Jump to content

Νέο μονομαχοενυδριο


GiannisSkudra

Recommended Posts

Εχω την εντιπωση Ευθυμη πως δεν διαβαζεις τι γραφει ο φιλος πιο πανω και του προτεινεις οτι ναναι...

Εγραψε οτι ειναι φοιτητης και δεν διαθετει πολλα και πας και του προτεινεις λεντ με 30 ευρω...

Την οικονομική λύση που πρότεινες με το φωτιστικό γραφείου την είπα και εγώ. Απλά στο πως θα το κάνει άφησα την κατεύθυνση σε άλλον γιατί δεν έχω βάλει ακόμα κάπου επιτραπέζιο φωτιστικό.

 

Αν κοιτάξεις στις προτάσεις μου έχω συνήθως κάτι πιο ακριβό και σαν 2η επιλογή κάτι πιο οικονομικό και ας επιλέξει ο καθένας μετά ότι θέλει!!!!! Μου θυμίζει λίγο κάτι με μία συζήτηση με τα υποστρώματα αυτό παρόμοια.

Link to comment
Share on other sites

Την οικονομική λύση που πρότεινες με το φωτιστικό γραφείου την είπα και εγώ. Απλά στο πως θα το κάνει άφησα την κατεύθυνση σε άλλον γιατί δεν έχω βάλει ακόμα κάπου επιτραπέζιο φωτιστικό.

 

Αν κοιτάξεις στις προτάσεις μου έχω συνήθως κάτι πιο ακριβό και σαν 2η επιλογή κάτι πιο οικονομικό και ας επιλέξει ο καθένας μετά ότι θέλει!!!!! Μου θυμίζει λίγο κάτι με μία συζήτηση με τα υποστρώματα αυτό παρόμοια.

 

Οταν ο αλλος θελει κατι οικονομικο και το γραφει δεν χρειαζεται να προτεινεις τιποτα ακριβο,του λες πως θα κανει τη δουλεια του οικονομικα,ειναι πολυ απλο!

Εσυ εχεις μια ταση να προτεινεις ακριβα πραγματα και να υπερβαλεις,προτεινεις ακριβα λεντ,ακριβα υποστρωματα και μπουκαλες σε ολους ασχετα αν βαλουν ευκολα φυτα και θελουν να φτιαξουν κατι low tech  και οικονομικο.

Θα σε παρακαλεσω λοιπον,να εισαι λιγο πιο προσεκτικος σ αυτα που προτεινεις γιατι τα μελη διαβαζουν διαφορα και μπερδευονται.

Εσυ μπορει να θες τα καλυτερα και τα ακριβοτερα για το δικο σου,αυτο δεν ισχυει για ολους ομως.

Ας ειμαστε πιο προσεκτικοι λοιπον και να διαβαζουμε καλυτερα το θεμα πριν προτεινουμε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ο αλλος θελει κατι οικονομικο και το γραφει δεν χρειαζεται να προτεινεις τιποτα ακριβο,του λες πως θα κανει τη δουλεια του οικονομικα,ειναι πολυ απλο!

Εσυ εχεις μια ταση να προτεινεις ακριβα πραγματα και να υπερβαλεις,προτεινεις ακριβα λεντ,ακριβα υποστρωματα και μπουκαλες σε ολους ασχετα αν βαλουν ευκολα φυτα και θελουν να φτιαξουν κατι low tech  και οικονομικο.

Θα σε παρακαλεσω λοιπον,να εισαι λιγο πιο προσεκτικος σ αυτα που προτεινεις γιατι τα μελη διαβαζουν διαφορα και μπερδευονται.

Εσυ μπορει να θες τα καλυτερα και τα ακριβοτερα για το δικο σου,αυτο δεν ισχυει για ολους ομως.

Ας ειμαστε πιο προσεκτικοι λοιπον και να διαβαζουμε καλυτερα το θεμα πριν προτεινουμε κατι.

Δεν προτείνω κάτι μόνο ακριβό, προτείνω και κάτι οικονομικό. Δεν λέω δεν θα κάνεις την δουλειά σου χωρίς την οικονομική επιλογή. Όπως και σε αυτό το θέμα που θυμάσαι είχα τονίσει πως δεν θα χρειαστείς κάτι ιδιαίτερο για αυτό που θες να κάνεις. Οπότε γιατί να μπερδευτεί κάποιος όταν έχει 2 επιλογές που του λες πως και με τα 2 κάνεις την δουλειά σου ; Αν μου έδινες 2 τέτοιες επιλογές εμένα θα έβλεπα τι μπορώ και τι θέλω να δώσω και θα αποφάσιζα. Αλλά θα μου είχες πει πως και με τα 2 εγώ κάνω την δουλειά που θέλω.

 

Καταλαβαίνω τι εννοείς περί μπερδέματος, παρανόησης κλπ , ούτως ή άλλως που να δεις πόσες φορές μπερδεύτηκα εγώ με διάφορα πράγματα όταν ήμουν στο απόλυτο ''0'' από τεχνικές γνώσεις και μου φαινόντουζαν κινέζικα όλα.

 

Εδώ όμως νομίζω πως είναι ξεκάθαρο τι λέω στον φίλο και δεν βρίσκω λόγο να μου λες να προσέχω. Αν του έλεγα "πάρε το led" και έβαζα και .- τότε θα είχες.

Δηλάδη αν τον μπέρδεψα να μου το πει κιόλας δεν θα τον παρεξηγήσω.

 

Για το θέμα της μπουκάλας δεν θα σου απαντήσω εδώ γιατί ανοίγεις ένα debate στο οποίο μπορώ να σου αποδείξω με αντιγραφή και επικόληση για πιο λόγο προτείνω μπουκάλα σε κάποιον με 55 λίτρα ενυδρείο και 0,8 φωτισμό. Είναι κάτι που εδώ έμαθα και σε αυτούς που μου το μάθανε συμπεριλαμβάνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προτείνω κάτι μόνο ακριβό, προτείνω και κάτι οικονομικό. Δεν λέω δεν θα κάνεις την δουλειά σου χωρίς την οικονομική επιλογή. Όπως και σε αυτό το θέμα που θυμάσαι είχα τονίσει πως δεν θα χρειαστείς κάτι ιδιαίτερο για αυτό που θες να κάνεις. Οπότε γιατί να μπερδευτεί κάποιος όταν έχει 2 επιλογές που του λες πως και με τα 2 κάνεις την δουλειά σου ; Αν μου έδινες 2 τέτοιες επιλογές εμένα θα έβλεπα τι μπορώ και τι θέλω να δώσω και θα αποφάσιζα. Αλλά θα μου είχες πει πως και με τα 2 εγώ κάνω την δουλειά που θέλω.

 

Καταλαβαίνω τι εννοείς περί μπερδέματος, παρανόησης κλπ , ούτως ή άλλως που να δεις πόσες φορές μπερδεύτηκα εγώ με διάφορα πράγματα όταν ήμουν στο απόλυτο ''0'' από τεχνικές γνώσεις και μου φαινόντουζαν κινέζικα όλα.

 

Εδώ όμως νομίζω πως είναι ξεκάθαρο τι λέω στον φίλο και δεν βρίσκω λόγο να μου λες να προσέχω. Αν του έλεγα "πάρε το led" και έβαζα και .- τότε θα είχες.

Δηλάδη αν τον μπέρδεψα να μου το πει κιόλας δεν θα τον παρεξηγήσω.

 

Για το θέμα της μπουκάλας δεν θα σου απαντήσω εδώ γιατί ανοίγεις ένα debate στο οποίο μπορώ να σου αποδείξω με αντιγραφή και επικόληση για πιο λόγο προτείνω μπουκάλα σε κάποιον με 55 λίτρα ενυδρείο και 0,8 φωτισμό. Είναι κάτι που εδώ έμαθα και σε αυτούς που μου το μάθανε συμπεριλαμβάνεσαι.

 

Δεν καταλαβαινεις κατι πολυ απλο..οταν καποιος ρωταει για οικονομικα πραγματα δεν υπαρχει λογος και δεν χρειαζεται καν να του αναφερεις τα ακριβα.

Αν ρωτουσε για το τι επιλογες εχει,τοτε να του τα γραψεις.

Οσον αφορα την μπουκαλα..δυστοιχος δεν εχεις καταλαβει αρκετα ακομα και εχεις πορια μπροστα σου.

Δεν χρειαζεται να γραψω κατι αλλο γιατι ξεφευγουμε απο το θεμα του φιλου και θα ηθελα να παρακαλεσω να παραμεινουμε σ αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινεις κατι πολυ απλο..οταν καποιος ρωταει για οικονομικα πραγματα δεν υπαρχει λογος και δεν χρειαζεται καν να του αναφερεις τα ακριβα.

Αν ρωτουσε για το τι επιλογες εχει,τοτε να του τα γραψεις.

Οσον αφορα την μπουκαλα..δυστοιχος δεν εχεις καταλαβει αρκετα ακομα και εχεις πορια μπροστα σου.

Δεν χρειαζεται να γραψω κατι αλλο γιατι ξεφευγουμε απο το θεμα του φιλου και θα ηθελα να παρακαλεσω να παραμεινουμε σ αυτο.

Mάλιστα..

 

Δεν επικοινωνούμε πολύ καλά πάντως , υπάρχει θέμα επικοινωνίας καιρό τώρα. Φταίω-φταις δεν ξέρω, φταίμε και οι 2 μάλλον.

 

Φυσικά και έχω πορεία μπροστά μου, όλοι περνάνε από κάποια στάδια. Ο ίδιος ήσουν το 2010 και ο ίδιος τώρα;

Απλά επειδή μου αρέσει η ενασχόληση και κάθομαι και ψάχνω ωραία άρθρα για να διαβάζω έχω κάποια επιχειρήματα από βιβλιογραφία δηλαδή όχι δικά μου για να υποστηρίζω την μπουκάλα όταν κάποιος είναι στον 0,8 φωτισμό (γιατί αυτό δεν είναι lowtech)

Όταν τα πούμε από κοντά θα μου εξηγήσεις κάποια πράγματα πάνω σε αυτά.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Mάλιστα..

 

Δεν επικοινωνούμε πολύ καλά πάντως , υπάρχει θέμα επικοινωνίας καιρό τώρα. Φταίω-φταις δεν ξέρω, φταίμε και οι 2 που λέει και το τραγούδι.

 

Φυσικά και έχω πορεία μπροστά μου, όλοι περνάνε από κάποια στάδια. Ο ίδιος ήσουν το 2010 και ο ίδιος τώρα;

Απλά επειδή μου αρέσει η ενασχόληση και κάθομαι και ψάχνω ωραία άρθρα για να διαβάζω έχω κάποια επιχειρήματα από βιβλιογραφία δηλαδή όχι δικά μου για να υποστηρίζω την μπουκάλα όταν κάποιος είναι στον 0,8 φωτισμό (γιατί αυτό δεν είναι lowtech)

Όταν τα πούμε από κοντά θα μου εξηγήσεις κάποια πράγματα πάνω σε αυτά.

Τελευταιο σχολιο πανω σ αυτα που γραφεις και θα σε παρακαλεσω μετα απο αυτο να μη γραψουμε ασχετα πραγματα με το θεμα του φιλου.

Η βιβλιογραφια που λες,πολλες φορες ειναι πολυ μακρυα απο την αληθεια και απο την εμπειρια.

Το high tech δεν το κανει ο φωτισμος,εισαι λαθος αν το πιστευεις αυτο.

Εχω 30 λιτρα μεικτα ενυδρειο με φως 20 βατ,χωρις μπουκαλα...φουλ φυτεμενο...με εξελ...μαλλον μονο εγω το καταφερνω...

Τελος ασχετων σχολιων.

Τα περεταιρω ασχετα σχολια με το θεμα θα διαγραφονται.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταιο σχολιο πανω σ αυτα που γραφεις και θα σε παρακαλεσω μετα απο αυτο να μη γραψουμε ασχετα πραγματα με το θεμα του φιλου.

Η βιβλιογραφια που λες,πολλες φορες ειναι πολυ μακρυα απο την αληθεια και απο την εμπειρια.

Το high tech δεν το κανει ο φωτισμος,εισαι λαθος αν το πιστευεις αυτο.

Εχω 30 λιτρα μεικτα ενυδρειο με φως 20 βατ,χωρις μπουκαλα...φουλ φυτεμενο...με εξελ...μαλλον μονο εγω το καταφερνω...

Τελος ασχετων σχολιων.

Τα περεταιρω ασχετα σχολια με το θεμα θα διαγραφονται.

 

20 w led, cpl,t5,t8,pc;; Βρήκα να παίζει μεγάλο ρόλο η μέθοδος παροχής φωτισμού.

 

Διέγραψε το τώρα να μην πιάνει χώρο αλλά έπρεπε να σου δώσω και εγώ την απάντηση μου.

 

Την υπόλοιπη συζήτηση επί του/των θεμάτων θα την κάνουμε από κοντά εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως να ανεβάσω φωτογραφια. Είναι το απλό του τζάμπο

Δες εδω πως ανεβαζεις φωτο. http://www.aquazone.gr/forums/topic/102756-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B7-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CE%B5-%CE%BC%CE%AE%CE%BD%CF%85%CE%BC%CE%B1/

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ενημερώσω πως το μπόλι τοποθετήθηκε κανονικά και πως σήμερα μπήκε και ο μονομάχος ο οποίος δείχνει να καταευχαριστιεται τον κορμό και τη moss. Είναι αρκετά κινητικός. Επίσης πήρα τροφή sera bettagran η οποία μοιάζει με σκονη. Πως πρέπει να τον ταΐζω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχεις βαλει εκει δεν ειναι μοςς,ειμαι μπαλα αλγης κλαδοφορα,της χειροτερης αλγης που μπορεις να εχεις.

Αν κολλησει το ενυδρειο σου τετοια αλγη,πολυ πιθανο αν εχεις και τετοια μπαλα μεσα, θα αναγκαστεις να το ξεστησεις ολο γιατι δεν φευγει με τιποτα.

Γνωμη μου ειναι να την βγαλεις και αν θες μοςς να βαλεις κανονικη.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη η προσπαθεια σου. Βαλε κι αλλα φυτακια. Θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς να την βγάλεις φίλε μου.. Πολλοί την πατάνε με αυτή τη μπάλα γιατί γράφει marimo moss ball...

 

Όπως σου είπε και ο φίλος Ράστα αυτή η όμορφη κατά τα άλλα μπάλα σε κάνει να κινδυνεύεις να πιάσεις μία από τις χειρότερες άλγες του χόμπι :P

Link to comment
Share on other sites

Την έβγαλα και την πεταξα. Η αλήθεια είναι ότι δεν μου έμοιαζε με τη μοσς που είχα στο προηγούμενο αλλά φανταστηκα πως θα μπορούσε να είναι κάτι τετοιο. Η αλήθεια είναι ότι ακόμα έχω πολλά να μάθω αλλά είμαι διατεθημρνος να ρίξω πολύ διάβασμα και χρόνο ώστε να γίνω κάτοχος ενός όμορφου και καλοστημένου ενυδρειου. Και πάλι θα ήθελα να πω πως όλοι σας είστε απίστευτοι και εκτιμώ τη βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Tο ότι μπορεί να μην εκδηλωθεί ποτέ η άλγη επειδή δεν θα βρει τις κατάληλες συνθήκες είναι πολύ πιθανό. Αλλά βάζοντας την μπαλίτσα είναι σαν να βάζεις τον σπόρο μέσα στο ενυδρείο.

Την έχω πατήσει, όχι με το μπαλάκι αυτό αλλά με φυτό που κουβάλαγε άλγη και μου μεταδόθηκε.

 

Ίσως κάποιος εμπειρότερος να μας εξηγήσει περισσότερα για αυτό το μπαλάκι. Αυτό που έχω καταλάβει πάντως εγώ είναι πως από απόσταση και όχι αγαπημένοι :P 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να εξηγησουμε κατι παραπανω,το οτι ειναι μπαλα αλγης αυτο τα λεει απο μονο του ολα.

Υπαρχουν πολλες αναφορες οτι βγηκε κλαδοφορα αλγη σε ενυδρειο μετα απο εισαγωγη αυτης της μπαλας στο ενυδρειο μεσα.

Οπωτε,μη βαζεται τετοιες μπαλες για να εχετε το κεφαλι σας ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...