Jump to content

Green hair (ή beard) algae


AgMa

Recommended Posts

Λίγες άλγες μου έχουν μείνει ακόμη να γνωρίσω  :hehe .

Καταρχήν χρειάζομαι την βοήθειά σας για σωστή αναγνώριση. Σας μοιάζει για green hair ή green beard; Γενικά στο νετ υπάρχει μια σύγχυση σχετικά με αυτές τις άλγες. Κάποιοι τις έχουν σε μία ενιαία κατηγορία green beard/hair/thread algae.

Στην αρχή είναι χαμηλή σαν μικρά μπαλάκια άλγης και αν την αφήσω μεγαλώνει και σε μήκος, σαν τρίχα.

Όλα ξεκίνησαν σε μια αποτυχημένη προσπάθειά μου να δω βελτίωση στα κόκκινα φυτά μου. Έτσι έριξα 2ml flourish iron που μεταφράζεται σε 0.30ppm. Αρκετό!

Μετά είδα την άλγη, αναμενόμενο.

Την πρώτη εβδομάδα που την είδα, έκανα 2 αλλαγές νερού 50% την εβδομάδα αλλά δεν είδα διαφορά. Την σιφονάρω με ένα μικρό αλφαδολάστιχο και φεύγει εύκολα, αλλά επιστρέφει γρήγορα την επόμενη ημέρα.

Τώρα έχω ξαναμείνει όπως ήμουν με 1 αλλαγή νερού 50% την εβδομάδα και γύρισα στην ποσότητα σιδήρου που έριχνα προ άλγης.

 

90e9d5ae-a1db-4ac9-bb7c-71733dd6b748_zps

 

DSC01322_zpsc98uc2l4.jpg

 

DSC01324_zpsbnedsw15.jpg

 

Ίσως να μην φαίνεται αρκετά καθαρά, αλλά με το μάτι φαίνεται ξεκάθαρα. Αύριο που θα είναι ακόμα χειρότερο, θα ξαναβγάλω φώτο αν βρω χρόνο.

Φόρμα δεν έβαλα γιατί υποθέτω ότι το λάθος ήταν στον σίδηρο, αλλά αν χρειάζεστε να την βάλω.

Πως φεύγει;

Έγινε επεξεργασία - Husky_Jim
Link to comment
Share on other sites

Kάνε για αρχή αλλαγή νερού και μηχανικό καθάρισμα με ένα ξυλάκι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν μπορω να δω την αλγη Αγγελε.

Μολις την καθαρισεις βαλε φωτο απο ενα κομματι που θα βγαλεις για να το δουμε καλυτερα.

Δεν νομιζω οτι το 0,3 σιδηρο ειναι πολυ παντως.

Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη, αυτό γράφω ότι κάνω 1 'βδομάδα τώρα.

Κώστα, 0.30ppm (όχι ml) έριξα σε μια δόση, όχι εβδομαδιαία ποσότητα. Για να εστιάσεις καλύτερα, είναι τα σκούρα πράσινα κομμάτια που βλέπεις στο γρασίδι.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Για βγαλε την μια καθαρη φωτο μεσα ή εκτος νερου.

Ο σιδηρος δεν ειναι τρελή ποσοτητα , εκτος και αν ριχνεις και αλλο σιδηρο απο ιχνοστοιχεια.

Δες και για clado... :)

Link to comment
Share on other sites

Nαι, ήθελα να πω συνέχισε με αλλαγές νερού και σιφονάρισμα/μάζεμα της άλγης για να δεις αν θα συνεχίσει να έχει επιθετικές διαστάσεις.

 

Άγγελε τσέκαρε επίσης το διοξείδιο ότι είναι ψηλά και συνέχισε τη λίπανση αλλά κόψε λίγο το σίδηρο. Υποτίθεται πως αυτή η άλγη σχετίζεται με τον σίδηρο αλλά μάλλον μιλάμε για πολύ μεγάλες δόσεις σιδήρου και όχι αυτό που έριξες.

Κάνε υπομονή καμία εβδομάδα ακόμα με αλλαγές-καθαρισμό και αν δεν πιάσει θα δούμε μήπως φταίει ο φωτισμός.

Κάποια ανισορροπία θρεπτικών-φωτισμού και co2 υπάρχει και βρίσκει πάτημα.

Link to comment
Share on other sites

Η κλαδοφόρα Νίκο φαίνεται μεγαλύτερη σε μέγεθος απ' την δική μου και αν καταλαβαίνω καλά απ' τις φώτο είναι πιο σκληρή. Δηλαδή την πιάνεις και δεν λυγίζει.

Η δική μου είναι γλιστερή στην υφή και δεν στέκεται όπως βλέπω ότι κάνει η κλαδοφόρα. Λυγίζει και κολλάει στο χέρι μου.

Από σίδηρο βάζω επιπλέον 0.02 ppm από flourish συν ό,τι έχει το υπόστρωμα (flourite black) αν και δεν ξέρω αν μπορεί να το απελευθερώσει στην στήλη.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Αγγελε,παντως δεν νομιζω οτι φταιει ο σιδηρος,αυτο που εριχνες και πριν δεν ηταν πολυ,νορμαλ ηταν ρε συ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε 'συ Κώστα, το μόνο που άλλαξα στις ρουτίνες μου είναι η ποσότητα σε νιτρικά και σε κάλιο. Τα ρίχνω πλέον σε ίσες αναλογίες ώστε να πιάνω 15ppm και από τα 2.

Βασικά προσπαθώ να βρω τι φταίει και έχω αυτή την περίεργη πράσινη άλγη που είναι σαν τσόχα και στα 2 μου ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω αύριο Νίκο αν προλάβω που θα ανοίξουν τα φώτα

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε παντως να ξερεις οτι το καλοκαιρι υπαρχει μια εξαρση στις αλγες γενικα.

Στο γαριδαδικο μου ας πουμε,καθε καλοκαιρι εχω τριχωειδη αλγη πανω στη fissidens,εχω παρατηρησει οτι μολις φυγει το καλοκαιρι φευγει μονη της.

Βεβαια βοηθαω και εγω με μηχανικο καθαρισμο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάπου είχε πάρει το μάτι μου και ένα θέμα του Νίκου και έλεγε ότι γενικά το "χάνει" το ενυδρείο το καλοκαίρι, λίγο οι ανεμιστήρες λίγο η θερμοκρασία, δεν θέλει και πολύ.

Ίσως να είναι και εμένα λόγω της ζέστης και να ψάχνω άδικα τι φταίει. Όπως και να έχει θα βγάλω μια φώτο με την πρώτη ευκαιρία, πιο πολύ για να γίνει σωστή αναγνώριση γιατί υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να είναι κλαδοφόρα.

Link to comment
Share on other sites

Nαι γενικα το καλοκαιρι ειναι ενα θεμα...

Το 180λιτρο τωρα τρεχει στους 27,5-28 , τα γαριδαδικα 28-29...

Δεν εχω τεραστιο θεμα με φυτα, αλγες...

Παλια εχανα αρκετα φυτα το καλοκαιρι...

Γενικα το 180λιτρο σωθηκε με τον εξωτερικο reactor, δεν φευγει τοσο ευκολα το co2.

To καλοκαιρι , θελουμε λιγο περισσοτερο co2 απο το χειμωνα.

 

Τα φυτα μεγαλωνουν γρηγοροτερα,  γενικα ολα πανε πιο γρηγορα.

Το degas παλι το καλοκαιρι γινεται γρηγοροτερα.

Ειναι και οι ριμαδιασμενοι ανεμιστηρες,  δεν θελει και πολυ.

Τωρα για τις αλγες, πανε και αυτες γρηγοροτερα....:)

Link to comment
Share on other sites

Λογικό, αυξημένη ανάπτυξη = αυξημένη ζήτηση.

Κοιτάω τώρα να συνδέσω τον εξωτερικό ριάκτορα σε έναν ξεχωριστό εξωτερικό κυκλοφορητή που πήρα, γιατί με έχει κουράσει κάθε μήνα να ξηλώνω τους σωλήνες να τους καθαρίζω επειδή πέφτει η ροή και μπλοκάρει η φτερωτή.

Πήρα έναν κυκλοφορητή 700l/h, αν μπλοκάρει και με αυτόν θα φάει σουτ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κυριακή σήμερα, αλλαγή και μηχανική αφαίρεση της άλγης. Μοιάζει και με spirogyra λίγο.

Πριν εμφανιστεί, είχα καταργήσει το spray bar απ' το φίλτρο και έβαλα σκέτο τον σωλήνα του φίλτρου ο μισός μέσα στο νερό και ο μισός έξω για ανατάραξη.

Το spray bar το χρησιμοποίησα μετά από 3 μέρες πάλι, με ξεχωριστό κυκλοφορητή να περνάει μόνο απ' τον ριάκτορα γιατί όταν είχα τον ριάκτορα στην έξοδο του φίλτρου, όταν έπεφτε η ροή του φίλτρου, μπλόκαραν οι φτερωτές του ριάκτορα και θεώρησα καλύτερο το spray bar να χρησιμοποιηθεί με το διοξείδιο για να πηγαίνει παντού σε όλο το ενυδρείο.

 

DSC01326_zps3vwyqm53.jpg

 

DSC01328_zpsmlgeseq4.jpg

 

DSC01329_zpspkyplwov.jpg

 

DSC01330_zpsrrlzw2ml.jpg

 

Έχω και άλλες φώτο αλλά θα τις ανεβάσω σε λίγο γιατί έφαγε σκάλωμα το photobucket.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Ακομη δεν μπορω να καταλαβω απο τις εικονες.. :)

Δοκιμασε , βγαλε λιγο γκαζονακι με την αλγη και βγαλε φωτο σε ενα χαρτι λευκο Α4.,..

H clado δεν ειναι σκληρη αλγη.

Μονο εκει εχει βγει?

Για να την ξεφορτωθεις και να δυναμωσεις και το γκαζονακι, κλαδεψε το 0,5cm πανω απο το υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κυρίως στο γκαζόν βγαίνει. Έχω βγάλει φώτο και την κρατάω στο χέρι μου, αν ξεκολλήσει το photobucket πιο βράδυ θα την ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Τριχοειδης αλγη ειναι Αγγελε.

Οπως σου ειπε ο Νικος,δοκιμασε να κλαδεψεις το γκαζον πολυ χαμηλα για να φυγει και η αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ Κώστα θα δοκίμαζα να μειώσω και τον φωτισμό μου για όσο καιρό χρειαστεί σε συνδιασμό με το κλάδεμα-καθάρισμα, μέχρι το ενυδρείο να γίνει καθαρό.

 

Δεν ξέρω αν συμφωνείς.

Link to comment
Share on other sites

46 lumen ανά λίτρο βγαίνει ο φωτισμός μου Ευθύμη αν το υπολογίσω μς βάση τα καθαρά λίτρα.

Με βάση τα μεικτά λίτρα είναι ακόμα λιγότερα. 3000 lumen είναι σύνολο.

Μέτριος φωτισμός.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Eγώ προσωπικά θα τον έριχνα και άλλο μέχρι να καθαρίσει τελείως η άλγη και μετά ανάλογα με τις συμπεριφορές των φυτών θα ανέβαζα ή όχι.

Εδώ και 3 εβδομάδες τρέχω με 41λούμεν/λίτρο (σε μεγαλύτερο ενυδρείο) , 2 Ho λάμπες και δεν υπάρχει ίχνος πράσινης άλγης. Κανένα φυτό δεν έχει δείξει δυσαρέσκεια, όλα μεγαλώνουν υγιή και σχετικά γρήγορα. Κούμπα σφαίρα, οι αλτερνανθέρες κόκκινες και με ανάγκη κλαδέματος και πάει λέγοντας όσον αφορά τα υπόλοιπα (stellatus, helferi, eleocharis, furcata κλπ). Ένα καλό τεστ είναι η furcata η οποία στην ''βιλιογραφία'' ζητάει υψηλό φωτισμό και εγώ την έχω βάλει στην γωνία με τον λιγότερο. Πηγαίνει εξίσου καλά όπως όλα.

 

Στην θέση σου εγώ θα έκανα τα παρακάτω:

 

2 αλλαγές την εβδομάδα 50-60% με μηχανικό καθάρισμα, σιφονάρισμα της άλγης και κλάδεμα όπου χρειάζεται. Μία Τετάρτη και 1α Σάββατο ή μία Τετάρτη και 1α Κυριακή ανάλογα με το πως έχεις καθορίσει τις ρουτίνες σου.

Έλεγχος CO2. Το Dropchecker πχ εμένα είναι κίτρινο και χωρίς κανένα πρόβλημα στη ζωή μέσα στο ενυδρείο. Εννοείται πως ανέβαζα πολύ αργά μέρα με μέρα και παρατηρούσα. Θέλω να σου πω πως μην στηρίζεσαι απόλυτα στο dc αλλά παρακολούθα το λίγο και μόνος σου αργά και προσεχτικά.

Μείωση φωτισμού (και θα έπραττα όπως είπα παραπάνω)

Στην λίπανση αν ρίχνεις ΕΙ θα έκοβα τις δόσεις πάλι μέχρι να καθαρίσω και μετά θα έβλεπα την συνέχεια. Σε περίπτωση που ακολουθήσεις την πρόταση μου για 2 αλλαγές νερού την εβδομάδα , την προηγούμενη μέρα της μεσοβδόμαδης αλλαγής μπορείς να ρίχνεις τις μισές δόσεις λιπασμάτων.

Οξυγόνωση. Αν δεν έχεις ανατάραξη στην επιφάνεια θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις να παίζεις με την ανατάραξη και την οξυγόνωση του νερού. Με αυτόν τον τρόπο μπορείς και να πιέσεις το co2 πιο ψηλά. Γενικότερα, έχω γίνει φαν της μεγάλης ανατάραξης και χρησιμοποιώ φίλτρο-κυκλοφορητή για αυτό το σκοπό. Έχεις πιο γρήγορη ανταλλαγή αερίων αλλά μπορείς να πιάσεις μεγαλύτερες τιμές CO2-O2.  (Eγώ πιάνω 6.0mg/l O2 μόνο από την ανατάραξη της επιφάνειας).

 

 

Εσύ ξέρεις το ενυδρείο σου καλύτερα από εμάς. 

Εγώ απλά σου κάνω μία πρόταση καθώς και προσωπικά αντιμετώπιζα/ζω ένα μεγάλο πρόβλημα από 28 Μαίου οπότε και άρχισα να ασχολούμαι με τις παραπάνω παραμέτρους.

Το κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό οπότε δεν μπορεί κάποιος να σου εγγυηθεί αν μία κίνηση (πχ να ρίξεις το φωτισμό) θα ''πιάσει'' ή όχι.  Μόνο με δοκιμές θα μπορέσεις να το διαπιστώσεις.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...