Jump to content

Johkouf

Recommended Posts

Φιλε johnkouf αυτη η γεννα ειναι δικια σου; αν ναι θα σου βαλω πιο μετα ενα λινκ αν εχεις την καλοσυνη να κανεις εναν κοπο να το βαλεις κι εκει.Εσυ η απο πανω που σου χω κοψει και την καλημερα, να πας στην Αφρικη που ειναι πιο ενδιαφερουσα η να πα να δεις αν κουνιουνται οι ανεμωνες.Send from the Heart of Amazonas

Συγνώμη βρε Γιάννη για την παράθεση αλλά όπως βλέπεις έχουμε έναν βάρβαρο ρατσιστή ανάμεσα μας..

Άμα ακούει για Αφρική και θάλασσα τον πιάνει υστερία.. Το βλέπεις άλλωστε..

Μη δίνεις σημασία.. Κατά τα αλλά είναι καλό παιδί και καλός χομπιστας!

Επίσης είναι πολύ περήφανος για μένα γιατί αυτός με έβαλε στο χόμπ.. άσχετα με το τι λέει και γράφει!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε Γιάννη για την παράθεση αλλά όπως βλέπεις έχουμε έναν βάρβαρο ρατσιστή ανάμεσα μας..

Άμα ακούει για Αφρική και θάλασσα τον πιάνει υστερία.. Το βλέπεις άλλωστε..

Μη δίνεις σημασία.. Κατά τα αλλά είναι καλό παιδί και καλός χομπιστας!

Επίσης είναι πολύ περήφανος για μένα γιατί αυτός με έβαλε στο χόμπ.. άσχετα με το τι λέει και γράφει!

 

Χαχα καταλαβαινω  :hehe !! 

 

Κατω ο ενυδρειακος ρατσισμός παρακαλώ :hehe :hehe !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιαννη, δεν καταλαβαινεις. Αστην να λεει. Δεν προκειται περι ενυδρειακου ρατσισμου αλλα περι καταφορης και ξετσιπωτης προδοσιας.

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιαννη, δεν καταλαβαινεις. Αστην να λεει. Δεν προκειται περι ενυδρειακου ρατσισμου αλλα περι καταφορης και ξετσιπωτης προδοσιας.

Send from the Heart of Amazonas

 

Τι μας προδωσε εμας του φυτεμενου για θαλασσινα και κιχλιδες :hehe ??

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι φιλε Γιαννη.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα αυγα εξαφανιστηκαν .....μαλλον δεν ειχαν γονημοποιηθει και τα εφαγαν :(  ....

 

Αναμονη για την επομενη γεννα

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει Γιάννη. Αφού έχει στηθεί το ζευγάρι, θα κάνουν τη δουλειά τους όταν είναι έτοιμα. Υπομονή και απέφυγε συνεχείς παρεμβάσεις με σκοπό τη γέννα. Είναι μια παγίδα που πέφτουμε όλοι όταν ξεκινάνε τα ψάρια γέννες, αλλά συνήθως έχει τα αντίθετα αποτελέσματα. Σταθερή και σωστή φροντίδα και θα έρθει η ώρα τους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα ..... ναι το ειχα υποψη μ οτι πρεπει να γινουν αρκετες προσπαθειες πριν τα καταφερουν .

 

 

Κανα 2 φυτακια ακομα μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου , γιατι ειχα μεινει στη μεση ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ήθελα να προσθαισω μερικα φυτα ακομα , αλλα σταματησα να βαζω χέρι μέσα όταν γέννησαν

Link to comment
Share on other sites

Φύτεψε, αλλά απόφυγε τα πολλά ανακατέματα στο βυθό. Το ενυδρείο πόσο καιρό δουλεύει;

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον ήταν έτοιμα για γέννα πριν μπουν στο ενυδρείο σου, σιγουρέψου ότι είναι εντάξει τα νερά σου (στρωμένο φίλτρο κυρίως και σκληρότητες/ph) και άναψε το φανάρι. B)

Link to comment
Share on other sites

ΝΑι θα κανω μια μετρηση και θα σου πω.

 

Απο co2 δουλευω σοδα κιτρικο οξυ με kit που πηρα απο ebay . Και αυτα τα δουλευω με ηλεκτροβανα .....ειμαι πολυ ευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μετρήσεις ΝΟ2, ΝΟ3;

Ανεβοκατεβαίνει το ph λόγω co2 ή κατάλαβα λάθος; Μπουκάλα δουλεύεις; 

 

Σωστα ανεβοκατεβαινει λογω co2

Link to comment
Share on other sites

H αυξομείωση  που υπάρχει (0,4) είναι αρκετά μεγάλη. Νομίζω ότι θα πρέπει να ρυθμίσεις/μειώσεις το co2 ώστε να μην αλλάζει τόσο δραματικά το ph, αφού μόνο κακό κάνει στα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει σε ξένα forum οτι εφόσον δεν υπάρχει αλλαγή στο KH δεν επηρεάζονται τα ψάρια....

Δεν ξέρω κατα ποσο ισχυει αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει σε ξένα forum οτι εφόσον δεν υπάρχει αλλαγή στο KH δεν επηρεάζονται τα ψάρια....

Δεν ξέρω κατα ποσο ισχυει αυτό...

Κατα την γνωμη μου το kh ειναι πιο σημαντικο στις γεννες απο το πεχα...

Αρκει να σου πω οτι σε γεννες με τα ιδια ψαρια ειχα αξομοιωσεις του πεχα μεχρι κσι 0,5 απο την ημερα της αλλαγης μεχρι η τυρφη να το ξαναφτασει στο 6,2 -6,3 και μεχρι να βρω μια ρεγουλα...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δεν το έχω ακούσει αυτό. Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχεις μία τιμή η οποία αλλάζει πολύ και απ' ότι καταλαβαίνω από τα δεδομένα, πολύ συχνά. Οι απότομες και επαναλαμβανόμενες μεταβολές σε μόνιμη βάση δεν κάνουν καλό. Αν δεν έχεις ιδιαίτερα απαιτητικά φυτά στο co2, δεν υπάρχει λόγος΄να συμβαίνει αυτό. Αν το κάνεις για να κατεβάσεις το ph προς χάριν της γέννας, θα συμφωνήσω με το Στάθη. Η ΚΗ έχει μεγαλύτερη σημασία στην αναπαραγωγή αλλά και στη ρύθμιση του ΡΗ. Με το κατέβασμα της ΚΗ, και ίσως με τη χρήση κάποιου μέσου όξυνσης (πχ τύρφη), το ΡΗ θα πέσει σιγά σιγά και θα το φέρεις εκεί που θέλεις. Με αργούς ρυθμούς και με σταθερότητα για τη συνέχεια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

:gunsmilie: :gunsmilie: :gunsmilie:

 

Ψιλοβαριεμαι την διαδικασια με τα αρτεμια και πηρα αυτο ....

 

http://www.oscarfish.com/5-star-foods/227-hikari-first-bites-ingredients-analysis.html

 

Κανει η να παρω artemia ?

Έγινε επεξεργασία - Johkouf
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει. Πάντως το ζωντανό, τουλάχιστον για την αρχή, δεν το αλλάζω... Έχεις δίκιο για την ταλαιπωρεία, αλλά είναι μεγάλη ικανοποίηση να βλέπεις τα μικρά να μεγαλώνουν σωστά μέρα με τη μέρα, ξέροντας ότι έχεις κοπιάσει εσύ γι' αυτό.

Προχώρα το όπως το νοιώθεις Γιάννη, και θα δεις μόνος σου που θα σε βγάλει. Άμα είναι να σου γίνει βάρος δεν έχει νόημα. Ούτως ή άλλως, χρειαζόμαστε κι εμείς, όπως και τα ψάρια μας, χρόνο προσαρμογής! :)

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...