Jump to content

400 λίτρα ενυδρείο με χρυσόψαρα


Recommended Posts

Σύντομα θα παραλάβω το καινούργιο ενυδρείο των 400+ λίτρων επειδή έχω μείνει λίγο πίσω θα ήθελα να μου πείτε τι εξοπλισμό προτείνετε δηλαδή φάρμακα αντιχλωριο άνθρακα για αφαίρεση φαρμάκων, συμβουλές, γενικά ποια είναι τα πράγματα με τα οποία δεν ζείτε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε.

Λιγο γενικη η ερωτηση σου. Δεν μας λες καλυτερα τι εχεις και τι σκοπευεις να παρεις για να συμπληρωσουμε ιδεες;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε.Λιγο γενικη η ερωτηση σου. Δεν μας λες καλυτερα τι εχεις και τι σκοπευεις να παρεις για να συμπληρωσουμε ιδεες;Send from the Heart of Amazonas

Έχεις δίκιο η ερώτηση είναι λίγο γενική, για να γίνω πιο συγκεκριμένος από επίπεδο υλικού ξεκινάω από το μηδέν, και να οι ερωτήσεις μου:

1.tetra aquasafe ή seachem prime;

2. τροφή sera ή tetra;

3. ποιο φάρμακο ευρέως φάσματος προτείνετε; (ή δύο φάρμακα )

4. Το Melafix δουλεύει;

5. Έλεγα να πάρω το ammocarb τής Api καμιά καλύτερη πρόταση;

6. Το garlic guard τής seachem δουλεύει;

Αυτά τα λίγα για την ώρα!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια.

1. Το τετρα δεν το εχω δουλεψει. Εχω ακουσει ομως οτι εχει κολλοειδη. Το prime ειναι πολυ καλυτερο απο αποψη οικονομικη. Φανταζομαι την ιδια δουλεια κανουν.

2. Τροφες θα παρεις μπολικες. Να εχεις ποικιλια. Οποτε και τετρα και σερα αλλα και αλλες οπως hikari, ocean nutrition κτλ.

3. Δεν υπαρχει λογος για να ξεκινας με φαρμακα.

4. Δουλευει υπο προυποθεσεις.

5. Δεν το ξερω.

6. Καλο ειναι να το χρησιμοποιεις. Το σκορδο κανει καλο στα ψαρακια.

Οτι αλλο θες εδω ειμαστε.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις Sturm! Μπορείς να μου πεις τι προϋποθέσεις εννοείς για το Melafix;

Link to comment
Share on other sites

Ελαφρα χτυπηματα και ελαφρες λοιμωξεις. Γενικα ειναι ελαφρυ φαρμακο. Ο συνδιασμος του με το pimafix βοηθαει. Αλλα και παλι σου λεω πως αναλογα το προβλημα.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

1.Το aquasafe της tetra ειναι ανωτερο απο το prime κατα την γνωμη μου απλα το δευτερο ειναι φτηνοτερο.......

2.Τροφες παρε αρκετες οπως ειπε και ο θοδωρης πιο πανω...

Ειδικα για χρυσοψαρα πιστευω οτι η συγκεκριμενη εταιρεια ειναι λιγο πιο μπροστα απο τις υπολοιπες...

https://www.aquariumkingdom.com.au/hikari#/goldfish-koi-c75/sort=p.sort_order/order=ASC/limit=15

3.http://www.eshalabs.eu/europe/products/esha-goldy.html

Δοκιμασε αυτο....

4.Απλα δεν χρειαζεται. εφοσον τα ψαρια ειναι υγιη...

5.Ανθρακα μπορεις να βρεις πολυ φτηνοτερο και απο αλλες εταιρειες......

6.Το garlic ειναι πολυ καλο σκευασμα. και σαν προληψη...

Καλη αρχη....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Σταθη! τι φιλτρο θα μου προτεινες μεχρι 140 ευρω; αυτα πως σου φαινονται; https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiC_dmD5P_OAhXIPhQKHRbgC6YQFgguMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.aquavivere.gr%2Feksoplismos%2Fexwterika-filtra%2Ffluval-406&usg=AFQjCNHK4BlepMR3NxQOPQE1us_0fjq6BQ&sig2=Wm-abcTWMGlTFLMqGQ6_cg

http://petshop-gr.eu/gr/category/20674/19041 για το δευτερο τα χαρακτηριστικα του ειναι 1600 λιτρα την ωρα

35 watt καταναλωση και ενσωματωμενη λαμπα UV-C των 11 watt

Έγινε επεξεργασία - rastaman
link fixed
Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο link δεν βγάζει συγκεκριμένο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Το φλουβσλ ειναι πολυ δυνατο και αξιοπιστο φιλτρο...

Και η τιμη πολυ καλη...

Το δευτερο λινκ δεν μου το ανοιγει(δεν ξερω γιατι)....

Αν εχω μαντεψει σωστα και αναφερεσαι στα sun sun δεν τους εχω και τοσο εμπιστοσυνη...

Αν οχι βαλε συνδεσμο απο αλλη σελιδα...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναιsun sun που λέει ο Στάθης, είναι κινέζικα μεν,αλλά τίμια και αποδοτικά για την τιμή τους. Λειτουργω ενα δυο χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Διορθώθηκε το link :) αλλά θα χρειαστεί λεξικό :P

Καλως ήρθες στην παρέα μας και καλή αρχή φίλε μου :)

Βασίλη ακόμη δεν το βλέπω εγώ. Βγάζει δλδ το κεντρικό μενού του καταστήματος και όχι το φίλτρο του φίλου.
Link to comment
Share on other sites

Το φλουβσλ ειναι πολυ δυνατο και αξιοπιστο φιλτρο...

Και η τιμη πολυ καλη...

Το δευτερο λινκ δεν μου το ανοιγει(δεν ξερω γιατι)....

Αν εχω μαντεψει σωστα και αναφερεσαι στα sun sun δεν τους εχω και τοσο εμπιστοσυνη...

Αν οχι βαλε συνδεσμο απο αλλη σελιδα...

Σωστα  μαντεψες. sun sun η resun τα λενε. Παραειναι κινεζικα ε; προς το φλουβαλ κλινω να πω την αληθεια.. με τι τα γεμιζουμε αυτα; το sera siporax που λενε ολοι;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναιsun sun που λέει ο Στάθης, είναι κινέζικα μεν,αλλά τίμια και αποδοτικά για την τιμή τους. Λειτουργω ενα δυο χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.

Δηλαδή; είναι αθόρυβο; δεν στάζει; περιέγραψε μας.. κανε ένα  γρήγορο review αν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα  μαντεψες. sun sun η resun τα λενε. Παραειναι κινεζικα ε; προς το φλουβαλ κλινω να πω την αληθεια.. με τι τα γεμιζουμε αυτα; το sera siporax που λενε ολοι;

Το σιποραξ ειναι και αυτο πολυ καλο και αξιοπιστο βιολογικο υλικο...

Αλλα χρειαζεσαι συνδιασμο με σφουγγαρια για να σου παρεχει το φιλτρο και καθαριοτητα μαζι με βιολογια...

Link to comment
Share on other sites

Resun EF-1600U είναι το φίλτρο που δείχνει ο φίλος . . .

Αυτα τα εχω δει μονο σε φωτος δεν τα εχω δουλεψει ποτε ουτε κανενας γνωστος μου...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή; είναι αθόρυβο; δεν στάζει; περιέγραψε μας.. κανε ένα γρήγορο review αν γίνεται.

Αθόρυβο, στεγανό, με καλη κυκλοφορία (δυναμη εννοώ),με χώρο για υλικά και πολύ καλη τιμή. Πραγματικα τίμιο.Έχει και ενσωματωμένο ένα σκιμερακι επιφάνειας αν το θέλει ο χρήστης. Τώρα, το fluval, είναι fluval! Εξαρτάται τι θέλεις να πληρώσει. Αν σε βγάζει οικονομικά το fluvsl είναι κορυφαίο. Το άλλο φαντάζομαι είναι φθηνότερο;
Link to comment
Share on other sites

Το σιποραξ ειναι και αυτο πολυ καλο και αξιοπιστο βιολογικο υλικο...

Αλλα χρειαζεσαι συνδιασμο με σφουγγαρια για να σου παρεχει το φιλτρο και καθαριοτητα μαζι με βιολογια...

Ε, αυτό εννοείται. Σκεφτόμουν να έφτιαχνα και ένα D.I.Y. υποχαλικιο βιολογικό φίλτρο αντίστροφης ροής για πρόσθετη βιολογία και να μην βρομίζει τόσο το χαλίκι. Δηλαδή,  ένα αλφαδολαστιχο κάτω από το χαλίκι με τρύπες ώστε να κυκλοφορεί το νερό μέσα από το χαλίκι.Αυτό τουλάχιστον θα περιορίσει τους αναερόβιους θύλακες.Μπορω να το κάνω αυτό με την σωλήνα εισαγωγής του εξωτερικού φίλτρου και να έχω και spray-bar?? Η ερώτηση είναι προς όλους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αθόρυβο, στεγανό, με καλη κυκλοφορία (δυναμη εννοώ),με χώρο για υλικά και πολύ καλη τιμή. Πραγματικα τίμιο.Έχει και ενσωματωμένο ένα σκιμερακι επιφάνειας αν το θέλει ο χρήστης. Τώρα, το fluval, είναι fluval! Εξαρτάται τι θέλεις να πληρώσει. Αν σε βγάζει οικονομικά το fluvsl είναι κορυφαίο. Το άλλο φαντάζομαι είναι φθηνότερο;0

Ναι είναι φθηνότερο εχει και λάμπα  UV-C των 11 βατ βασικά αυτό ήταν που μου έκανε εντύπωση αλλά δεν νομίζω να έχει κουμπί να την κλείσεις και αν βάλεις κανένα φάρμακο θα το εξουδετερώσει. βοηθάει σε τίποτα τελικά αυτή λάμπα; σε κάποια στιγμή θα καεί κιόλας, και θα πρέπει να αντικατασταθεί. Μάλλον καλύτερα το φλουβαλ αν είναι πιο ποιοτικό, και βρίσκεις πιο εύκολα ανταλλακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλο κινεζικο μου εχουν προτεινει πολλα παιδια αυτο http://www.abyssos.gr/exoplismos-enydreiou/filtra-nerou-enydreion/aquanova-ncf-1500/ ,Δεν το εχω παρει ακομα αλλα ενα απο τα δυο που χρειαζομαι θα ειναι αυτο.Λενε οτι ειναι πολυ δυνατο και εντελως αθορυβο

Link to comment
Share on other sites

Καλο κινεζικο μου εχουν προτεινει πολλα παιδια αυτο http://www.abyssos.gr/exoplismos-enydreiou/filtra-nerou-enydreion/aquanova-ncf-1500/ ,Δεν το εχω παρει ακομα αλλα ενα απο τα δυο που χρειαζομαι θα ειναι αυτο.Λενε οτι ειναι πολυ δυνατο και εντελως αθορυβο

Και εγώ τα έχω ακούσει αυτά για το συγκεκριμένο. Πολύ θερμά σχόλια.
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο που δεν κατάλαβα μπήκα σε << κατάσταση προειδοποίησης>> αν προσέβαλα/έθιξα κάποιον ζητώ συγνώμη, δεν το έκανα επίτηδες, Και ευχαριστώ όλους για τον χρόνο και τις προτάσεις τους. Αν θέλει κάποιος συντονιστής ας κλείσει το θέμα.

Έγινε επεξεργασία - Giannis_62518
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο που δεν κατάλαβα μπήκα σε << κατάσταση προειδοποίησης>> αν προσέβαλα/έθιξα κάποιον ζητώ συγνώμη, δεν το έκανα επίτηδες, Και ευχαριστώ όλους για τον χρόνο και τις προτάσεις τους. Αν θέλει κάποιος συντονιστής ας κλείσει το θέμα.

Βρε τι λες; Ποιον να εθιξες. Κάποιο λάθος θα κανεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...