Jump to content

Διπλή φιλτρανση


Sriz

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους σινχομπιστες.εχω ένα Anubias 300lt καθαρά.ειναι το 80% φυτεμένο με 12 lemon tetra,10 rouminose tetra και 6sae και κάποιες red chery.εχω για φιλτρανση το tetra ex1200 και μου έδωσαν και ένα fluval 305.ειναι για μέχρι 300lt αλλά λέω να το χρησιμοποιήσω σαν βοηθητικό μόνο με siporax.ειδα ένα βίντεο στο YouTube και από οτι κατάλαβα κακό θα κάνω παρά καλό.η δικιά σας εμπειρία θα με βοηθούσε πολλή γιατί όσο να ειναι θα πιάσει και τον υπόλοιπο χώρο από κάτω.αν αξίζει η ειναι αρκετό αυτό που έχω.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κάνεις κακό με το δεύτερο φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Λέει οτι δεν θα προλαβαίνουν τα βακτήρια να καθαρίζουν την αμμωνία ή εννοεί άμα έχεις φίλτρο για πολλά παραπάνω λίτρα και η ροη μέσα από το φίλτρο ειναι δυνατή με συνέπεια τα βακτήρια να μην προλαβαίνουν να καθαρίζουν την αμμωνία.μηπως εγώ κατάλαβα λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Λέει οτι δεν θα προλαβαίνουν τα βακτήρια να καθαρίζουν την αμμωνία ή εννοεί άμα έχεις φίλτρο για πολλά παραπάνω λίτρα και η ροη μέσα από το φίλτρο ειναι δυνατή με συνέπεια τα βακτήρια να μην προλαβαίνουν να καθαρίζουν την αμμωνία.μηπως εγώ κατάλαβα λάθος?

Η απονιτροποιηση γινεται μεσα στο φιλτρο και εξω απο αυτο μεσα στο ενυδρειο (πολυ περισοτερο αν υπαρχουν φυτα και καταναλωνουν αμμωνια)...

Στο φιλτρο γινεται η αποικιση των βατηριδιων και κατα συνεπεια το μεγαλυτερο μερος της...

Η κινηση του νερου με δυνατη ροη βοηθαει στην οξυγονωση του οποτε και στην ολη διαδηκασια και σιγουρα δεν επηρεαζει αρνητικα στην μετατροπη της αμμωνιας....

Οι περισοτεροι απο εμας εχουν δυο φιλτρα στα ενυδρεια τους με 4-5 πλασια τουλαχιστον ροη σε σχεση με τα λιτρα του ενυδρειου...

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα με το δεύτερο φίλτρο. Και εγώ όπως πολλά άλλα παιδια έχουμε δεύτερο φίλτρο. Και μόνο από θέμα ασφάλειας (η στραβή που λέμε), προσωπικά το προτείνω. 

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις Παρασκευα οτι ΔΕΝ θα εχει προβλημα, σωστα;

Φιλε μου παρτο και το δευτερο φιλτρο αλλα θα το δουλεψεις κανονικα. Με βαμβακι και σφουγγαρι. Οχι σκετο σιποραξ.

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προβλημα δεν θα εχεις με το δευτερο φιλτρο,απλα αν δεν εχεις μεγαλη ιχθυοφωρτωση δεν θα εχεις μεγαλη βιολογια στο 2ο φιλτρο γιατι τα βακτηρια εκει δεν θα εχουν να φανε.

Επισης το μονο κακο που μπορει να κανει το 2ο φιλτρο απο θεμα ροης ειναι να ενοχλει τα ψαρια που θελουν χαμηλη ροη η αν εχεις μεγαλη αναταραξη στην επιφανεια να σου διωχνει πολυ co2.

Κατα τα αλλα δεν εχεις προβλημα με 2 φιλτρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 μήνες και λέω να το βάλω για να βοηθήσω το ενυδρείο στην βιολογία του να τρέχει καλύτερα αλλα και μήπως μπορέσω και μπορέσω να πετύχω το κρυστάλλινο νερό.ισχυει κάτι τέτοιο?θα βοηθήσει να στρώσει πιο γρήγορα?

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα χωρις siporax λόγω των βακτηρίων.να δω πως θα το κάνω χωρις να ενοχλήσω τα ψαράκια.Υπάρχει spray bar που πιάνει τα 3/4 του μήκους και αν βάλω και το 2ο φίλτρο θα ειναι από άκρη σε άκρη spray bar.λογικα θα υπάρχει κάποιο εξαρτήμα που θα αντικαθιστά το spray bar.(δεν το έχω ψάξει ακόμα).

Link to comment
Share on other sites

Οχι χωρις σιποραξ. Με σιποραξ αλλα και με τα αλλα υλικα. Δεν νομιζω πως εχουν θεμα τα ψαρακια σου.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις Παρασκευα οτι ΔΕΝ θα εχει προβλημα, σωστα;Φιλε μου παρτο και το δευτερο φιλτρο αλλα θα το δουλεψεις κανονικα. Με βαμβακι και σφουγγαρι. Οχι σκετο σιποραξ.Send from the Heart of Amazonas

Ναι έχεις δίκιο. ΔΕΝ θα έχεις πρόβλημα εννοουσα.

Ακόμη Συμφωνώ με τον Θοδωρή, να το χρησιμοποιήσεις κομπλε με τα σφουγγάρια του κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδιά.το να δεις διαύγεια στο νερό παίζει καθαρά θέμα στρωσιματος και όχι το να μπει άλλο ένα φίλτρο.σωστα?η παίζει και αυτό τον μικρό του ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως ειναι θεμα ροης και τοποθετησης σφουγγαριων ή ενυδρειακου βαμβακιου...

Αλλα ενυδρειο απο ενυδρειο εχει διαφορες στο στησιμο οποτε και σνταπεξερχεται διαφορετικα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω ειναι θεμα αλλαγων νερου.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζουν ρολο οι αλλαγες νερου και καθε μερα αλλαγη να κανεις παλι μικροσωματιδια θα εχεις αν το φιλτρο σου ειναι μπουκωμενο και αν δεν εχει ενυδρειακο βαμβακι μεσα το οποιο πρεπει να αλλαζεται καθε εβδομαδα.

Επισης η ροη του φιλτρου ειναι σημαντικη για να μην μενουν ακαθαρσιες στο βυθο και δημιουργουν σωματιδια.

Αλλος ενας παραγωντας ειναι και τα ψαρια που εχουμε στο ενυδρειο,αλλα πχ σκαβουν οπωτε εκει ειναι δυσκολο να δεις νερο κρυσταλο

Link to comment
Share on other sites

Ο συνδιασμος ολων των παραπανω παιζει σιγουρα ρολο. Οπως επισης και η τροφη, η αλγη που σχηματιζεται στα διακοσμητικα του ενυδρειου και κραταει μικροσωματιδια κτλ κτλ. Εγω καταθετω την δικια μου εμπειρια πως με την αλλαγη νερου που κανω 50% 2 φορες την εβδομαδα εχω κρυσταλλο νερο.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ολα παιζουν ρολο για να εχουμε καθαρο νερο.

Η ιχθυοφορτηση,τα λιτρα,η ροη,η ποιοτητα των υλικων του φιλτρου,οι αλλαγες νερου,ακομη και η τροφη που ταιζει ο καθε ενας.

 

Εγω στην θεση σου φιλε θα εβαζα και δευτερο φιλτρο αλλα με ολα τα υλικα κανονικα,οπως ειναι και στο φιλτρο που εχεις τωρα και φυσικα με την σωστη σειρα.Στην συνεχεια αν φροντισεις να καθαριζεις τακτικα τα φιλτρα,να κανεις αλλαγες νερου οπως πρεπει και ταιζεις καλες και ποιοτηκες τροφες θα εχεις το νερο που "ονειρευεσαι".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν έκανα αλλαγή το βαμβάκι κάθε εβδομάδα.θα το δοκιμάσω.πηρα να κάνω και τεστ για το φώσφορο που ρίχνω γιατί βλέπω όποτε ρίχνω σιγά-σιγά μέσα στην ημέρα μου το θολώνει το νερό.ριχνω όλη την σειρά της flourish και προσπαθώ να βρω την ισορροπία.ενας λόγος να αλλάζω το βαμβάκι κάθε εβδομάδα.post-62539-0-95805900-1472832262_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

ενυδρείο 300 λίτρα με 30 ψαράκια και  80% φυτεμένο το δεύτερο φίλτρο είναι άχρηστο, σπατάλη χρημάτων και ρεύματος.

Κατανοώ ότι θέλουμε να φτιάξουμε ένα καλύτερο ενυδρείο και να εξελισσόμαστε αλλά όχι προς την λάθος κατεύθυνση  ρε παιδιά.

Βλέπω ότι έγινε το δεύτερο φίλτρο τελευταία μόδα τη στο καλό συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

ενυδρείο 300 λίτρα με 30 ψαράκια και  80% φυτεμένο το δεύτερο φίλτρο είναι άχρηστο, σπατάλη χρημάτων και ρεύματος.

Κατανοώ ότι θέλουμε να φτιάξουμε ένα καλύτερο ενυδρείο και να εξελισσόμαστε αλλά όχι προς την λάθος κατεύθυνση  ρε παιδιά.

Βλέπω ότι έγινε το δεύτερο φίλτρο τελευταία μόδα τη στο καλό συμβαίνει;

Χρηστο εγω ειπα οτι θα το εβαζα για τον λογο οτι υπαρχει ηδη και οχι να προβει σε αγορα.

Απ'οτι διαβασα στο αρχικο ποστ του το εχουν δωσει οποτε γιατι να μην το βαλει..Η καταναλωση ρευματος δεν νομιζω να ειναι τοσο μεγαλο προβλημμα και θα βοηθησει στον μηχανικο καθαρισμο του βυθου που με τοσα φυτα σιγουρα θα εχει νεκρα σημεια στις ριζες και πισω απο τις μεγαλες πετρες.

Τα ψαρια παντως σιγουρα δεν θα εχουν προβλημμα με την παραπανω ροη,για τα φυτα δεν γνωριζω

:)

Link to comment
Share on other sites

ενυδρείο 300 λίτρα με 30 ψαράκια και 80% φυτεμένο το δεύτερο φίλτρο είναι άχρηστο, σπατάλη χρημάτων και ρεύματος.

Κατανοώ ότι θέλουμε να φτιάξουμε ένα καλύτερο ενυδρείο και να εξελισσόμαστε αλλά όχι προς την λάθος κατεύθυνση ρε παιδιά.

Βλέπω ότι έγινε το δεύτερο φίλτρο τελευταία μόδα τη στο καλό συμβαίνει;[/quote

Κάλλιστα το ενυδρείο που περιγράφεις θα μπορούσε νά τρέξει και χωρίς φίλτρο. Με ενα απλό κυκλοφορητή. Πες μας όμως τι κακό θα έκανε ενα δεύτερο φίλτρο ( πέραν της σπατάλης ρεύματος και οικονομικών).

Για να μήν προτεινουμε και εμείς λάθος κατευθυνσεις.

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο δεν το περιγράφω εγώ αλλά ο φίλος που άνοιξε το θέμα :)

Τώρα αν έτυχε να έχει ένα δεύτερο φίλτρο  κακό δεν κάνει εκτός και αν το κάνεις το ενυδρείο σου πλυντήριο.

 

Εγώ έγραψα ότι έγραψα όχι για να αφαιρέσει το φίλτρο ο φίλος μας αλλά για να μην γίνει κανόνας το δεύτερό φίλτρο με βάση  το ποστ που διάβασα ποιο πάνω. ''...Οι περισοτεροι απο εμας εχουν δυο φιλτρα στα ενυδρεια τους με 4-5 πλασια τουλαχιστον ροη σε σχεση με τα λιτρα του ενυδρειου...''

 

στο συγκεκριμένο ενυδρείο καλά καλά δεν προλαβαίνει να εμπλουτιστεί το ένα φίλτρο με βακτήρια πόσο μάλλον το δεύτερο.

Ένα δεύτερό φίλτρο δεν σημαίνει αυτομάτως καλύτερη φιλτρανση. Το πόσα βακτήρια θα έχει ένα ενυδρείο εξαρτάτε από  α) επιφάνεια αποίκησης, β)  από την προσφορά τροφής για τα βακτήρια. Στο συγκεκριμένο ενυδρείο η προσφορά τροφής για τα βακτήρια είναι μικρή αρά έχουμε και μικρή ποσότητα βακτηριών. Απλά αν βάλει το δεύτερο φίλτρο τα βακτήρια θα μοιραστούν και στα δυο φίλτρα τίποτα παραπάνω τίποτε λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο δεν το περιγράφω εγώ αλλά ο φίλος που άνοιξε το θέμα :)

Τώρα αν έτυχε να έχει ένα δεύτερο φίλτρο  κακό δεν κάνει εκτός και αν το κάνεις το ενυδρείο σου πλυντήριο.

 

Εγώ έγραψα ότι έγραψα όχι για να αφαιρέσει το φίλτρο ο φίλος μας αλλά για να μην γίνει κανόνας το δεύτερό φίλτρο με βάση  το ποστ που διάβασα ποιο πάνω. ''...Οι περισοτεροι απο εμας εχουν δυο φιλτρα στα ενυδρεια τους με 4-5 πλασια τουλαχιστον ροη σε σχεση με τα λιτρα του ενυδρειου...''

 

στο συγκεκριμένο ενυδρείο καλά καλά δεν προλαβαίνει να εμπλουτιστεί το ένα φίλτρο με βακτήρια πόσο μάλλον το δεύτερο.

Ένα δεύτερό φίλτρο δεν σημαίνει αυτομάτως καλύτερη φιλτρανση. Το πόσα βακτήρια θα έχει ένα ενυδρείο εξαρτάτε από  α) επιφάνεια αποίκησης, β)  από την προσφορά τροφής για τα βακτήρια. Στο συγκεκριμένο ενυδρείο η προσφορά τροφής για τα βακτήρια είναι μικρή αρά έχουμε και μικρή ποσότητα βακτηριών. Απλά αν βάλει το δεύτερο φίλτρο τα βακτήρια θα μοιραστούν και στα δυο φίλτρα τίποτα παραπάνω τίποτε λιγότερο.

Δεν πειραζει τα βακτηρια θα μοιραστουν σε δυο φιλτρα και θα ειναι και ευκολοτερος ο πολαπλασιασμος τους σε περιπτωση που ιχθυοφορτωσει ή ταισει υπερβολικα λογω της διπλασιας σχεδον ροης...

Και τα σφουγγαρια θα ειναι διπλασια σε αριθμο με οτι αυτο συνεπαγεται..

Και αν παθει κατι το ενα φιλτρο (οπως εχει τυχει στους περισοτερους απο εμας και συνηθως κυριακη)θα εχει καβαντζα αλλο ενα που θα τρεχει για να μην μεινει το ενυδρειο χωρις φιλτρανση...

Κανονα δεν το εκανε κανενας την γνωμη μσς λεμε..

Πιο κατω εγω εγραψα οτι ενυδρειο απο ενυδρειο εχει αλλες απαιτησεις..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...