Jump to content

Recommended Posts

Χαζεύοντας στο γιου τουμπ έπεσα σε κάτι παλιά βιντεάκια και τα ποστάρω για όλους αλλά κυρίως για τον Ταπαζο-καμμένο Στουρμ! :)



  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη πραγματικα θα φαω τα μουστακια μου. Ρε λες να με εχει κανει οντως μπαν το yourube; εγω κανω αναζητηση του στυλ biotope, underwater κτλ μου βγαζει κατι καμενα ενυδρεια.

Το τελευταιο παντως το εχω δει αν και δεν βοηθαει πολυ η εικονα. Θα παρω τον αλλο Δημητρη να μου κανει μεταφραση.

Παντως πολυ καλη η κινηση και ελεγα να το προωθησουμε λιγο. Οτι βιντεακι η εικονες εχουμε απο τον εκαστοτε βιοτοπο, να τα μαζεψουμε σε ενα θεμα ωστε ο αναγνωστης που θελει πληροφοριες να τις βρισκει.

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη πραγματικα θα φαω τα μουστακια μου. Ρε λες να με εχει κανει οντως μπαν το yourube; εγω κανω αναζητηση του στυλ biotope, underwater κτλ μου βγαζει κατι καμενα ενυδρεια.

Το τελευταιο παντως το εχω δει αν και δεν βοηθαει πολυ η εικονα. Θα παρω τον αλλο Δημητρη να μου κανει μεταφραση.

Παντως πολυ καλη η κινηση και ελεγα να το προωθησουμε λιγο. Οτι βιντεακι η εικονες εχουμε απο τον εκαστοτε βιοτοπο, να τα μαζεψουμε σε ενα θεμα ωστε ο αναγνωστης που θελει πληροφοριες να τις βρισκει.

Send from the Heart of Amazonas

Επίσης μήπως θα πρέπει να ανοίξει κατηγορία για το θέμα "βιότοπος"!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+1 στην ιδεα με τα βιντεακια του στουρμ.

Αν και νομιζω οτι ολοι λιγο πολυ με τις γενικες περι ιντερνετ γνωσεις μας τα ιδια θα βρισκουμε και ανεβαζουμε. Δεν ειναι παντως κακη ιδεα. Και να γινει και τοπικος διαχωρισμος ανα περιοχες.

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Με βάζετε σε ιδέες κουφ@λες... :)

Πάρτε τώρα λίγο Rio Sucuri...



Και εδώ Rio da Prata....



 

Γιαυτό φωνάζω εδώ και χρόνια ότι βιότοπος δέν είναι "δυό ξύλα και άσπρη άμμος"....

Επίσης για καλό και για κακό όποιος δέν έχει δεί τον Rio da Prata ας πάρει κανά χάπι για την υπόταση πρίν τα δεί....



Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη πραγματικα θα φαω τα μουστακια μου. Ρε λες να με εχει κανει οντως μπαν το yourube; εγω κανω αναζητηση του στυλ biotope, underwater κτλ μου βγαζει κατι καμενα ενυδρεια.

Το τελευταιο παντως το εχω δει αν και δεν βοηθαει πολυ η εικονα. Θα παρω τον αλλο Δημητρη να μου κανει μεταφραση.

Παντως πολυ καλη η κινηση και ελεγα να το προωθησουμε λιγο. Οτι βιντεακι η εικονες εχουμε απο τον εκαστοτε βιοτοπο, να τα μαζεψουμε σε ενα θεμα ωστε ο αναγνωστης που θελει πληροφοριες να τις βρισκει.

Send from the Heart of Amazonas

 

Το θεμα που λες υπαρχει εδω και πολυ καιρο αλλα σχεδον κανεις δεν του εδωσε σημασια....http://www.aquazone.gr/forums/topic/96868-oa-oeanueea-iao-ooi-oeooeeu-oioo-dhaaneaueeii/

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα που λες υπαρχει εδω και πολυ καιρο αλλα σχεδον κανεις δεν του εδωσε σημασια....http://www.aquazone.gr/forums/topic/96868-oa-oeanueea-iao-ooi-oeooeeu-oioo-dhaaneaueeii/

 

 

Γιατί το άνοιξες εσύ και δέν σε γουστάρουμε!!!Άμα πιά! :)

 

Θα πρέπει να 'οργανωθεί καλύτερα' όπως προτείνουν ο Θοδωρής,ο Αβρααμ και ο Παρασκευάς.... ;)

 

Άσχετο αλλά στο τελευταίο βίντεο που πόσταρα στο 04:21 μπορείτε να δείτε υποβρύχια πηγή νερού που αναβλύζει μέσα από τον πυθμένα...είναι χαρακτηριστικό της περιοχής και κάποτε ένα παλικάρι στο εξωτερικό είχε φτιάξει ένα καταπληκτικό ενυδρείο και είχε φτιάξει και νερό να αναβλύζει!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το άνοιξες εσύ και δέν σε γουστάρουμε!!!Άμα πιά! :)

 

Θα πρέπει να 'οργανωθεί καλύτερα' όπως προτείνουν ο Θοδωρής και ο Αβρααμ.... ;)

 

Άσχετο αλλά στο τελευταίο βίντεο που πόσταρα στο 04:21 μπορείτε να δείτε υποβρύχια πηγή νερού που αναβλύζει μέσα από τον πυθμένα...είναι χαρακτηριστικό της περιοχής και κάποτε ένα παλικάρι στο εξωτερικό είχε φτιάξει ένα καταπληκτικό ενυδρείο και είχε φτιάξει και νερό να αναβλύζει!!!

Δημήτρη μπορείς να βρεις αυτο το ενυδρειο να το δουμε;

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη μπορείς να βρεις αυτο το ενυδρειο να το δουμε;

 

είναι παλιό αλλά θα ψάξω....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το άνοιξες εσύ και δέν σε γουστάρουμε!!!Άμα πιά! :)

Θα πρέπει να 'οργανωθεί καλύτερα' όπως προτείνουν ο Θοδωρής και ο Αβρααμ.... ;)

Άσχετο αλλά στο τελευταίο βίντεο που πόσταρα στο 04:21 μπορείτε να δείτε υποβρύχια πηγή νερού που αναβλύζει μέσα από τον πυθμένα...είναι χαρακτηριστικό της περιοχής και κάποτε ένα παλικάρι στο εξωτερικό είχε φτιάξει ένα καταπληκτικό ενυδρείο και είχε φτιάξει και νερό να αναβλύζει!!!

Ρε μονο ο Θοδωρης και ο Αβρααμ εκαναν προτασεις;;;;;;

Ουυυυςςςτττττττ ρε παλιοκλικαδοροιιιιιιι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε μονο ο Θοδωρης και ο Αβρααμ εκαναν προτασεις;;;;;;

Ουυυυςςςτττττττ ρε παλιοκλικαδοροιιιιιιι!!!!!!

 

Φτού σε ξέχασα....διορθώνω λοιπόν....

Link to comment
Share on other sites

Φτού σε ξέχασα....διορθώνω λοιπόν....

Χαχαχαχαααα τωρα ησυχασα

....

Link to comment
Share on other sites

Ακομη δεν εχω βρει χρονο για να δω ολα τα βιντεο αλλα αυτα τα απιστογραμμα ειναι ερωτας!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα που λες υπαρχει εδω και πολυ καιρο αλλα σχεδον κανεις δεν του εδωσε σημασια....http://www.aquazone.gr/forums/topic/96868-oa-oeanueea-iao-ooi-oeooeeu-oioo-dhaaneaueeii/

Καλα ρε δικε μου μη βαρας. Εγω μιλαω για κατι πιο οργανωμενο. Δηλαδη εσεις εχετε ανεβασει απλα βιντεο. Ναι μεν χρησιμοτατα αλλα δεν παρεχονται αλλες πληροφοριες οπως πχ ονομα ποταμου κτλ.

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη κινηση παιδια μπραβο.

Πιστευω θα βοηθησει πολυ στο να προσεγγησουμε οσο μπορουμε εναν βιοτοπο που μας ενδιαφερει,και να φτιαξουμε ενα καλυτερο aquascape για το ενυδρειο μας.

Μιλαω και για τον εαυτο μου που εχει λιωσει να βλεπω βιντεο και να διαβαζω για το rio madeira,το οποιο ετοιμαζω σε λιγες μερες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη κινηση παιδια μπραβο.

Πιστευω θα βοηθησει πολυ στο να προσεγγησουμε οσο μπορουμε εναν βιοτοπο που μας ενδιαφερει,και να φτιαξουμε ενα καλυτερο aquascape για το ενυδρειο μας.

Μιλαω και για τον εαυτο μου που εχει λιωσει να βλεπω βιντεο και να διαβαζω για το rio madeira,το οποιο ετοιμαζω σε λιγες μερες.

Και το πιο πιθανο να σου βγει rio-mare  :hehe :hehe :hehe

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για το rio madeira επειδη το ειχα σαν προηγουμενο project μπορω να βοηθησω λιγο.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Για το rio madeira επειδη το ειχα σαν προηγουμενο project μπορω να βοηθησω λιγο.Send from the Heart of Amazonas

Για δωσε καμια ιδεα για φυτα. Εχω ριζες και σμιλευμενες υφαιστιακες πετρες με λευκη αμμο. Βιντεο δεν μπορεσα να βρω στο ιντερνετ παρα μονο γραπτες πληροφοριες για τον ποταμο και τους παραποταμους του.

Αν βρει καποιος βιντεακι θα του ειμουν υποχρεως.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή, στο βιβλίο που σου έδωσα πρέπει να έχει φωτό από Madeira...βάλε καμιά φωτό...

 

Γενικά ο Madeira είναι ένας 'πονεμένος' δυστυχώς λόγο των φραγμάτων που έχουν φτιαχτεί σε αυτόν και έχει αλλάξει πολύ με πολύ άσχημα αποτελέσματα για τα ψάρια, ειδικά με αυτά που είναι μεταναστευτικά....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το διαβασα και εγω και δυστηχως καταστρεφουν και αρκετους παραποταμους καθως τους κλεινουν τελειος.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που αργησα. Αυτο μου το ειχε στειλει καποια στιγμη ο Husky, για ριξε μια ματια! Θα επανελθω με νεοτερα.

 

https://biotopeworld.wordpress.com/2013/03/31/madeira-river-biotope/

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που αργησα. Αυτο μου το ειχε στειλει καποια στιγμη ο Husky, για ριξε μια ματια! Θα επανελθω με νεοτερα.

 

https://biotopeworld.wordpress.com/2013/03/31/madeira-river-biotope/

ευχαριστω sturm ειναι απο τα πρωτα που εχω διαβασει γι αυτο τον ποταμο. Το κακο ειναι οτι δεν εχω βρει αλλα site με πληροφοριες για madeira. Αν εχεις βρει κατι αλλο στειλε.

Αν και τωρα που μιλαμε εβαλα μεσα τα agassizii μου. Αρα οπως καταλαβαινεις το aquascape εχει τελειωσει. Σε λιγες μερες θα κανω και την παρουσιαση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σορυ που αργω φιλε bilaus αλλα ειμαι σε summer mode. Λοιπον αν θυμαμαι καλα το madeira ειναι white river. Που σημαινει ασπρη θολουρα. Επισης ειναι βαθυ ποταμι και με εντονη ροη. Τα περισσοτερα ψαρια που ζουν εκει ειναι μεγαλα, ειδικα στον κεντρικο ρου του ποταμου.

Φυσικα εχει και μικροτερα ψαρια αλλα τα agasizii νομιζω πως δεν ζουν εκει.

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...