Jump to content

Hypsolebias Magnificus - 'hitech' και 'απομακρισμένο' μεγάλωμα μικρών (βίντεο και φωτό)


Husky_Jim

Recommended Posts

Πρίν από 11 ημέρες έκανα τον καθιερωμένο έλεγχο αυγών και είδα ότι τα αυγά από τα Hypsolebias Magnificus ήταν έτοιμα για 'βρέξιμο'....

 

Μέχρι εδώ όλα καλά θα μου πείτε....όταν όμως σε 2 ημέρες φεύγεις για διακοπές τί γίνετε?

Ακολούθησε κρύος ιδρώτας άγχος και τηλέφωνα σε φίλους άν μπορούν να μου τα κρατήσουν προσέχουν όσο θα λείπω....Αρκετά παιδιά από την ομάδα του Άκουαζον προσφέρθηκαν και τους ευχαριστώ για αυτό αλλά το μυαλό μου άρχισε να κάνει 'hitech' σκέψεις..... :)

 

Έτσι λοιπόν τις εφάρμοσα και σας μοιράζομαι την εμπειρία μου εδώ μιάς και είχε 100% θετικό αποτέλεσμα!

 

Οι σκέψεις μου λοιπόν ήταν οι εξής...

 

Τα μικρά θέλουν καλό τάισμα, καθημερινές αλλαγές νερού, και σταδιακή αύξηση του νερού στο δοχείο μέρα με την μέρα.....Πώς μπορούσα να το πετύχω αυτό χωρίς να ήμουν εκεί???Η ιδέα ήρθε καθώς οδηγούσα και αμέσως μπήκε σε εφαρμογή....

 

Σκέφτηκα λοιπόν την λύση της δοσομετρικής αντλίας η οποία μπορούσε να καλύψει αυτέ τις ανάγκες...

 

Έτσι λοιπόν πήρα μιά τετραπλή δοσομετρική (3 αντλίες χρειαζόμουν) και το σχέδιο μπήκε σε εφαρμογή...

 

Εδώ η δοσομετρική με τα σωληνάκια και πώς την προγραμμάτισα:

 

Αντλία 1 - Να τραβάει 100ml νερό την ημέρα

Αντλία 2 - Να ρίχνει από δοχείο 200ml καθαρό νερό την ημέρα

Αντλία 3 - Να ρίχνει 7ml νερό με Vinegar Eels την ημέρα για φαγητό

 

Hypsolebias_Magnificus_20160809_a.JPG

 

1- Εδώ θα δείτε το μπουκάλι με τα Vinegar Eels σε νερό από RO/DI.Τα Vinegar Eels μένουν ζωντανά για αρκετές ημέρες και κολυμπούν συνέχεια στην στήλη του νερού. (το μπουκάλι αυτό μου το είχε δώσει ο Σταμάτης με κάτι ζωντανές δάφνιες :) )

2- Το δοχείο με το φρέσκο νερό

 

Hypsolebias_Magnificus_20160809_b.JPG

 

Το δοχείο με τα μικρά...

1 - Moss για να τραβά νιτρικά,να προσφέρει καταφύγιο και τροφή

2 - Αερόπετρα

3 - Εισαγωγή της αντλίας 1 (αλλαγή 100ml νερού) καλυμένη με σφουγγάρι για να μήν τραβήξει κάποιο μικρό

4 - Τα υπόλοιπα σωληνάκια από την αντλία 2 και 3

 

Hypsolebias_Magnificus_20160809_c.JPG

 

Το συνολικό αλλά επιτυχημένο 'μπάχαλο'...

 

Hypsolebias_Magnificus_20160809_d.JPG

 

 

Εδώ και ένα βίντεο με τα μικρά που είναι περίπου 15 από τα είκοσι που είχαν βγεί από τα αυγά....(και αυτά που 'χάθηκαν' κατά πάσα πιθανότητα έγινε από θερμοκρασία η οποία ξεπέρασε μία μέρα τους 30)

 

 

Στην διάθεση σας για ερωτήσεις/απορίες σχετικά με το setup.....

 

Εδώ και μιά φωτό ενός νεαρού αρσενικού από το http://www.itrainsfishes.net

 

simpson_magnificus_gr01.jpg

 

 

 

 

***υστ....θαλασσινοί σας φάγαμε....μας έχετε πρήξει με τα 'μπλιμπλίκια' σας.... τώρα έχουμε και εμείς....αχαχαχαχαχαχχαχαχα

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Ουάου!! ολόκληρη εγκατάσταση  :usd:

 

 

αχαχαχαχα μήν το πείτε στην γυναίκα μου.......δέν μπορούσα να μήν προσπαθήσω να τα κρατήσω...θα ήταν κρίμα να πάνε 'χαμένα'....και ακόμα φυσικά έχουμε πολύ δρόμο μέχρι να 'γίνουν ψάρια'....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι εκανες ρε Θεε!!

Μας τρελανες!

Πολλα μπραβο για την ιδεα και την εφαρμογη της,δεν εχω να πω κατι αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν το έκανες δεν νομίζω να μπορούσες να ηρεμήσεις στις διακοπές.χαχαχα.μπράβο δαιμονικη σκεψη-κατασκευη.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη απίστευτη σκέψη και συνολική κατασκευή που απο αυτά που μας έγραψες δούλεψε και σωστά με δοσολογίες κ.λ.π

Θα το εφαρμόσεις και σε άλλο είδος ;

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη απίστευτη σκέψη και συνολική κατασκευή που απο αυτά που μας έγραψες δούλεψε και σωστά με δοσολογίες κ.λ.π

Θα το εφαρμόσεις και σε άλλο είδος ;

Δούλεψε τόσο απρόσμενα σωστά που ήδη με 'Υ' εχω βαλει και σε δευτερο δοχείο με δεύτερο είδος κίλλι και φυσικά διπλασιάζοντας τα ml στις αντλίες!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

είσαι μερακλης Δημήτρη!!!

Τρομπακλής θα έλεγα....

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...