Jump to content

Συμβουλές για επιλογή ενυδρείου και ψαροσύνθεσης για βιοτοπικό Αμερικής


avraamp

Recommended Posts

Μπραβο βρε Μακη! Καλο ξεκινημα.Για την ψαροσυνθεση μην αγχωνεσαι γιατι με την πορεια που εχεις μεχρι τωρα συμπεραινω οτι θα τα δοκιμασεις ολα καποια στιγμη μεχρι να καταληξεις.Αυτη ειναι η μαγεια.Απολαυσε το ^_^  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε Μακη! Καλο ξεκινημα.Για την ψαροσυνθεση μην αγχωνεσαι γιατι με την πορεια που εχεις μεχρι τωρα συμπεραινω οτι θα τα δοκιμασεις ολα καποια στιγμη μεχρι να καταληξεις.Αυτη ειναι η μαγεια.Απολαυσε το ^_^  

Σίγουρα φιλαράκι.  Αυτό είναι το ωραίο στο χόμπι, να δοκιμάσεις πολλά είδη, δεν γίνεται να έχεις μόνο ένα και να το ανανεώνεις με το ίδιο.  Κάποια στιγμή θα θες να δεις και κάτι διαφορετικό και πλέον σε αυτά τα λίτρα νομίζω οι επιλογές αυξάνονται... μαζί και οι προβληματισμοί...στο τι να επιλέξουμε.

Το θέμα είναι να καταλήξω τώρα γιατί θέλω να φτιάξω κάτι που να μην έχω προβλήματα και να μείνει.

Στην πορεία θα υπάρξουν σίγουρα ανανεώσεις κάποια στιγμή σε ψάρια, αλλά και σε ηπείρους.:)

Link to comment
Share on other sites

Μακη κι εμενα μου αρεσουμ τα σκαλαρια, τα ραμ, οι γεωφαγοι, οι πλεκο, οι μελανοταινιες, τα σεβερουμ, τα γκουραμι, τα ουαρου, οι κιχλες, οι δισκοι, καλα οχι οι δισκοι, αλλα δεν μπορω να τα εχω ολα! Ειπα, μου αρεσουν τα ουαρου και οι γεωφαγοι παραπανω και ξεκινησα. Αντε και μας εσκασες. Χαχαχαχα!

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Στην πορεία θα υπάρξουν σίγουρα ανανεώσεις κάποια στιγμή σε ψάρια, αλλά και σε ηπείρους. :)

Θοδωρη κοιτα να τον συμβουλεψεις σωστα και να τον εχεις απο κοντα γιατι θα τον χασεις :hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμα αποφασισει θα τον συμβουλεψω!

Φιλαρακι εδω ερχονται οσοι θελουν, μενουν οσοι μπορουν! Ασε που αν παρεις μυρωδια απο τυρφη δεν κοιτας αλλου!

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να βάλεις ενα ειδος. Προσωπικά θα πήγαιναν σε δίσκους η γεωφαγους η σκαλαρια. Μεγάλο κοπάδι και θα έδιωχναν ανσιστρους και σια κρατώντας μονο κόρυ.

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι μονο ενα ειδος; ας βαλει κι αλλα. Απλα βαζεις το βασικο ειδις και τα υπολοιπα σαλτσα! Πχ σκαλαρια, κορυντορας και ενα ειδος πλεκο. Αντε και καμια νανοκιχλιδα.

Στους δισκους βεβαια δεν μπορεις και πολλα! Μη πλεκο γιατι τους τσιμπανε, μη γρηγορα ψαρια γιατι τους στρεσαρουν, μη κοπαδοψαρα γιατι θελουν ψηλες θερμοκρασιες κτλ!

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή έχω περάσει απο αυτό το στάδιο που περιγραφείς. Πλεον αν εκσνα κάτι για μένα θα το έκανα μέ ενα βασικό ειδος σε μεγάλο κοπάδι και απο σάλτσα σχεδόν τίποτα. Απλα λέω τι θα έκανα εγώ τώρα (που το ενυδρείο μου τρέχει με την κατάσταση που περιγραφείς παραπανω). Δλδ θα μου άρεσε ένα καλό κοπάδι σκαλαρια και κορυ. Η επίσεις δίσκοι με κορυ μονο. Ακόμη θα σκεφτόμουν ένα κοπάδι καρδινάλιοι(πχ) σαν το κεντρικό ειδος (πχ 80 ατομα η παραπάνω), με κάποιο πλεκο μεσαίου μεγέθους η κάποιο ζευγάρι στουρι.

Link to comment
Share on other sites

Εμπλεξες Μακη παιδι μου!!

:) :) :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατι μονο ενα ειδος; ας βαλει κι αλλα. Απλα βαζεις το βασικο ειδις και τα υπολοιπα σαλτσα! Πχ σκαλαρια, κορυντορας και ενα ειδος πλεκο. Αντε και καμια νανοκιχλιδα.

Στους δισκους βεβαια δεν μπορεις και πολλα! Μη πλεκο γιατι τους τσιμπανε, μη γρηγορα ψαρια γιατι τους στρεσαρουν, μη κοπαδοψαρα γιατι θελουν ψηλες θερμοκρασιες κτλ!

Send from the Heart of Amazonas

Είσαι λίγο προκατειλημμένος  ή μου φαίνεται; :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά είναι και οι Δίσκοι φίλε, άν σου αρέσουν. Αρκεί να έχεις το χρόνο να ασχοληθείς λίγο παραπάνω μαζί τους.

Διάβασε τα προφίλ τους και κάποια άρθρα των ψαριών που σου αρέσουν και αποφάσισε τί θα βάλεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να βάλεις ενα ειδος. Προσωπικά θα πήγαιναν σε δίσκους η γεωφαγους η σκαλαρια. Μεγάλο κοπάδι και θα έδιωχναν ανσιστρους και σια κρατώντας μονο κόρυ.

Δεν θα ήμουν αρνητικός στο να βάλω μόνο ένα είδος Παρασκευά, απλά όπως ήδη έγραψα θέλω να βλέπω ψάρια σε όλα τα στρώματα του ενυδρείου.  Δεν θα ήθελα να βάλω ένα είδος, το οποίο να κινείται μόνο χαμηλά και να βλέπω το υπόλοιπο ενυδρείο άδειο.

 

Γιατι μονο ενα ειδος; ας βαλει κι αλλα. Απλα βαζεις το βασικο ειδις και τα υπολοιπα σαλτσα! Πχ σκαλαρια, κορυντορας και ενα ειδος πλεκο. Αντε και καμια νανοκιχλιδα.

Στους δισκους βεβαια δεν μπορεις και πολλα! Μη πλεκο γιατι τους τσιμπανε, μη γρηγορα ψαρια γιατι τους στρεσαρουν, μη κοπαδοψαρα γιατι θελουν ψηλες θερμοκρασιες κτλ!

Send from the Heart of Amazonas

Επιτέλους ρε φιλαράκι έκανες δύο προτάσεις... :P:bigemo_harabe_net-193:  :bigemo_harabe_net-193:

Τα κοπαδόψαρα έχουν μόνο θέμα με τις θερμοκρασίες ή μπορεί να γίνουν και μεζές όταν μεγαλώσουν οι δίσκοι;

 

Εμπλεξες Μακη παιδι μου!!

:) :) :)

Ωραίο μπλέξιμο όμως Παρασκευά.:)

 

Μιά χαρά είναι και οι Δίσκοι φίλε, άν σου αρέσουν. Αρκεί να έχεις το χρόνο να ασχοληθείς λίγο παραπάνω μαζί τους.

Διάβασε τα προφίλ τους και κάποια άρθρα των ψαριών που σου αρέσουν και αποφάσισε τί θα βάλεις. 

Σκέφτομαι να πάω σε δίσκους και να κρατήσω τα υπόλοιπα που έχω εκτός των ανσιστρους. 

Μου αρέσουν πολύ και οι γεωφάγοι, κοίταξα σήμερα τα προφίλ τους και μου άρεσαν οι παρακάτω, αλλά τα προφίλ όλων αυτών αναφέρουν για ενυδρείο 180*60.  Κρίμα γιατί θα μου άρεσε να συνδύαζα γεωφάγους με δίσκους ή να πήγαινα μόνο σε γεωφάγους και να τους συνδύαζα με κάποιο άλλο ψάρι για τα πιο ψηλά στρώματα.

 

  • Geophagus altifrons
  • Geophagus dicrozoster
  • Geophagus sp. "orange head"

Το μονό είδος που μου άρεσε λίγο και ταίριαζε στις διαστάσεις του ενυδρείου μου ήταν το biotodoma cupido.

 

Οπότε μάλλον θα αποφύγω τους γεωφάγους, θα κρατήσω τους μικρογεωφάγους μου και θα πάω σε κάποιο κοπάδι με κόρυ.

Πόσοι δίσκοι θα πρέπει να μπούνε για να είναι ικανοποιητική ομάδα, χωρίς προβλήματα σε αυτά τα λίτρα;  9-10 είναι καλά;  πρέπει να μπουν όλα μαζί ή μπορούν σταδιακά;  Δηλαδή 5 για αρχή και μετά προσθέτω;

Από κόρυ ποια ταιριάζουν καλύτερα για υψηλές θερμοκρασίες;

Link to comment
Share on other sites

Νικο, οταν καναμε την μεταφορα των δισκων σου ποσο υπερβολικος ημουν που εβγαζα τα ανσιστρους απο τους δισκους; χαχαχα!

Μακη μετα απο αυτο που ακουσα μαλλον μπαινεις κι εσυ σφη μαυρη λιστα! Αλλα για να σου απαντησω, τα περισσοτερα ψαρια δεν την παλευουν στις θερμοκρασιες των δισκων. Τα στερμπαι λενε οτι αντεχουν λιγο παραπανω.

Μικροψαρα μαλλον θα χτυπηθουν απο τους δισκους!

Τους γεωφαγους που αναφερεις λιγο δυσκολο να τους βρεις. Ειδικα τον δευτερο!

Γυρω στα 8 ψαρια θα βαλεις και καλυτερα ολα μαζι!

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νικο, οταν καναμε την μεταφορα των δισκων σου ποσο υπερβολικος ημουν που εβγαζα τα ανσιστρους απο τους δισκους; χαχαχα!

Μακη μετα απο αυτο που ακουσα μαλλον μπαινεις κι εσυ σφη μαυρη λιστα! Αλλα για να σου απαντησω, τα περισσοτερα ψαρια δεν την παλευουν στις θερμοκρασιες των δισκων. Τα στερμπαι λενε οτι αντεχουν λιγο παραπανω.

Μικροψαρα μαλλον θα χτυπηθουν απο τους δισκους!

Τους γεωφαγους που αναφερεις λιγο δυσκολο να τους βρεις. Ειδικα τον δευτερο!

Γυρω στα 8 ψαρια θα βαλεις και καλυτερα ολα μαζι!

Send from the Heart of Amazonas

Θοδωρή συμφωνώ μαζί σου. Το σχόλιό μου ήταν γενικό γιατί ξέρω τις απόψεις σου φίλε μου. Εννοείται ότι για τους Δίσκους περιορίζεσαι στις επιλογές συγκατοίκων και πρέπει να λάβει κάποιος υπόψιν του αρκετές παραμέτρους.

Πάνω σε αυτό Μάκη άν αποφασίσεις για Δίσκους θα σου πρότεινα, μόνο Δίσκους μέσα στο ενυδρείο. Άν θες και corydoras για το βυθό, βάλε τα sterbai. Αντέχουν αποδεδειγμένα και πάνω από τους 30 βαθμούς που μπορεί να χρειαστεί να ανέβεις κάποιες φορές. Όχι ότι είναι ιδανικό , ούτε είναι και το καλύτερο για αυτά τα ψαράκια.

Τέλος άν μπορέσεις να τους βάλεις όλους μαζί τους Δίσκους στο ενυδρείο,με μία αγορά, και όχι σταδιακά είναι πολύ καλύτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε μακη εγω θα σου πω την γνωμη. ωραια ψαρια οι δισκοι , δεν εχω κατσει να διαβασω  τι συνθηκες χρειαζονται για να επιβιωσουν  μεσα στα ενυδρεια γιατι δεν διανοουμε να βαλω ποτε στο σπιτι μου αυτο το ψαρι :P

βγαλε και αυτα τα ramirezi απο εκει μεσα (το λογο στον ειπα στην συναντηση για τα αρσενικα :love: )και ψαξε να βρεις γεωφαγους. μακραν μπροστα απο το να βλεπεις κατι στρογγυλα πραματα να παιζουν αγαλματακια ακουνητα μεσα στο ενυδρειο. δεν θελω να σε επηρεασω απλα αυτη ειναι η γνωμη μου.  γεωφαγους , κορυ, και αντε και καμια νανο κιχλιδα. κοπαδοψαρα δεν θα εβαζα γιατι οι γεωφαγοι ειναι οι πρωταγωνιστες στο μεγαλυτερο μερος του ενυδρειου. κατω τα κορυ να σαρωνουν με καποια ξεσπασματα σε ολο το ενυδρειο, και σε μια γωνια μεσα απο κρυψωνες να εμφανιζεται που και που καποια νανοκιχληδα. :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

φιλε μακη εγω θα σου πω την γνωμη. ωραια ψαρια οι δισκοι , δεν εχω κατσει να διαβασω τι συνθηκες χρειαζονται για να επιβιωσουν μεσα στα ενυδρεια γιατι δεν διανοουμε να βαλω ποτε στο σπιτι μου αυτο το ψαρι :P

βγαλε και αυτα τα ramirezi απο εκει μεσα (το λογο στον ειπα στην συναντηση για τα αρσενικα :love: )και ψαξε να βρεις γεωφαγους. μακραν μπροστα απο το να βλεπεις κατι στρογγυλα πραματα να παιζουν αγαλματακια ακουνητα μεσα στο ενυδρειο. δεν θελω να σε επηρεασω απλα αυτη ειναι η γνωμη μου. γεωφαγους , κορυ, και αντε και καμια νανο κιχλιδα. κοπαδοψαρα δεν θα εβαζα γιατι οι γεωφαγοι ειναι οι πρωταγωνιστες στο μεγαλυτερο μερος του ενυδρειου. κατω τα κορυ να σαρωνουν με καποια ξεσπασματα σε ολο το ενυδρειο, και σε μια γωνια μεσα απο κρυψωνες να εμφανιζεται που και που καποια νανοκιχληδα. :)

Βασιλη κατι μου λεει πως θα γινουμε κολλητοι! Χαχαχαχα! Εκτος απο την συμβουλη για τις νανοκιχλιδες, που δεν παιζει να συμβιωσουν με τους γεωφαγους, ολα τα αλλα με βρισκουν απολυτα συμφωνο!

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

φιλε μακη εγω θα σου πω την γνωμη. ωραια ψαρια οι δισκοι , δεν εχω κατσει να διαβασω τι συνθηκες χρειαζονται για να επιβιωσουν μεσα στα ενυδρεια γιατι δεν διανοουμε να βαλω ποτε στο σπιτι μου αυτο το ψαρι :P

βγαλε και αυτα τα ramirezi απο εκει μεσα (το λογο στον ειπα στην συναντηση για τα αρσενικα :love: )και ψαξε να βρεις γεωφαγους. μακραν μπροστα απο το να βλεπεις κατι στρογγυλα πραματα να παιζουν αγαλματακια ακουνητα μεσα στο ενυδρειο. δεν θελω να σε επηρεασω απλα αυτη ειναι η γνωμη μου. γεωφαγους , κορυ, και αντε και καμια νανο κιχλιδα. κοπαδοψαρα δεν θα εβαζα γιατι οι γεωφαγοι ειναι οι πρωταγωνιστες στο μεγαλυτερο μερος του ενυδρειου. κατω τα κορυ να σαρωνουν με καποια ξεσπασματα σε ολο το ενυδρειο, και σε μια γωνια μεσα απο κρυψωνες να εμφανιζεται που και που καποια νανοκιχληδα. :)

Βασιλη κατι μου λεει πως θα γινουμε κολλητοι! Χαχαχαχα! Εκτος απο την συμβουλη για τις νανοκιχλιδες, που δεν παιζει να συμβιωσουν με τους γεωφαγους, ολα τα αλλα με βρισκουν απολυτα συμφωνο!

Send from the Heart of Amazonas

Και εγω μαλλον θα σου κοψω μεχρι και την καλημερα... Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

φιλε μακη εγω θα σου πω την γνωμη. ωραια ψαρια οι δισκοι , δεν εχω κατσει να διαβασω  τι συνθηκες χρειαζονται για να επιβιωσουν  μεσα στα ενυδρεια γιατι δεν διανοουμε να βαλω ποτε στο σπιτι μου αυτο το ψαρι :P

βγαλε και αυτα τα ramirezi απο εκει μεσα (το λογο στον ειπα στην συναντηση για τα αρσενικα :love: )και ψαξε να βρεις γεωφαγους. μακραν μπροστα απο το να βλεπεις κατι στρογγυλα πραματα να παιζουν αγαλματακια ακουνητα μεσα στο ενυδρειο. δεν θελω να σε επηρεασω απλα αυτη ειναι η γνωμη μου.  γεωφαγους , κορυ, και αντε και καμια νανο κιχλιδα. κοπαδοψαρα δεν θα εβαζα γιατι οι γεωφαγοι ειναι οι πρωταγωνιστες στο μεγαλυτερο μερος του ενυδρειου. κατω τα κορυ να σαρωνουν με καποια ξεσπασματα σε ολο το ενυδρειο, και σε μια γωνια μεσα απο κρυψωνες να εμφανιζεται που και που καποια νανοκιχληδα. :)

Θα διαφωνησω :P σαν πολλοι δεν μαζευονται στον βυθο? cory, νανοκιχλιδες, γεοφαγοι, λογικα οι νανοκιχλιδες τηα ειναι μονιμα κρυμενες αφου οι γεοφαγοι θα μασουλανε αμμο, τα cory θα προσπαθουν και αυτα για ενα κομματι γης, και στο πανω μερος θα κανουν συναυλια οι γρυλοι :hehe .

Για μενα βαλε καμια satanoperca daemon , ενα καλο κοπαδι cory, και ancistrus με τους οττοκυκλους που εχεις, και 5-6 tetra ετσι για τον μεζε :D

Έγινε επεξεργασία - Bill Koulosousas
Link to comment
Share on other sites

Αρα οπως λεει και φιλος sturm γιατι εγω δεν το ηξερα πας για γεωφαγους και κορυ.

Θωδορη και με συνδιασμο καποιων γεωφαγων με keyhole δεν μπορει να παιξει;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μσλλον θα σου κοψω μεχρι και την καλημερα...

οχι φιλε σταθη μην με παρεξηγεις οι δικοι σου οι δισκοι ειναι αλλη φαση!!!!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την γνωμη μου? Βασικα δεν ρωταω,θα την πω :P

Ενας τιτλος δεν δινεται ποτε τυχαια..

"Ο βασιλιας του ενυδρειου!"

 

Αν τα γουσταρεις Μακη καντο και μην σε απασχολουν τα επανω και κατω στρωματα κολυμβησης,βαλε κατι που θα γεμιζει καθε χιλιοστο του ενυδρειου σου και απολαυσε το!Η οσμωση ειναι απο πισω απο τον τοιχο,η αποχετευση διπλα,θα κανεις τις ρουτινες σου παιχνιδακι και ζησε αυτο που ονειρευεσαι.Αφου σε κοβω εγω για δισκα!Βρες μια ωραια γεννια tefe green και κανε το απολυτο,και ασε τον Στουρμ να μιλαει για αφισες και ποστερ και να σκαει απο τα νευρα του...

:cigar:

 

Υ.Γ. Για τα λιτρα λεγονται πολλα,δεν ειμαι ειδικος να σε συμβουλεψει μιας και δεν ειχα ποτε δισκους....δυστυχως.....ακομα....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι κατι τετοιο πραγματικα λαχταρας ε?

 

https://www.youtube.com/watch?v=en56quri2kg

Αφου θελετε να τρελαθουμε βραδυατικα εχω ενα καλυτερο :P

Βαλτε σε hd..

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Φανταστικο ενυδρειο αλλα υπερβολικη η ψαροσυνθεση και η ιχθιοφορτωση....

Παντως ετσι ακριβως οπως ειναι θα εκανα και τουμπες για να το βαλω σπιτι!!! :hehe  :hehe

Ψαρουκλες και απο θεμα σχηματος και απο υγειας και στησιμο αλλου!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...