Jump to content

Fundulopanchax Gardneri 'Jos Plateau' - Βίντεο ταίσματος κ' φωτό


Husky_Jim

Recommended Posts

Εχθές μετέφερα τα 2 μηνών Fundulopanchax Gardneri "Jos Plateau' σε μεγαλύτερο ενυδρείο, και σήμερα έβγαλα ένα βιντεάκι την ώρα που τα ταίζω με κατεψυγμένα rotifer.

 

Ήδη κάποια αρσενικά έχουν αρχίσει και ξεχωρίζουν και σιγά σιγά αποκτούν χρώμα....

 

Δείτε το σε HD

 

 

Επίσης έβγαλα και μιά φωτό από ένα αρσενικό λίγο 'λαίμαργο'.... :)

 

F_Gardneri_male.jpg

 

 

Ελπίζω να σας αρέσουν! :)

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Υπέροχα! Μπράβο Δημήτρη. Τι μέγεθος έχουν; Για να φαίνονται έτσι τα rotifer, πρέπει να είναι μικρα.

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχα! Μπράβο Δημήτρη. Τι μέγεθος έχουν; Για να φαίνονται έτσι τα rotifer, πρέπει να είναι μικρα.

 

Το μικρότερο είναι 1μιση εκατοστό και το μεγαλύτερο (τα περισσότερα) 3μιση....Αυτό που έχει στο στόμα του σίγουρα δέν είναι rotifer....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια τα ψαρακια Μητσο και μολις βγαλουν και τα χρωματα τους θα ειναι πολυ πιο ομορφα!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια τα ψαρακια Μητσο και μολις βγαλουν και τα χρωματα τους θα ειναι πολυ πιο ομορφα!

Έλα που δέν θές......αχαχχαχαχα

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα που δέν θές......αχαχχαχαχα

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Σε καλω στο skype να με πεισεις αχαχαχαχαχαχ :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και για αυτούς που δέν έχουν ξαναδεί αυτά τα ψαράκια σας βάζω φωτό από γούγλη να δείτε πώς είναι ενήλικα...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Και για αυτούς που δέν έχουν ξαναδεί αυτά τα ψαράκια σας βάζω φωτό από γούγλη να δείτε πώς είναι ενήλικα...

8678526653_ba55147140_b.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Οι μεγαλοι ερωτες δεν κρυβονται!!!

Φανταστικα ψαρια οπως και τα περισοτερα του ειδους τους!!

Καιρος ειναι να αρχισουμε να τα φιλοξενουμε στα ενυδρεια μας...

Κακως που ελαχιστοι απο εμας ειχαν ή εχουν επαφη μεχρι τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Και για αυτούς που δέν έχουν ξαναδεί αυτά τα ψαράκια σας βάζω φωτό από γούγλη να δείτε πώς είναι ενήλικα...

8678526653_ba55147140_b.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αυτο το ερωτευτηκα,πρεπει να αρχισω να ψαχνομαι αρκετα βαλτωσα.

Link to comment
Share on other sites

30~60 λίτρα (30 για ενα αρσενικο και θυληκές, 60 για περισσότερο από ενα αρσενικό)....φυτεμένο όσο θές,οττοκυκλους,γαρίδες και τα μυαλά στα κάγκελα!

Γιαυτό ανοίξαμε αυτήν την κατηγορία...για να μάθουμε για κάτι σχετικά άγνωστο στην ελλάδα,που ταιριάζει στην εποχή της κρίσης που περναμε, που δέν θέλει τεράστια ενυδρεία και είναι πανέμορφο!!!

Με τα παιδιά που ξεκινήσαμε αυτήν την προσπάθεια έχουμε καταφέρει και έχουμε φέρει στην ελλάδα εκτός από τα 'κοινά' είδη όπως αυτό, και πολλά σπάνια, ιδιαίτερα killifish νοτίου αμερικής και λογικά από τα μέσα του φθινοπώρου θα μπορούμε να μοιράζουμε αβγά!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

30~60 λίτρα (30 για ενα αρσενικο και θυληκές, 60 για περισσότερο από ενα αρσενικό)....φυτεμένο όσο θές,οττοκυκλους,γαρίδες και τα μυαλά στα κάγκελα!

Γιαυτό ανοίξαμε αυτήν την κατηγορία...για να μάθουμε για κάτι σχετικά άγνωστο στην ελλάδα,που ταιριάζει στην εποχή της κρίσης που περναμε, που δέν θέλει τεράστια ενυδρεία και είναι πανέμορφο!!!

Με τα παιδιά που ξεκινήσαμε αυτήν την προσπάθεια έχουμε καταφέρει και έχουμε φέρει στην ελλάδα εκτός από τα 'κοινά' είδη όπως αυτό, και πολλά σπάνια, ιδιαίτερα killifish νοτίου αμερικής και λογικά από τα μέσα του φθινοπώρου θα μπορούμε να μοιράζουμε αβγά!!!

 

Ρε συ Μητσε,εισαι σιγουρος για τις γαριδες?

Στο λεω γιατι οπου και αν εψαξα ολοι γραφουν οτι τα killifish γενικα τσακιζουν τις γαριδες,ειναι ο καλυτερος μεζες τους λενε.

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλεις ρεντ τσερυ που γενανε συνεχεια για να εχις παντα κάποιες...αχαχαχχαχα νυστικα θα μεινουν;

Η αληθεια είναι οτι δεν εχω δοκιμασει γαρίδες...επηδεί μου το έχεις ξαναπεί θα παω να παρω μια πεντάδα ρεντ τσερι να το δοκιμασουμε και θα σας πω τα αποτελεσματα....

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα περιμενε να μεγαλωσουν λιγο τα ψαρια σου ομως,να χωρανε στο στομα τους. αχαχαχαχαχ :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το gardneri όπως σου είπα και στη συνάντηση... είναι από τα αγαπημένα μου. ΔΕΝ έψαξα ποτέ διεξοδικά... αλλά ΔΕΝ θυμάμαι να τα είδα ποτέ σε κάποιο κατάστημα.

Από εύρος θερμοκρασίας (επειδή ΔΕΝ χρησιμοποιώ ανεμιστηράκια) ... είχα άλλο στο νου μου (να αντέχει τους 28-29) και ΔΕΝ ξέρω ΑΝ θα μπορούσα να το βρω.

Ενυδρεία... "κάθονται" αρκετά.-

Link to comment
Share on other sites

Το gardneri όπως σου είπα και στη συνάντηση... είναι από τα αγαπημένα μου. ΔΕΝ έψαξα ποτέ διεξοδικά... αλλά ΔΕΝ θυμάμαι να τα είδα ποτέ σε κάποιο κατάστημα.

Από εύρος θερμοκρασίας (επειδή ΔΕΝ χρησιμοποιώ ανεμιστηράκια) ... είχα άλλο στο νου μου (να αντέχει τους 28-29) και ΔΕΝ ξέρω ΑΝ θα μπορούσα να το βρω.

Ενυδρεία... "κάθονται" αρκετά.-

Στους 30 μεγαλώνουν τα δικά μου και είναι μιά χαρά....!!!!άντε να σε δώ!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και για αυτούς που δέν έχουν ξαναδεί αυτά τα ψαράκια σας βάζω φωτό από γούγλη να δείτε πώς είναι ενήλικα...

8678526653_ba55147140_b.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πολυ ομορφο δημητρη παρακουλουθω το θεμα τους σαν εντελος απο αλλο κοσμο. Και εχω να πω πως ειναι πολυ γοητευτηκα ψαρακια!!
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο δημητρη παρακουλουθω το θεμα τους σαν εντελος απο αλλο κοσμο. Και εχω να πω πως ειναι πολυ γοητευτηκα ψαρακια!!

Welcome to the dark side....

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 100λιτρο που λειτουργεί ήδη μπορώ να τους το διαθέσω... υπάρχουν μέσα όμως iriatherina, celestial danio, furcatus, κόρυ κι ένα peckoltia... μάλλον όμως είναι πιο επιθετικά τα gardneri... κάνω λάθος;

Έχω "αραχτά" και 1 120λιτρο, 2-3 70-80λιτρα, 1 40λιτρο, 1 30λιτρο... και ΔΕΝ θυμάμαι αν έχω και κάτι άλλο.-  

Link to comment
Share on other sites

Το 100λιτρο που λειτουργεί ήδη μπορώ να τους το διαθέσω... υπάρχουν μέσα όμως iriatherina, celestial danio, furcatus, κόρυ κι ένα peckoltia... μάλλον όμως είναι πιο επιθετικά τα gardneri... κάνω λάθος;

Έχω "αραχτά" και 1 120λιτρο, 2-3 70-80λιτρα, 1 40λιτρο, 1 30λιτρο... και ΔΕΝ θυμάμαι αν έχω και κάτι άλλο.-

Μοά χαρά είσαι Νίκο...από σεπτεμβρη ετοιμασου!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος είμαι... ΠΑΝΤΑ.-   :P

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια αυτα τα ψαρακια μονο σαν αυγα μπορουμε να τα προμηθευτουμε;

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια αυτα τα ψαρακια μονο σαν αυγα μπορουμε να τα προμηθευτουμε;

Δυστυχώς τα μαγαζιά δεν φέρνουν σχεδιν καθόλου κίλλιφις...μέσαατον αύγουστο λογικά εμένα θα αρχίσουν να γεννάνε οπότε από σεπτεμβρη θα μπορώ να δώσω μικρά... ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Δημητρη απο σεπτεμβρη αν γεινετε να μου δωσετε εστω και ενα ,γιατι με το χρυσοψαρο δεν την παλεβω καθολου... :)

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Δημητρη απο σεπτεμβρη αν γεινετε να μου δωσετε εστω και ενα ,γιατι με το χρυσοψαρο δεν την παλεβω καθολου... :)

Χαρά μου Κωνσταντίνε να πάρεις το πρώτο ζευγάρι που θα ξεχωρίσει! :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...