Jump to content

Ενυδρειο για παιδιά


Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω ένα μικρό ενυδρείο για το γιό μου (είναι έξι χρονών), γιατι θέλω να του το κάνω δώρο στα γενέθλιά του.

 

Τι θα μου προτείνατε να πάρω;

 

Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στο φορουμ!

 

Πρωτα θα θελαμε να μας πεις καποια πραγματα οπως τι χωρος διαθεσιμος υπαρχει,τι χρονο θα μπορεις να αφιερωνεις και φυσικα το οικονομικο (περιπου ποσο θες να διαθεσεις) για ενα βασικο εξοπλισμο μαζι με το ενυδρειο.Το κοστος συντηρισης συνηθως ειναι ελαχιστο,το πιο σημαντικο ειναι η αρχικη αγορα εξοπλισμου αλλα και παλι υπαρχουν πολλες επιλογες.

 

Ενα αγορι 6 χρονων με βασικες γνωσεις (που θα αποκτησει απο εδω ή θα του τις μεταφερεις εσυ) θα μπορουσε πιστευω να συντηρησει αρχικα ενα ενυδρειακι 30 λιτρων με εναν ομορφο μονομαχο.Ενα 30αλιτρο δεν χρειαζεται δικη του βαση-επιπλο μπορει να μπει οπουδηποτε και απο εξοπλισμο θα χρειαστει εναν μικρο θερμαντηρα και ενα φιλτρο οσο πιο μικρο γινεται οποτε το κοστος θα ειναι πολυ χαμηλο.Επισης σε ενα μικρο ενυδρειο με ενα ψαρακι οι αλλαγες θα ειναι μικρες και δεν θα χρειαζεται εξτρα αντλιες και βαρελια για τις αλλαγες νερου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω ένα μικρό ενυδρείο για το γιό μου (είναι έξι χρονών), γιατι θέλω να του το κάνω δώρο στα γενέθλιά του.

 

Τι θα μου προτείνατε να πάρω;

 

Eυχαριστώ

για ενυδρειο μπορεις να δεις στις αγγελιες θα εχει καποιο οικονομικο! 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ ομορφη ιδεα του ενυδρειου δωρου. Καλυπτομαι απο την απαντηση του Μιχαλη πιο πανω (argy).

Για να ειμαι ομως αντικειμενικος πιστευω οτι το παιδι θα χρειαστει προσπαθεια απο τον γονεα για να ασχοληθει, εστω και σε ενα ενυδρειακι με μικρες απαιτησεις συντηρησης. Με λιγα λογια πιστευω οτι το ενυδρειο θα κατηληξει στον μπαμπα να το "τρεχει" .

:)

Αυτο το γραφω , οχι φυσικα για να αποθαρρυνω, ισα ισα υπερθεματιζω της αγορας, αλλα για να κανουμε το θεμα σφαιρικο.

Ελπιζω να φταξετε ενα υπεροχο ενυδρεικ και να κολλησετε, μπαμπας και γιος, τοσο πολυ στο χομπι που να το σταματησετε ποτε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Aν και λίγο αργά, ευχαριστώ όλους σας για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές και παρατηρήσεις σας. 

Του έχω πάρει ενα μικρό 6L και ναι, όντως, αν και του αρέσει πολύ, εγώ το συντηρώ :)

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία!τί του έχεις βάλει μέσα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Έγινε το κακό, ο μικρός έσπασε το ενυδρείο που του πήρα. Τόσος κόπος, τόσες ώρες ενασχόλησης πήγαν χαμένα. Και εκεί που έλεγα πόσο γούρικα ήταν αυτά τα ψαράκια - τον τελευταίο μήνα κέρδισα 100 ευρώ στο σκρατς και το απέδωσα σε αυτά  - έρχεται αυτή η κακιά στιγμή και αλλάζουν όλα. Παρόλο αυτά σκέφτομαι σοβαρά να πάρω πάλι το ίδιο ενυδρείο, με τα ίδια ψαράκια. Αλλά θα προσέχω περισσότερο τον μικρό :(

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος sofikar έγραψε:

Έγινε το κακό, ο μικρός έσπασε το ενυδρείο που του πήρα. Τόσος κόπος, τόσες ώρες ενασχόλησης πήγαν χαμένα. Και εκεί που έλεγα πόσο γούρικα ήταν αυτά τα ψαράκια - τον τελευταίο μήνα κέρδισα 100 ευρώ στο σκρατς και το απέδωσα σε αυτά  - έρχεται αυτή η κακιά στιγμή και αλλάζουν όλα. Παρόλο αυτά σκέφτομαι σοβαρά να πάρω πάλι το ίδιο ενυδρείο, με τα ίδια ψαράκια. Αλλά θα προσέχω περισσότερο τον μικρό :(

 

Κρίμα...κουράγιο για την επάνοδο με νέο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ενυδρειάκι :(

Ελπίζω τουλάχιστον να μην χτύπησε ο μικρούλης σας!!

 

Δυνάτοτητα για λίγο μεγαλύτερο δεν υπάρχει ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...