται εύκολα. Όλα τα υγιή ενυδρεία σε κάποια φάση αντιμετωπίζουν άλγη.

 

Σαν έτσι κανόνες αρχαρίου θα σου έλεγα να μην βλέπει ο ήλιος απευθείας το ενυδρείο εκεί που θα το βάλεις και να μην το παρακάνεις με τη λάμπα που θα βάλεις. Να βάλεις δηλαδή λίγο φως αφού θα πας και με τόσο εύκολα φυτά.

 

Η συντήρηση , οι καλές αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα και ο μηχανικός καθαρισμός από πλευράς σου είναι οι καλύτεροι σύμμαχοι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα γνωρίζω. 

 

Εσύ να ακολουθήσεις επακριβώς τις οδηγίες που έχουν για το στρώσιμο σαν να ήταν αντιβίωση. Το μπόλι απαραίτητο και ο θερμοστάτης. Αν και τώρα με την ζέστη δεν σου χρειάζεται ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Bάλε σήμερα το μπόλι. 

 

Πάρε ένα διχτάκι και βάλε μέσα 2-3 φυλλαράκια τροφής και άστα σε ένα σημείο μέσα στο ενυδρείο. Αύριο βγάλτα και βάλε 3 καινούργια. 

 

Πήγαινε την Δευτέρα και πάρτον. Λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα γιατί σε καλύπτουν και τα βακτήρια και το μπόλι. Απλώς να ταίζεις με πολύ σύνεση για τις πρώτες 1-2 εβδομάδες.

 

Στο φίλτρο σου βάλε μέσα όσο περισσότερο μπόλι γίνεται και βάλτο σε λειτουργία στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Το φίλτρο μου έχει ενεργό άνθρακα βαμβακι και ένα σφουγγαράκι. Πρέπει να αφαιρέσω κάποιο από αυτά τα τμήματα για να βάλω το μπολι?

Link to comment
Share on other sites

Tον άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες ξανα!

Κατρχην θα πω οτι δεν χρειαζονται μπολι και βακτηρια μαζι.

Απο τη στιγμη που θα βαλεις μπολι, την επομενη βαζεις το ψαρι μεσα.

Δεν θα ταισεις καθολου για 4-5 μερες και θα τσεκαρεις το νερο με μετρησεις. Αν δεις περιεργες μετρησεις τοτε κανεις αλλαγη νερου και ριχνεις βακτηρια.Τα βακτηρια τα χεις στην ακρη αν χρειαστουν.

Αν ολες οι μετρησεις ειναι κομπλε τις 4-5 πρωτες μερες,μετα τη 5η μερα ταιζεις μια φορα και απο λιγο για 1 εβδομαδα.

Μετα και απο αυτη την εβδομαδα αν ολα ειναι καλα,ταιζεις κανονικα.

Αλλαγες νερου καθε εβδομαδα με νερο που θα εχεις φτιαξει απο πριν.

Παιρνεις σημερα το μπολι και αυριο το ψαρι,ουτε τροφες σε διχτια ουτε τιποτα τετοιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες ξανα!

Κατρχην θα πω οτι δεν χρειαζονται μπολι και βακτηρια μαζι.

Απο τη στιγμη που θα βαλεις μπολι, την επομενη βαζεις το ψαρι μεσα.

Δεν θα ταισεις καθολου για 4-5 μερες και θα τσεκαρεις το νερο με μετρησεις. Αν δεις περιεργες μετρησεις τοτε κανεις αλλαγη νερου και ριχνεις βακτηρια.Τα βακτηρια τα χεις στην ακρη αν χρειαστουν.

Αν ολες οι μετρησεις ειναι κομπλε τις 4-5 πρωτες μερες,μετα τη 5η μερα ταιζεις μια φορα και απο λιγο για 1 εβδομαδα.

Μετα και απο αυτη την εβδομαδα αν ολα ειναι καλα,ταιζεις κανονικα.

Αλλαγες νερου καθε εβδομαδα με νερο που θα εχεις φτιαξει απο πριν.

Παιρνεις σημερα το μπολι και αυριο το ψαρι,ουτε τροφες σε διχτια ουτε τιποτα τετοιο.

Ετσι απλα να πω οτι πρεπει οπσδηποτε να κανεις μετρησεις μετα το μπολιασμα γιατι υπαρχουν και φορες που δεν "πιανει"και αμα πιασει μπορει να χρειαστουν μεχρι και τρεις μερες για να δεις μηδενικες τιμες....

Οποτε οι καθημερινες αλλαγες ισως να ειναι αναγκαιες...

Link to comment
Share on other sites

Το ξύλο βγάζει τανίνες και κιτρινίζει το νερό. Μετά από αρκετές αλλαγές νερού θα το δεις να καθαρίζει. Είναι και ευεργετικές.

 

Δεν θα πρέπει να μετράς καθόλου αμμωνία και καθόλου νιτρώδη. Μόνο τα νιτρικά σου (νο3) θα είναι μετρήσιμα και θα προσπαθείς να τα διατηρείς κάτω από 20. Ο καλύτερος τρόπος για αυτό είναι η αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Για φωτισμό τι θα μου προτεινατε? Δε θα βάλω απαιτητικά φυτά και θέλω κάτι σχετικά οικονομικό γιατί είμαι φοιτητής. Και πάλι δεν έχω λόγια να πω πόσο σας ευχαριστώ όλους για τη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει κάποια υποδοχή η είναι σκέτη γύαλα;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να βάλεις γαντζωτό μικρό φωτιστικό LED στα 6w πολύ οικονομικής κατανάλωσης και αρκετά δυνατό για όλα τα είδη που θες να βάλεις.

 

Αυτό είναι γύρω στα 30 ευρώ αλλά επειδή είναι LED έχει μεγάλη διάρκεια ζωής και θα ξεχάσεις να το αλλάξεις.

 

Αλλιώς θα μπορούσες να φωτίσεις μέσα με κάποιο επιτραπέζιο φωτιστικό αλλά  δεν ξέρω πως θα το κάνεις.

 

Αν μπορείς βάλε μία φωτο με το ενυδρείο από πάνω να δούμε αν παίρνει κάτι γαντζωτό.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενα φωτιστικο γραφειου με λαμπα οικονομιας και βαλτο να χτυπαει απο πανω.

Απλα πραγματα,ουτε λεντ με 30 ευρω,ουτε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί του λες ούτε led ούτε τίποτα; Είναι κακό το led;

 

Το συγκεκριμένο led που του προτείνω εγώ είναι πολύ καλό για το ενυδρείο του και γενικά είναι καλό φωτάκι. Αν είναι να φύγει εκτός budget τότε αυτό που του λες είναι μία καλή λύση.

 

Αλλά δεν έχεις λόγο να αποπαίρνεις τα led . 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί του λες ούτε led ούτε τίποτα; Είναι κακό το led;

 

Το συγκεκριμένο led που του προτείνω εγώ είναι πολύ καλό για το ενυδρείο του και γενικά είναι καλό φωτάκι. Αν είναι να φύγει εκτός budget τότε αυτό που του λες είναι μία καλή λύση.

 

Αλλά δεν έχεις λόγο να αποπαίρνεις τα led . 

 

Εχω την εντιπωση Ευθυμη πως δεν διαβαζεις τι γραφει ο φιλος πιο πανω και του προτεινεις οτι ναναι...

Εγραψε οτι ειναι φοιτητης και δεν διαθετει πολλα και πας και του προτεινεις λεντ με 30 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...