Jump to content

Fundulopanchax Gardneri 'Jos Plateau' - Βίντεο ταίσματος κ' φωτό


Husky_Jim

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

φυτεμένο όσο θές,οττοκυκλους,γαρίδες και τα μυαλά στα κάγκελα!

Σε καμία περίπτωση Fundulopanchax Gardneri με γαρίδες (ειδικά οι red cherry θα είναι αυτό που λέμε εύκολη πρωτεΐνη), όσο φυτεμένο κ να είναι το ενυδρείο. Κ δε θα σου χτυπήσουν μόνο το γόνο ...

 

 

 

 

Δυστυχώς τα μαγαζιά δεν φέρνουν σχεδιν καθόλου κίλλιφις...

Καποιες λίγες σπάνιες εισαγωγές γίνονται, σε κάποιες λίγες λίστες προπαραγγελιας εμφανίζονται. (νομίζω έχω δει κ Nothobranchius κ F.Gardneri σε λίστες) αλλά πάντα οι τιμές τους είναι απαγορευτικές + οτι ενήλικα κ ειδικά annual δεν αγοράζεις γιατί μπορεί να εχουν 1-2 μήνες ζωής ακόμα.

Σε εξαίρεση στα παραπάνω, πριν απο χρόνια, έχω βρει σε συνοικιακό πετ-σοπάδικο στη Θεσνίκη φτηνά Epiplatys annulatus (Clown Killifish) :usd:

Έγινε επεξεργασία - Mavros17
Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση Fundulopanchax Gardneri με γαρίδες (ειδικά οι red cherry θα είναι αυτό που λέμε εύκολη πρωτεΐνη), όσο φυτεμένο κ να είναι το ενυδρείο. Κ δε θα σου χτυπήσουν μόνο το γόνο ...

Καποιες λίγες σπάνιες εισαγωγές γίνονται, σε κάποιες λίγες λίστες προπαραγγελιας εμφανίζονται. (νομίζω έχω δει κ Nothobranchius κ F.Gardneri σε λίστες) αλλά πάντα οι τιμές τους είναι απαγορευτικές + οτι ενήλικα κ ειδικά annual δεν αγοράζεις γιατί μπορεί να εχουν 1-2 μήνες ζωής ακόμα.

Σε εξαίρεση στα παραπάνω, πριν απο χρόνια, έχω βρει σε συνοικιακό πετ-σοπάδικο στη Θεσνίκη φτηνά Epiplatys annulatus (Clown Killifish) :usd:

Άσε να φάνε και τίποτα τα ψαράκια.... :)

Με τον Ραστα το εχουμε συζητήσει για τις γαρίδες και όπως λές και εσύ με τα συγκεκριμένα θα υπάρχει πρόβλημα....

Epiplatys όπως είπες έχουν έρθει κατά καιρούς!

Άν θυμάμαι καλά έχεις ασχοληθεί αρκετά με τα κίλλι, άν θές μοιράσου τις περιπέτιες σου να μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μέρες... βρήκα gardneri στην Χαμοστέρνας.-   ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άν θυμάμαι καλά έχεις ασχοληθεί αρκετά με τα κίλλι, άν θές μοιράσου τις περιπέτιες σου να μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι!!!

 

Το τελευταίο μου come back στο χόμπυ (τα τελευταία 20 χρόνια έχω "κόψει" 2-3 φορές (λόγω αφραγκίας- έλλειψης χώρου - συνθηκών εργασίας κτλ) αλλά όποτε στρώνουν τα πράγματα ξαναπέφτω :usd:) πριν από 4 χρόνια, το έκανα με killies  και η αλήθεια είναι πως το έκαψα λίγο εκείνη τη περίοδο :bleh:

 

Εγκατέλειψα τα killies με βαριά καρδιά, γιατί δυστυχώς όχι απλά δεν υπάρχει δυνατότητα να δημιουργηθεί κοινότητα killifish στη καταραμένη αυτή χώρα, αλλά ούτε καν λίγα άτομα δεν ενδιαφέρονται για αυτά τα υπέροχα ψάρια. Έχω την εντύπωση, πως με killies στην ελλάδα ανα πάσα στιγμή, μπορεί να ασχολούνται 0 μέχρι 3-4 άνθρωποι ταυτόχρονα  :waaa:.  Εγώ δεν βρήκα ούτε έναν άνθρωπο να ενδιαφερθεί για αυγά που έβγαζα εκείνη τη περίοδο, κ έχω την εντύπωση πως ούτε σε αυτούς που έδωσα ενήλικα ασχολήθηκε κάποιος σοβαρά με αναπαραγωγή.

 

Κάποιοι οδηγοί, συμπεράσματα, συμβουλές, λάθη, αλλά κ άλλα βοηθητικά σχετικά θέματα (πχ για ζωντανές τροφές που είναι απαραίτητες αν πεις πως μπλέκεσαι με κίλις) έχουν καταγραφεί σε διπλανό φόρουμ στο οποίο που κ που γράφω (κυρίως λόγω γεωγραφικών λόγων).  Από εδώ περνάω σπάνια κ ουσιαστικά δεν γράφω ποτέ. Χάρηκα πολύ που είδα να δημιουργείται αυτή η κατηγορία σε ελληνικό φόρουμ, αλλά φοβάμαι (μακάρι να βγω λάθος) πως θα είναι μία "ήσυχη" κατηγορία :waaa: .

 

Θα χαρώ αν τύχει σε κάποια από τα εδώ σπάνια περάσματά μου, μπορέσω να βοηθήσω σε οποιαδήποτε κιλιφισοκατάσταση.

 

Καλή επιτυχία με τη κατηγορία λοιπόν :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο μου come back στο χόμπυ (τα τελευταία 20 χρόνια έχω "κόψει" 2-3 φορές (λόγω αφραγκίας- έλλειψης χώρου - συνθηκών εργασίας κτλ) αλλά όποτε στρώνουν τα πράγματα ξαναπέφτω :usd:) πριν από 4 χρόνια, το έκανα με killies και η αλήθεια είναι πως το έκαψα λίγο εκείνη τη περίοδο :bleh:.

Εγκατέλειψα τα killies με βαριά καρδιά, γιατί δυστυχώς όχι απλά δεν υπάρχει δυνατότητα να δημιουργηθεί κοινότητα killifish στη καταραμένη αυτή χώρα, αλλά ούτε καν λίγα άτομα δεν ενδιαφέρονται για αυτά τα υπέροχα ψάρια. Έχω την εντύπωση, πως με killies στην ελλάδα ανα πάσα στιγμή, μπορεί να ασχολούνται 0 μέχρι 3-4 άνθρωποι ταυτόχρονα :waaa:. Εγώ δεν βρήκα ούτε έναν άνθρωπο να ενδιαφερθεί για αυγά που έβγαζα εκείνη τη περίοδο, κ έχω την εντύπωση πως ούτε σε αυτούς που έδωσα ενήλικα ασχολήθηκε κάποιος σοβαρά με αναπαραγωγή.

Κάποιοι οδηγοί, συμπεράσματα, συμβουλές, λάθη, αλλά κ άλλα βοηθητικά σχετικά θέματα (πχ για ζωντανές τροφές που είναι απαραίτητες αν πεις πως μπλέκεσαι με κίλις) έχουν καταγραφεί σε διπλανό φόρουμ στο οποίο που κ που γράφω (κυρίως λόγω γεωγραφικών λόγων). Από εδώ περνάω σπάνια κ ουσιαστικά δεν γράφω ποτέ. Χάρηκα πολύ που είδα να δημιουργείται αυτή η κατηγορία σε ελληνικό φόρουμ, αλλά φοβάμαι (μακάρι να βγω λάθος) πως θα είναι μία "ήσυχη" κατηγορία :waaa: .

Θα χαρώ αν τύχει σε κάποια από τα εδώ σπάνια περάσματά μου, μπορέσω να βοηθήσω σε οποιαδήποτε κιλιφισοκατάσταση.

Καλή επιτυχία με τη κατηγορία λοιπόν :thumbsu:

Για τους λόγους που αναφέρεις δημιουργήθηκε αυτή η κατηγορία και σάν ομάδα έχουμε συμφωνήσει να την στηρίξουμε πάρα πολύ...

Σύντομα, δηλαδή από Σεπτέμβρη θα ξεκινήσουν πολλά νέα ενυδρεία με κίλλι γιατί πραγματικά ΤΟ ΑΞΙΖΟΥΝ! :)

Θα χαρώ να σε δώ να μοιράζεις τις γνώσεις σου πάνω στο θέμα μιάς και είσαι γνώστης....και μακάρι να πάρουν επιτέλους αυτά τα ψαράκια την δική τους θέση στην ελληνική ενυδρειακή κοινότητα....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχουν ενδιαφέρον τα ψαράκια αυτά! Στα λίγα χρόνια που ασχολουμε δεν έχω ακούσει τίποτα για αυτά και δεν ξέρω τίποτα! Είμαι στην φάση που ψάχνω να βρω τ θα κάνω το 130 λίτρο ενυδρειο μου! Πείτε μας κάποιες λεπτομέρειες για το νερό τις θερμοκρασίες κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχουν ενδιαφέρον τα ψαράκια αυτά! Στα λίγα χρόνια που ασχολουμε δεν έχω ακούσει τίποτα για αυτά και δεν ξέρω τίποτα! Είμαι στην φάση που ψάχνω να βρω τ θα κάνω το 130 λίτρο ενυδρειο μου! Πείτε μας κάποιες λεπτομέρειες για το νερό τις θερμοκρασίες κτλπ.

Τα συγκεκριμένα προέρχονται από αφρική και σε νερό βρύσης 'Αθήνας' τα πάνε πολύ καλά.Επίσης από θερμοκρασίες αντέχουν σε ένα μεγάλο εύρος κάνοντας την χρήση θερμοστάτη προεραιτική....

Ένα καλό φύτεμα και στήσιμο με ξύλα και πέτρες και είσαι έτοιμος!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα προέρχονται από αφρική και σε νερό βρύσης 'Αθήνας' τα πάνε πολύ καλά.Επίσης από θερμοκρασίες αντέχουν σε ένα μεγάλο εύρος κάνοντας την χρήση θερμοστάτη προεραιτική....

Ένα καλό φύτεμα και στήσιμο με ξύλα και πέτρες και είσαι έτοιμος!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Διάβασα εχθές σχεδόν όλα τα θέματα για τα ψαράκια αυτά! Αναρωτιόμουν αν θα μπορούσαν να συγκατοικοισουν με άλλα ψάρια?
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα εχθές σχεδόν όλα τα θέματα για τα ψαράκια αυτά! Αναρωτιόμουν αν θα μπορούσαν να συγκατοικοισουν με άλλα ψάρια?

Στο γιουτιουμπ υπάρχουν πολλα βιντεάκια από "κοινωνικά" ενυδρεία με τα συγκεκριμένα ψάρια...κάνε ένα ψάξιμο...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...