Jump to content

πρόβλημα με bta


Recommended Posts

έχω την ανεμώνη bubble tip όπως μπορείτε να δείτε στις εικονες και δεν μπορώ να καταλάβω αν ειναι αυτο όντως το μέγεθος της(που δε νομίζω) η εχει κάποιο πρόβλημα. την έχω περιπου 2.5 βδομάδες και ειναι συνεχεια στην ίδια κατάσταση.

οι χθεσινές μετρήσεις μου ειναι:

αλατοτητα:1025

αμμωνία:0

νιτρικά:50

νιτρώδη:2

σκληρότητα:10,9

μαγνήσιο:1200

ασβέστιο:400

ph:8,5

θερμοκρασία:28

Υ.γ το ενυδρειο τρέχει μόλις 2 μήνες (γι αυτο και αυτές οι μετρήσεις) και η ανεμώνη ήταν ηδη μεσα στον ζωντανό βράχο που πήρα. Την ταΐζω 2 φορες την εβδομάδα με κατεψυγμένη γαρίδα & κατεψυγμένα αυγά αστακού

post-20500-0-02225300-1471353953_thumb.jpeg

post-20500-0-08244600-1471354004_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ανεμώνες βάζουμε σε ώριμα ενυδρεία (απο 1 έτος και πάνω λειτουργίας).

 

ίσως να την πειράζουν τα ΝΟ3 και το ΚΗ. 

 

Αν καταφέρεις με αλλαγές και ρίξεις ΝΟ3 και ΚΗ γύρο στο 8 θα είναι καλά. 

 

Επίσης η θερμοκρασία να μην ανέβει άλλο. Είναι ήδη τσιμπημένη. 

 

Όσμωση έχεις ή βάζεις νερό βρύσης? 

όταν τρώει και το κρατάει στα πλοκάμια της, το κατευθύνει στο στόμα και αυτό την τρώει την τροφη?

Link to comment
Share on other sites

έχω την ανεμώνη bubble tip όπως μπορείτε να δείτε στις εικονες και δεν μπορώ να καταλάβω αν ειναι αυτο όντως το μέγεθος της(που δε νομίζω) η εχει κάποιο πρόβλημα. την έχω περιπου 2.5 βδομάδες και ειναι συνεχεια στην ίδια κατάσταση.

οι χθεσινές μετρήσεις μου ειναι:

αλατοτητα:1025

αμμωνία:0

νιτρικά:50

νιτρώδη:2

σκληρότητα:10,9

μαγνήσιο:1200

ασβέστιο:400

ph:8,5

θερμοκρασία:28

Υ.γ το ενυδρειο τρέχει μόλις 2 μήνες (γι αυτο και αυτές οι μετρήσεις) και η ανεμώνη ήταν ηδη μεσα στον ζωντανό βράχο που πήρα. Την ταΐζω 2 φορες την εβδομάδα με κατεψυγμένη γαρίδα & κατεψυγμένα αυγά αστακού

σημείωση: το ενυδρειο ειναι 220 λίτρα κύβος με εξωτερικό φιλτρο fluval 306 skimmer boyu dg2516 κυκλοφορία sun-sun 3000 l/h 4 T8x15w=60w 2 λευκές 1 ακτινικη 1 ροζ. Μετράω με τεστ της salifert και 20% αλλαγή νερού κάθε βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ανεμώνες βάζουμε σε ώριμα ενυδρεία (απο 1 έτος και πάνω λειτουργίας).

 

ίσως να την πειράζουν τα ΝΟ3 και το ΚΗ. 

 

Αν καταφέρεις με αλλαγές και ρίξεις ΝΟ3 και ΚΗ γύρο στο 8 θα είναι καλά. 

 

Επίσης η θερμοκρασία να μην ανέβει άλλο. Είναι ήδη τσιμπημένη. 

 

Όσμωση έχεις ή βάζεις νερό βρύσης? 

όταν τρώει και το κρατάει στα πλοκάμια της, το κατευθύνει στο στόμα και αυτό την τρώει την τροφη?

αλλαγές με νερο βρύσης και την τροφή την παίρνει κανονικά με τα πλοκάμια της. επίσης τα πλοκάμια της στις άκρες έχουν χρώμα

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά , το νερό βρύσης, το νεοσύστατο ενυδρείο 2 μηνών και το ΚΗ δουλεύουν κόντρα στις συνθήκες που θέλει η ανεμώνη.  

 

Για τα νιτρικά λιγότερο ταίσμα  και ίσως 30% αλλαγή

Για το νερό βρύσης και το ΚΗ πάς για όσμωση. Οταν εξατμίζεται το νερό προτίμησε να βάζεις απιονισμένο (χωρις αρώματα) ή απεσταγμένο μέχρι να πάρεις όσμοση.

Για το ενυδρείο γενικά περιμένεις να οριμάσει

 

 

Στο εξωτερικό φίλτρο τι έχεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά , το νερό βρύσης, το νεοσύστατο ενυδρείο 2 μηνών και το ΚΗ δουλεύουν κόντρα στις συνθήκες που θέλει η ανεμώνη.  

 

Για τα νιτρικά λιγότερο ταίσμα  και ίσως 30% αλλαγή

Για το νερό βρύσης και το ΚΗ πάς για όσμωση. Οταν εξατμίζεται το νερό προτίμησε να βάζεις απιονισμένο (χωρις αρώματα) ή απεσταγμένο μέχρι να πάρεις όσμοση.

Για το ενυδρείο γενικά περιμένεις να οριμάσει

 

 

Στο εξωτερικό φίλτρο τι έχεις μέσα?

άνθρακα και μακαρόνι που είχε το φιλτρο και μετα έβαλα και αντιφως της seachem
Link to comment
Share on other sites

Το μακαρονι σιγα σιγα βγαλτο,προσθεσε βακτηρια,επισεις 60w στα 220 λιτρα πολυ λιγα.

Link to comment
Share on other sites

Το μακαρονι σιγα σιγα βγαλτο,προσθεσε βακτηρια,επισεις 60w στα 220 λιτρα πολυ λιγα.

ναι ο φωτισμός ειναι όντως παρα πολυ λίγος. τα βακτήρια τα έχω ελαττώσει τωρα κι απο κει που έριχνα αμα μια ημέρα τωρα ρίχνω κάθε μια βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα παιδιά σου είπαν τα πιο σημαντικά να προσθέσω ότι και ο συνδυασμός λαμπων που εχεις θα αυξήσει τις αλγες σου !

Προσπάθησε να ανεβάσεις τα Κέλβιν σου ώστε να βγάζει ενα πιο μπλε αποτέλεσμα !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα:) μάλλον από το φως είναι

είναι σίγουρο πως τρωει; τι της δινεις;

;επίσης εκεί την χτυπάει κυκλοφορια; την έβαλες εσύ και απλά εκατσε;

;η πήγε μόνη της;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα:) μάλλον από το φως είναι

είναι σίγουρο πως τρωει; τι της δινεις;

;επίσης εκεί την χτυπάει κυκλοφορια; την έβαλες εσύ και απλά εκατσε;

;η πήγε μόνη της;

την βλεπω οτι τρώει γιατι της αφήνω την τροφή στα πλοκάμια της και αμέσως κλείνει έχω κάτσει και 20 λεπτα αφού την τάισα και δεν το έφτυσε. κατεψυγμένη γαρίδα σε μικρά κομματάκια και κατεψυγμένα αυγά αστακού. η ανεμώνη ήταν εκει απ όταν πήρα τον βράχο μια μέρα δοκίμασα κι έκλεισα τον κυκλοφοριτη κι ανέβηκε εκει που ειναι τωρα, πριν ήταν πιο μεσα στον βράχο. χτες πηγα και ρωτησα σ ενα κατάστημα στο Μαρούσι και μου πε η οτι ειναι μικρή η οτι εχει διχοτομηθεί
Link to comment
Share on other sites

μικρή είναι όντως το φως πρέπει να είναι εμένα εκεί πάει το μυαλό μου πολύ θετικό είναι που τρώει το ζωντανο!

και μια ερώτηση!!!!

αυγά αστακου; δλδ; για δώστε στο λαό πληροφορίες ανέβασε φώτο της συσκευασίας παρακαλώ πολύ!

και τα συναφή:) κόστος και λοιπα ! με ενδιαφέρει αυτή η τροφή στο ενυδρείο μου

Link to comment
Share on other sites

μικρή είναι όντως το φως πρέπει να είναι εμένα εκεί πάει το μυαλό μου πολύ θετικό είναι που τρώει το ζωντανο!

και μια ερώτηση!!!!

αυγά αστακου; δλδ; για δώστε στο λαό πληροφορίες ανέβασε φώτο της συσκευασίας παρακαλώ πολύ!

και τα συναφή:) κόστος και λοιπα ! με ενδιαφέρει αυτή η τροφή στο ενυδρείο μου

η τροφή ειναι αυτη. κόστος δεν γνωρίζω γιατι μου την χάρισε συνχομπιστας. η διαδικασία πριν την ρίξω στο ενυδρειο ειναι απλή κόβω ενα μικρό κομματάκι απ τον κύβο και με λιγο νερο απ το ενυδρειο την διαλύω μεσα σε μικρό ποτηράκι. μετα με την σύριγγα παίρνω όλη την ποσότητα και σιγα σιγα ταΐζω πάνω απ το στόμα της ανεμωνης αλλα και των υπολοίπων κοραλλιών.

post-20500-0-08247400-1471518074_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

μικρή είναι όντως το φως πρέπει να είναι εμένα εκεί πάει το μυαλό μου πολύ θετικό είναι που τρώει το ζωντανο!

και μια ερώτηση!!!!

αυγά αστακου; δλδ; για δώστε στο λαό πληροφορίες ανέβασε φώτο της συσκευασίας παρακαλώ πολύ!

και τα συναφή :) κόστος και λοιπα ! με ενδιαφέρει αυτή η τροφή στο ενυδρείο μου

Πέτρο κόστος όσο και οι άλλες (artemia, mysis κλπ.) την βρίσκεις σε πολλά μαγαζιά. Εγώ την παίρνω από aquario.

Link to comment
Share on other sites

Κι είναι ψηλό ετσι; στυλλ κύκλοπες-ροτιφερς;

Ναι Πέτρο. Δεν ξέρω αν το έχεις ταϊσει αλλά είναι περίπου σαν το Brightwell zooplankton.

Link to comment
Share on other sites

Θα το τιμήσω!!!

Παιδιά ένα ψάχνω να βρω αλλά δεν παίζει δυστυχος Ελλάδα

Oyster eggs!! Απίστευτη τροφή λένε στο εξωτερικό!

Φαντάσου Λευτέρη είπα στη κουμπάρα μου που είναι Γερμανία να ψάξει να μου το φέρει πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα παιδιά σου είπαν τα πιο σημαντικά να προσθέσω ότι και ο συνδυασμός λαμπων που εχεις θα αυξήσει τις αλγες σου !

Προσπάθησε να ανεβάσεις τα Κέλβιν σου ώστε να βγάζει ενα πιο μπλε αποτέλεσμα !

ο φωτισμός ειναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα στο ενυδρειο αυτη τη στιγμή αλλα ειναι στα μελλοντικά σχέδια δυστυχώς
Link to comment
Share on other sites

Ρίχνε και καμιά ματιά στις αγγελίες βάζουν φωτιστικά σε καλές τιμές. Αν πιάνουν τα χέρια σου φτιάξε κάτι με Τ5 η led.

Με τον φωτισμό που έχεις τώρα πέρα από τα ψάρια που δεν έχουν θέμα φωτισμού δεν θα μπορέσεις να κρατήσεις κάτι άλλο χώρια που όπως σου είπε και ο Διονύσης θα έχεις θέμα με τις άλγες. Εγώ μάλιστα θα σου έλεγα να βγάλεις και την ροζ που λες ότι έχει και να βάλεις μια μπλε. 

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνε και καμιά ματιά στις αγγελίες βάζουν φωτιστικά σε καλές τιμές. Αν πιάνουν τα χέρια σου φτιάξε κάτι με Τ5 η led.

Με τον φωτισμό που έχεις τώρα πέρα από τα ψάρια που δεν έχουν θέμα φωτισμού δεν θα μπορέσεις να κρατήσεις κάτι άλλο χώρια που όπως σου είπε και ο Διονύσης θα έχεις θέμα με τις άλγες. Εγώ μάλιστα θα σου έλεγα να βγάλεις και την ροζ που λες ότι έχει και να βάλεις μια μπλε.

  

με τ8 παίζεις ε;

γύρνα σε τ5 θα μας θυμηθείς...

πας μας διαστάσεις ενυδρείου :)

βασικα έλεγα να μην ξοδεύω τσάμπα σε T8 εφόσον αφού δεν αποδίδουν καθολου. ειμαι ανάμεσα σε T5 η led στα οποία δεν έχω γνώση καθολου. οι διαστάσεις ειναι 60x60
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έπεζα 6 τ5 η 8 τ5 24watt και τελος

αντε και καμιά λεντ μπάρα για βράδυ

:)

αξίζει με T5? εγω έλεγα να παρω λεντ μιας και έχω εμμονή με τα έντονα χρώματα που βγάζουν τα κοράλλια αλλα και στους κυμματισμους όταν κάνουν αντανάκλαση στον βυθό. με T5 θα έχω αυτα τα αποτελέσματα?
Link to comment
Share on other sites

τα έντομα χρώματα στα σκληρά δεν είναι μόνο το φως!

είναι η σταθερότητα σε τιμές είναι να είσαι πολύ χαμηλά σε νιτρικά της τάξεως 1 2 3

και με το λεντ ασφαλώς υπάρχουν παιδιά που έχουν ζωηρά χρώματα

αλλά.δεν εινι μόνο το φως...

εαν δεις πχ το ενυδρειο μου είναι με τ5 όπως στην πλειοψηφία εδώ στο φόρουμ μας!

Με αρκετά δυνατά χρώματα..

προσωπικά δουλεύω τ5 γιατί είναι μια λύση που χρόνια έχει δείξει τα καλύτερα αποτελέσματα

με εύκολο τρόπο!

και ασφαλώς δουλεύω με νιτρικά 1 2 πλεων πάλι καλά

γιατί πολύ καιρό ήμουν στο 0

και σταθερές τιμές!

πριν πάρω ένα πιο δυνατό φωτιστικό τ5 αυτό που έχω τώρα δλδ

επεξα με διαφορά αμινοξεα και τέτοια..

κατέληξα στο φως! καλό ποιοτικό σωστό φως! τα άλλα για εμένα είναι σε 3 4 μοίρα

μιας και σε 2η είναι τα χαμηλά νιτρικά και εννοώ συμπεριφορές σε 10 νιτρικά και σε 2 ...

ελπίζω να σε κατά το πήρα κάπως ;):)

Link to comment
Share on other sites

τα έντομα χρώματα στα σκληρά δεν είναι μόνο το φως!

είναι η σταθερότητα σε τιμές είναι να είσαι πολύ χαμηλά σε νιτρικά της τάξεως 1 2 3

και με το λεντ ασφαλώς υπάρχουν παιδιά που έχουν ζωηρά χρώματα

αλλά.δεν εινι μόνο το φως...

εαν δεις πχ το ενυδρειο μου είναι με τ5 όπως στην πλειοψηφία εδώ στο φόρουμ μας!

Με αρκετά δυνατά χρώματα..

προσωπικά δουλεύω τ5 γιατί είναι μια λύση που χρόνια έχει δείξει τα καλύτερα αποτελέσματα

με εύκολο τρόπο!

και ασφαλώς δουλεύω με νιτρικά 1 2 πλεων πάλι καλά

γιατί πολύ καιρό ήμουν στο 0

και σταθερές τιμές!

πριν πάρω ένα πιο δυνατό φωτιστικό τ5 αυτό που έχω τώρα δλδ

επεξα με διαφορά αμινοξεα και τέτοια..

κατέληξα στο φως! καλό ποιοτικό σωστό φως! τα άλλα για εμένα είναι σε 3 4 μοίρα

μιας και σε 2η είναι τα χαμηλά νιτρικά και εννοώ συμπεριφορές σε 10 νιτρικά και σε 2 ...

ελπίζω να σε κατά το πήρα κάπως ;):)

βεβαίως αλλα το πρόβλημα ειναι οτι δεν ασχολούμαι με σκληρά :P
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...