Jump to content

lily pipe;


stathis spithas

Recommended Posts

Μιας και σκεφτομαι να στησω ενα φουλ φυτεμενο ενυδρειο (μαλλον κυριως με γαριδες)...

θα ηθελα την αποψη οσων την εχουν χρησιμοποιησει ή εχουν γνωμη....

Ευχαριστω!!

 

post-49400-0-57527000-1468239017_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Στάθη,

 

Τα γλυκοκοιτάω καιρό τώρα αλλά είναι ακριβά και τα αποφεύγω.

 

Τα έχω ψάξει κάμποσο. Στα θετικά τους θα βάλω την εμφάνιση σίγουρα και από εκεί και πέρα τον τρόπο που στροβιλίζουν το νερό που είναι διαφορετικός από τις απλές εξόδους.

 

Για εμένα πάντως η δουλειά γίνεται τέλεια με τις κανονικές εξόδους. Αυτό λέω και στον εαυτό μου για να μην τα πάρω.

 

Σε γενικές γραμμές όμως ο κόσμος είναι πολύ ευχαριστημένος με τη δουλειά που κάνουν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Στάθη,

 

Τα γλυκοκοιτάω καιρό τώρα αλλά είναι ακριβά και τα αποφεύγω.

 

Τα έχω ψάξει κάμποσο. Στα θετικά τους θα βάλω την εμφάνιση σίγουρα και από εκεί και πέρα τον τρόπο που στροβιλίζουν το νερό που είναι διαφορετικός από τις απλές εξόδους.

 

Για εμένα πάντως η δουλειά γίνεται τέλεια με τις κανονικές εξόδους. Αυτό λέω και στον εαυτό μου για να μην τα πάρω.

 

Σε γενικές γραμμές όμως ο κόσμος είναι πολύ ευχαριστημένος με τη δουλειά που κάνουν

Γεια σου Ευθυμη...

Για τους λογους που αναφερεις την πηρα κυριως..

Βεβαια δεν μου στοιχισε ακριβα μιας και η τιμη της συγκεκριμενης απο e-bay κυμαινεται γυρω στα 10 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα ομορφα (αντικειμενικα) μπιμπιλικια που λεγονται lily pipes θεωρω οτι δεν προσφερουν κατι παραπανω στο ενυδρειο, εκτος της σικατης εμφανισης. Εχουν και μια τιμη καπως τσιμπιμενη και νομιζω οτι δεν υπαρχουν Ελλαδα.

Παντα μου αρεσαν και τα γκυκοκοιταγα ανεκαθεν αλλα νομιζω ειναι πεταμενα λεφτα.

Βαθια μεσα μου πιστευω οτι με τον καιρο χρησης θα γεμισουν μπιχλα μεσα και θα φαινεται και ακαλαισθητο το συνολο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ευθυμη...

Για τους λογους που αναφερεις την πηρα κυριως..

Βεβαια δεν μου στοιχισε ακριβα μιας και η τιμη της συγκεκριμενης απο e-bay κυμαινεται γυρω στα 10 ευρω...

Βρε την αγορασες;

Αν ναι τι μας ρωτας;

Εμεις πρεπει να σε ρωταμε...

:)

Link to comment
Share on other sites

Mε 10 ευρώ πέτα τα μέσα ότι και αν κάνουν χαχαχ! Στο co2art τα είχα δει εγώ που τα έχει μια περιουσία.

Link to comment
Share on other sites

Βρε την αγορασες;

Αν ναι τι μας ρωτας;

Εμεις πρεπει να σε ρωταμε...

:)

:angel: Ρωταω για να μαθαινω γιατι ο τομεας φυτεμενο και ολα τα μπιχλιμπιδια που αποτελουν μερος του ειναι αγνωστα σε μενα(παρολο που μαλλον ελαχιστα φυτα δεν εχουν περασει απο τα ενυδρεια μου).....

Γιαυτο οποια γνωμη ειναι καλοδεχουμενη μεχρι να μπορεσω να εχω και εγω ουσιαστικα βιωματα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με Ευθυμη. Για 10€ βαλτα κακ περιμενουμε εντυπωσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μενα προσωπικα το μονο καλο που προσφερουν αυτα ειναι οτι δεν φαινονται μεσα στο ενυδρειο γιατι ειναι γυαλινα.

Κατα τα αλλα την ιδια δουλεια κανουν με τα κλασικα μπαστουνια των φιλτρων.

Λογικα Σταθη δεν πηρες τα γνησια γιατι αυτα ειναι πολυ ακριβα,αλλα οτι και αν πηρες την ιδια δουλεια κανει. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mε 10 ευρώ πέτα τα μέσα ότι και αν κάνουν χαχαχ! Στο co2art τα είχα δει εγώ που τα έχει μια περιουσία.

Καλα παιδι μου..

Εσυ αμα θες μπορεις να τα πληρωσεις στην τετραπλασια τιμη την ιδια ακριβως...

Γιατι την ιδια ακριβως την πουλαγαν και 40 κατι...

:sword:  :hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω καλά από ebay ρε συ, δεν παραγγέλνω γιατί έχω πρόβλημα με την κάρτα. Ούτε από το 1 ούτε από το άλλο.

 

Το μόνο που μου παρήγγειλε ένας φίλος είναι έναν diffuser από το co2art και τα χάζευα εκεί. Σίγουρα είναι ίδια εννοείται.. Όπως και τα ποτηράκια της ADA που τα πουλάνε 80 ευρώ και κάνουν 15.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα προσωπικα το μονο καλο που προσφερουν αυτα ειναι οτι δεν φαινονται μεσα στο ενυδρειο γιατι ειναι γυαλινα.

Κατα τα αλλα την ιδια δουλεια κανουν με τα κλασικα μπαστουνια των φιλτρων.

Λογικα Σταθη δεν πηρες τα γνησια γιατι αυτα ειναι πολυ ακριβα,αλλα οτι και αν πηρες την ιδια δουλεια κανει. :)

Το ξερω Κωστα οτι δεν ειναι τα γνησια...

Ειχα δει ενα βιντεο που εδειχνε οτι η διαχυση της ειναι πολυ πιο ομαλη στο ενυδρειο και αυτο με "μπριζωσε"να την παραγειλω...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα Σταθη...

Αν και δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, σκεφτόμουν να τα παρω κάποια στιγμή για το αισθητικό κομμάτι, αλλα και μήπως βοηθήσουν στην αναταράξη, με την κλίση που έχει η έξοδος...:P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To καλο με αυτα ειναι οτι ανακατευουν το βιοφιλμ...

Τα εχεις χρησιμοποιησει;;

Θα ηθελα την γνωμη σου γιατι εχει μεγαλη βαρυτητα στον συγκεκριμενο τομεα...

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα Σταθη...

Αν και δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, σκεφτόμουν να τα παρω κάποια στιγμή για το αισθητικό κομμάτι, αλλα και μήπως βοηθήσουν στην αναταράξη, με την κλίση που έχει η έξοδος... :P

Ευχαριστω μακη...

Εσυ ουτως η αλλως θα τα ζησεις θες δεν θες μιας και χωρις την βοηθεια σου δεν παιζει να στησω φυτεμενο....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν τα  εχω χρησιμοποιησει.

Ειμαι της diy σχολης.. :P

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν τα  εχω χρησιμοποιησει.

Ειμαι της diy σχολης.. :P

Νομιζω οτι καπου πηρε το ματι μου και κατι τετοια βιντεακια... :shifty: 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω μακη...

Εσυ ουτως η αλλως υα τα ζησεις θες δεν θες μιας και χωρις την βιηθεια σου δεν παιζει να στησω φυτεμενο....

Ναι βρήκες τον ειδικό τώρα...:P

Εννοείται πως όπου μπορω να βοηθήσω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιζει να σας ξενερωσω αλλα θα το πω.

Δειτε την εξοδο που εχουν τα φιλτρα της elite crystal flo, οχι το σπρει μπαρ εννοειτε.

Χιχι ειναι σχεδον ομοιες με αυτα τα μπιχλιμπιδια.....

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει τα ιδια και μπορω να πω οτι περα απο την εμφανιση κανουν κ δουλεια. Ειδικα η εξοδος στροβιλιζει το νερο κ εχεις καλη κυκλοφορια σε ολο το ενυδρειο. Λιγο προσοχη θελει η εισοδος γιατι εχει πολυ λεπτες σχισμες κ μπορει να μπουκωσει. Παντως για την τιμη τους ειναι πολυ καλα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει τα ιδια και μπορω να πω οτι περα απο την εμφανιση κανουν κ δουλεια. Ειδικα η εξοδος στροβιλιζει το νερο κ εχεις καλη κυκλοφορια σε ολο το ενυδρειο. Λιγο προσοχη θελει η εισοδος γιατι εχει πολυ λεπτες σχισμες κ μπορει να μπουκωσει. Παντως για την τιμη τους ειναι πολυ καλα.

Αντωνη τα γιαλινα εχεις;;
Link to comment
Share on other sites

Ναι γυαλινα ειναι απο ebay. Γυρω στο 15αρι τα ειχα παρει εγω. Δειχνουν ωραια στο ενυδρειο σε σχεση με τα πρασινα της eheim κ πραγματικα δε καταλαβαινω τι διαφορα εχουν απ,αυτα που εχει το co2art για να δικαιολογουν τετοια διαφορα στην τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γυαλινα ειναι απο ebay. Γυρω στο 15αρι τα ειχα παρει εγω. Δειχνουν ωραια στο ενυδρειο σε σχεση με τα πρασινα της eheim κ πραγματικα δε καταλαβαινω τι διαφορα εχουν απ,αυτα που εχει το co2art για να δικαιολογουν τετοια διαφορα στην τιμη.

Καλα εκτος απο την συσκευασια...

Ισως και η ποιοτητα του γιαλιου να αλλαζει...

Αρκει να αναφερω οτι τα παραγγειλα δυο φορες...

Την πρωτη μου ηρθε η εξοδος σπασμενη...

Παντως απο οτι καταλαβα εισαι ικανοποιημενος απο την αγορα της...

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκτος απο την συσκευασια...

Ισως και η ποιοτητα του γιαλιου να αλλαζει...

Αρκει να αναφερω οτι τα παραγγειλα δυο φορες...

Την πρωτη μου ηρθε η εξοδος σπασμενη...

Παντως απο οτι καταλαβα εισαι ικανοποιημενος απο την αγορα της...

Σπασμένη απο eBay?

Φωτογραφία στον Κινέζο και ζήτα του να στείλει αλλα χωρίς χρέωση, αλλιώς αρνητική κριτική.:)

Ειναι υποχρεωμένος να κάνει καλή συσκευασία στο εύθραυστο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...