Jump to content

Αναπαραγωγή Oranda Red Cap Και Εκτροφή Γόνου


Giannis_X

Recommended Posts

Καλο μήνα σε όλους :)

Μόλις τελείωσα και με την αλλαγή νερού και μπορώ να πω πος είναι κρύσταλλο

Φανταζομαι βοηθησε και ο ανθρακας... ^_^

Link to comment
Share on other sites

Μα και βεβαια και το πρωι θα προσθεσω καινουργιο ανθρακα στο εσωτερικο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Εχω παρατηρήσει απο την πέρα που έβαλα την ταΐστρα σε 6 ταΐσματα την μέρα όπου καταναλώνετε η τροφή σε κλάσματα δευτερολέπτου, τους δείνω και 1 δόση μερα παρα μέρα εμποτισμένη τροφή με βιταμίνη sera fishtamin , πραγματικά την ωρα που κάνει η ταΐστρα οτι ρίχνει τροφή τις συγκεκριμένες ώρες γίνονται πολυ βίαια, αλλαγές νερού πλέον κανω 2 κάθε εβδομάδα, μια 30% και αλη μια 50%.

Αλες αλλαγές που βλέπω ειναι ενα απο τα θηλυκά έχει γίνει τούμπανο και καλόν απο τα αυγά γιατί το έπιασα προχθές και η κοιλίτσα του ειναι σφιχτή και τα αρσενικά που είχαν εμφανίσει στίγματα ζευγαρώματος τελικά εξαφανίστηκαν! + οτι το θηλυκό που είχε το fungus το έχει ακόμα... Θα μπει σημερα σε καραντίνα με λίγο epsom salt και θεραπεία mycopur..

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία 3 βράδια παρατήσω κιόλας πος ενα απο τα αρσενικά κοιμάται όρθιο με το κεφάλι προς τα πάνω

Link to comment
Share on other sites

Πείρα τα πρώτα μου αυγά :)

Δεν πρόλαβα να τραβήξω βίντεο γίνανε όλα πολύ γρήγορα και τα αλλα άρχισαν να τα τρώνε αλλα έχω έτοιμο ενα δοχείο 30 λίτρα με αεραντλία μεσα και ειναι στους 24 βαθμούς το νερό.. Άρπαξα με την απόχη όπου έβλεπα στο βυθό τα αυγά και τα μετέφερα εκεί με λίγο στρατουμ, πιρα και ένα αρσενικό το πίεσα ελαφρά να βγάλει σπέρμα και τωρα περιμένω για 2-3 μέρες να δω τη παίζει. Το θηλυκό σχεδόν λιποθύμησε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία 3 βράδια παρατήσω κιόλας πος ενα απο τα αρσενικά κοιμάται όρθιο με το κεφάλι προς τα πάνω

Ειναι και την υπολοιπη μερα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

οχι ειναι μονο οταν κοιμουνται και τελικα ειναι το μεγαλο θηλυκο οχι αρσενικο που ελεγα

Link to comment
Share on other sites

οχι ειναι μονο οταν κοιμουνται και τελικα ειναι το μεγαλο θηλυκο οχι αρσενικο που ελεγα

Αν αρχισει να το κανει και την υπολοιπη μερα ενημερωσε μας......

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα την έχω σε επίβλεψη συνέχεια αν και το βιβλίο που έχω για τα χρυσόψαρα λέει μεσα πος όταν ζευγαρώνουν στα θηλυκά συμβαίνει αυτο που και που

Link to comment
Share on other sites

Το καλο είναι πος το βλέπω ζωηρό και φαγανο

Link to comment
Share on other sites

Πλέον πέρασαν 48 ώρες απο την ωρα που πείρα τα πρώτα αυγά και σήμερα ούτε που τα βλέπω μεσα στην καραντίνα! Ανησυχητικό αυτό! Θα περιμένω αλο ενα 24ωρο και ενημερώνω..

Το θηλυκό έχει αρχίσει να πιγενει στις γωνίες του ενυδρείου και κάθετε - κρίνετε και κατεβάζει και το πτερύγιο της. Να ανησυχώ?

Link to comment
Share on other sites

Ανάψανε τα φώτα εδω και 10 λεπτά και άρχισαν το κυνηγητό:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν θα καταφέρω να δω μικρά γιατί μου άνοιξε η πλάτη του ενυδρείου και το άδειασα, το πρωί θα το πλύνω και θα ξύσω την σιλικόνη και θα βάλω περιμετρικά σε όλο το ενυδρείο εσωτερικά απο την αρχή και αφού στεγνώσει θα βάλω κατω κόντρες γιατί η πλάτη μου ξεκόλλησε απο τον πάτο του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

Με απώλειες ξεκίνησε η εβδομάδα μου,τα πεντε μου οραντα χθες βραδυ με άφησαν  :rip_1:  :rip_1:  :rip_1:  :rip_1:  :rip_1:  :rip_1:

2 μερες τωρα ειχα τρεχαματα

http://www.aquazone.gr/forums/topic/104538-αυτο-μου-ελειπε-βραδιατικα/

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα παραταω ομος το φτιαχνο προσωρινα και θα το μεταφερω στο υπογειο του σπιτιου μου θα λειτουργει εκει πλεον, για να μην εχω προβλημα διαρροης παλη αλλα και για τον λογο που οι γονεις μου απαγορευσαν να παραμεινη μεσα στο σπιτι.

θα προχωρήσω στην αγορα νεον Orenda red cap και την περιοδο των χριστουγεννων θα πραγματοποιήσω αγορα μεγαλυτερου ενυδρειου μαζι με το επιπλο του και παει το μυαλο μου καπου στα 400-450 λιτρα 

Link to comment
Share on other sites

Με απώλειες ξεκίνησε η εβδομάδα μου,τα πεντε μου οραντα χθες βραδυ με άφησαν  :rip_1:  :rip_1:  :rip_1:  :rip_1:  :rip_1:  :rip_1:

2 μερες τωρα ειχα τρεχαματα

http://www.aquazone.gr/forums/topic/104538-αυτο-μου-ελειπε-βραδιατικα/

Κριμα ρε Γιαννη...

Και ειχες ριξει και χρονο και χρημα και αγαπη σε αυτα τα ψαρια....

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βαζω ετσι ευκολα κατω ειχα δωσει Orenda red cap παλια σε ενα φιλαρακι με λιμνη και κατα πολυ μεγαλη τυχη τον πέτυχα μπροστα μου σημερα που ψαχνω υλικα για να αναστιλοσο το ενυδρειο μου και μου πε πως εχουν γεννηση και πως θα μου δοσει  5-6 οταν στήσω το μεγαλυτερο θα παρω και απο την κοπελια μου τα 2 που της εδοσα περισυ και σε εκεινη να κανω την νεα μου αρχή :)

εκεινη μου το προτεινε δηλαδη :)

 

Αντε παμε δυναμικα για προετοιμασια για το νεο και μεγαλυτερο σπιτι των μελλοντικων Orenda red cap που θα μεγαλωσω

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα και το νέο μου ενυδρείο 300 λίτρα με διαστάσεις 121x51x62cm μαζί με βάσι, το πολυ σε 1 μήνα θα το έχω στον χορό μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βαζω ετσι ευκολα κατω ειχα δωσει Orenda red cap παλια σε ενα φιλαρακι με λιμνη και κατα πολυ μεγαλη τυχη τον πέτυχα μπροστα μου σημερα που ψαχνω υλικα για να αναστιλοσο το ενυδρειο μου και μου πε πως εχουν γεννηση και πως θα μου δοσει  5-6 οταν στήσω το μεγαλυτερο θα παρω και απο την κοπελια μου τα 2 που της εδοσα περισυ και σε εκεινη να κανω την νεα μου αρχή :)

εκεινη μου το προτεινε δηλαδη :)

 

Αντε παμε δυναμικα για προετοιμασια για το νεο και μεγαλυτερο σπιτι των μελλοντικων Orenda red cap που θα μεγαλωσω

Ετσι!!!!

Μπραβο!!!

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα να παρω το χαλικι που θα εχω στο νεο ενυδρειο και ρωτησα ποτε θα φερουν οραντα αλλα δεν γνωριζαν, θα αργησω να βρω παλι ετσι πολα μαζι μπας και πετύχω να βρω ζευγαρι. 

Τους ειπα και την ολοι ιστορια που επαθα με ενυδρειο και ψαρια και μου ειπε ο πολιτης πως οταν με το καλο ξανα βαλω τα οραντα για να τον διεγείρω να ζευγαρώσουν πιο ευκολα να παρω και να βαζω μετα απο καθε αλλαγη eSHa Optima.

Εψαξα να δω τη ειναι και ειδα αυτο τι γνωμη εχετε?

http://www.aquaristikshop.com/aquaristic/eSHa-Optima/227024/

eSHa Optima is a unique combination of trace elements, minerals and vitamins that are missing from your tap water. These ingredients help recreate the natural tropical environment your fish deserve. Your fish will flourish and you will see the results.
- Boosts fish health.
- Increases resistance against disease and parasites.
- Speeds up recovery of sick and injured fish.
- Helps induce spawning.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επεστρεψα με νεο και μεγαλυτερο ενυδρειο, ξεκιναω απο την αρχει μεγαλωνοντας 4 νεα ψαρακια τα οποια στα μεσα του μηνα θα φτασουν σε μια ομαδουλα 7 ατομων ισος και 8.

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...