Jump to content

αδιεξοδο


Recommended Posts

απαντησεις δεν θα λαβω στα ερωτηματα μου

με προσβαλατε

τα ποστ πιθανον να τα τα διαγραψετε

 

και δυσκολο να καταλαβεται οτι το φορουμ ειναι για τα μελη

 

δηλαδη τωρα οποιος βαριεται τις χελωνες θα πηγαινει θερμη θα τις αφηνει και και το κακο θα βρει την λυση απο το aquazone

δλδ τελος το χομπυ

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη συνεδρίαση της συντονιστικής ομάδας (14/5/2013) ελήφθησαν ορισμένες αποφάσεις οι οποίες σύντομα θα ενσωματωθούν λεπτομερώς στους όρους χρήσης.
 
Παρόλα αυτά τίθενται σε ισχύ από σήμερα και έχουν ως εξής.
 
1
Δεν επιτρέπονται από κανέναν προσβλητικοί χαρακτηρισμοί, ύβρις από όποιον και σε όποιον και αν απευθύνονται, ανεξαρτήτου θέσης στην ιεραρχία του φόρουμ.
Οι ποινή που θα επιβάλλεται θα είναι ανάλογη της σοβαρότητας της κατάστασης που θα είναι μέχρι και μόνιμης διαγραφής του μέλους και θα είναι αμετάκλητη.
 
 
-

Κύριοι, τις τελευταίες ημέρες διακρίνουμε πολλές αντιπαραθέσεις που ξεκινούν χωρίς σοβαρό λόγο και ξεφεύγουν από κάθε όριο.
Θα ήθελα να παρακαλέσω να επικεντρωθούμε όλοι στο χόμπυ που αγαπάμε και στην εξέλιξη του.
Πλέον η συντονιστική ομάδα δε θα ανεχθεί κανένα σημάδι ειρωνείας και επιθετικότητας. 
Όποιος αισθάνεται νταής ή τραμπούκος, υπάρχουν άλλα forum που μπορεί να δείξει τον ανδρισμό του και την επιθετικότητα του.
Στο Aquazone πλέον δεν έχει θέση και σε οποιαδήποτε περίπτωση θα φεύγει ΧΘΕΣ!
Κάποιοι μπορεί να το θεωρούν αντιδημοκρατικό.Θα υποστούμε τις κριτικές σε ένα σκοπό να διατηρήσουμε αγνό αυτό το χώρο για τους νέους χομπίστες που θέλουν να μάθουν και να συζητήσουν, αλλά και για τους παλαιότερους που θέλουν να μεταφέρουν τις γνώσεις τους στους υπόλοιπους,αλλά και να τις εμπλουτίσουν.
Ευχαριστούμε για την κατανόηση και ελπίζω η συνεργασία μας να μην επιτρέψει τέτοιου είδους αντιμετώπιση.

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Εσυ τι καταλαβαινεις;

Επισης εχω παει πολλες φορες στο Αττικο ζωολογικο παρκο και τις εχω δει τις χελωνες και ολα τα ζωντανα και του φερονται μια χαρα. Απ την στιγμη που υπαρχει σαν εναλλακτικη θα την προτεινω.

Επισης αμα εχει κατι καλητερο να προτεινης καντο και ας αφησουμε τις online δικες για το τι ειναι νομιμο και τι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Αμα μεγαλωσει πολυ ή πας σε μεγαλητερο ενυδρειο ή την δινεις για υιοθεσια(πχ στο Αττικο παρκο που ειπε ή φιλη πιο πανω) και περνεις μια καινουργεια...

πες μου τι εννοεις ;;;;;

σε ρωτασα πολλες φορες;;

 

''και περνεις μια καινουργεια...''

 

 

τα κατασπρα καβουκια τα ειδες;;;

οτι εχει παντου μα παντου χελωνες το ειδες;;;;

φαντασου τι τρωνε

 

εσυ ειδες μονο τις μπροστα που βαζεις κερμα να βγαλεις τροφη

Link to comment
Share on other sites

εγω ειπα την λυση την εδωσα

 

συντονιστητε μεταξυ σας

Link to comment
Share on other sites

Και εσυ εκφρασου λιγο πιο κοσμια και μην κανεις υποδειξης...

Περνει μια καινουργεια, παει και αγοραζει μια καινουργεια, πως το λενε...

Link to comment
Share on other sites

το συντονιστητε μεταξυ σας

σημαινει οτι θα ηταν σωστο να γραφει μονο ο συντονιστης στο χωρο των αμφιβιων & νεροχελωνων ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ

και ειδικων συμβουλων που γνωριζει τα ζωα

 

το να παει να παρει μια καινουρια ειναι συμβουλη συντονιστη Τωρα;;;;;;

 

εχεις γνωσει για τις χελωνες οτι δεν ειναι ψαρια και ζουν πολλα χρονια;;

δηλαδη δεν μπορει να την συντηρήσει μια φορα να ξανα κανει το ιδιο λαθος;;;;;

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Εαν θελει να ασχοληθει καποιος με τι χελωνες ναι, να την μεγαλωνει μεχρι εκει που μπορει να την συντηρισει και μετα να βρισκει εναν αναδοχο την περνει.

Και οι υποδειξης συνεχειζονται...

Link to comment
Share on other sites

οκ σταματαω να γραφω

 

και εαν ειναι ετσι ....γιατι.... ανάδοχοι δεν υπαρχουν για χελωνες

 

και υπαρχει δημοκρατια να σβιστουν

ΟΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ

ειναι απλα αχρηστα με αυτην λογικη

 

παρτε μια λεκανη - να ειναι καλοκαιρι να χει ηλιο - αλλαξτε νερο καθε μερα - μετα το καλοκαιρι θα βγαινει εκτος της λεκανης βρειτε καπου να την δωσετε

 

οτι λεν και στα πετ σοπ

 

και το ξανα λεω δεν ειναι ψαρια....

 

δεν ειναι συμβουλες χομπιστα αυτες.. παρε ενα ζωο μολις το βαρεθεις δωστω και ξανα παρτω πιο μικρο ....

 

η χελωνα ειναι σαν το σκυλο την παντρεύεσαι....

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως με καποιους ανθρωπους τοτε στην ''γιαφκα'' καναμε μια προσπαθεια να γινει και αυτη η ενοτητα με σκοπο να αναπτυχθει το φορουμ οταν αλλαξε και εμφανηση 

αλλα μαλλον αδικος κοπος με τετοιες νοοτροπιες

 

περιμενω και τον γιωργαρο να παρει θεση το βραδακι

και τον θαναση 

 

.... σαν αναγνωστης εγω ...για να μην λεω κατι και ειναι σαν υποδειξη

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Αντιλάμβανομαι οτι έχει παρεκτραπεί λίγο η κατάσταση με όλο αυτό το θέμα.Να ξεκαθαρίσω λίγο τη θέση μου κ τον τίτλο του θέματος.

Την χελώνιτσα μου την έφεραν δώρο πριν 1 χρόνο περίπου σαν "έκπληξη".Ίσως το καλύτερο που θα μπορούσα να κάνω τότε ήταν να την επιστρέψω στο κατάστημα από όπου την πήραν.

   Δεν το σκέφτηκα τότε.Αποφάσισα να την κράτησω κ να προσπαθήσω να της παρέχω καλή διαβίωση.(λάμπα uvb,λάμπα θερμότητας,θεσμοστάτης και ότι άλλο πρότεινε καλύτερο το φόρουμ).

Μέσα σε έναν χρόνο η χελωνίτσα έγινε χελώνα και οι απαιτήσεις της μεγάλωσαν δραματικά.Χρειάζεται πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο.μεγαλύτερο φίλτρο κ γενικά μεγαλύτερα έξοδα.

Παράλληλα θα έχουμε κ ένα παιδάκκι σύντομα κοντά μας και λιγοστεύει ο χώρος μας.

Εννοείται οτί δεν έχω καμία πρόθεση να αφήσω την χελώνα ελεύθερη στη φύση απλά προσπάθησα μέσω του φόρουμ μήπως βρώ κάποια λύση από τα μέλη.

Προς το παρόν η χελώνα πιστεύω ότι είναι καλά αλλά όσο μεγαλώνει θα αρχίσει να δυσκολεύεται το ζώο και είναι κρίμα.

Με συγχωρείτε για τυχόν αναστάτωση κ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον 

Έγινε επεξεργασία - xmix
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καμια αναστατωση, αντιλαμβανωμε τις προθαισεις σου αλλα και τους λογους που στις μερες μας καποιος δεν μπορει να παραχει στο εκαστοτε ζωντανο οτι χρειαζετε και καμια φορα αναγκαζετε να το δωσει.

Για αυτο πλεον και ξαναλεω αυτων των μαυρων για πολλους ημερων της κρισεις, καποιες επιλογες και λυσεις δινονται και ας μην ειναι και πιο λογικες.

Δεν μπορει κανεις να πει σε κανεναν οτι θα κρατησει ενα ζωντανο με το ζορι εαν δεν μπορει να το φροντισει για οποιοδιποτε λογο και φυσικα ο καθενας δεν χρειαζεται να δικαιολογειτε. Και μονο που μπαινει στην διαδηκασια να να μαθει τι λυσεις καη εναλλακτικες υπαρχουν αρκει για να καταλαβει κανεις οτι ο εκαστοτε ιδιοκτητης κατοικηδιου νοιαζεται για αυτο και θελει το καλητερο και δεν θα το πεταξει στον δρομο που ειναι η ευκολη λυση.

Με το καλο το καινουργειο μελος της οικεγενειας σας!!

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Να σας ζησει το νεο μελος...γερο και τυχερο....

Να την πας στο φραγμα της θερμης ειναι οτι καλητερο για αυτην

Αν και απαγορευεται να το ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω τους πάντες να σταματήσουν οι αντιπαραθέσεις.

Αυτό που εννοεί ο billias (Βασίλης) και ίσως παρεξηγήθηκε, είναι πως επειδή αυτο το είδος δεν είναι ενδημικό, δεν πρέπει να υπάρχει ούτε καν η σκέψη του να ελευθερώνονται σε ύπαιθρο, πράγμα που πολύ σωστά επεσήμανε και ο sotiris ποιο πριν, και να κάνουμε το αδύνατο, δυνατό, για να τους παρέχουμε την ορθότερη διαβίωση, ΑΛΛΆ στην αιχμαλωσία.

Σαν έσχατη εναλλακτική, αν για διάφορους λόγους δεν μπορούμε να τις κρατήσουμε, γιατί δεν τα σκεφτήκαμε καλά (το έχουμε πει επαναλαμβανόμενα, πως η απόκτηση ενός οποιοδήποτε κατοικίδιου, είναι μια μορφή "γάμου" , αιώνιας δέσμευσης, μέχρι να τους χωρίσει ο ......), ακούστηκε η λύση του να παραχωρηθούν σε άλλον που θα μπορέσει να τους παρέχει τα κατάλληλα ως προς το ζην, και σαν έσχατη τον εσχάτων λύση, η απελευθέρωση τους σε κάποιο άλσος (προσωπικά και σε αυτή την σκέψη είμαι αντίθετος, γιατί και από εκεί υπάρχουν μικρές πιθανότητες αποδράσεως τους στο φυσικό περιβάλλον).

Ένα άλλο γεγονός που προκάλεσε την λεκτική αντίδραση του Βασίλη, είναι αυτο που ανέφερα παραπάνω, για την "εις γάμων κοινωνία ". Δηλαδή, αν αποφασίσουμε να πάρουμε ενα ζωντανό, συμβιώνουμε με αυτο. Δεν φτάνουμε στο μέγιστο σημείο αντοχής των παροχών μας, και μετά το δίνουμε, με σκοπό να "μηδενισουμε το κοντέρ ", να πάρουμε ενα άλλο, και φτου από την αρχή.

Θα παρακαλούσα λοιπόν, να σταματήσουν οι αντιπαραθέσεις, και να προσπαθήσουμε όλοι μαζί, προβάλλοντας λογικά επιχειρήματα αλλα και λυσεις6, να κάνουμε τον φίλο xmΚοσμά την κρατήσει.

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 ο τονος μου πολλες φορες γινεται εντωνος και οχι ''φασιστικος'' οπως μου ειπαν παραπανω, για τους ανωτερο λογους που αναφέρει ο γιωργος 

 

το aquazone και η παρεα του δεν πρεπει να χανουν τον δρομο του χομπυ...και πρεπει να το προστατευουμε

 

πουθενα σε κανενα φορουμ για κανενα ζωο δεν θα αφεθεί να διμιγιουργηθει και να συζητηθει θεμα να αφαιθει ενα ζωο αδεσποτο(το αττικο παρκο ειναι σαν να ειναι αδεσποτες), και στις χελωνες δεν θα υπαρξει ποτε χωρος φιλοξενιας....ο καθενας ας κανει οτι θελει αλλα οχι απο δω μεσα....

 

και ειδικα να προτρεπουμε να ξανα κανει το ιδιο λαθος καποιος νεος χαμπιστας

 

-------------------------

 

νομιζω να γιναν κατανοειτα και απο τον αργυρη και απο τον αγγελο ολα οσα ανεφερα παραπανω και παρακατω

 

ευχαριστω

και ως προς την νομιμοτητα

 

διαβαστε πρωτα:

 

http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=cats&page=read&id=63&sid=59

 

http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=nomothesia

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

 ο τονος μου πολλες φορες γινεται εντωνος και οχι ''φασιστικος'' οπως μου ειπαν παραπανω, για τους ανωτερο λογους που αναφέρει ο γιωργος 

 

το aquazone και η παρεα του δεν πρεπει να χανουν τον δρομο του χομπυ...και πρεπει να το προστατευουμε

 

πουθενα σε κανενα φορουμ για κανενα ζωο δεν θα αφεθεί να διμιγιουργηθει και να συζητηθει θεμα να αφαιθει ενα ζωο αδεσποτο(το αττικο παρκο ειναι σαν να ειναι αδεσποτες), και στις χελωνες δεν θα υπαρξει ποτε χωρος φιλοξενιας....ο καθενας ας κανει οτι θελει αλλα οχι απο δω μεσα....

 

και ειδικα να προτρεπουμε να ξανα κανει το ιδιο λαθος καποιος νεος χαμπιστας

 

-------------------------

 

νομιζω να γιναν κατανοειτα και απο τον αργυρη και απο τον αγγελο ολα οσα ανεφερα παραπανω και παρακατω

 

ευχαριστω

και ως προς την νομιμοτητα

 

διαβαστε πρωτα:

 

http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=cats&page=read&id=63&sid=59

 

http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=nomothesia

 

 

Είσαι ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ!!!!!!!!!

 

Και το λέω πολύ έντονα!!!!!

 

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΝΑ ΑΦΕΘΕΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΒΙΟΤΟΠΟ ΖΩΟ/ΦΥΤΟ/ΨΑΡΙ/ΕΡΠΕΤΟ/ΕΝΤΟΜΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΕΞΑΠΛΩΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΙΔΗ ΟΠΟΥ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ CITES II.

 

Αυτή είναι και η επίσημη θέση του Aquazone!!!

 

Το θέμα είναι η χελωνίτσα να βρεί σωστό σπιτικό και όχι το ιδανικό όπου θα μπορούσε να είναι μιάς και το 'ιδανικό' που αναφέρεις είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΦΩΝΑΖΩ ΑΠΟ ΧΘΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

απλα δυο συντονιστες δεν συμφωνουσαν !!!!!!!!!!!!

και αφησαν το θεμα να εξεληχθει ετσι

 

για αυτο ειπα ολα τα παραπανω

 

αρα husky jim ερχεσαι στα λογια μου ευχαριστω που καποιοι εδω μεσα συμφωνουν μαζι μου

 

δεν ειμαι καπου λαθος τα ιδια πραματα λεμε

 

ΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΝΑ ΑΦΕΘΕΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΒΙΟΤΟΠΟ ΖΩΟ/ΦΥΤΟ/ΨΑΡΙ/ΕΡΠΕΤΟ/ΕΝΤΟΜΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΕΞΑΠΛΩΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΙΔΗ ΟΠΟΥ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ CITES II.

 

Αυτή είναι και η επίσημη θέση του Aquazone!!!

 

Το θέμα είναι η χελωνίτσα να βρεί σωστό σπιτικό και όχι το ιδανικό όπου θα μπορούσε να είναι μιάς και το 'ιδανικό' που αναφέρεις είναιΠΑΡΑΝΟΜΟ!!!!

 

το καλητερο που λεω το λεω στα λογια του αγγελου σε σχεση με το αττικο παρκο και μου ειπε να αφησω τις δικες περι νομιμοτητας και οτι να λυθει το θεμα με την απορια του μελους!!!!

απο το πρωτο ποστ :

 

ΦΩΝΑΖΩ ΠΕΡΙ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ

 

και για αυτο ειπα να συντονιστουν οι συντονιστες μεταξυ τους γιατι προνόησα οτι θα εξελιχθεί ετσι 

Έγινε επεξεργασία - Billias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσυ τι καταλαβαινεις;

Επισης εχω παει πολλες φορες στο Αττικο ζωολογικο παρκο και τις εχω δει τις χελωνες και ολα τα ζωντανα και του φερονται μια χαρα. Απ την στιγμη που υπαρχει σαν εναλλακτικη θα την προτεινω.

Επισης αμα εχει κατι καλητερο να προτεινης καντο και ας αφησουμε τις online δικες για το τι ειναι νομιμο και τι λαθος.

!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εαν θελει να ασχοληθει καποιος με τι χελωνες ναι, να την μεγαλωνει μεχρι εκει που μπορει να την συντηρισει και μετα να βρισκει εναν αναδοχο την περνει.

Και οι υποδειξης συνεχειζονται...

 

 

 

 

 

Δεν ειπαμε κατι παρανομο,του ειπαμε να την βαλει αγγελια ωστε να την φροντισει καποιος που μπορει και εχει τον χωρο.

Κανενα θεμα δεν διαγραφετε επειδη καποιοι δεν συνφωνουν,αυτο θα ηταν φασισμος.Ολα γραφονται και ολα μενουν εδω να διαβαζονται.

Επισης οσες φορες και αν το ξαναδιαβασω,η συζητηση πλαισιονεται ως προς την καλυτερευση της ζωης της σε κατασταση αιχμαλωσιας.Η μονη αναφορα απο συντονιστη για το αττικο παρκο ειναι απο τον Αγγελο (akridas66) ο οποιος δεν ειπε να παει να την αφησει μονη της,μιλησε για υιοθεσια,δηλαδη για συννενοηση με καποιον υπευθυνο εκει σε περιπτωση που μπορουν να την αναλαβουν.

 

:)

!!!!!

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Αμα μεγαλωσει πολυ ή πας σε μεγαλητερο ενυδρειο ή την δινεις για υιοθεσια(πχ στο Αττικο παρκο που ειπε ή φιλη πιο πανω) και περνεις μια καινουργεια...

!!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αν νομιζεταε οτι εγω ειμαι ο λαθος τι να πω...

 

αφησα το θεμα να εξελιχθει δυο μερες και μετα μπηκα στον κοπο να απαντησω και να αναφερω καποια πραματα 

οπως μετεφερα τοσα χρονια τις γνωσεις μου θα συνεχισω να το κανω.....

 

παρατητησεις μη κανετε μονο στα δικα μου γραφωμενα ...... 

 

 

 

αυτο που ειπε ο αγγελος:

'''Αμα μεγαλωσει πολυ ή πας σε μεγαλητερο ενυδρειο ή την δινεις για υιοθεσια(πχ στο Αττικο παρκο που ειπε ή φιλη πιο πανω) και περνεις μια καινουργεια'''''

 

 

και αυτο: '''Για αυτο πλεον και ξαναλεω αυτων των μαυρων για πολλους ημερων της κρισεις, καποιες επιλογες και λυσεις δινονται και ας μην ειναι και πιο λογικες.

Δεν μπορει κανεις να πει σε κανεναν οτι θα κρατησει ενα ζωντανο με το ζορι'''

 

------

 

το σχολιασε μονο ο γιωργος ,  οι υπολοιποι πεσατε να με φατε...... 

δλδ τοσες μερες δε το διαβασατε ;;;; και αν δεν ειστε υπευθυνοι για την ενοτητα ξαφνικα πεσατε να με φατε;;;;

 

δεν ειμαι Mod μελος ειμαι αλλα για μενα το ιδιο ειναι πανω στην ενοτητα που γραφω εκτος του οτι εσεις εργαζεστε παραπανω και χετε το νου σας

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

υγ.

 

 

ξερω οτι δεν πρεπει να γραφουμε κεφαλαια και αναφερωντε σχολια πολιτικα οπως η λεξη '''φασισμος''' αν το εγραφε καποιο μεός θα γινοταν αυτοματη διαγραφη

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη είχα υπ όψην μου να μην γράψω κάτι άλλο στο θέμα, μιας και η θέση μου ήταν ξεκάθαρη από την αρχή στα δύο post που έκανα. <<Από τη στιγμή που δεν μπορείς να προσφέρεις αυτό που πρέπει στο ζωντανό σου πρέπει να ψάξεις για κάποιον άλλο χομπίστα που μπορεί να αναλάβει την υποχρέωση. Επίσης ξεκαθάρισα οτι δεν πρέπει να αφήνουμε τα ζωντανά μας στη φύση.>>

Ομως και στη συνέχεια του θέματος  κανένας από του συντονιστές δεν προέτρεψε τον φίλο να παρατήσει τη χελώνα στη φύση. Ο Άγγελος έγραψε για Αττικό πάρκο κατόπιν συνεννόησης και όχι για εγκατάληψη. Επίσης και ο Αργύρης μίλησε ότι εαν σβηστεί το θέμα θα είναι φασιστική ενέργεια, και ουδέποτε σε αποκάλεσε φασίστα.

Θεωρώ πως το πάθος σου και η αγάπη σου για αυτά τα πολύ όμορφα πλάσματα σε οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα. Ξαναδιάβασε ψύχραιμα τα ποσταρίσματα και  θα δεις ότι στην πραγματικότητα εσύ πρότεινες να αφεθεί η χελώνα σε κάποιο φυσικό περιβάλλον και όχι κάποιος άλλος.

Καταλαβαίνω ότι σκέφτεσαι το καλό του ζώου αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία για αυτό που συνεχίζεις μιας και δόθηκε και η επίσημη θέση του φόρουμ από τον πλέον υπεύθυνο άνθρωπο.

Και κάτι άλλο δεν υπάρχουν φασιστικές λέξεις, αλλά φασιστικές συμπεριφορές. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εσυ τι καταλαβαινεις;

Επισης εχω παει πολλες φορες στο Αττικο ζωολογικο παρκο και τις εχω δει τις χελωνες και ολα τα ζωντανα και του φερονται μια χαρα. Απ την στιγμη που υπαρχει σαν εναλλακτικη θα την προτεινω.

Επισης αμα εχει κατι καλητερο να προτεινης καντο και ας αφησουμε τις online δικες για το τι ειναι νομιμο και τι λαθος.

το καλητερο που λεω το λεω στα λογια του αγγελου σε σχεση με το αττικο παρκο και μου ειπε να αφησω τις δικες περι νομιμοτητας και οτι να λυθει το θεμα με την απορια του μελους!!!!και για να μην καταληξη η χελωνα σε καμια ερτ...παντα λεγοντας οτι ειναι αντιιδεολογικο και παρανομο...

 

σωτηρη παντα χαίρομαι για την ψυχραιμια σου και που βρισκεσαι σε αυτον τον χωρο αλλα και για τον χαρακτηρα σου σαν ανθρωπο σε αυτην την κοινωνια

Link to comment
Share on other sites

το καλητερο που λεω το λεω στα λογια του αγγελου σε σχεση με το αττικο παρκο και μου ειπε να αφησω τις δικες περι νομιμοτητας και οτι να λυθει το θεμα με την απορια του μελους!!!!και για να μην καταληξη η χελωνα σε καμια ερτ...παντα λεγοντας οτι ειναι αντιιδεολογικο και παρανομο...

 

σωτηρη παντα χαίρομαι για την ψυχραιμια σου και που βρισκεσαι σε αυτον τον χωρο αλλα και για τον χαρακτηρα σου σαν ανθρωπο σε αυτην την κοινωνια

Θεωρώ πως όλοι έχουμε το ίδιο χόμπι, την ίδια τρέλα και πρέπει να καταλαβαινόμαστε. Δεν έχω να γράψω κάτι άλλο μιας και ο φίλος που έχει τη χελωνίτσα δείχνει ότι ενδιαφέρεται και θα βρεί την άκρη. Μακάρι να μπορούσα να του φανώ και πρακτικά πιο χρήσιμος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...