Jump to content

βοηθεια για επιλογη ενυδρειου


Recommended Posts

Η αντλία μέσα στο νερό !

Τα σφουγγάρια είναι η έξοδος . Καλό είναι να είναι τουλάχιστον μέχρι τη μέση για να μην βγάζουν φυσαλίδες !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

σωστο δεν το ειχα σκεφτει. αφου η αντλια ειναι μεσα στο νερο οι σωληνες να ειναι για την εξοδο. αρκει να ειναι ετσι και να μην ειναι μια για εισοδο και μια για εξοδο, αν και δεν νομιζω αφου η αντλια τραβαει το νερο

Link to comment
Share on other sites

Οτι σου ειπε ο Διονυσης αλλα με την πρωτη ευκαιρια βαλε ενα σωστο κρεμαστο σκιμμερ να ειναι εξω η αντλια και να μην φαινεται τιποτα, αυτο προτεινεται για σαμπ συνηθως

 

Αναπληρωση εχεις;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,  αγορασα για να γλυτωσω χρηματα 2 κυκλοφορητες της fluval sea. (30 ευρω και τους 2 απο αγγελια) 

 

http://www.petsupermarket.gr/5978/προϊόντα/fluval-sea-aquarium-circulation-pump-cp4-7w.html

 

To θεμα ειναι οτι κανουν υπερβολικο θορυβο και εκνευρηστικο. με αποτελεσμα να θελω να τους αλλαξω
 
Μπορειτε να μου πρωτεινετε 2 κυκλοφορητες? δεν με ενδιαφερει να ειναι πολυ δυνατοι μονο να ειναι αθορυβοι με νοιαζει  και σε σχετικα καλη τιμη
Έγινε επεξεργασία - ababapanos
Link to comment
Share on other sites

Μην βιαζεσαι στις αγορες σου πριν ρωτησεις εδω

Προτεινω jebao πολυ οικονομικες και αθορυβες η tunze λιγο ακριβοτερες, κορυφη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανω μια σουμα τι εχω κανει μεχρι τωρα....

 
Αγορασα το Αnubias A1500  1.50X50X65 (περιπου 450 λιτρα και γυρο στα 400 καθαρα)
το γεμισα με θαλασσινο νερο και αντιστροφης οσμοσης μεχρι να φτασω τα 1024 αλατοτητα.
Απο αγγελια απο καποιον που διαλυσε το ενυδρειο του ( 3 χρονια περιπου ετρεχε) αγορασα απο αυτον 30 κιλα ζωντανο βραχο , τον αραγωνιτη του τα 4 ψαρια που ειχε ( δειτε τα στις φωτος δεν ξερω πως λεγοντε.
Ακομα αγορασα το σκιμμερ του Boyu DG 2524 και τους 2 κυκλοφορητες της fluval sea.
 
To skimmer εβαλα σε λειτουργεια για λιγες ωρες και αναγκαστηκα να το βγαλω απο τον θορυβο. Φανταστειτε ειμαι σε μεζονετα. Το ενυδρειο ειναι στο υπογειο και ακουγα τον θορυβο απο το σκιμμερ πανω στο σαλονι.  Βεβαια να πω οτι οσο δουλεψε δεν μου εβγαλε καθολου αφρο...
Οποτε μεχρι νεοτερας θα το τρεχω το ενυδρειο χωρις σκιμμερ και θα περιμενω μηπως βρω κατι οικονομικο και σχετικα αθορυβο. Γιατι τα υπολοιπα μελη της οικογενειας δεν την παλευουν με τον θορυβο οσο εγω και αν τον υπομενω....
 
Η ερωτηση μου απο εδω και περα ειναι για τα 400 λιτρα FO που εχω και χωρις σκιμμερ , ποσα ακομα ψαρακια μπορει να σηκωσει η βιολογια μου χωρις να εχω προβλημα?  με αυτα τα μικρα  που εχω ως τωρα 3-4 εκ το καθενα και σε τοσο μεγαλο ενυδρειο και με τοσα πολλα λιτρα φαινεται σαν να ειναι αδειο...
 
IMG_0075_zpsiiohmgjf.jpg
IMG_0074_zpsab3ob0cw.jpg
IMG_0073_zpsy7hiu9r3.jpg
IMG_0071_zpsnkf6vbqj.jpg
IMG_0070_zpspf3vtqrs.jpg
Έγινε επεξεργασία - ababapanos
Link to comment
Share on other sites

Ηρεμία και θα βρεθεί η άκρη !

Όλα αυτά που λες δείχνουν ότι εχει πρόβλημα ο εξοπλισμός σου η κανεις κάτι λάθος !

Το σκιμερ φαντάζομαι είναι καινούργιο ;

Σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο αλλα μην ξεχνάς ότι έδωσες μάξιμουμ 30-40€ άρα δεν κλαίς και πολλα ! Όμως ο θόρυβος δεν δικαιολογειτε για καινούργιο μηχάνημα !

Οσο για τους κυκλοφορητες τι να πω ;;;

Link to comment
Share on other sites

Το skimmer για να στρώσει και να ξεκινήσει να βγάζει αφρό χρειάζεται να περάσει ένα χρονικό διάστημα, ανάλογα με το skimmer. Ταυτόχρονα πρέπει να το ρυθμίζεις συνέχεια μέχρι να βρείς το βέλτιστο σημείο λειτουργίας του. Καταλαβαίνεις ότι θέλει λίγο δουλίτσα και υπομονή. Για το θόρυβο επειδή δεν φαίνεται καλά στη φωτό, υπάρχει στο σωληνάκι του αέρα κάποιος σιγαστήρας περίπου σαν αυτόν που σου έχω στη φωτό ή έχεις σκέτο το σωληνάκι?post-59162-0-71701000-1470298752_thumb.jpg

Αν δεν έχει θα μπορούσες εύκολα να κάνεις έσυ ένα DIY.

Link to comment
Share on other sites

το σκιμμερ το πηρα και αυτο μτχ απο το παιδι που μου πουλησε και τα υπολλοιπα. Το θεμα ειναι οτι σε αυτον μου ειπε δεν εκανε πολυ θορυβο η δεν αντιλαμβανομαστε ολοι το ιδιο την ενταση απο τον θορυβο.  

 

Οι επιλογες που εχω αυτη την στιγμη ειναι , μενω ετσι οπως ειμαι και περιμενω,  η αγοραζω ενα σκιμερ με μαξ 150 ευρω αν υπαρχει καποιο ( δεν μπορω να διαθεσω περισσοτερα)

Link to comment
Share on other sites

 Το θεμα ειναι οτι σε αυτον μου ειπε δεν εκανε πολυ θορυβο η δεν αντιλαμβανομαστε ολοι το ιδιο την ενταση απο τον θορυβο.  

 

 

Αν όπως λες το ακούς απο το υπόγειο στο σαλόνι σημαίνει ότι ΟΝΤΩΣ κάνει θόρυβο.........ξαναρώτα το παιδί που το αγόρασες αν ξέχασε να σου στείλει κάποιο εξάρτημα ή αν είχε κάτι επάνω το σκιμμερ το οποίο του χάλασε (το πέταξε) και δεν έδωσε σημασία........

Αν μπορείς ανέβασε μια φωτό απο το σκίμμερ να δούμε και συγκεκριμένα απο το σημείο που εντοπίζεις το θόρυβο.......

Έγινε επεξεργασία - yomus
Link to comment
Share on other sites

θορυβο κανει και η αντλια του οχι τοσο βεβαια , αλλα κανει πολυ θορυβο το νερο που στρυφογυριζει μεσα στην μπουκαλα του

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο σου μπ[ορεις να βαλεις φανταστικα ψαρια οπως τανγκ και αγγελοψαρα, μην βιαστεις

Αστο να στρωσει......

 

Παιξε λιγο με τους κοκκινους διακοπτες στην εξοδο του σκιμμερ και φτιαξε μια πατεντα για τον αερα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...