Jump to content

Συμβουλές για επιλογή ενυδρείου και ψαροσύνθεσης για βιοτοπικό Αμερικής


avraamp

Recommended Posts

Αυτο που λες sturm το βλεπω στο δικο μου ενυδρειο.

Τα black neon tetra κολυμπανε σε ολο το ενυδρειο και φτανουν μεχρι κατω στις ριζες καθως τα agassizii δεν ενοχλουνται. Μολις με δουνε στο σαλονι να πλησιαζω το ενυδρειο μαζευονται ολα επανω.

Link to comment
Share on other sites

To ξερω Βασιλη μου! Αλλα που να τα δουνε αυτα οι δισκαδες, αυτοι το μονο που βλεπουν ειναι.... κυκλους....

 

 

 

 

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:hehe  :hehe  :hehe  :hehe

Ζηλεύεις ρε γιατί έχουμε στη διάθεσή μας γενικώς τα καλύτερα!!! :hehe

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου για τον αριθμό των καρδινάλιων, αλλά  είναι ένας καλός αριθμός για να ξεκινήσει το κοπάδι και ανέφερα όπως είδες  και το οικονομικό θέμα που μάλλον μας απασχολεί όταν πρόκειται για μεγάλου αριθμού ψαριών. Είναι από τα ψάρια που δε θα προβληματιστούν ιδιαίτερα αν το κοπάδι ολοκληρωθεί σε δύο ή τρεις δόσεις. Από την άλλη οι καρδινάλιοι δε συνηθίζουν να κολυμπάνε στην επιφάνεια ή να τρέφονται εκεί όπως έκαναν τα eques αλλά και άλλα είδη αυτής της οικογένειας. Ο όρος "tetra" είναι πολύ γενικός και περιλαμβάνει είδη με διαφορετικές συνήθειες και ταπεραμέντο. Η ποσότητα και η μορφή της τροφής που χρησιμοποιούμε πρέπει να είναι ανάλογη των κατοίκων όπως και δική μας ευθύνη είναι η σωστή συντήρηση του ενυδρείου σύμφωνα με τις επιλογές που έχουμε κάνει.

Όσον αφορά το θέμα της συμβίωσης δύο ειδών νανοκιχλίδων, θα συμφωνήσω εν μέρει μαζί σου αλλά πιστεύω ότι το ενυδρείο είναι αρκετά μεγάλο και μπορεί να επιτευχθεί μια αρμονική συμβίωση. Βέβαια  πάντα μιλάμε για κιχλίδες οπότε μπορεί να πέσουμε και στην περίπτωση όπου μένει μόνο ένα αρσενικό το οποίο δε δέχεται για πολύ καιρό κανένα άλλο ψάρι... Επειδή λοιπόν τα πράγματα μ'αυτά τα ψάρια δεν είναι ποτέ απολύτως ασφαλή, πιστεύω ότι μπορεί να μπουν τα ψάρια αφού το εμβαδόν δεν είναι σε καμιά περίπτωση απαγορευτικό και θα μπουν όλα μαζί σε καινούριο χώρο και μάλιστα φυτεμένο.

 Επειδή αυτή τη στιγμή φιλοξενώ και καρδινάλιους και ροδόστομα (σε διαφορετικά ενυδρεία) θα συμφωνήσω ότι τα ροδόστομα, αν και με μικρότερο κοπάδι, κοπαδιάζουν καλύτερα και είναι γενικώς λγότερο σκορποχώρι. Και οι καρδινάλιοι πάντως δεν είναι αλλού γι' αλλού και στο κατάλληλο μήκος θα δείξουν πιστεύω τη συμπεριφορά που ζητάμε. Και στα δύο ενυδρεία που προανέφερα, τα τέτρα είναι οι μοναδικοί κάτοικοι (μ'εξαίρεση ψάρια βυθού) και δεν απειλούνται από κανένα άλλο ψάρι.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To ξερω Βασιλη μου! Αλλα που να τα δουνε αυτα οι δισκαδες, αυτοι το μονο που βλεπουν ειναι.... κυκλους....

 

 

 

 

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

χαχαχαχαχαχαχαχα ωραιος ο φιλος!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα σταθουλη θα μας τα πει αυριο απο κοντα. Μην τον παρασηρεις απο τωρα.

Χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Αυτα σταθουλη θα μας τα πει αυριο απο κοντα. Μην τον παρασηρεις απο τωρα.

Χαχαχα

Το δικο μου ψηστηρι γινεται μηνες τωρα!!

Και ημουν σχεδον σιγουρος οτι τα ειχα καταφερει να τον κανω δισκα!!

Ο Χρηστος(καδμος)μου τα "χαλασε"λιγο και μου τον παει πιο ψηλα στην Αμερικη...

Α ρε Χρηστο!!!

Τι ηθελα και τον φωναζα..χαχαχα

Εβαλα τα χερακια μου και εβγαλα τα ματακια...χαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα! Στάθη, ο Μάκης φαίνεται ότι έχει όρεξη και μέλλον στο χόμπυ. Ας χορτάσει από άλλα πράγματα πρώτα και οι δίσκοι εδώ είναι και τον περιμένουν. Καλό είναι τα παιδιά που ξεκινάνε "τώρα", να μαθαίνει το μάτι τους σε σωστές αναλογίες μεγεθών. Όχι σαν εμάς που βάζαμε στα μεγάλα 100άρια  ( :lolu:) ότι μας έδινε ο μαγαζάτορας και μετά τρέχαμε για φάρμακα, ματζούνια και τελικά καινούρια ψάρια... Το '92-'93 είχα 6 convict σε 60 λίτρα.........  :chair:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και εγω σε συμπαθουσα!!!!χαχαχα

Χρηστο μου φαινεται οτι σε εχει καταβαλει ο θοδωρης (στουρμ)....Απεταξαμην!!χαχαχα

Ο δισκος ειναι αυτοσκοπος του χομπι μας!!

Στανταρ καποια καταρα θα εχει το ονομα μου στην γλωσσα των ψαριων γιατι και εγω δεν εχω κανει λιγες πατατες....χαχαχαχα

Γιατι να παιδευεται με σαλβινακια-βιεντζες-πρασινα και κοκκινα τερορ-ντεμπσει-ηλιοψαρα κτλ...;;;;

Ειναι καλο παιδι με λογικη και συνεση.....

Θα τα προσεχει τα ψαρια οπως τους αρμοζουν αφου θα εχει διπλα του ατομα σαν την αφεντομουτσουναδα μου που με την πολυ πολυ πολυ μεγαλη πειρα τους και την ταπεινοτητα και την μετριοφροσυνη που τα διακρινει αποκλειεται να μην τον καθοδηγησουν σωστα!!!χαχαχαχα..

Χαχα....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω σε συμπαθουσα!!!!χαχαχα

Χρηστο μου φαινεται οτι σε εχει καταβαλει ο θοδωρης (στουρμ)....Απεταξαμην!!χαχαχα

Ο δισκος ειναι αυτοσκοπος του χομπι μας!!

Στανταρ καποια καταρα θα εχει το ονομα μου στην γλωσσα των ψαριων γιατι και εγω δεν εχω κανει λιγες πατατες....χαχαχαχα

Γιατι να παιδευεται με σαλβινακια-βιεντζες-πρασινα και κοκκινα τερορ-ντεμπσει-ηλιοψαρα κτλ...;;;;

Ειναι καλο παιδι με λογικη και συνεση.....

Θα τα προσεχει τα ψαρια οπως τους αρμοζουν αφου θα εχει διπλα του ατομα σαν την αφεντομουτσουναδα μου που με την πολυ πολυ πολυ μεγαλη πειρα τους και την ταπεινοτητα και την μετριοφροσυνη που τα διακρινει αποκλειεται να μην τον καθοδηγησουν σωστα!!!χαχαχαχα..

Χαχα....

Φίλε θα το θέσω λίγο διαφορετικά και ας μη θεωρηθεί ελιτισμός (όχι καλέ...). Ο δίσκος είναι η Ιθάκη! Είναι το σπίτι σου, το μέρος που όταν φτάσεις μετά από ένα μακρύ και γεμάτο περιπέτειες ταξίδι, δεν μπορείς να το εγκαταλείψεις. Προϋποθέτει βέβαια να ζήσεις κι εσύ την Οδύσσειά σου κι εφόσον βρεις το δρόμο και κριθείς ικανός από τις δυνάμεις της φύσεως και τους θεούς, να φτάσεις στο πολυπόθητο λιμάνι. Ο πατάκης εδώ (όπως και παντού) δεν έχει αξία.

Κι ο Θοδωρής, σαν ήρωας αρχαίας τραγωδίας, κάνει το στρωμένο από τις μοίρες ταξίδι, με τη γνωστή κατάληξη. Την Ιθάκη ή τον χαμό!

 

Να υποθεσω μαζι με "γλυφτη", γιατι τοτε ενυδρειο χωρις "γλυφτη" δεν ηταν ενυδρειο :D

Που να χωρέσει γλύφτης εκεί μέσα ρε Βασίλη. Αν θυμάμαι καλά τα έδωσα γιατί δεν μ' αφήναν να κοιμηθώ το βράδυ απ' τα κοπανήματα. Άσ' τα....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ρε τι λετε; σουρωμενοι ειστε; ποια Ιθακη και πρασινα αλογα; σιγα τα αυγα! Λογος να παρατησεις το χομπυ ειναι! ειπα να μην ξαναγραψω αλλα ακουω και το ονομα μου συνεχως και δεν μπορω! Να χαραμισω μεγαλη γυαλα να βαλω τα παλιοψαρα αυτα δεν παιζει απλα!

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κι επειδη καποια στιγμη με ρωτησες Μακη ποια ειναι τα παρελκομενα, σου επισυναπτω ενα παρελκομενο απ τα πολλα πλην ομως χαρακτηριστικο! Χωρις φυσικα να θελω να θιξω τον συχομπιστα που επεσε κι αυτος θυμα της προπαγανδας των δισκων!

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/104625-δίσκοι/?p=1127799

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου ψηστηρι γινεται μηνες τωρα!!

Και ημουν σχεδον σιγουρος οτι τα ειχα καταφερει να τον κανω δισκα!!

Ο Χρηστος(καδμος)μου τα "χαλασε"λιγο και μου τον παει πιο ψηλα στην Αμερικη...

Α ρε Χρηστο!!!

Τι ηθελα και τον φωναζα..χαχαχα

Εβαλα τα χερακια μου και εβγαλα τα ματακια...χαχαχα

 

 

χαχαχα! Στάθη, ο Μάκης φαίνεται ότι έχει όρεξη και μέλλον στο χόμπυ. Ας χορτάσει από άλλα πράγματα πρώτα και οι δίσκοι εδώ είναι και τον περιμένουν. Καλό είναι τα παιδιά που ξεκινάνε "τώρα", να μαθαίνει το μάτι τους σε σωστές αναλογίες μεγεθών. Όχι σαν εμάς που βάζαμε στα μεγάλα 100άρια  ( :lolu:) ότι μας έδινε ο μαγαζάτορας και μετά τρέχαμε για φάρμακα, ματζούνια και τελικά καινούρια ψάρια... Το '92-'93 είχα 6 convict σε 60 λίτρα.........  :chair:

 

 

Έχω μπει σε σκέψεις και προβληματίζομαι.  Η γνώμη και των δυο σας μετράει... αλλά με έχετε μπερδέψει....:D

Η ιδέα του μεγάλου κοπαδιού με τη νανοκιχλίδα μου αρέσει, ήταν ούτως ή άλλως μέσα στις αρχικές μου σκέψεις.

Το κόστος των καρδιναλίων αν υποθέσουμε ότι το κάθε ψάρι έχει 2-4€, θα πάει κατά μέσο όρο στα 250-300, με τη σκέψη να μπει σταδιακά ένα μεγάλο κοπάδι 100 καρδινάλιων.  

Μήπως είναι κρίμα να δώσω τόσα λεφτά και να έχω καρδινάλιους;  Είναι και οι εποχές δύσκολες και δεν θα είμαι σε θέση για κάποια χρόνια να αλλάξω σύνθεση ψαριών.  Άσε που ακόμα και να μπορώ και να θέλω, οι καρδινάλιοι δεν θα πιάνονται αν δεν ξεστηθεί όλο το ενυδρείο.

 

Ίσως είναι ευκαιρία τώρα με το μεγάλο ενυδρείο να πάω σε κάποιο μεγάλο ψάρι, είτε αυτό είναι δίσκος, σκαλάρι, σεβερουμ, γεωφάγος....

 

Προβληματίζομαι λίγο με την επιλογή πιο πολύ από την άποψη μην πετάξω άδικα χρήματα (έκανα ήδη μεγάλη υπέρβαση με το ενυδρείο και την επιλογή της Juwel) και βάλω ένα ψάρι που μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να θέλω να το αλλάξω, γιατί δεν θα βλέπω κάποια ιδιαίτερη συμπεριφορά... είχα κάποια τέτρα κατά καιρούς και στο 100άρι, βέβαια δεν θα είναι το ίδιο στο μεγάλο ενυδρείο με μεγάλο κοπάδι...

 

Αν πάω σε δίσκους ή σκαλάρια τα προβλήματα που ενδέχεται να αντιμετωπίσω είναι μόνο σε περίπτωση ζευγαρώματος;  Θα πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο;

Μήπως επιλέξω να βρω ψάρια (δίσκους :hehe ) μικρά και να τα μεγαλώσω εγώ στο ενυδρείο μου... ίσως να αναζητήσω και από γέννες συγχομπιστών...:)

 

 

 

Αν μου πείτε τι ρουτίνες θα πρέπει να ακολουθήσω και με τη βοήθειά σας, θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρω.

 

 

Βέβαια αν το κάνω αυτό θα έχω χάσει την ευκαιρία να δω το κοπάδι των 100 καρδινάλιων, το οποίο θεωρώ ότι θα είναι υπέροχο, αλλά δυστυχώς στοιχίζει.

Επίσης αν πάω από τώρα στο δίσκο να χάσω την ευκαιρία να δω το παραπάνω, γιατί μετά ίσως να μείνω εκεί...:)

 

Επί την ευκαιρία, να σας πω ότι μόλις παρέλαβα το κτήνος:

 

IMG_2249_zpsqnxqyv9n.jpg

 

Η κόρη μου μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκε πιο πολύ από εμένα...

Μου ζήτησε να βάλω μέσα και ένα μοβ ψαράκι...:)

 

Και για να το γιορτάσουμε:

 

IMG_2250_zpsgvo6zuts.jpg

 

Εν αναμονή των επόμενων παραλαβών.. :jig:  :jig:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Κι επειδη καποια στιγμη με ρωτησες Μακη ποια ειναι τα παρελκομενα, σου επισυναπτω ενα παρελκομενο απ τα πολλα πλην ομως χαρακτηριστικο! Χωρις φυσικα να θελω να θιξω τον συχομπιστα που επεσε κι αυτος θυμα της προπαγανδας των δισκων!

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/104625-δίσκοι/?p=1127799

Το παρακολουθώ το θέμα φιλαράκι...:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε θα το θέσω λίγο διαφορετικά και ας μη θεωρηθεί ελιτισμός (όχι καλέ...). Ο δίσκος είναι η Ιθάκη! Είναι το σπίτι σου, το μέρος που όταν φτάσεις μετά από ένα μακρύ και γεμάτο περιπέτειες ταξίδι, δεν μπορείς να το εγκαταλείψεις. Προϋποθέτει βέβαια να ζήσεις κι εσύ την Οδύσσειά σου κι εφόσον βρεις το δρόμο και κριθείς ικανός από τις δυνάμεις της φύσεως και τους θεούς, να φτάσεις στο πολυπόθητο λιμάνι. Ο πατάκης εδώ (όπως και παντού) δεν έχει αξία.

Κι ο Θοδωρής, σαν ήρωας αρχαίας τραγωδίας, κάνει το στρωμένο από τις μοίρες ταξίδι, με τη γνωστή κατάληξη. Την Ιθάκη ή τον χαμό!

Που να χωρέσει γλύφτης εκεί μέσα ρε Βασίλη. Αν θυμάμαι καλά τα έδωσα γιατί δεν μ' αφήναν να κοιμηθώ το βράδυ απ' τα κοπανήματα. Άσ' τα....

Αυτο δεν ειναι παραλληρημα κυριοι ουτε πρασινα αλογα..Αυτο ειναι ποιηση με ερωτα στην τεχνη! Α ρε Χρηστο εισαι περιπτωση συνειδητοποιημενου χομπιστα καψουρη και γι'αυτο σε σεβομαι και σου βγαζω το καπελο!

Μακη καλοριζικο φιλε και να το δεις οπως το θελεις!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι παραλληρημα κυριοι ουτε πρασινα αλογα..Αυτο ειναι ποιηση με ερωτα στην τεχνη! Α ρε Χρηστο εισαι περιπτωση συνειδητοποιημενου χομπιστα καψουρη και γι'αυτο σε σεβομαι και σου βγαζω το καπελο!

Μακη καλοριζικο φιλε και να το δεις οπως το θελεις!

Ααααα μαζι τα πινετε ε; δηλαδη οι αλλοι που δεν γραφουνε ποιηση δεν ειναι καψουρηδες συνειδητοποιημενοι χομπιστες; Ειπαμε οι δισκαδες βλεπουν κυκλους!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Φίλε θα το θέσω λίγο διαφορετικά και ας μη θεωρηθεί ελιτισμός (όχι καλέ...). Ο δίσκος είναι η Ιθάκη! Είναι το σπίτι σου, το μέρος που όταν φτάσεις μετά από ένα μακρύ και γεμάτο περιπέτειες ταξίδι, δεν μπορείς να το εγκαταλείψεις. Προϋποθέτει βέβαια να ζήσεις κι εσύ την Οδύσσειά σου κι εφόσον βρεις το δρόμο και κριθείς ικανός από τις δυνάμεις της φύσεως και τους θεούς, να φτάσεις στο πολυπόθητο λιμάνι. Ο πατάκης εδώ (όπως και παντού) δεν έχει αξία.

Κι ο Θοδωρής, σαν ήρωας αρχαίας τραγωδίας, κάνει το στρωμένο από τις μοίρες ταξίδι, με τη γνωστή κατάληξη. Την Ιθάκη ή τον χαμό!

:bow:  :bow:  :bow:

 

 

 

 

 

Έχω μπει σε σκέψεις και προβληματίζομαι.  Η γνώμη και των δυο σας μετράει... αλλά με έχετε μπερδέψει.... :D

Η ιδέα του μεγάλου κοπαδιού με τη νανοκιχλίδα μου αρέσει, ήταν ούτως ή άλλως μέσα στις αρχικές μου σκέψεις.

Το κόστος των καρδιναλίων αν υποθέσουμε ότι το κάθε ψάρι έχει 2-4€, θα πάει κατά μέσο όρο στα 250-300, με τη σκέψη να μπει σταδιακά ένα μεγάλο κοπάδι 100 καρδινάλιων.  

Μήπως είναι κρίμα να δώσω τόσα λεφτά και να έχω καρδινάλιους;  Είναι και οι εποχές δύσκολες και δεν θα είμαι σε θέση για κάποια χρόνια να αλλάξω σύνθεση ψαριών.  Άσε που ακόμα και να μπορώ και να θέλω, οι καρδινάλιοι δεν θα πιάνονται αν δεν ξεστηθεί όλο το ενυδρείο.

 

Ίσως είναι ευκαιρία τώρα με το μεγάλο ενυδρείο να πάω σε κάποιο μεγάλο ψάρι, είτε αυτό είναι δίσκος, σκαλάρι, σεβερουμ, γεωφάγος....

 

Προβληματίζομαι λίγο με την επιλογή πιο πολύ από την άποψη μην πετάξω άδικα χρήματα (έκανα ήδη μεγάλη υπέρβαση με το ενυδρείο και την επιλογή της Juwel) και βάλω ένα ψάρι που μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να θέλω να το αλλάξω, γιατί δεν θα βλέπω κάποια ιδιαίτερη συμπεριφορά... είχα κάποια τέτρα κατά καιρούς και στο 100άρι, βέβαια δεν θα είναι το ίδιο στο μεγάλο ενυδρείο με μεγάλο κοπάδι...

 

Αν πάω σε δίσκους ή σκαλάρια τα προβλήματα που ενδέχεται να αντιμετωπίσω είναι μόνο σε περίπτωση ζευγαρώματος;  Θα πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο;

Μήπως επιλέξω να βρω ψάρια (δίσκους :hehe ) μικρά και να τα μεγαλώσω εγώ στο ενυδρείο μου... ίσως να αναζητήσω και από γέννες συγχομπιστών... :)

 

 

 

Αν μου πείτε τι ρουτίνες θα πρέπει να ακολουθήσω και με τη βοήθειά σας, θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρω.

 

 

Βέβαια αν το κάνω αυτό θα έχω χάσει την ευκαιρία να δω το κοπάδι των 100 καρδινάλιων, το οποίο θεωρώ ότι θα είναι υπέροχο, αλλά δυστυχώς στοιχίζει.

Επίσης αν πάω από τώρα στο δίσκο να χάσω την ευκαιρία να δω το παραπάνω, γιατί μετά ίσως να μείνω εκεί... :)

 

Επί την ευκαιρία, να σας πω ότι μόλις παρέλαβα το κτήνος:

 

IMG_2249_zpsqnxqyv9n.jpg

 

Η κόρη μου μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκε πιο πολύ από εμένα...

Μου ζήτησε να βάλω μέσα και ένα μοβ ψαράκι... :)

 

Και για να το γιορτάσουμε:

 

IMG_2250_zpsgvo6zuts.jpg

 

Εν αναμονή των επόμενων παραλαβών.. :jig:  :jig:

Καλοριζικο το θηριο μακη....

Καλη αρχη!!! :thumbsu:  :thumbsu:  :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε θα το θέσω λίγο διαφορετικά και ας μη θεωρηθεί ελιτισμός (όχι καλέ...). Ο δίσκος είναι η Ιθάκη! Είναι το σπίτι σου, το μέρος που όταν φτάσεις μετά από ένα μακρύ και γεμάτο περιπέτειες ταξίδι, δεν μπορείς να το εγκαταλείψεις. Προϋποθέτει βέβαια να ζήσεις κι εσύ την Οδύσσειά σου κι εφόσον βρεις το δρόμο και κριθείς ικανός από τις δυνάμεις της φύσεως και τους θεούς, να φτάσεις στο πολυπόθητο λιμάνι. Ο πατάκης εδώ (όπως και παντού) δεν έχει αξία.

Κι ο Θοδωρής, σαν ήρωας αρχαίας τραγωδίας, κάνει το στρωμένο από τις μοίρες ταξίδι, με τη γνωστή κατάληξη. Την Ιθάκη ή τον χαμό!

 

Που να χωρέσει γλύφτης εκεί μέσα ρε Βασίλη. Αν θυμάμαι καλά τα έδωσα γιατί δεν μ' αφήναν να κοιμηθώ το βράδυ απ' τα κοπανήματα. Άσ' τα....

 

:thaman:

 

Αυτο δεν ειναι παραλληρημα κυριοι ουτε πρασινα αλογα..Αυτο ειναι ποιηση με ερωτα στην τεχνη! Α ρε Χρηστο εισαι περιπτωση συνειδητοποιημενου χομπιστα καψουρη και γι'αυτο σε σεβομαι και σου βγαζω το καπελο!

Μακη καλοριζικο φιλε και να το δεις οπως το θελεις!

 

:bow:  :bow:  :bow:

 

Καλοριζικο το θηριο μακη....

Καλη αρχη!!! :thumbsu:  :thumbsu:  :thumbsu:

Σας ευχαριστώ παιδιά, να είστε καλά!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Μακη! Καλοριζικο και καλογεμιστο.Ανοιξε το βρε, τι μας δειχνεις το κουτι? :hehe  Κερασε μας κι'ενα ποτηρακι-οχι μονο τον Χρηστο και τον Μιχαλη :hehe

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!! Καλό στήσιμο και να το χαρείς όπως το θες! :thumbsu:

Μετά την ποιητική απόδοση του Χρήστου, θα ήθελα να συμπληρώσω ότι εκτός από τους δίσκους, που είναι ιδιαίτερα ψάρια, υπάρχουν και άλλες αμερικάνικές κιχλίδες που μπορούν να σε "σκλαβώσουν" με τις συμπεριφορές τους... 

Έγινε επεξεργασία - south
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Μάκη! Καλή αρχή!

 

Σε ευχαριστώ Χρήστο!:)

Καλημερα Μακη! Καλοριζικο και καλογεμιστο.Ανοιξε το βρε, τι μας δειχνεις το κουτι? :hehe  Κερασε μας κι'ενα ποτηρακι-οχι μονο τον Χρηστο και τον Μιχαλη :hehe

Σε ευχαριστώ Κοσμά...άντε και εσύ με το καλό!!

Μέχρι να έρθει η βάση δεν το ανοίγω γιατί είναι ακουμπισμένο στο πάτωμα...

Ούτε ο Χρήστος με τον Μιχάλη ήταν στο πιόμα, με τον κουνιάδο μου τα έπινα χθες. :)

Όποτε γουστάρεις όμως, παίρνεις και την οικογένεια και έρχεσαι, αφού τα έχουμε πει αυτά, αλλά δυστυχώς στα λόγια έχουμε μείνει... :)

 

 

Καλορίζικο!! Καλό στήσιμο και να το χαρείς όπως το θες! :thumbsu:

Μετά την ποιητική απόδοση του Χρήστου, θα ήθελα να συμπληρώσω ότι εκτός από τους δίσκους, που είναι ιδιαίτερα ψάρια, υπάρχουν και άλλες αμερικάνικές κιχλίδες που μπορούν να σε "σκλαβώσουν" με τις συμπεριφορές τους... 

 

Σε ευχαριστώ Χρήστο!

Δεκτή κάθε πρόταση... :)

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλογέμιστο!!! Αντε στησε ξεκινά!!!

 

Σε ευχαριστώ Ηρακλή!  Τι να στήσω ρε φίλε μόνο ενυδρείο έχω.  Περιμένω βάση, ψάχνω για άμμο, ρίζες... έχω μέλλον ακόμα.:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...