Jump to content

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου Αφρική Λίμνη malawi

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):120x41x55
Συνολικά Λίτρα:240
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:anubia barteri,anubia nana
Ψάρια:Pseudotropheus saulosi
Άλλα είδη:Melanoides turbeculata,zebra snail

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:Αυτοκολητο
Πέτρες:Βοτσαλο τερακοτα
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:Αμμος χαλαζιακη

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2 λαμπες Τ5 39w,μια ροζ και μια ασπρο-μπλε ενυδρειακες
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:Astro 2212 με σφουγγαρι-βαμβακι-σιποραξ
Θέρμανση/ Ψύξη:Jager 300w και 6 ανεμηστηρες ελεγχομενοι απο stc-1000
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:Κυκλοφορητης fluval cp1
Διατροφή:Ocean nutrition vegi flakes,vegi pellets,spirulina.Nls cichlid formula pellet,tropical malawi flakes


Παράμετροι
pH:8
Γενική σκληρότητα (GH):8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):7
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0-40
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):23 (χειμωνα) 28 (καλοκαιρι)

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:30% καθε εβδομαδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:Νερο απο φιλτρο παροχης προετοιμασια σε βαρελι και προσθηκη seachem cichlid lake salt (σε δοσολογια πολυ μικροτερη απο την προτεινομενη)
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:Καθαρισμα τζαμια και σκουπα οταν χρειαζεται

Φωτογραφίες:
post-59611-0-17179600-1470812628_thumb.jpg

post-59611-0-27752400-1470812660_thumb.jpg

post-59611-0-29804400-1470812697_thumb.jpg

post-59611-0-24561500-1470812733_thumb.jpg

post-59611-0-07635700-1470812765_thumb.jpg

post-59611-0-60277600-1470812796_thumb.jpg

post-59611-0-60474700-1470812830_thumb.jpg

post-59611-0-34449700-1470812864_thumb.jpg

post-59611-0-20984500-1470812900_thumb.jpg

post-59611-0-26394600-1470812934_thumb.jpg

post-59611-0-35911600-1470812968_thumb.jpg

post-59611-0-59560800-1470813004_thumb.jpg

post-59611-0-55536100-1470813035_thumb.jpg


Ακολουθουν λιγες ακομη φωτο και βιντεο

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα χρώματα Μιχάλη! Δώσε παραπάνω φωτός!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνεχεια..

 

post-59611-0-83778700-1470813134_thumb.jpg

post-59611-0-11527000-1470813170_thumb.jpg

post-59611-0-83457700-1470813249_thumb.jpg

post-59611-0-36763800-1470813309_thumb.jpg

post-59611-0-54316500-1470813367_thumb.jpg

 

Και ενα βιντεο

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ενυδρείο φιλαράκι!! Όλα τακτοποιημένα και πλήρη από εξοπλισμό..

προσωπικά αφού πήγες σε μινιμαλ διάκοσμο θα προτειμούσα ίσως λίγο μεγαλύτερες πέτρες..

Από το βιντεο ξεχωρίζεις αμέσως τον κυρίαρχο, αλλά είμαι πολύ περίεργος για το πως συμπεριφέρονται τόσα αρσενικά σε ένα ενυδρείο.

Επικρατεί ηρεμία ή έχεις τσαμπουκάδες? Ζευγαρώνει μόνο ο ένας?

Link to comment
Share on other sites

Από Αφρικη δεν ξέρω, αλλά μου ήρθαν κάποιες απορίες. Στα περισσότερα ενυδρεία με αφρικανες βλέπω νταμάρια με πολλές κρυψώνες -φωλιες.

Εδώ είναι μινιμαλιστικό το όλο θέμα.... Τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα χρώματα Μιχάλη! Δώσε παραπάνω φωτός!!!

 

Σε ευχαριστω πολυ Παρασκευα!Αν με πιασει η προκοπη μου θα βγαλω κι'αλλες καποια στιγμη.Και αυτες τις εχω τραβηξει κανα μηνα και βαριομουν :P

Μπράβο Μιχάλη, πολύ ωραίο το ενυδρείο σου και τα ψάρια... απλά υπέροχα!!! :)

Να'σαι καλα Μακη!

 

Πολύ όμορφο ενυδρείο φιλαράκι!! Όλα τακτοποιημένα και πλήρη από εξοπλισμό..

προσωπικά αφού πήγες σε μινιμαλ διάκοσμο θα προτειμούσα ίσως λίγο μεγαλύτερες πέτρες..

Από το βιντεο ξεχωρίζεις αμέσως τον κυρίαρχο, αλλά είμαι πολύ περίεργος για το πως συμπεριφέρονται τόσα αρσενικά σε ένα ενυδρείο.

Επικρατεί ηρεμία ή έχεις τσαμπουκάδες? Ζευγαρώνει μόνο ο ένας?

Λοιπον φιλε Σταθη,ευστοχα ερωτηματα και θα ηθελα να συζητησουμε λιγο πανω σε αυτα,περιμενα να δω ποιος θα κανει την αρχη :P

 

Οι πετρες λιγοστεψαν μετα απο αρκετα setup και ωριμου σκεψεως για το τι ακριβως θελω να κανω με το ενυδρειο.Πηγαινοντας στα περισσοτερα λιτρα αποφασισα να φτιαξω υποδομη (πετρες που ακουμπουν στον βυθο σκεπασμενες με αμμο) ετσι ωστε οταν και αν χρειαστει να μπορεσω να διωξω την αμμο και να συνεχισω προς τα επανω ενω η βαση θα παταει στερεη στο κατω τζαμι.Τελικα οχι μονο δεν χρειαστηκε αλλα ειναι πολυ καλυτερα ετσι για πολλους λογους.

 

Ο κυριαρχος ειναι εμφανες ποιος ειναι οπως ειπες,οι αλλοι δυο ηταν αναποδα για πανω απο ενα χρονο.Ο δευτερος τωρα ηταν τριτος πριν ενα χρονο και μεχρι πριν λιγους μηνες,ωσπου φευγοντας διακοπες και αφηνοντας τα ψαρια νυστικα για μια εβδομαδα αλλαξαν ολα στην κυριαρχια.Ο τελευταιος που ηταν κιτρινος,αλλα ξεραμε τι ηταν απο την αρχη και εγω αλλα και τα αλλα αρσενικα,πηρε το πανω χερι οταν οι αλλοι δυο εχασαν τις δυναμεις τους και εγινε κυριαρχος.Οταν ξεκινησαν τα ταισματα ξανα ο αρχικος κυριαρχος επανηλθε και ο δευτερος (αρχικα) εγινε οριστηκα τριτος.Χαρηκα γιατι ολοι οι φιλοι μου ελεγαν "βγαλτον ειναι κριμα να ειναι κιτρινος" και τελικα ηρθε η ωρα του να ζευγαρωσει και αυτος.Ετσι βλεπουμε πως καποιες φορες ολοι εχουν την ευκαιρια τους και ολα θα συμβαλουν σε αυτο.

 

Αυτη τη στιγμη ομως ξερω οτι ο ενας αρσενικος πρεπει να φυγει οπως και ενα ανερχομενο απο τα μικρα που δεν ξερω αν το βλεπετε εσεις αλλα ειναι αρσενικο.Θελω να φυγει για να μεινουν δυο (το αναλυω πιο κατω) και να εχω πιο γρηγορη και πιο σωστη αναπαραγωγη.Απλα δεν θελω να δωσω τα ψαρια σε πετ σοπ και να καταληξουν σε μιξ αφρικανες,εχω βαλει αγγελια αλλα μονο αρσενικα δυσκολα θα παρει καποιος.Θα φυγουν ομως και θα κρατησω δυο αρσενικα και οσα θυληκα προκυπτουν.

 

 

Ξανα ερχομαι παλι στο θεμα πετρες και θα σου πω οτι απο διαβασμα σε βιβλια και απο την εμπειρια μου μεχρι εδω εχω καταλαβει οτι ο καθε αρσενικος χρειαζεται ενα χωρο 60 εκκατοστα,στον οποιο αφηνει το σπερμα του,τρεφεται,προστατευει τα θυληκα του και φροντιζει να επιβιωνουν καποια μικρα σε αυτο τον χωρο και τις κρυψωνες του.Τα ψαρια μου δεν φοβουνται οποτε θεωρω αυτες οι λιγες αρκουν ωστε οταν θελω να απομακρυνω ενα ψαρι να μπορω πολυ ευκολα να το βγαλω με την αποχη.Εχω βγαλει δυο φορες θυληκο για striping,παρολο που ελεγα οτι δεν μου αρεσει και δεν θα το κανω ποτε,μερικες φορες πιστευω ειναι αναγκαιο.Την πρωτη φορα για παραδειγμα το θυληκο κρατουσε τα μικρα στο στωμα και ενω αυτα ειχαν εκκολαφθει (το καταλαβαινω πλεον απο το χρωμα στα μαγουλα της.Το αποτελεσμα ηταν να αρχισει να στραβωνει το στομα της (ελειψη βιταμινων) και τα μικρα να μην μπορουν να φανε ενω ειναι ετοιμα.Της τα πηρα λοιπον,εκεινη εφαγε και επανηλθε και τα μικρα τσακιζαν την αρτεμια απο την πρωτη στιγμη.

 

Η απομακρυνση των νεοτερων και των αρσενμικων που περισευουν λοιπον ειναι σημαντικη για την διατηρηση της ισσοροπιας.Ειναι μεγαλη ταλαιπωρια να βγαινουν ολες οι πετρες για να βγει ενα ψαρι.Καθε φορα βγαζοντας πετρες και αλλαζοντας του aquascape αλλαζουν τα δεδομενο και οι ευκαιριες.Οι κυριαρχοι χανουν και οι αδυναμοι επωφελουνται των αλλαγων.Αυτο ειναι σχετικα καλο αλλα το προβλημμα ειναι οτι ειναι αδυνατον αυτο να γινεται καθε μηνα,θελω να εχω τον ελεγχο στο ενυδρειο μου οσων αφορα τον πλυθησμο και φυσικα να τροφοδοτισω παιδια με αυτο το υπεροχο καθαρος ειδος.Το στριπινγκ θα ξαναγινει μονο αν ειναι απαραιτητο αλλα και μεχρι να φυγουν τα παραπανω αρσενικα αφου αυτα κανουν την ζημια στις γεννες.Το ψαρι χαμηλα στην κυριαρχια προσπαθει να ριξει τον πρωτο με τους εξης τροπους 1.ενοχλει τα θυληκα του,τρεφεται στην περιοχη του,τρωει τα μικρα στην περιοχη του και ισως και αλλα που δεν αντιλαμβανομαστε ακομη..

 

Αυτα ειχα να μοιραστω μαζι σας και περιμενω να ακουσω την γνωμη σας και τα σχολια σας! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από Αφρικη δεν ξέρω, αλλά μου ήρθαν κάποιες απορίες. Στα περισσότερα ενυδρεία με αφρικανες βλέπω νταμάρια με πολλές κρυψώνες -φωλιες.

Εδώ είναι μινιμαλιστικό το όλο θέμα.... Τι παίζει;

Απαντησα πιο πανω Παρασκευα και φιλαω και ενα κρυφο οπλο-ντοκουμεντο για οταν ερθει η καταλληλη στιγμη ;)

 

Βλεπεις πως τα ψαρια κολυμπουν αενοχλητα,θα σας δειξω ποιος κυκλοφορουσε σε στησιμο με νταμαρι,τα ιδια ψαρια,οι ιδιες πετρες..

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω κυκλοφορουσε μονο ο κυριαρχος κ τα υπολοιπα ηταν ψιλοεξαφανισμενα?Αψογα ολα!Τελικα οι αφρικανικες κιχλιδες μπουνα,αν μπορεις νς τους προσφερεις λιγα λιτρα παραπανω λου τους ειναι αναγκαια μπορουν να σε ανταμοιψουν με υπεροχα χρωματα κ συμπεριφορες!Θελει λιγο παρατηρηση μεχρι να δεις σε ποσο "νταμαρι" θα διαμορφωσεις το ακουασκειπ σου κ μετα καθεσαι κ απολαμβανεις.Βλεπω οτι δεν υπαρχουν δαγκωμενες ουρεςαρα εχεις βρει την ισορροποια που χρειαζεται.Απ οτι μπορεσα να καταλαβω ο κυριαρχος εχει πιασει το μεγαλυτερο μερος της αριστερης πλευρας,ο δευτερος τη δεξια κ ο τριτος ισορροπει καπου στη μεση?

Link to comment
Share on other sites

Σωστα! Κυκλοφορουσε μονο ενα ψαρι και αυτο γιατι το ενυδρειο ηταν ενα μετρο. Τωρα η ανουμπια εχει κανει ολη τη δουλεια.Αριστερα ο κυριαρχος,δεξια ο δευτερος,απο 60 εκκατοστα περιπου ο καθε ενας.Ο τριτος μπορει να κινειται παντου αλλα ειναι υπο παρακολουθηση συνεχεια και δεν μπορει να κατεβει χαμηλα στο εδαφος.Φυσικα το ψαρι θα απομακρυνθει οπως ειπα αλλα θελω εκει που θα παει να ειναι καλυτερα.

Αρα λοιπον οση πετρα και να εχει το ενυδρειο η εκταση του εδαφους πιστευω ειναι πιο σημαντικη.Φυσικα και ο διακοσμος πρεπει να ειναι σωστος,λιγα περασματα και πετρες στον βυθο πιστευω ειναι αρκετα.Και φυσικα με τοσες γεννες να φροντιζουμε συχνα να απομακρυνουμε οσα ψαρια "περισευουν" και εδω δεν βοηθαει καθολου ενα νταμαρι απο πετρες.Ειχα ανοιξει αλλο θεμα περι επιθετικοτητας και περιμενα αυτη την κουβεντα να την καναμε εκει αλλα δεν ειδα συμμετοχη.

Link to comment
Share on other sites

Απ τις παραλιες ολοι που να γραφουμε κατεβατα ολοκληρα με τα κινητα...ΧαχαχαΑσε δυο αρσενικα κ καμια 7/8 θηλυκα κ θα σει σουπερ!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι πανέμορφα!!! Ανυπομονώ πότε θα τα χαζεύω κ εγώ στο δικό μου ενυδρείο...

Πάντως με λίγες πέτρες παραπάνω και χωρίς την ανουμπια θα μου άρεσε περισσότερο..

Αλλά Ο.Κ... γούστα είναι αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη οταν επιστρεψεις με το καλο απο τις παραλιες περιμενω αναπτυξη του θεματος!Εχεις εμπειρια και στο ενυδρειο σου εχεις πετυχει την ισσοροπια σε πολλα ειδη και αυτο λεει πολλα.

Αγαπη θα τα χαζευεις και εσυ στο ενυδρειο σου συντομα και θα το διακοσμησεις οπως αρεσει σε εσενα καλυτερα.Εχεις και μια εικονα παραπανω τωρα για να σκεφτεις πως θα το κανεις.

Σταθη σε ευχαριστω και χαιρομαι που σου αρεσει γιατι ξερω οτι εχεις και εσυ πορεια στην αφρικη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με βοηθανε πολυ κ τα λιτρα φιλε.Ας επιστρεψουμε ολοι με το καλο κ τα συζηταμε εκει,να μη σου χαλαμε κ το θεμα.Που τι να συζητησουμε δλδ οταν μου λες οτι σε κατασταση πεινας ο τριτος σε ιεραρχια εγινε ο κυριαρχος κ παλι τουμπαλιν.Αντε βγαλε ακρη εσυ!Ρε θα μας τρελανουν αυτες οι αφρικανες που εχουμε μπλεξει...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία δουλειά Μιχάλη!!!  Καθαρό- όμορφο έπιπλο, τακτοποιημένα όλα και ωραίο στήσιμο, άν και λίγο λιτό για τα δικά μου δεδομένα. 

Μπορεί να έχεις δίκιο για το στήσιμο άν το παρατήρησες και διαφορετικά όπως λές. Εγώ θα έβαζα όμως λίγο μεγαλύτερες πέτρες. Φαίνεται κάπως άδειο τώρα. 

Απ'την άλλη είναι  πιό πρακτικό έτσι όπως είναι τώρα και σίγουρα προέχουν οι συμπεριφορές των ψαριών. Γενικά μ'αρέσει η εικόνα και μου αρέσει και η πατέντα με τα ανεμιστήρια :thumbsu:  

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Νικο!

 

Οι πετρες αν ηταν μεγαλυτερες θα κρυβοντουσταν και τα ενηλικα οταν μπαινει αποχη ενω ετσι υπαρχουν κρυψωνες μονο για τα μικρα.Για τα μεγαλα ψαρια υπαρχουν απλα περασματα και οχι αδιεξοδα.Με εξυπηρετει παρα πολυ αυτο στο να αφαιρω ψαρια οταν χρειαστει χωρις να βγαζω πετρες.Συνφωμω ομως οτι με μεγαλυτερες πετρες θα ηταν πιο ωραιο.

Η πατεντα με τους ανεμηστηρες ηρθε τελευταια στιγμη οπως και οι ζεστες.Πηρα μια σιδερενβια κρεμαστρα την ανοιξα την εκοψα και μπηκαν κρεμαστα στην θεση που ειναι τωρα.Με εξυπηρετουν πολυ γιατι απλα τα σηκωνω οταν θελω να τα βγαλω για να καθαρισω το πισω τζαμι.Επισης δεν φαινονται απο μπροστα γιατι τα καλυπτει το πισω καπακι που ειναι ανοιχτο.Οταν χρειαστει να κλεισει αυτο θα σημαινει το τελος του καλοκαιριου οποτε θα βγουν και οι ανεμηστηρες για να μπουν στο ντουλαπι για του χρονου.Μεταξυ τους ειναι πιασμενοι με tyre up και ειναι πολυ στερεο ολο αυτο,δεν υπαρχει περιπτωση ουτε να πεσουν και βγαινει ολη η κατασκευη μονοκομματη οπως την βλεπεις.

 

Το επιπλο παιρνει ακομη ΠΟΛΥ συμμαζεμα αλλα προς το παρων εχω την γεννηστρα εκει και μεχρι να φυγει τα εχω λιγο χυμαδιο.Μετα θα μαζεψω τα καλωδια και θα φτιαξω μια μικρη βασουλα να σηκωθει η γενηστρα πιο πανω (θα με βοηθησει στο αδεισμα του νερου της γενηστρας,τωρα δεν γινεται με αναροφηση) και απο κατω της θα φτιαξω συρταρακια να μπουν οι τροφες και τα αναλωσιμα που εχω χυμα.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Νικο!

 

Οι πετρες αν ηταν μεγαλυτερες θα κρυβοντουσταν και τα ενηλικα οταν μπαινει αποχη ενω ετσι υπαρχουν κρυψωνες μονο για τα μικρα.Για τα μεγαλα ψαρια υπαρχουν απλα περασματα και οχι αδιεξοδα.Με εξυπηρετει παρα πολυ αυτο στο να αφαιρω ψαρια οταν χρειαστει χωρις να βγαζω πετρες.Συνφωμω ομως οτι με μεγαλυτερες πετρες θα ηταν πιο ωραιο.

Η πατεντα με τους ανεμηστηρες ηρθε τελευταια στιγμη οπως και οι ζεστες.Πηρα μια σιδερενβια κρεμαστρα την ανοιξα την εκοψα και μπηκαν κρεμαστα στην θεση που ειναι τωρα.Με εξυπηρετουν πολυ γιατι απλα τα σηκωνω οταν θελω να τα βγαλω για να καθαρισω το πισω τζαμι.Επισης δεν φαινονται απο μπροστα γιατι τα καλυπτει το πισω καπακι που ειναι ανοιχτο.Οταν χρειαστει να κλεισει αυτο θα σημαινει το τελος του καλοκαιριου οποτε θα βγουν και οι ανεμηστηρες για να μπουν στο ντουλαπι για του χρονου.Μεταξυ τους ειναι πιασμενοι με tyre up και ειναι πολυ στερεο ολο αυτο,δεν υπαρχει περιπτωση ουτε να πεσουν και βγαινει ολη η κατασκευη μονοκομματη οπως την βλεπεις.

 

Το επιπλο παιρνει ακομη ΠΟΛΥ συμμαζεμα αλλα προς το παρων εχω την γεννηστρα εκει και μεχρι να φυγει τα εχω λιγο χυμαδιο.Μετα θα μαζεψω τα καλωδια και θα φτιαξω μια μικρη βασουλα να σηκωθει η γενηστρα πιο πανω (θα με βοηθησει στο αδεισμα του νερου της γενηστρας,τωρα δεν γινεται με αναροφηση) και απο κατω της θα φτιαξω συρταρακια να μπουν οι τροφες και τα αναλωσιμα που εχω χυμα.

Έξυπνη πατέντα και απλή. Πιό ψηλά άν σηκωθεί η γεννήστρα όντως βοηθάει (για τη μέση)  και εξυπηρετεί περισσότερο. Σωστός!!!

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ καλό το σύστημα με τους ανεμιστήρες! Τώρα το παρατήρησα. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα με επιασε η ορεξη και εβγαλα τα τρια αρσενικα που περισσευουν για να δοθουν αυριο.

Στο ενυδρειο απο το πρωι επικρατει απολυτη ηρεμια.

Εχει μεινει ο κυριαρχος με τεσσερις γυναικες και δυο αρσενικα (τα οποια ομως ειναι πολυ μικρα ακομη και τα αγνοει εντελως).

 

Επισης προσθεσα αλλο ενα λιτρο σιποραξ που χωρουσε το φιλτρο συμπληρωνοντας τα 5,5 και πιστευω ειμαστε καλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα λοιπον,αξιζε η αναμονη για να κανεις ενα σωστο χαρεμι.Σε καταλαβαινω γιατι κ γω ειμαι στην αναμονη για ενα χαρεμι...Γνωμη μου ειναι παντως,ειδικα αν εχουμε καποιο σπανιο ειδος,να εχουμε κ ενα δευτερο,μη κυριαρχο αρσενικο μεσα αν ειναι εφικτο για παν ενδεχομενο.Οποτε καλα κανεις κ κρατας κ τους μικρους.Αν κ τωρα θα μπορει να μας καλυψει κ η AGAPI με καθαρα saulosi...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως ειναι το σκεπτικο μου,να εχω ενα-δυο ακομη για παν ενδεχομενο..

 

Και η Αγαπη αλλα και ενας ακομη φιλος που εχει και αυτος species ενυδρειο με καθαρα ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποια Αγάπη;;; Ποιος ήρθε;;;

Σε μένα αναφέρεστε;;;

Χα..χα..!!!!!!

Εγώ θα κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου για να έχουν ένα σωστό περιβάλλον!

Και η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο ενυδρείο έτρεχε πολύ καλά εδώ κ χρόνια με Ασία κ τα ψαράκια που είχε μέσα (τώρα μετακόμισαν σε μεγαλύτερο ενυδρείο φίλου) έχουν υπερβεί το προσδόκιμο ζωής τους...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τωρα το ειδα. Πουλαακιιι μουυυυ!!!!

Λοιπον δεν με χαλαει που δεν εβαλες πετρες και στοιβες. Θα ηθελα ομως, καθαρα για θεμα ομορφιας να ειχες μια μεγαλη κοτρωνα σε μια γωνια ωστε να δειχνει μια συνεχεια.

Ομορφα ψαρια.

Υ. Γ. Με σενα θα τα πουμε απο κοντα που καθεσαι και προσυλητιζεις κοσμο ενω δεν βλεπουμε.

Send from the Heart of Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη και εμενα θα μου αρεσε αυτο που λες αλλα να σου πω που κολωσα..Μολις σηκωσα την πετρα που ειχα στο νου μου να βαλω βρεθηκα με εναν προβλημματισμο για το αν θα αντεξει ο πατος το βαρος διοτι δεν εχει φελιζολ απο κατω.

Θα μου πεις γιατι δεν εβαλες..

Για να μπει φελιζολ ωστε να παταει ολος ο πατος και οχι περιμετρικα επρεπε

ή να βγαλω το πλαισιο που ειναι κολημενο,κατι το οποιο δεν παιζει..

ή να υπολογισω ενα φελιζολ το οποιο θα παταει εσωτερικα του πλαισιου αλλα αυτο τεχνικα εχει πολλες δυσκολιες.Πρεπει να υπολογιστει το υψος του φελιζολ πολυ προσεκτικα ωστε με το βαρος απο πανω και αφου πατησει καλα να παταει ακριβως το πλαισιο του ενυδρειου στο ξυλο αλλα και το φελιζολ χωρις να σηκωνεται κατι απο τα δυο.Πολυ δυσκολο,βαρεθηκα και μονο που το σκεφτηκα..

Εαν παλι εβαζα ενα κομματι οσο ειναι το πλαισιο τοτε δεν κανει στην ουσια τιποτα αφου παλι θα παταει μονο το πλαισιο.Δεν προκειται να πατησει μονο γυρω γυρω δημιουργοντας "πατουρα" αλλα και ταυτοχρονα να παταει και στο κεντρο.

Με λιγα λογια ηθελε πολυ δουλεια για να υπολογιστει και να κοπει ¨τοσο οσο" οποτε και αποφασισα απλα να μην το υπερφορτωσω με τοσο βαρος.Η βαση σηκωνει και οροφο επανω της αλλα μιλαω για το γυαλι του πατου.

Αν το ενυδρειο ηταν φτιαχτο χωρις πλαισιο θα πατουσε ολο το τζαμι και τοτε θα το εκανα.

 

Στα ψαρικα θεματα τωρα,εχθες οπως σας ειπα απομονωσα τρια αρσενικα ψαρια σε ενα βαρελι 120 λιτρα σκοτεινο τελειως με ενα φιλτρο μεχρι σημερα το πρωι.

Τελικα το πρωι βρηκα ενα υγειεστατο αρσενικο νεκρο απο χτυπηματα.$%^&&$%#@

Τα αλλα δυο πηγαν σε ενα καταστημα σημερα το πρωι αφου επρεπε να φυγουν αμεσα.Δυστυχως δεν ειχα ενα ενυδρειο για το καθε ενα και πιστευα οτι ενα βραδυ σε 120 λιτρα με απολυτο σκοταδι θα την βγαλουν,μεγαλο λαθος μου!

Τι να κανουμε συμβαινουν και αυτα δυστυχως..

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...