Jump to content

Καινούριο ΝερόΧελωνακι..


Recommended Posts

Γεια σας!Σήμερα μου φέραν δώρο ένα χελωνάκι το έβαλα στο ενυδρείο που είχα το χρυσόψαρό μου (το έχω δώσει το χρυσόψαρο)Έχω διαβάσει τα απαραίτήτα άρθα άλλα σε μερικά πράγματα δεν τα έχω καταλάβει και πάρα πολύ..Δλδ πού μπορώ να βρώ τις λάμπες,ποιό είναι το κατάλληλο ενυδρείο,χρειάζεται φίλτρο,χρειάζεται όταν το αλλάζω να βάζω αντιχλώριο??.Μέσα στο ενυδρείο  έχω βάλει και πέτρα  για να έχει στεριά,ελπίζω να έκανα καλά..το χέλωνακι μας είπαν πως είναι μεγάλη η ηλικία του έχει λεπτη ουρίτσα,βάρδυ κεφάλι,το καβούκι δεν είναι πολύ επίπεδο και έχει καθαρά μάτια και καθαρά ρουθούνια.Ευχαριστώ..θα προσπαθησω να βάλω φώτο μετά..

Link to comment
Share on other sites

φωτογραφίες..

Αυτό είναι μικρούλι, να ξέρεις ότι μεγαλώνει αρκετά :D

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεςσαι φιλτρο,αντιχλωριο σε καθε αλλαγη νερου και ενα ενυδ

ρειο με χωρο για κολυμπι αλλα και στερια για να καθεται.Απο φως μια λαμπα φθοριου νομιζω ειναι αρκετη και προσπαθησε να βαζεις οσο πιο φυσικα υλικα για διακοσμο μπορεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεςσαι φιλτρο,αντιχλωριο σε καθε αλλαγη νερου και ενα ενυδ

ρειο με χωρο για κολυμπι αλλα και στερια για να καθεται.Απο φως μια λαμπα φθοριου νομιζω ειναι αρκετη και προσπαθησε να βαζεις οσο πιο φυσικα υλικα για διακοσμο μπορεις

ευχαριστώ..η αλήθεια είναι ότι δεν σκουπεύω να βάλω διακοσμητικά..να φανταστώ χρειάζομαι πιο μεγάλο ενυδρείο?Έχω ένα 20λίτρο μακρόστενο..ή.. να πάρω μεγαλύτερο?ή χελωνιέρα?

Αυτό είναι μικρούλι, να ξέρεις ότι μεγαλώνει αρκετά :D

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:thumbsu: σε ηλικία μπορούμε να ξέρουμε πόσο είναι?σε φύλο?(είναι πολύ φοβιτσιάρικο βγάζει το κεφαλάκι του έξω από το νερό και μόλις με βλέπει κρύβεται πίσω από την πέτρα?λογικό να φανταστώ δεν με ξέρει καν.. :geek:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καλό μήνα και καλώς ήρθες. Από μέγεθος, βρες κάποιο που να σε καλύψει για λίγο καιρό που θα μεγαλώσει, και μετά βλέπεις. Λάμπες χρειάζεσαι και θέρμανσης (για τον χειμώνα) και υπεριώδους ακτινοβολίας για όλη την διάρκεια του χρόνου, που θα τις προμηθευτείς από οποίο πετ σοπ έχει και τμήμα ερπετών.

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καλό μήνα και καλώς ήρθες. Από μέγεθος, βρες κάποιο που να σε καλύψει για λίγο καιρό που θα μεγαλώσει, και μετά βλέπεις. Λάμπες χρειάζεσαι και θέρμανσης (για τον χειμώνα) και υπεριώδους ακτινοβολίας για όλη την διάρκεια του χρόνου, που θα τις προμηθευτείς από οποίο πετ σοπ έχει και τμήμα ερπετών.

ευχαριστώ..για ποιον ακριβως λόγο χρειάζεται η ακτινοβολία?νομίζω θα προτιμήσω χελωνιέρα..δυστυχώς μένω Αλεξανδρούπολη και δεν έχει και τόσα.Ελ[πίζω να βρώ.(το ταίζω 2-3 φορές την ημέρα κάτι γαριδάκια Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα uvb αντικαθιστά την ακτινοβολία του ήλιου ;)

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα uvb αντικαθιστά την ακτινοβολία του ήλιου ;) Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να φανταστω για να μην πεσει σε χειμερια ναρκη? Δηλδη συνολικα 3 λάμπες? Ποιες ειναι οι ονομασιες του?
Link to comment
Share on other sites

Συνολικά 2 λάμπες ;) Μία uvb η οποία είναι απαραίτητη για την ανάπτυξη της χελώνας και μία θέρμανσης που θερμαίνει το σημείο που λιάζεται. Η χειμέρια νάρκη εξαρτάται από την θερμοκρασία του νερού και όχι από τις λάμπες. Για αυτό βάζουμε θερμοστάτη, για να κρατήσουμε σταθερή την θερμοκρασία του νερού ώστε αυτό να μην πέσει κάτω από τους 25 βαθμούς. Σου προτείνω να διαβάσεις αυτά τα δύο θέματα 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/68453-%CF%87%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/65716-%CF%87%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CF%85%CF%84/

 και θα λυθούν όλες οι απορίες σου. Για ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.

Έγινε επεξεργασία - zalaros
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για να έχει περισσότερο χώρο να κολυμπάει μπορείς να του πάρεις ένα πλαστικό κουτί (αποθήκευσης) από τα ικεα ή τα τζάμπο, έχει διάφορα, 25 λίτρα, 40 λίτρα κλπ κ είναι πολύ οικονομικά ;)

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να έχει περισσότερο χώρο να κολυμπάει μπορείς να του πάρεις ένα πλαστικό κουτί (αποθήκευσης) από τα ικεα ή τα τζάμπο, έχει διάφορα, 25 λίτρα, 40 λίτρα κλπ κ είναι πολύ οικονομικά ;)

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk  

 

icon_share.png gyristroula

ευχαριστώ το έχω σκεφτεί θα δούμε..όταν το ταίζω να του αλλάζω χώρο?κάπου διάβασα ότι στρεσαρίζονται με την αλλάΓη χώρου..είναι σωστό?εάν πάρω  πως θα βάλω στεριά?

Έγινε επεξεργασία - MarinaStar
Link to comment
Share on other sites

icon_share.png gyristroula

ευχαριστώ το έχω σκεφτεί θα δούμε..όταν το ταίζω να του αλλάζω χώρο?κάπου διάβασα ότι στρεσαρίζονται με την αλλάΓη χώρου..είναι σωστό?εάν πάρω  πως θα βάλω στεριά?

 

Μπορείς να βάλεις πέτρα στη μία γωνία και να ανεβαίνει ;) 

Κοίτα να πάρεις ιδέες  :)

https://www.google.gr/search?q=diy+turtle+aquarium&espv=2&biw=1280&bih=699&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjaqYDL0aLOAhVJGsAKHcjcDHAQsAQIGQ#imgrc=JNryFlLTmGsddM%3A

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι και οι δύο λάμπες είναι απαραίτητες. Η λάμπα θέρμανσης είναι μια απλή λάμπα πυρακτώσεως τύπου σποτ (προβολακι) και την βάζουμε να χτυπάει ακριβώς πάνω στο σημείο που λιαζεται η χελώνα. Ανάλογα με τα βατ της λάμπας την βάζουμε και στην ανάλογη απόσταση. Αν είναι λίγα βατ πχ την βάζουμε στους 15 πόντους περίπου.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

με βάση αυτό έχω στην κατοχή μου την λάμπα  θέρμανσης (http://i63.tinypic.com/2uzeywm.jpg ) άρα μου μένει να αγοράσω ή κουτί αποθήκευσης ή χελωνιέρα,λάμπα uvb,θερμοστάτη,φίλτρο και θερμόμετρο..αν κατάλαβα καλά...αλλά να φανταστώ πρώτα πρέπει να πάρω την χελωνιέρα(ή το κουτί αποθήκευσης) και μετά να πάρω την λάμπα uvb για να δω και πόσα watt σωστά?

Έγινε επεξεργασία - MarinaStar
Link to comment
Share on other sites

επίσης η λάμπα uvb που μπαίνει?

Τί εννοείς; πάνω από το ενυδρείο,να "χτυπάει" στο σημείο που λιάζεται το χελωνάκι ;)

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς; πάνω από το ενυδρείο,να "χτυπάει" στο σημείο που λιάζεται το χελωνάκι ;)

αα όπως έχω την άλλη..θα μπορούσατε να μου στείλετε κάποιο λινκ να καταλάβω λίγο τιμές?(έχω βρει μία συγκεκριμένη λάμπα από 80 έως 200 και έχω πάθει..

Link to comment
Share on other sites

η θερμαντική είναι ο θερμοστάτης??

Η θερμαντική είναι η λάμπα θέρμανσης στεριάς. Ο θερμοστάτης είναι για μέσα στο νερό, για το χειμώνα βέβαια, για να μην πέφτει η θερμοκρασία

πχ αυτός --> http://www.ydatinos-kosmos.gr/product.aspx?proion=2243&kat=182&manufact=-1

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβγαλα τις πέτρες..ήταν όμορφες αλλά είδα οτι έβγαζαν ακαθαρσίες και το νερό ήταν πάντα βρώμικο..  :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - MarinaStar
Link to comment
Share on other sites

Η θερμαντική είναι η λάμπα θέρμανσης στεριάς. Ο θερμοστάτης είναι για μέσα στο νερό, για το χειμώνα βέβαια, για να μην πέφτει η θερμοκρασία

πχ αυτός --> http://www.ydatinos-kosmos.gr/product.aspx?proion=2243&kat=182&manufact=-1

επίσης σε λίγες μέρες θα πάρω ένα ενυδρείο 15λιτρό περίπου..δεν θα βάλω φίλτρο αλλά θα το καθαρίζω συχνά και θα πάρω και κολίριο..τι λάμπες πού θα τις στερεοποιήσω έχουν κάποια βάση?π.χ. εδώ .Ευχαριστώ!  :usd:

Έγινε επεξεργασία - MarinaStar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...