Jump to content

Είναι κουραστικό και επικίνδυνο


Recommended Posts

Παιδιά θα ξεσπαθώσω λίγο και ίσος κάποιοι να με παρεξηγηθούν αλλά δεν πειράζει.

 

Πραγματικά έχω κουραστεί να διαβάζω σαχλαμάρες και συμβουλές παρμένες από τον αέρα χωρίς καμιά βάση λογικής.

Δυστυχώς αυτές η αεροφερόμενες συμβολές από διάφορα μέλη που προσπαθούν να βοηθήσουν μόνο κακό κάνουν καθώς μονόφθαλμοι προσπαθούν να καθοδηγήσουν τυφλούς.

 

Δεν είναι κακό η αμάθεια αλλά είναι πολύ κακό η ημιμάθεια.

 

Αν δεν ξέρουμε δεν απαντάμε σε κρίσιμα ερωτήματα και δεν δίνουμε συμβουλές χωρίς να βάλουμε να δουλέψει λίγο το μυαλό μας.

Ως άλλη ηλεκτρονική υπολογιστές μεταβιβάζουμε γνώμες και απόψεις που διαβάσαμε κάπου χωρίς να της φιλτράρουμε και να της προσαρμόζουμε στην κάθε περίπτωση.

 

Θα σκέφτεστε κάτι διάβασα και τα γράφω αυτά. Όντος έτσι είναι αλλά αυτό που διάβασα ήταν η αφορμή, δεν θα αναφέρω τη διάβασα γιατί θα στοχοποιήσω μετά τον συγγραφέα και λογικά θα θιχτεί αφού έμμεσα τον αποκαλώ δια μέσο αυτού του κειμένου ημιμαθή και μονόφθαλμο.

 

Ο στόχος μου δεν είναι να ξεμπροστιάσω κάποια μέλη εδώ ούτε να το παίξω θεματοφύλακας και παντογνώστης, ίσος όμως με αυτό το αυστηρό μου μήνυμα να συνετιστούν κάποιου και να προσέχουν την γράφουν.

Ωραία τα φόρουμ ωραία και η παρέα και το χαβαλέ, αλλά πάνω από όλα προσπαθούμε να δώσουμε σωστές πληροφορίες και αν δεν ξέρουμε δεν της δίνουμε.

 

Αν με αυτό το κείμενο δημιούργησα έναν ακόμη λόγο να με εχθρεύεστε δεν πειράζει αρκεί να καταλάβατε την ουσία, αν δεν καταλάβατε την ουσία αυτό θα με λυπήσει πολύ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

η φαση ειναι οτι τις περισσοτερες φορες επιμενουν κιολας :')

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο αν εχεις κατι που μπορει να βοηθησει δωστο στον κοσμο!

Η αποχη και η απαξιωση ειναι εξισου υπευθυνη για την διαστρευλωση των πληροφοριων και εχει το ιδιο μεριδιο ευθυνης.

Ειχες γραψει και πιο παλια οτι εχεις ξενερωσει και γι'αυτο δεν γραφεις πια και σου ειχα πει παλι οτι φταις και εσυ.Κανε κατι,βρες την ψυχολογια και τον τροπο και συνεχισε.Με την απουσια σου και την ελειψη συμμετοχης εχεις και εσυ μεριδιο ευθυνης.Μην χρεωνουμε παντα τα λαθη αλλου και ας ξεκινησουμε απο τον εαυτο μας.

Οποιος εγκαταλειπει ή απεχει ειναι εξισου υπευθυνος για την παραπληροφορηση και δεν μπορει να χρεωνει την ομαδα,την κοινωνια και τον κοσμο ολοκληρο τελικα.Ας κανει ο καθε ενας το καλυτερο που μπορει,με καλη διαθεση και η αλλαγη θα ερθει απο μονη της καποια στιγμη.

Εντελως φιλικα και οχι σαν συντονιστης αλλα σαν Μιχαλης :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις δίκαιο και γενικά πιστεύω πως όσοι έχουν γνώσεις και της κρατούν για τον εαυτό τους είναι άκρος εγωιστικό, αλλά κατανοώ και αυτούς που δεν γράφουν παρόλο που έχουν γνώσεις.

 

Το να πεις σε ένα αρχάριο ότι είσαι λάθος το αποδέχεται σχετικά εύκολα, αλλά αν το πεις σε έναν ‘’έμπειρο’’ αμέσως θίγεται ο εγωισμός του και προσπαθεί με νύχια και με δόντια να αποδήξει ότι δεν είναι λάθος ή δεν είναι τόσο λάθος, ή αν δεν μπορεί να κάνει κάτι απ’ τα δυο απλά δεν απαντά. Όπως καταλαβαίνεις  παρόλο που θέλω να βοηθήσω είμαι και εγώ άνθρωπος και πλέον με κουράζουν η αντιπαραθέσεις και συνάμα με στεναχωρούν όταν άδικα και εσφαλμένα με βλέπουν σαν ξερόλα και κακό που θέλω να επιβάλω το δικό μου.

Μπορεί παρόμοια να αισθάνονται και άλλα μέλη που πλέον δεν προσφέρουν εδώ της γνώσεις του και γενικά απέχουν. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις δίκαιο και γενικά πιστεύω πως όσοι έχουν γνώσεις και της κρατούν για τον εαυτό τους είναι άκρος εγωιστικό, αλλά κατανοώ και αυτούς που δεν γράφουν παρόλο που έχουν γνώσεις.

Τους κατανοω αλλα δεν τους δικαιολογω,η ζωη ειναι ενας αγωνας.Πρεπει να παλευουμε για αυτα που πιστευουμε και να προσπαθουμε να μεταφορουμε τις γνωσεις μας (αν εχουμε) και αρετες οπως η ευγενεια,ο σεβασμος κτλ (και παλι αν εχουμε αλλα θα επρεπε ολοι να εχουμε).Καλοθελητες βρισκονται πανατα που προσπαθουν ειτε να μας βγαλουν εκτος ειτε να μας προσβαλουν και χωρις επιχειρηματα να μας επισκιασουν.Εμεις ομως πρεπει να τους αγνοουμε,να συνεχιζουμε και να προσπαθουμε! Παντα με ομορφο τροπο και χωρις να γινομαστε σαν αυτους..

 

Το να πεις σε ένα αρχάριο ότι είσαι λάθος το αποδέχεται σχετικά εύκολα, αλλά αν το πεις σε έναν ‘’έμπειρο’’ αμέσως θίγεται ο εγωισμός του και προσπαθεί με νύχια και με δόντια να αποδήξει ότι δεν είναι λάθος ή δεν είναι τόσο λάθος, ή αν δεν μπορεί να κάνει κάτι απ’ τα δυο απλά δεν απαντά. Όπως καταλαβαίνεις  παρόλο που θέλω να βοηθήσω είμαι και εγώ άνθρωπος και πλέον με κουράζουν η αντιπαραθέσεις και συνάμα με στεναχωρούν όταν άδικα και εσφαλμένα με βλέπουν σαν ξερόλα και κακό που θέλω να επιβάλω το δικό μου.

Μπορεί παρόμοια να αισθάνονται και άλλα μέλη που πλέον δεν προσφέρουν εδώ της γνώσεις του και γενικά απέχουν. 

Ολοι μαθαινουμε,αρχαριοι και εμπειροι,τωρα αν καποιος "εμπειρος" θεωρει πως δεν εχει να μαθει κατι καινουριο,τοτε πολυ απλα αυτος θα χασει και εμεις θα κερδισουμε γιατι θα μαθουμε κατι νεο,αρκει να προσπαθουμε! Να ειμαστε εδω,να το ψαχνουμε,να συζηταμε,να αναρωτιομαστε και να προβλημματιζομαστε.

Παντως πραγματικα πιστευω οτι πολλοι ανθρωποι εχουν να δωσουν στο χομπι και δυστυχως το οτι σταματανε να συμμετεχουν ειναι μια megalh απωλεια,για ολους,και για τους υπολοιπους αλλα και για τον εαυτο τους.

Ευχομαι πραγματικα μεσα απο την καρδια μου να καταφερουν να ξεπερασουν τις μικροτητες και τους ανρθωπους που τους ενοχλησαν,και να συνεχισουν να γραφουν.Σωστα η λαθος δεν εχει σημασια,αρκει να γραφουμε.Αυτος που διαβαζει θα κρινει τι ειναι σωστο και τι λαθος.Σημασια εχει να υπαρχει καπου,αυτος που θελει και μπορει θα βρει την πληροφορια και θα την χρησιμοποιησει,ισως την εξελιξει κι'ολας!

 

Βρισκοντας την δυναμη να συνεχισουμε γινομαστε πιο δυνατοι,και μονο κερδισμενοι θα βγουμε απο αυτο.

Απλα μερικες φορες θελει γερο στομαχι,δεν πειραζει,για τα δυσκολα ειμαστε!

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις δίκαιο και γενικά πιστεύω πως όσοι έχουν γνώσεις και της κρατούν για τον εαυτό τους είναι άκρος εγωιστικό, αλλά κατανοώ και αυτούς που δεν γράφουν παρόλο που έχουν γνώσεις.

 

Το να πεις σε ένα αρχάριο ότι είσαι λάθος το αποδέχεται σχετικά εύκολα, αλλά αν το πεις σε έναν ‘’έμπειρο’’ αμέσως θίγεται ο εγωισμός του και προσπαθεί με νύχια και με δόντια να αποδήξει ότι δεν είναι λάθος ή δεν είναι τόσο λάθος, ή αν δεν μπορεί να κάνει κάτι απ’ τα δυο απλά δεν απαντά. Όπως καταλαβαίνεις  παρόλο που θέλω να βοηθήσω είμαι και εγώ άνθρωπος και πλέον με κουράζουν η αντιπαραθέσεις και συνάμα με στεναχωρούν όταν άδικα και εσφαλμένα με βλέπουν σαν ξερόλα και κακό που θέλω να επιβάλω το δικό μου.

Μπορεί παρόμοια να αισθάνονται και άλλα μέλη που πλέον δεν προσφέρουν εδώ της γνώσεις του και γενικά απέχουν. 

 

Ναι Χρήστο υπάρχουν κι άλλοι .........

Link to comment
Share on other sites

Βρισκοντας την δυναμη να συνεχισουμε γινομαστε πιο δυνατοι,και μονο κερδισμενοι θα βγουμε απο αυτο.

Απλα μερικες φορες θελει γερο στομαχι,δεν πειραζει,για τα δυσκολα ειμαστε!

:)

Κατανοώ την προσπάθεια σου  να ενεργοποιήσεις κάποια μέλη τα οποία για διαφορετικούς λόγους βρίσκονται σε αδράνεια.

Δεν είναι όμως τόσο εύκολο, δεν μπορούμε αδιάκοπα να δίνουμε μάχες προσπαθώντας να περάσουμε και όχι να επιβάλουμε κάποια πράγματα που είναι σωστά. 

 

Είδη αυτά που γράφω ουκ ολίγη τα θεωρούν γραφικά, ρομαντικά η δεν ξέρω εγώ τη άλλο, κάπου αποδέχομαι ότι είναι μια άνιση μάχη και δεν έχει νόημα να την συνεχίσω μιας και δεν είναι θέμα επιβίωσες αλλά απλά κάνω το χόμπι μας.

 

Προσωπικά προσπαθώ ανά διαστήματα να περάσω κάποια πράγματα και αν βλέπω πως δεν περνούν απλά ξανά σιωπώ για ένα χψ χρονικό διάστημα. Έφτασα όμως στο τέρμα και θα κάνω μια τελευταία προσκοπική προσπάθεια και αν δω ότι δεν επιφέρει καρπούς τότε θα σταματήσω την ενασχόλησή μου με τα φόρουμ.

 

Και τόσο καιρό που προσπαθώ όφειλε τε σε έναν συνδυασμό φιλίας, ευγνωμοσύνης, και πολύ πολύ χρόνο ενασχόλησης με αυτό το φόρουμ και δεν θα ήθελα όλα αυτά να πάνε  χαμένα.

 

 

Με αφορμή λοιπόν τα παραπάνω θα ήθελα να κάνω μια μικρή αναδρομή για να θυμηθούν οι παλιοί και να μάθουν οι νέοι, αλλά και να ευχαριστήσω δημόσια κάποια άτομα.

 Όλα άρχισαν όταν απέκτησα ίντερνετ και για ένα χρόνο έμπαινα ως επισκέπτης στα δυο τότε φόρουμ το GAB και το ΑΖ. Όταν απέκτησα ένα χρόνο μετά ADSL σύνδεση αποφάσισα για λόγους που δεν μπορώ να εξηγήσω να γραφτώ στο ΑΖ γιατί δεν με άραζε να κινούμε σε δυο ταμπλό.

 

Από τον Δεκέμβριο του 2006 έως τον Φεβρουάριο είχα γράψει πολλά ποστ και μικρά αρθράκια. Ίσος αυτά να ήταν η αφορμή που μια μέρα με πείρε τηλ ο Γιάννης Στελλάς τότε γενικός συντονιστής κάνοντας μου πρόταση να γίνω συντονιστής και αργότερα γενικός συντονιστής.

 

Αυτή ήταν η αρχή μια υπέροχης διαδικτυακής φιλίας - και όχι μόνο - με την τότε συντονιστική ομάδα. Τα παιδιά δεν ήταν τότε μόνο λόγια αλλά και πράξεις ανθρωπιάς.

Όταν ήμουν άνεργος και είχε έρθει ο Μπλεχερ στην Αθήνα δεν είχα την οικονομική άνεση να έρθω στην Αθήνα αν και το ήθελα πάρα πολύ. Τότε τα παιδιά χωρίς δεύτερη κουβέντα με έκαναν τα έξοδα και με πλήρωσαν το ξενοδοχείο και μπόρεσα να βρεθώ και εγώ στο τότε μεγάλο γεγονός. Δεν θέλησαν να το διαφημίσω αλλά μετά από τόσα χρόνια νομίζω πως τους αξίζει και δημόσια ένα μεγάλο ευχαριστώ.

 

Ήταν η εποχή που το χόμπι το ζούσαμε στην σάρκα μας ήμασταν όλοι άτομα με μεγάλη δυναμική και αυτό σίγουρα προκαλούσε εντάσεις και τσακωμούς αλλά άκρος οικογενειακούς που ξεπερνιόταν.

 

Ατελείωτες ώρες έχω φάει στα τηλέφωνα και στο σκυπε, και όταν κόντεψε το ΑΖ σε κάποια φάση να καταρεύσει με δικά μας έξοδα κατεβήκαμε οι βόρειοι σηντονηστές στην Αθήνα για να σώσουμε την κατάσταση και την σώσαμε όλοι μαζί.

Δεν είμασταν ούτε είμαστε Άγιοι και αλάθητη όλοι κάναμε της κουτσουκέλες μας, αλλά κρατούσαμε.

 

Σε γενικές γραμμές δεν θα ξεχάσω την φιλοξενία του Σταμάτη και την τεράστια προσφορά του στο φόρουμ, δεν γνωρίζεται πόσο έτρεχε για να μαζέψει δώρα για της βασιλόπιτες, και άλλα πολλά δεν γνωρίζεται, θυσιάζοντας όχι τον ελεύθερο χρόνο του αλλά χρόνο από την δουλειά του.

 

Δεν θα ξεχάσω και τον Στέλλα που πήγαμε και φάγαμε με τον Μπλέχερ σαλιγκάρια και μου δόθηκε η πρώτη ευκερεία να γνωρίσω και να μιλήσω μαζί του.

 

Δεν θα ξεχάσω το ξεφάντωμα στο κουτουκάκι με τα ρεμπέτικα και ως φιλοξενούμενος δεν πλήρωσα μια.

 

Δεν θα ξεχάσω τον Δημήτρη τον Χασκυ που όταν έφευγα με επιβίβασαν πάνω στο τρένο και περίμεναν έως ότου φύγω.

 

Δεν θα ξεχάσω της συζητήσεις με τον Θανάση και την συνάντηση στην Θεσσαλονίκη πόσο όμορφα περάσαμε όλοι μαζί στο νηστικό αρκούδι.

 

Δεν ξεχνώ και τον Γιάννη Πατούνια που αν και μιλήσαμε λίγο ήταν σαν να τον ήξερα καιρό.

 

Δεν θα ξεχάσω την πρώτη επίσημη  συνάντηση του ΑΖ που κάναμε με τον Αντώνη στην Θεσσαλονίκη.

 

Δεν θα ξεχάσω τον τότε πιτσιρικά Μίλτο που τώρα θα είναι γιατρός

 

Δεν θα ξεχάσω την συνάντηση στον Βόλο που οργάνωσε η GIN και πόσο όμορφα περάσαμε και εκεί.

 

Δεν θα ξεχάσω τον Μάριο τον Αντώνη τον βελάκια, τον Νινταλ.

 

Δεν θα ξεχάσω τον Στράτο, αν ξέρετε τη βρισίδια κάναμε αναμεταξύ μας θα τρομάζατε, φάγαμε ατελείωτες ώρες στα τηλέφωνα όταν το ΑΖ ταρακουνιόταν…,που σε ρε Στράτο;

 

Δεν θα ξεχάσω τον Σωκράτη που έλεγε λιγα αλλά πιασάτα…, έρε τη ζόρι που έφαγαν με τον Στράτο στο αφρικάνικό.

 

Μου λείπουν η τσακωμοί με τον στρομτρουμπερ πάντα τον πήγαινα κόντρα και σπάγαμε πολύ πλάκα μαζί, και φυσικά τον ευχαριστώ γιατί έριξε πάρα πολύ δουλειά στο ΑΖ και το μεγαλύτερο μέρος από τα προφίλ των ψαριών είναι  δικιά του δουλειά.

 

Δεν θα ξεχάσω και τους σηντονηστές που έφυγαν και που δεν με δόθηκε η ευκερεία να ξανά μιλήσω μαζί τους τον Γκιζη τον Κώστα τον Καρύδα, τον Δημήτρη και όλους τους άλλους.

 

Α και φυσηκά δεν θα ξεχάσω και τον NAVI (γερό ποτήρι)  και τον Ανδρέα

 

Και φυσικά την Προβατίνα όσοι ήταν εκεί ξέρουν.

 

Δεν ξεχνώ τα παιδιά που βοήθησαν και με πολύ κόπο και χρόνο είχαν φτιάξει από το τίποτα το AZMP και φυσικά το νοίκι το πλήρωναν από την τσέπη τους κάποια άτομα μετρημένα στο ένα χέρι.

 

Και δεν ξεχνώ τους συντονιστές που πέρασαν για λίγο από το ΑΖ και δεν πρόλαβα να κάνω ποιο στενές σχέσης μαζί τους.

 

Δεν ξεχνώ τον Νίκο Ψάλτη που ίσος να ήταν αυτός με το ποιο διαυγές μυαλό όταν όλοι οι άλλοι εμείς γαβγίζαμε.

 

Και φυσικά δεν ξεχνώ τον Κλαζάκο που έχασε δυστυχώς το χιούμορ του λόγο κρίσης.

 

Δεν ξεχνώ τον Ρικάρδο που κάθισε και διόρθωσε ορθογραφικά και συντακτικά τα άρθρα που έγραψα, θυμάμαι μια φορά διορθώναμε άρθρα μέχρι της 3 τα ξημερώματα.

 

Δεν ξεχνώ τον Raven για της φωτογραφίες που πρόσφερε στο ΑΖ και της πολύ εποικοδομητικές συνομιλίες που είχαμε μαζί, αλλά και τον Νικπαπα για τους ίδιους λόγους.

 

Επίσης ας μην ξεχάσουμε και τον Aiolo που πρόσφερε και αυτός τα μέγιστα στο φόρουμ, από κοινού φτιάξαμε το banner του ΑΖ και άλλα πολλά γραφήματα που βρίσκουνε εδώ και εκεί σήμερα στο φόρουμ και το στολίζουν.

 

Ευχαριστώ και δεν ξεχνώ τον Ρασταφάριαν και τον dpap που από κοινού κάναμε το προφίλ των φυτών, δηλαδή τη κάναμε εγώ μόνο το γράφημα έκανα όλο το γράψιμο το έκαναν η δύο τους.

 

Δεν μπορώ να σβήσω από την μνήμη μου τα χιλιάδες ποστ που έκανα που για εμένα που πάσχω από δυσλεξία είναι αφάνταστα δυσκολότερο το γράψιμο.

 

Δεν θα ξεχάσω τα διάφορα τηλέφωνα που έκανα και της κάρτες που ξόδεψα στα κινητά με το να μιλώ με συντονιστές και μέλη.

Και μετά που έφυγα από συντονιστής δεν έπαψα να προσφέρω στο ΑΖ ως ομάδα υποστήριξης και αργότερα τελείως ανώνυμα για το κοινό. Δεν έπαψα ποτέ να προσφέρω και δεν έκοψα της επαφές μου με κάποια άτομα από το φόρουμ.

 

Σε κάποια φάση όμως κουράστηκα και εγώ και αποστασιοποιήθηκα αλλά δεν χάθηκα, όλα αυτά τα όμορφα που πέρασα όλες αυτές η αναμνήσεις με έκαμναν τόσα χρόνια να μην θέλω να παρατήσω.

 

Ίσος τώρα να έχετε μια ιδέα τη τραβήξαμε και πως φτάσαμε εδώ που φτάσαμε ώστε το ΑΖ να έχει ένα τόσο πλούσιο σε γραπτό και φωτογραφικό υλικό. Μιλάμε για πολύ δουλειά από αρκετά άτομα.

 

Και ύστερα από όλα αυτά που τραβήξαμε και που δώσαμε σε κάποιες φάσης τον εαυτό μας ολόκληρο υπάρχουν  δυστυχώς κάποια άτομα κοράκια που μας περιμένουν να μας βγάλουν το μάτι μόλις πούμε κάτι το στραβό ή μόλις κάνουμε κάποιο λάθος ή παραφερθούμε λίγο, ή αν γράψουμε λίγο άκομψα, ξέρετε πως πονά αυτό ξέρετε πόσο μας λυπεί και μας ξενερώνει ιδιαίτερα όταν δεν βρίσκουμε υποστήριξη από πουθενά;

Όταν όμως είναι να προσφέρουμε της γνώσεις μας κάποιοι ρωτούν που κρυφτήκαμε, και τους απαντώ κρυφτήκαμε εκεί που κρύβεστε και εσείς όταν θέλουμε την δικιά σας βοήθεια.

Δεν είμαστε θεοί χωρίς όρια, σε κάποια φάση φτάνουμε στα όρια μας και λέμε απλά ΣΤΟΠ.

 

Εμείς λυπών η παλιοί που δεν χαθήκαμε τελείως, δεν είμαστε αλάθητη, δεν διεκδικούμε το μονοπώλιο, δεν θέλουμε να μας προσκυνάτε, ούτε καν να μας ευχαριστείτε, αλλά μην μας την λέτε κι’ ολάς περιμένοντας της κουτσουκέλες μας.

Και για να ακριβολογώ λιγάκι λέγοντας ένα παράδειγμα από τα πολλά,πολύ είναι αυτοί άγνωστοι (δεν πειράζει αυτό τόσο) και γνωστοί (αυτό τσούζει) που την πέσανε στον Σταμάτη γιατί του ξέφυγε μια λέξη στραβά.

 

Σας κούρασα δεν σας κούρασα τα διαβάσατε δεν τα διαβάσατε δεν ξέρω εγώ πάντως τα είπα.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη η ιστορια και ομολογω πως τα περισσοτερα δεν τα γνωριζα.

Το μονο που εχω να σου πω Χρηστο ειναι μπραβο και για μια ακομη φορα θα σου πω..Συνεχιστε για αυτους που αξιζουν!!Αν σταματησετε θα σταματησει και η "στρατολογηση" των νεων με γνωσεις,εμπειριες και κυριως ηθος,τροπους και αξιες,και αυτο θα ειναι το χειροτερο..

Γραψε και κανε αυτο που θεωρεις σωστο,καποιοι θα σταθουν εμποδιο αλλα σιγουρα θα υπαρχουν πολλοι που θα βοηθηθουν και θα γινουν καλυτεροι!

Link to comment
Share on other sites

Πολλα απο αυτα που γραφει ο Χρηστος τα εχω ζησει και πολλους απο αυτους που αναφερει τους εχω γνωρισει απο κοντα.

Προσωπικα για μενα ο Χρηστος ειναι ενας απο τους δασκαλους μου εδω στο φυτεμενο ενυδρειο μαζι με τον Κλαζ,τον Ανδρεα και 1-2 ακομη παλιους.

Εχω δουλεψει απειρες ωρες μαζι με τον Χρηστο,απο την ομαδα υποστηριξης που με ειχε βαλει,στα προφιλ των φυτων μαζι και με τον Δημητρη που φαγαμε σχεδον εναν χρονο ολοκληρο για να φτιαξουμε την βιβλιοθηκη που εχουμε τωρα αλλα και μετα με τις ομαδες δημιουργιας που ο Χρηστος και παλι μου προσφερε την βοηθεια του.

Μπορει καποιοι να μη το ξερετε,ισως επειδη δεν ασχολειστε με το φυτεμενο ενυδρειο και δεν το λεω για τον Μιχαλη,αλλα ο Χρηστος εχει βοηθησει παρα πολυ ως απλο μελος σε οτι προσπαθουμε να κανουμε σ αυτη τη κατηγορια,απλα δεν θελει να φαινεται πουθενα και καλα κανει,κανει αθωρηβη δουλεια.

Καταλαβαινω αυτα που γραφει ο Χρηστος αλλα θα ειμουν πολυ χαρουμενος να αν συνεχιζε να γραφει ακομη και τωρα στο φορουμ,τετοιους εμπειρους χομπιστες τους θελουμε στο φορουμ και στο χομπι μας.

Χρησταρα ξερεις οτι εχουμε δουλεψει πολυ μαζι και ειμαι σιγουρος οτι θα ξαναδουλεψουμε παρεα και παλι στο μελλον και ελπιζω καποια στιγμη να καταφερουμε να γνωριστουμε και απο κοντα γιατι ολο με πμ και απο skype τα λεγαμε. :)

Παρε δυναμη απο αυτα που εχετε κανει οι παλιοτεροι εδω και ξεκινα να γραφεις για τα νεα σου project :)

Link to comment
Share on other sites

Ακου Χρηστο,και συγχωραμε που σε αποκαλω με το μικρο μιας και δεν σε γνωριζω προσωπικα.

Θα γραψω μια φορα ετσι και θα ειναι και η τελευταια που θα μπω σε αυτη την διαδικασια δημοσια.

 

Το που ξεκιναει  το χομπι για τον καθε  απο εμας ειναι μια μικρη  η μεγαλη , πολυ ομορφη η λιγοτερο ομορφη ιστορια.

Το θεμα μας ομως ειναι τι εμεινε στην πορεια.

Δεν θα κατσω να εξιστορησω την δικια αστεια ιστορια,γιατι δεν εχει ουσια για τους περισοτερους αν ο πατερας μου ειχε ενυδρεια και καποια στιγμη εβαλε λιμνησια καβουρια μεσα που φαγαν τα παντα, και που ξυπνωντας το πρωι κοβαν βολτα στο πατωμα.

Ουτε αν κρατα θαλασσινο πριν καμμια 20 αρια χρονια δωρο  του γαμπρου μου που το ειχε 1,5 χρονο και  καταφερα να το χασω σε 1,5 μηνα.

Ουτε πως μετα απο χρονια αποφασισα να ξαναξεκινησω απο την αρχη με γκαμπι και σκαλαρακια και δασκαλο-βοηθο ενα ξαδελφακι.

 

Αλλα θα σου 5 πραγματα σαν Σταθης και οχι σαν χομπιστας γιατι μεσα σε αυτους που φωτογραφιζεις σαν ημιμαθεις και μονοφθαλμους,φορωντας το γιαλινο ματι στο γκαβο βλεπω στο βιβλιο της ασχετοσυνης οτι στοχευεις προς τα εδω.

Ποτε στην ζωη μου δεν μπηκα στην διαδικασια να γλυψω κανεναν και αυτο το εχω πληρωσει αρκετες φορες.

Δεν θα εισαι ουτε συ ουτε ο Σταματης ο πρωτος.

Και εννοειτε οτι δεν θα μπω στην διαδικασια να σε χαρακτηρησω.

Ουτε καν να δικαιολογηθω γιατι  δεν ειμαι εγω αυτος που θα πρεπει να το κανει.

Και ξερεις γιατι?

Οχι γιατι δεν εχετε προσφορα σαν χομπιστες.

Αλλα γιατι απο αυτο το ματι που βλεπει εχω μαθει να ξεχωριζω αυτους που ειναι καλοπροαιρετοι απεναντι μου και να κανω τα παντα για να τους εχω διπλα μου, οι υπολοιποι ακομα και αν εχουν θεικο αιμα στις φλεβες τους και κραταν απο Ολυμπο μερια μου ειναι αδιαφοροι.

Οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια.

Δεν την επεσε κανεις στον Σταματη χωρις να φταιει και χωρις να εχει βαλει μπροστα τον υπερεγωισμο του βγαζοντας κακια σαν μικρο παιδι.

Μπαινω στο φορουμ και γραφω παντα με το σκεπτικο οτι ειμαστε μια ομαδα,μια δυναμη ,μια γροθια που ανταλασουμε αποψεις και αυτο αναιρεθηκε με απανωτες τρικλοποδιες λες και πηγα να φαω το ψωμι κανενος.

Δεν θα μπω καν στην διαδικασια να την μετρησουμε(την γνωση μας)γιατι δεν ειναι το ζητουμενο μου και γαιτι ο καθενας εχει διαφορετικες αλλα και κοινες γνωσεις.

Θα μπω ομως στην εξης διαδικασια.

Θα σε παρακαλεσω εγω προσωπικα και εσενα και τον Σταματη γιατι οντως πιστευω οτι σαν χομπιστες ειστε σε πολυ υψηλο επιπεδο, να αφησετε πισω οτι εγινε και να συνεχισετε να προσφερετε οπως κανατε μεχρι τωρα.

Και εγω σαν Σταθης προσωπικα χρειαζομαι κομματια απο τις γνωσεις σας και το φορουμ ειναι λειψο χωρις εσας.-

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλεσω εγω προσωπικα και εσενα και τον Σταματη γιατι οντως πιστευω οτι σαν χομπιστες ειστε σε πολυ υψηλο επιπεδο, να αφησετε πισω οτι εγινε και να συνεχισετε να προσφερετε οπως κανατε μεχρι τωρα.

Και εγω σαν Σταθης προσωπικα χρειαζομαι κομματια απο τις γνωσεις σας και το φορουμ ειναι λειψο χωρις εσας.-

+1000

 

Οσον αφορά την δεύτερη σκέψη σου φίλε Στάθη,επέτρεψε μου να σου απαντήσω γνωρίζοντας τον Χρηστο προσωπικά έχοντας συμφωνήσει και διαφωνήσει πολλες φορες μαζι του οτι αν ηθελε να αναφερθεί σε εσενα η εμενα η κάποιον αλλο ατομικά δεν θα το πήγαινε  στο γενικα....

Αυτο στο γράφω ξέροντας των και ενώ διαφωνώ κάθετα με αυτα που έγραψε στο πρώτο του ποστ και θα του απαντήσω στο επόμενο ποστ μου..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Χρηστο εσυ και λιγοι ακόμα όπως πχ  ο Σταμάτης πραγματικά έχετε προσφέρει πολλα τοσο στο ΑΖ αλλα και κατα προέκταση και στο χομπι μας και αυτο δεν μπορει να αναιρεθεί απο κανεναν αλλα ουτε να με κανει εμενα η κάποιον αλλο να το παραβλέψουμε.

Γνωρίζουμε οτι στα πρωτα χρονια λειτουργίας του ΑΖ πολλα ηταν και τα ανεξερεύνητα νερα πανω στο χομπι μας και ειδικά στην χώρα μας,και υπήρχε η δίψα για μάθηση-διάδοση-εξερεύνηση του χομπι..Καπου στην πορεια και ενω με την βοηθεια σας και αλλων ευτυχώς ειχανε μπει τα θεμέλια εμφανίστηκε η κριση στην χωρα μας και 1 στους 2 χομπιστες του τοτε εγκατεληψαν αμεσα η σταδιακά  το χομπι που αγαπούσαν(τα ποσοστά μπορεί να ειναι και μεγαλύτερα) και κατα προέκταση και το τοτε ΑΖ...

Πάντα μεσα απο μια μεγάλη συμφορά η αλλαγή εμφανίζετε και η ελπίδα και ευτυχως για το χομπι μας,συνέχισαν να μπαίνουν νεα ατομα σε αυτο.Ναι οι αριθμοι ηταν λιγότεροι απο το παρελθόν,πολλές φορές τα ενυδρεια και τα συνολικά μπατζετ μικρότερα αλλα αυτο δεν εχει να κανει,μιας και η Ελληνική κοινότητα εμεινε ορθια και ειναι  ζωντανή..

 

Στο θέμα μας τώρα πραγματικά η ανταλλαγή απόψεων,θέσεων και απαντήσεων είναι και η καρδιά και η κινητήρια δύναμη  οχι μόνο του ΑΖ αλλα και καθε φόρουμ γενικά στο διαδίκτυο σχετικού η άσχετου με το χόμπι μας...

Αν κάποιες φορές κάποια απάντηση απο ενα μέλος  δεν είναι σωστή τοτε αφενός υπάρχουν πολλοί τρόποι το Χ μέλος να διορθωθεί και η επόμενες απαντήσεις του να ειναι καλύτερες και ο ποιο ενδεδειγμένος  τρόπος δεν ειναι με το να το προσβάλουμε η να το κάνουμε να κοκκινίσει νιώθοντας ντροπή  αλλα με όμορφο τρόπο και πάντα στα πλαίσια ενος ενυδρειακου διαλόγου και ποτέ με προσωπικούς χαρακτηρισμούς να του επισημάνουμε το Χ λάθος στην απάντηση του .

Πίστεψε με οτι με αυτόν τον τροπο οχι μονο δεν θα ενοχληθεί το μέλος αλλα θα το εκτιμήσει και θα καταλάβει και τον σκοπό.Σε αυτο το σημείο μπαίνεις εσύ και ολα τα άλλα παλαιά και εμπειρία μέλη με αρκετή γνώση πάνω στο χόμπι μας σε συνάρτηση με την ομάδα συντονισμού και ετσι το αποτέλεσμα μπορεί να ειναι όμορφοι ενυδρειακοι διάλογοι και διάδοση της γνώσης..

Αυτο ήταν είναι και πρέπει να παραμείνει το ΑΖ..

Link to comment
Share on other sites

Στάθη δεν είμαι η θέση να σε κρίνω και ποτέ δεν έκρινα άτομα και πρόσωπα, και αν το έκανα αυτό (που μπορεί να το έκανα άθελα μου) φυσικά είναι λάθος και δεν δικαιολογούμε, πολλές φορές εδώ μέσα σε παλιότερα ποστ έχω ζητήσει συγνώμη και πέρα από την συγνώμη δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

 

Ενώ συνήθως προσπαθώ να κρίνω  πράξεις και κείμενα που έχουν σχέση με το χόμπι και όχι με τον πρόσωπο του ανθρώπου, αν αυτό κάποιοι το εκλαμβάνουν ως προσκοπική επίθεση είναι κρίμα αλλά δεν με απασχολεί. Δεν κρύβομαι όμως και πίσω από το δάκτυλό μου υπήρχαν κάποια μέλη στο ΑΖ που τα έκρινα αρνητικά ως άτομα και δεν τα αναφέρω γιατί δεν έχουν πλέον βήμα εδώ και θα ήταν άδικο.

 

Εν πάση περιπτώσι το ΑΖ δεν είναι φόρουμ για κρίση και αξιολόγηση χαρακτήρων αλλά φόρουμ για ενυδρεία και μιλάμε και κινούμαστε και κρίνουμε και κρινόμαστε πάνω σε αυτό το θέμα.

 

Και για να σε καθησυχάσω όταν έγραψα το αρχικό ποστ σίγουρα δεν είχα εσένα στο μυαλό μου και γενικά δεν είχα κανένα άτομο αλλά συγκεκριμένο ποστ που ούτε είδα ποιος το έγραψε αλλά έγραψε μια μεγάλη ανακρίβεια και δυστυχώς δεν βγήκε κανείς να την διορθώσει αλλά τα επόμενα ποστ που ακολούθησαν αναπτύχθηκαν πάνω σε αυτήν την ανακρίβεια. το αναλύω για να ξέρεις τη και πως κρίνω χωρίς φυσικά να είσαι υπόχρεος να συμφωνείς

 

Και για να κλείσω το θέμα θα πω μόνο λίγα λόγια για την αναφορά που κάνεις στον Σταμάτη.

Μπορεί ο Σταμάτης να ξεφεύγει καμιά φορά στο γράψιμο;

Ναι Μπορεί.

 

Μπορεί ο Σταμάτης να νευριάζει;

Και αυτό το κάνει.

 

Μπορεί καμιά φορά να φαίνεται ο γραπτός του λόγος κάπως περίεργος;

Και βέβαια συμβαίνει και αυτό.

 

Μπορεί να μην συμφωνείς με το ύφος του και τον τρόπο που γράφει;

Σαφώς έχεις το δικαίωμα να το κάνεις.

 

Αλλά δεν μπορείς να τον χαρακτηρίσεις ΕΓΩΙΣΤΗ γιατί απλά δεν είναι σε καμιά περίπτωση. Σε συμβουλεύω να πας σε μια συνάντηση του ΑΖ και να τα πείτε τετ α τετ  και θα δεις ότι δεν είναι εγωιστής.

 

Κλείνοντας έχω να πω τα εξής, σίγουρα κάποια άτομα περισσότερο και κάποια λιγότερο (εγώ ανήκω στους περισσότερο) έχουν άγαρμπο τρόπο γραφείς και καμιά φορά άκομψο, το μόνο που έχω να πω για εμένα είναι πως δεν το κάνω επίτηδες ούτε την δεδομένη στιγμή το παίζω ξερόλας θέλοντας να μειώσω τον άλλον.

Κάλο είναι λιπών αν κάποιος θιχτεί από ένα τέτοιο άκομψο ποστ  να μην σπεύσει ως άλλος μίμος του πρώτου να γράψει ανάλογο κείμενο, αλλά να επικοινωνήσει πρώτα με πμ και είμαι σίγουρος πως θα λυθεί η παρεξήγησης και θα επανορθώσει δημόσια αυτός που έθιξε τον χψ.

 

Για αυτό λοιπόν κρίνοντας κάποιον με χαρακτηρισμούς και με άκομψα λόγια επειδή παραφέρθηκε δεν είμαστε σε καμιά περίπτωση καλύτερη από τον άλλον αλλά αν όχι ίσοι σίγουρα χειρότεροι.

Ότι είχα να πω τα είπα. 

 

ΥΓ

Θανάση σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και σίγουρα έχεις δίκαιο στην δεύτερη παράγραφο όσα αναφέρεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...