Jump to content

Συμβουλές για επιλογή ενυδρείου και ψαροσύνθεσης για βιοτοπικό Αμερικής


avraamp

Recommended Posts

Έχω περίπου 1.5 με 2 μήνες το ενυδρείο στο πάτωμα, πάνω στην κούτα και επειδή βρήκα κάποιους δίσκους από ιδιώτη και τους αγόρασα, το έστησα προσωρινά όπως ήταν και έβαλα τα ψάρια αφού είχα μπολιάσει.

Σε όλο αυτό το διάστημα έχω πάρει κάποιες γέννες από ένα ζευγάρι, από τις οποίες τις 3 τελευταίες εβδομάδες κατάφερα να δω και ουρίτσες.

Την πρώτη φορά μάλλον τα ρούφηξε το φίλτρο μόλις ξεκολλήσαν πάνω από αυτό, όπου τα κολλάγαν οι γονείς και βγήκαν να κολυμπήσουν για πρώτη φορά. Τη δεύτερη φορά, πιο υποψιασμένος, έκλεισα το εσωτερικό φίλτρο, όπου ήταν πάλι κολλημένα τα αυγά και άφησα να δουλέψει το ενυδρείο με ένα μικρό για τα λίτρα του εξωτερικό.  Το μόνο που κατάφερα να δω ήταν τα video που τράβηξε η γυναίκα μου με τα ψαράκια να κολυμπάνε γύρω από τους γονείς, διότι δυστυχώς μέχρι το απόγευμα που γύρισα από τη δουλειά, τα μικρά είχαν φαγωθεί από τις επιθέσεις των άλλων δίσκων και παρά τις προσπάθειες των γονιών τους να τα σώσουν.

Ο φίλος @stathis spithas με είχε συμβουλέψει βέβαια να χωρίσω το ενυδρείο με τούλι ψιλό από νωρίς μήπως και καταφέρω να σώσω κανένα, αλλά εγώ δυστυχώς λόγω πολλών υποχρεώσεων τον τελευταίο καιρό δεν πρόλαβα να κάνω τίποτα.

Σας παραθέτω κάποιες φωτογραφίες και βίντεο:

Οι  πρώτες φωτογραφίες είναι από την πρώτη φορά που είδα ουρίτσες μέχρι και τη δεύτερη ημέρα που έσκασαν τα αυγά, καθώς την τρίτη ημέρα που επέστρεψα από τη δουλειά δεν υπήρχε τίποτα:

IMG_3593.jpgIMG_3589.jpg

 

Παρακάτω είναι από τη δεύτερη φορά.

2η ημέρα σκοπιά στα αυγά

IMG_2504.jpg

 

1η ημέρα που έσκασαν τα αυγά και είδα ουρίτσες.

IMG_2527.jpgIMG_2528.jpg

IMG_2531.jpg

 

3η ημέρα:

IMG_2536.jpg

 

 

4η ημέρα:

 

Την επόμενη φορά, αν υπάρξει, ελπίζω να είμαι πιο οργανωμένος και να καταφέρω να κρατήσω και να μεγαλώσω κανένα μικρό...

Ευχαριστώ και πάλι τον φίλο @stathis spithas για όλη τη βοήθεια μέχρι τώρα!!!

 

ΥΓ:  Δεν ανοίγω νέο θέμα στις γέννες ή στο θέμα που έχει φτιάξει ο Θοδωρής @Sturm (γεννημένα στην Αμερική) διότι θεωρώ ότι από τη στιγμή που δεν ήταν επιτυχημένη η προσπάθεια δεν είχε και νόημα να μπει εκεί.

Αν θεωρείτε ότι θα πρέπει να μεταφερθεί εκεί για να υπάρχουν οι πληροφορίες, παρακαλώ πολύ κάποιος συντονιστής ας το κάνει.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Αβραάμ!

 

Το ότι έφτασες σε αυτό το σημείο σε "κοινωνικό" ενυδρείο σημαίνει ότι το ζευγάρι είναι πολύ καλό...Χώρισε τα και είμαι σίγουρος ότι θα α μεγαλώσεις με επιτυχία!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιπλαρα Μακη, με το καλο να στηθει και να μεγαλωσεις και ψαρακια.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Ρομποτής Κωνσταντίνος said:

Επιπλαρα Μακη, με το καλο να στηθει και να μεγαλωσεις και ψαρακια.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
 

 

Σ' ευχαριστώ Κωστή!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Μάκη. Η συμπεριφορά του ζευγαριού δείχνει ότι θα γίνει δουλειά χωρίς να σε ταλαιπωρήσει.

Καλορίζικη και η βάση.:thumbup:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, kadmos said:

Μπράβο ρε Μάκη. Η συμπεριφορά του ζευγαριού δείχνει ότι θα γίνει δουλειά χωρίς να σε ταλαιπωρήσει.

Καλορίζικη και η βάση.:thumbup:

Σ' ευχαριστώ Χρήστο!!! 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτανει που σε επεισαν να παρεις δισκους την εποχη των usb. Απεκτησες και cd βλεπω.(εστω για λιγο).:P

Μπραβο μακη ευχομαι να σου πανε ολα καλα και να μας ετοιμασεις να μας δειξεις ενα ωραιο ενυδρειο γιατι εχει ολες τις προοπτικες να γινει.

Υ. Γ (και ταλαντουχο δημιουργο).:bigemo_harabe_net-64:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α ρε αγόρι, απο την αρχή επιτυχία! Πολλά μπράβο! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Μακη με τα ωραια σου!!! Να το χαιρεσαι το ενυδρειο και τις ψαρουκλες σου.Περιμενουμε τωρα ολοκληρομενες φωτο,παρουσιαση,πανοραμικες,βιντεο.....:bigemo_harabe_net-122:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα έγιναν χθες, έχω κι εγώ λίγες φωτό αλλά προηγείται ο @avraamp να κάνει την πρώτη παρουσίαση. Μία πρώτη δική μου εντύπωση, το έπιπλο τα σπάει, άξιζε η αναμονή, πραγματικά θα αναδείξει οποιοδήποτε σαλόνι, οι πέτρες όλα τα λεφτά, ταίριαξαν με την άμμο σαν να βγήκαν απ αυτή, τσίμπησα κι εγώ μερικές που περίσσεψαν. Κατά τ άλλα όλα κύλησαν ομαλά, περισσότερες λεμπτομέρειες απ το φίλτατο Μάκη.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, billaus said:

Δεν φτανει που σε επεισαν να παρεις δισκους την εποχη των usb. Απεκτησες και cd βλεπω.(εστω για λιγο).:P

Μπραβο μακη ευχομαι να σου πανε ολα καλα και να μας ετοιμασεις να μας δειξεις ενα ωραιο ενυδρειο γιατι εχει ολες τις προοπτικες να γινει.

Υ. Γ (και ταλαντουχο δημιουργο).:bigemo_harabe_net-64:

 

23 hours ago, ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ said:

Α ρε αγόρι, απο την αρχή επιτυχία! Πολλά μπράβο! 

 

5 hours ago, kosmas said:

Γεια σου ρε Μακη με τα ωραια σου!!! Να το χαιρεσαι το ενυδρειο και τις ψαρουκλες σου.Περιμενουμε τωρα ολοκληρομενες φωτο,παρουσιαση,πανοραμικες,βιντεο.....:bigemo_harabe_net-122:

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά!!!:bigemo_harabe_net-162:

 

1 hour ago, Ρομποτής Κωνσταντίνος said:

Ωραία πράγματα έγιναν χθες, έχω κι εγώ λίγες φωτό αλλά προηγείται ο @avraamp να κάνει την πρώτη παρουσίαση. Μία πρώτη δική μου εντύπωση, το έπιπλο τα σπάει, άξιζε η αναμονή, πραγματικά θα αναδείξει οποιοδήποτε σαλόνι, οι πέτρες όλα τα λεφτά, ταίριαξαν με την άμμο σαν να βγήκαν απ αυτή, τσίμπησα κι εγώ μερικές που περίσσεψαν. Κατά τ άλλα όλα κύλησαν ομαλά, περισσότερες λεμπτομέρειες απ το φίλτατο Μάκη.  

 

Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα @Ρομποτής Κωνσταντίνος, όπως επίσης τον Σταύρο και τον Στάθη @stathis spithas, o οποίος βέβαια λόγω υποχρεώσεων έπρεπε να φύγει νωρίς και δεν τον έχουμε απαθανατήσει...

Ήταν μια δύσκολη, αλλά ωραία βραδιά... τελειώσαμε γύρω στις 2-2:30 όπου έφυγαν τα παιδιά και μετά εγώ μέχρι να μαζέψω τον χαμό πήγε 4.

Ξεκινήσαμε με το αυτοκόλλητο βινυλίου, το οποίο αν και κολλήθηκε πολύ καλά από τον Σταύρο στη μέσα μεριά που θα φαινόταν υπήρχαν κηλίδες από το σαπουνόνερο.

Τελικά με την εμπειρία, γνώση και βοήθεια του Στάθη, βάλαμε άλλο αυτοκόλλητο (ευτυχώς είχαμε λίγο πάνω από 3 μέτρα) το οποίο πιάσαμε σε σημεία με ταινία διπλής όψης.  Το αποτέλεσμα ήταν άψογο και δεν φαίνεται απολύτως τίποτα.

Επειδή είχαμε πάρα πολύ δουλειά ξεχάσαμε να βγάλουμε φωτογραφίες στην αρχή αλλά μετά που το θυμηθήκαμε κάτι κάναμε:  

Επί το έργο λοιπόν:

IMG_2554.jpgIMG_2556.jpg

 

Φτυαράκια, τσουγκράνες και όλα τα συναφή...

IMG_2557.jpg

 

Όλος ο απαραίτητος εξοπλισμός, σουβλάκια, μπύρες, βότκα...:bigemo_harabe_net-112::bigemo_harabe_net-178::drunk:

 

IMG_2559.jpg

 

Γεμίζοντας το ενυδρείο...:P

IMG_2561.jpg

 

Προσαρμόζοντας τα ψάρια.:P

IMG_2562.jpg

 

Ολοκληρωμένη φωτογραφία του ενυδρείου δεν έβαλα καθώς όταν καθαρίσει και βρω χρόνο θα κάνω αναλυτική παρουσίαση σε ένα νέο θέμα 

Κώστα, αν έχεις και άλλο υλικό στο κινητό σου, στείλε μου ή ανέβασε ότι θες.

 

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τη βοήθεια.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι το ενυδρειο εχει γινει τουμπανο!!

Ολα δεσαν πολυ ομορφα ριζες-αμμος-ψαρια-φυτα-πετρες...

Απο φιλτρανση τα σπαει!!

Απο ποιοτητα νερου σκιζει και αυτο φανηκε και απο τα ποσοστα εκκολαψης των μωρων...

Και δεν ξερω και τι αλλο να πω και πως να περιγραψω τι πας να φτιαξεις!!

Καλοριζικο επισημα μιας και το κουκλι  ειναι στημενο επιτελους...

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μάκη πως πάει το ενυδρείο όλα καλά; Το ξεθόλωμα υποχώρησε;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ρομποτής Κωνσταντίνος said:

Μάκη πως πάει το ενυδρείο όλα καλά; Το ξεθόλωμα υποχώρησε;

 

Ναι πολύ καλύτερα ήταν ήδη από χθες.

Σήμερα θα το δω πάλι όταν ανάψουν τα φώτα.

Πιστεύω ότι μέσα στις επόμενες ημέρες θα έχει καθαρίσει τελείως!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι , βαρέλια , πέτρες,άμμο , κλαδιά κ λάστιχα παντού κ οι γυναίκες να λείπουν μην πάθουν υστερία , στιγμές ανεκτίμητες με φίλους :D

Βάλε ένα φίλτρο με βαμβάκι επιπλέον κ η θολούρα θα εξαφανιστεί γρήγορα . 

Με το καλό να το χαρείς :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία δουλειά κάνατε , έχω υλικό εγώ από τις κατασκοπείες μου που δείχνει και το τώρα και είναι φοβερό!

 

Ψηφίζω βγάλε το φίλτρο :P:P:P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιααααα! Μπραβο σε ολους σας παιδια. Αυτα ειναι οντως τα καλυτερα. Το αποτελεσμα θα το δουμε;

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφη δουλειά μάγκες μπράβο και για το ενυδρείο και για τη παρέα !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2016 at 10:42 ΠΜ, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Αυτά είναι , βαρέλια , πέτρες,άμμο , κλαδιά κ λάστιχα παντού κ οι γυναίκες να λείπουν μην πάθουν υστερία , στιγμές ανεκτίμητες με φίλους :D

Βάλε ένα φίλτρο με βαμβάκι επιπλέον κ η θολούρα θα εξαφανιστεί γρήγορα . 

Με το καλό να το χαρείς :)

 

Η γυναίκα δεν έλειπε ούτε έπαθε υστερία, απεναντίας μας περιποιήθηκε όσο ήταν δυνατό μιας κι είχε και μικρό παιδί που κοιμόταν, ευτυχώς κάποιοι έχουμε γυναίκες με κατανόηση γιατί απ αυτά που διαβάζω πολλοί δυσκολεύονται. Εμένα τι να πει η δική μου που έκανα αυτή τη δουλιά 4 φορές μέσα σ ένα μήνα; Κι όμως ούτε που παραπονέθηκε κι αντιθέτως με βοήθησε κι όλας, εξάλλου μαζί το απολαμβάνουμε το ενυδρείο, μαζί θα είμαστε και στις δυσκολίες του. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2016 at 10:42 AM, DIMITRIOS said:

Αυτά είναι , βαρέλια , πέτρες,άμμο , κλαδιά κ λάστιχα παντού κ οι γυναίκες να λείπουν μην πάθουν υστερία , στιγμές ανεκτίμητες με φίλους :D

Βάλε ένα φίλτρο με βαμβάκι επιπλέον κ η θολούρα θα εξαφανιστεί γρήγορα . 

Με το καλό να το χαρείς :)

Πραγματικά αυτές είναι οι πιο όμορφες στιγμές του χόμπι...:thumbup:

Αλλά και του φόρουμ ακόμα περισσότερο, στιγμές όμορφες, μοναδικές, ανθρώπινες, ανεκτίμητες...:)

 

Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να καλέσω και άλλους φίλους να έρθουν, όχι τόσο για τη βοήθεια, αλλά για την παρέα..

Απλά επειδή ήδη γινόταν ένας κακός χαμός με όλα τα πράγματα μέσα στη μέση και ο χώρος ήταν ήδη περιορισμένος, αποφάσισα να είμαστε λιγότεροι για να γίνει πιο εύκολα η δουλειά.

 

Καλά να είμαστε όμως να μαζευόμαστε να το απολαμβάνουμε και να τα λέμε!!!

11 hours ago, Fred13 said:

Πολύ ωραία δουλειά κάνατε , έχω υλικό εγώ από τις κατασκοπείες μου που δείχνει και το τώρα και είναι φοβερό!

 

Ψηφίζω βγάλε το φίλτρο :P:P:P

Δεν ήρθες να βοηθήσεις όμως:P

 

Το φίλτρο θα μείνει!:bleh:

Προς το παρών τουλάχιστον.

 

10 hours ago, Sturm said:

Ωραιααααα! Μπραβο σε ολους σας παιδια. Αυτα ειναι οντως τα καλυτερα. Το αποτελεσμα θα το δουμε;

Greetings from the dark side!
 

Το αποτέλεσμα εννοείται ότι θα το δείτε Θοδωρή...

Απλά περιμένω κάποια ψάρια για να προσθέσω ακόμα και να αφαιρέσω κάποια άλλα, οπότε θα κάνω αναλυτική παρουσίαση μόλις θα είναι έτοιμο. Ξέρεις τώρα φωτογραφήσεις, βίντεο... έχει δουλειά για να γίνει.  

Το απόγευμα όμως θα ανεβάσω καμία φωτογραφία τώρα που καθάρισε να δείτε πως έγινε.  

 

10 hours ago, Μήτσος said:

Κουκλί !!! Μπράβο σε όλα τα παιδιά !!! 

Να είσαι καλά Μήτσο.  Σε ευχαριστώ πολύ!! 

 

10 hours ago, ΕΥΤΥΧΗΣ said:

Πολυ όμορφη δουλειά μάγκες μπράβο και για το ενυδρείο και για τη παρέα !!!

 

Σε ευχαριστώ Ευτύχη!!

1 hour ago, Ρομποτής Κωνσταντίνος said:

 

Η γυναίκα δεν έλειπε ούτε έπαθε υστερία, απεναντίας μας περιποιήθηκε όσο ήταν δυνατό μιας κι είχε και μικρό παιδί που κοιμόταν, ευτυχώς κάποιοι έχουμε γυναίκες με κατανόηση γιατί απ αυτά που διαβάζω πολλοί δυσκολεύονται. Εμένα τι να πει η δική μου που έκανα αυτή τη δουλιά 4 φορές μέσα σ ένα μήνα; Κι όμως ούτε που παραπονέθηκε κι αντιθέτως με βοήθησε κι όλας, εξάλλου μαζί το απολαμβάνουμε το ενυδρείο, μαζί θα είμαστε και στις δυσκολίες του. 

:bigemo_harabe_net-54:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή λοιπόν ! Ωραίες ρίζες , να υποθέσω ότι δεν έχουν βουλιάξει ακόμη ; Η μεσαία φαίνεται να αιωρείται ακόμη

Θα έλεγα ότι  χρειάζεσαι και άλλα κλαδάκια , δεν βλέπω αρκετές κρυψώνες . θα μπορουσες πχ να κάνεις ένα στήσιμο στα δεξιά σχετικά όμοιο με αυτό στα αριστερά :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DIMITRIOS said:

Καλή αρχή λοιπόν ! Ωραίες ρίζες , να υποθέσω ότι δεν έχουν βουλιάξει ακόμη ; Η μεσαία φαίνεται να αιωρείται ακόμη

Θα έλεγα ότι  χρειάζεσαι και άλλα κλαδάκια , δεν βλέπω αρκετές κρυψώνες . θα μπορουσες πχ να κάνεις ένα στήσιμο στα δεξιά σχετικά όμοιο με αυτό στα αριστερά :)

Σε ευχαριστώ Δημήτρη!

Οι ρίζες έχουν βουλιάξει καθώς τις είχα βάλει στο ενυδρείο από πριν, ειδικά η μεσαία είχε βουλιάξει από την πρώτη στιγμή, είναι σαν κορμός χαμηλά, πολύ βαριά.

Στην αρχή την είχα γεμίσει με άμμο γύρω γύρω να φαίνεται σαν να βγαίνει από μέσα, αλλά το επόμενο πρωί που ξύπνησα είδα ότι κάποιος έχει σκάψει από κάτω δημιουργώντας αυτή την τρύπα που φαίνεται κεντρικά.  Ίσως να ήταν και τα ανσίστρους, οπότε την άφησα ως είχε να το διαμορφώσουν μόνα τους όπως θέλουν.:)

Αυτές τις λίγες ημέρες που τρέχει το ενυδρείο έχω παρατηρήσει ότι τους αρέσει να κρύβονται στην αριστερή γωνία κάτω από τη ρίζα αλλά και πίσω από τη μεγάλη κεντρική.

Η αλήθεια είναι ότι η αριστερή μεριά μου αρέσει αρκετά λόγω και της ρίζας μάλλον. Η κεντρική με έχει προβληματίσει λίγο, καθώς μου το έχουν ήδη αναφέρει και άλλα παιδιά και είναι κάτι που θα πρέπει να το βελτιώσω στο μέλλον. 

Το στήσιμο στα δεξιά, αντίστοιχο όπως το αριστερό, το σκέφτηκα και εγώ, αλλά το φοβάμαι λίγο μην το παρακάνω με τα ξύλα και πήξει το ενυδρείο...

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...