Jump to content

φιλτρο 2210


Ευτυχία

Recommended Posts

Καλησπερα σας! Ηθελα να κανω μια ερωτηση για το φιλτρο που μου εχουν βαλει, γιατι το παλιο μου ενυδρειο ειχε εσωτερικα κ δε γνωριζω καλα. Μου εδωσαν 2210 για τετρακοσαρι ενυδρειο, ειναι σωστο η μικρο; Γιατι τωρα κατι διαβαζα για τα φιλτρα κ προβληματιστικα

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο φίλος από πάνω , αν είναι το μοναδικό φίλτρο δεν αρκεί , καθώς τα χρυσόψαρα είναι αρκετά ρυπογόνα. :)

Link to comment
Share on other sites

Το 2210 το δίνει μέχρι 160 λίτρα. πολύ μικρό για τα λίτρα που λες.

Καλύτερα να κοιτάξεις για εξωτερικό αν θες Eheim τουλάχιστον 2217. 

Link to comment
Share on other sites

Αν κρατησω αυτο το φιλτρο αλλα βαλω αντι για δεκα ψαρια τεσσερα η εξι θα υπαρξει προβλημα στη συσταση του νερου; επισης το ιδιο το φιλτρο μπορει να ζοριζεται κ να καει το μοτερ;

Link to comment
Share on other sites

Αν κρατησω αυτο το φιλτρο αλλα βαλω αντι για δεκα ψαρια τεσσερα η εξι θα υπαρξει προβλημα στη συσταση του νερου; επισης το ιδιο το φιλτρο μπορει να ζοριζεται κ να καει το μοτερ;

Αυτο θα στο δειξουν οι μετρησεις, αλλα και οριακα να εισαι υπολογησε οτι τα χρυσοψαρα μεγαλωνουν οπως και τα "απορρηματα" τους,  η γνωμη μου ειναι να κρατησεις το 2210 και να προσθεσεις ακομα ενα 800-1200 l/h , σκεψου ομως οτι το φιλτρο θα σου μεινει (λογικα) για παντα ασχετα αν αλλαξεις ιχθειοσυνθεση.Ο φιλος Billaus που πηρε το astro 2208 ειναι πολυ ευχαριστημενος, βεβαια για σενα πιστευω το αστρο 2210  1200 l/h  θα ειναι μια χαρα για οικονομικη λυση παντα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το αστρο 2210 εχω βαλει, εκει που το αγορασα μου ειπαν οτι αρκει κ τυχαια διαβαζα κατι στο φορουμ κ ανακαλυψα οτι εχω λαθος φιλτρο. το πιο πιθανο να αγορασω τελικα κι αλλο ενα λιγο αργοτερα. ok σας ευχαριστω πολυ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το αστρο 2210 εχω βαλει, εκει που το αγορασα μου ειπαν οτι αρκει κ τυχαια διαβαζα κατι στο φορουμ κ ανακαλυψα οτι εχω λαθος φιλτρο. το πιο πιθανο να αγορασω τελικα κι αλλο ενα λιγο αργοτερα. ok σας ευχαριστω πολυ!

Μας μπερδεψες...

Με το eheim 2210 χρειαζεσαι επειγοντως μεγαλυτερο φιλτρο...

Αντιθετα με το astro 2210 ειναι οριακο εως ελλειπες....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το αστρο 2210 ειναι μικροτερο απ το eheim 2210;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το αστρο 2210 ειναι μικροτερο απ το eheim 2210;

Το αναποδο.

Το αστρο ειναι πολυ μεγαλυτερο και πιο δυνατο απο το eheim (μιλωντςα για τα δυο συγκεκριμενα μοντελα)

 

 

Επειδη δεν εχω καταλαβει ακομη τι φιλτρο εχεις και εφοσον εχεις 400 λιτρο ενυδρειο

1) Αν εχεις το astro 2210 παρε αλλο ενα ιδιο και εισαι ενταξει

2) Αν εχεις το eheim 2210 αστο στην ακρη εντελως και παρε η δυο φιλτρο πιο δυνατα ή ενα κατα πολυ μεγαλυτερο

 

Στο 400αρι τι ψαρια εχεις ή εχεις σκοπο να βαλεις? Καπου διαβασα για χρυσοψαρα αλλα δεν το ειπες εσυ,ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Εχω το astro 2210 σε τετρακοσαρι ενυδρειο με 4 χρυσοψαρα προς το παρον κ τιποτ αλλο, θα βαλω σιγουρα αλλα δυο κ λεω να σταματησω εκει

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,τα χρυσοψαρα ειναι κοινωνικα ψαρια και απο την στιγμη που εχεις τα λιτρα βαλε.Απο θεμα φιλτρανσης τωρα,η βιολογια θα ειναι οκ μεχρι να μεγαλωσουν ΑΛΛΑ με ενα μονο φιλτρο σε τοσα λιτρα θα εχεις νεκρες περιοχες χωρις ροη.Οποτε θα σου προτεινα να παρεις καποια στιγμη αλλο ενα φιλτρο και να δουλευουν δυο αντικριστα.Ετσι θα εχεις καλη κυκλοφορια,πιο μεγαλη αναταραξη σε ολη την επιφανεια για οξυγονοση και φυσικα ακομη περισσοτερη βιολογια.Φιλος μου δουλευει εδω και αρκετο καιρο σε 400 λιτρα με δυο φιλτρα.το αστρο 2210 και το αστρο 2212 με παρα πολυ καλα αποτελεσματα.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

ok αυτο θα κανω! μολις παρω κ τα αλλα 2 ψαρακια κ αρχισουν να μεγαλωνουν.. θα βαλω αλλο ενα φιλτρο, γιατι ισχυει αυτο που λες "εχει νεκρες περιοχες χωρις ροη" το νερο. Σ ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...