Jump to content

βοηθεια για επιλογη ενυδρειου


Recommended Posts

 
Πηγα την πρωτη βολτα μεχρι την θαλασσα με τα μπιτονια και μαζεψα τα πρωτα 80 λιτρα νερο.
Το νερο ομως οπως θα δειτε δεν ειναι καθολου διαυγες. Ειναι πολυ θολο. το εχω κανα δυωρο μεσα και ακομα να ξεθολοσει. 
Εννοειται πως δεν μπορουσα να παω βαθια για να το μαζεψω , πηγα στα ριχα. Σιγουρα παιζει ρολο που η θαλασσα δεν ηταν ηρεμη γιατι ειχε λιγο κημα. 
 
Το θεμα ειναι τωρα τι κανω να το αφησω ετσι και απλα αυριο να παω σε καθαροτερη θαλασσα? (οχι οτι αυτη ηταν βρομικη , ουτε φουσκαλες ειχε ουτε σκουπιδια)
 
IMG_0053.jpg
 
IMG_0054.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το νερό της θάλασσας πρεπει να το αραιόνεις με νερό όσμωσης!

Ελπίζω να εχεις ρεφρακτομετρο !

Οσο για τις λάμπες οι δυο μπλε με δυο άσπρες θα βγάζουν αποτέλεσμα προς το λευκό ! Αλλα γούστα είναι αυτά :)

Επίσης κοίταξε οι λευκές οι λάμπες να είναι πανω από 10-120000 Κέλβιν ! Αν είναι λίγα θα εχεις έξαρση από αλγες !

Link to comment
Share on other sites

Έχω και άλλη ερώτηση : που είναι το φίλτρο ; Που είναι οι κυκλοφορητες ;

Βλέπω μια γυάλα με νερό !

Link to comment
Share on other sites

Αύριο τα παραλαμβάνω 2 κυκλοφοριτες της fluval sea

Και ένα σκιμμερ boyu dg-2524

Link to comment
Share on other sites

Μην αφήνεις το νερό στάσιμο !

Βάλτους σε λειτουργία άμεσα !

Δεν μου απάντησες για το ρεφρακτομετρο ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα μου έρθει και το ρεφρακτομετρο το βράδυ.

Όμως νομίζω αφού θα έχω μονο νερο από θάλασσα για την ώρα δεν χρειάζεται. Τις αλλαγές μάλλον θα τις κάνω με νερο όσμωσης τον χειμώνα που δεν θα μπορώ να πηγαίνω στην θάλασσα

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα μου έρθει και το ρεφρακτομετρο το βράδυ.

Όμως νομίζω αφού θα έχω μονο νερο από θάλασσα για την ώρα δεν χρειάζεται. Τις αλλαγές μάλλον θα τις κάνω με νερο όσμωσης τον χειμώνα που δεν θα μπορώ να πηγαίνω στην θάλασσα

Μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοούσα στο παραπάνω ποστ !

Το νερό τις δικιά μας θάλασσας είναι πιο πυκνό σε αλάτι ! Άρα οι οργανισμοί που θα βάλεις μπορεί να μην επιβιώσουν !

Link to comment
Share on other sites

Α οκ θα κάνω μέτρηση τότε το βράδυ να δω. Όποτε αν είναι πιο πυκνό απλά ρίχνω απλό νερο μέχρι να φέρω την αλατοτιτα εκεί που πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Α οκ θα κάνω μέτρηση τότε το βράδυ να δω. Όποτε αν είναι πιο πυκνό απλά ρίχνω απλό νερο μέχρι να φέρω την αλατοτιτα εκεί που πρέπει.

Σωστός :)
Link to comment
Share on other sites

Μην αφήνεις το νερό στάσιμο !

Βάλτους σε λειτουργία άμεσα !

Δεν μου απάντησες για το ρεφρακτομετρο ;

+10000 ,βαλε εστω εναν τωρα οπωσδηποτε.

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια , εβαλα τον ζωντανο βραχο και τον αραγωνιτη και γεμισα το ενυδρειο με θαλασσινο νερο περιπου τα 4/5 ( 300 λιτρα).

 
Και τωρα που μετρησα την αλατοτιτα με το ρεφρακτομετρο εχω 1029.
 
Τι προτεινετε να κανω? να γεμισω το υπολοιπο με γλυκο νερο για να πεσει? 
 
IMG_0056.jpg
 
IMG_0057.jpg
Link to comment
Share on other sites

Φτάσε αλατοτητα στο 1025-1026 με νερό γλυκό !

Το φίλτρο να δουλεύει να καθαρίσει το νερό !

Και οι κυκλοφορητες στα 2/3 του ύψους και να κοιτάνε ελαφρώς προς τα πανω !

Βαλε στο προγραμμα και μια uv φθηνή ώστε να περνάς το νερό της θάλασσας ! Για καλό και για κακό !

Όταν λέω φθηνή μπορείς να βρεις και με 30-40€ !

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα, οι κυκλοφορητες σιγουρα πρεπει να εχουν κληση προς τα επανω?  γιατι σε καπια ποστ διαβαζα που εγραφαν πως οι κυκλοφορητες πρεπει να εχουν ροη προς τον βραχο

Link to comment
Share on other sites

Αφού προσθέσω το νερο μετά από πόση ώρα μετράω; 10 λεπτά πχ είναι αρκετός χρόνος για να ανακατευτεί το νερο σε όλο το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Aν δουλευουν οι κυκλοφορητες ναι, αστο και λιγο παραπανω δεν σε κηνυγαει κατι

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Δυσκολη ερωτηση

Αν μπορεσεις να κρατηθεις μονο με ψαρια;;

Το θεμα ειναι οτι στο στο 1020 δεν θα μπορεις να εχεις ουτε ασπονδυλα και κυριως σαλιγκαρια

Αστο στο 1022 και βλεπεις στην πορεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ababapanos μην ανεβάζεις τις φωτογραφίες σου στο postimg γιατί σε λίγο καιρό θα διαγραφούν και θα είναι κενό το θέμα σου :(

Καλύτερα άνοιξε ένα free account στο photobucket .

 

Καλή αρχή φίλε μου !!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Εχω προβλημα με το σκιμερ

Το προβλημα το βλεπετε στις φωτογραφιες...
IMG_0059_zpshhnrltaa.jpg
IMG_0058_zpsfuezbjtg.jpg
 
Δεν μπαινουν οι σωληνες του μεσα στο νερο. βεβαια δεν το εχω γεμισει ακομα μεχρι πανω αλλα και παλι τοσο ψηλα να το παω το νερο? και πανω απο το μαυρο πλαισιο?
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να πας το νερό ποιό πάνω....αλιως....μάλλων θα χρειαστεί να αλλάξεις σκίμμερ.

 

Εκτος και αν κανεις καμια πατέντα και μακρύνεις τα σωληνάκια του σκίμμερ αλλά μπορεί και να μην δουλέψει σωστα ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Τα σωληνακια πρεπει να ειναι ολοκληρα μεσα στο νερο?  Αν τα βαλω μεχρι την μεση περιπου θα δουλευει?

Πειραζει να ανεβασω τοσο πολυ την σταθμη του νερου μεχρι να φτασει πανω πανω σχεδον στις κοντρες?  Παντως δεν εχει καποια γραμμη που να γραφει μαξ κλπ...

Έγινε επεξεργασία - ababapanos
Link to comment
Share on other sites

πρέπει να είναι όλο το σφουγγαράκι μέσα στο νερό σύν 2-3 δάχτυλα για να μην παίρνει αέρα όταν θα ρουφάει η αντλία του νερο.

 

Για την στάθμη δεν πειράζει. Αρκει να εχεις το νου σου οταν βουτάς χέρια να μην υπερχειλήσει και βγεί νερό εξω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...