Jump to content

Φυτεμενο ενυδρειο


stathis spithas

Recommended Posts

Μιας και δεν προλαβα ποτε να κανω παρουσιαση απο τα ασιατιακα τα αφρικανικα και τα αμερικανικα ενυδρεια μου ειτε γιατι τρεχαν προτου κανω εγγραφη στο φορουμ ειτε γιατι τρεχαν προτου αρχισω να συμετασχω σε αυτο....

Θα κανω απο το φυτεμενο μου που τρεχει εδω και καμμια 40 αρια μερες.....

Oποτε να ειστε επιεικεις μαζι μου για τι ειμαι νεος σε αυτον τον τομεα....

Επισης να ευχαριστησω avraamp(http://www.aquazone.gr/forums/user/61906-avraamp/)και Ρομποτη  για την βοηθεια που μου προσφεραν...

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
Φυτεμένο τοπίου

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):80*50*36
Συνολικά Λίτρα:120
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:Alternanthera reineckii mini-pink,Bacopa caroliniana ,Ceratopteris thalictroides,Glossostigma elatinoides,Hydrocotyle tripartita,Echinodorus 'Bleherae,Hygrophila polysperma 'Rosanervig,Lilaeopsis brasiliensis,Lindernia rotundifolia,Lobelia cardinalis,Ludwigia repens,Marsilea hirsuta ,Micranthemum Umbrosum, Pogostemon erectus, Elodea densa,Hydrocotyle leucocephala..κ.α.

Ψάρια:Εndler guppy
Άλλα είδη:Ramshorn snail

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:Blueblack
Πέτρες:Λαβας
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:χαλικι και απο πανω αμμο (μαυρα και τα δυο)

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2* juwel high lite day 28 watt
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση:εσωτερικο της juwel και jbl cristal profi 900
Θέρμανση/ Ψύξη:ανεμηστηρακι
Λίπανση:πληρης με diy λιπασματα
Παροχή CO2:ναι...160 φυσαλιδες ανα λεπτο περιπου
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:ph controller-lily pipe-ανακλαστηρες
Διατροφή:flakes


Παράμετροι
pH:6,9
Γενική σκληρότητα (GH):9
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):5
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:50-60% καθε Σαββατο
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:Καμμια
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:Καθαρισμος φιλτρων καθε δευτερη βδομαδα-κλαδεματα

Φωτογραφίες:

post-49400-0-55915400-1473603458_thumb.jpg

post-49400-0-67976900-1473603415_thumb.jpg

post-49400-0-98871600-1473603391_thumb.jpg

post-49400-0-58871900-1473603353_thumb.jpg

post-49400-0-79594900-1473603293_thumb.jpg


Βίντεο:

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τούμπανο!!! Να το χαίρεσαι!!

Οι φωτο το αδικούν..απο κοντά είναι 10 φορες ομορφότερο!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τούμπανο!!! Να το χαίρεσαι!!

Οι φωτο το αδικούν..απο κοντά είναι 10 φορες ομορφότερο!!

Κατεβασα ενα βιντεακι(μηπως το σωσω)....

χαχαχαχα

Εννοειται με την μικρη μου αγκαλια(οπως παντα)....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω επίσης ένα φυτό που σου διέφυγε: http://www.aquazone.gr/forums/topic/89916-proserpinaca-palustris-acubac/ και είναι από τα αγαπημένα μου.

 

Θα συμφωνήσω με την Ίνα πως είναι τούμπανο και τα ψαρομωράκια που έβαλες μέσα πολύ όμορφα, τα οποία είναι τόσο μικρά που δεν φαίνονται από τις φωτό.

Τα φυτά έχουν πάρει τα πάνω τους για τα καλά... πρέπει να ρίξεις κανένα κλάδεμα (αν αρχίσεις δεν θα σταματάς μετά) και να φτιάξεις λίγο τις συστάδες σου, αν και να σου πω μου αρέσει που είναι λίγο ζούγκλα. :bigemo_harabe_net-95:  :bigemo_harabe_net-95: 

:bigemo_harabe_net-55:  :bigemo_harabe_net-55:

Φυτεμένο δεν ήθελες φιλαράκι;;;; Good Luck!!! :bbq:  :bbq:   :hehe  :hehe  :hehe

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω επίσης ένα φυτό που σου διέφυγε: http://www.aquazone.gr/forums/topic/89916-proserpinaca-palustris-acubac/ και είναι από τα αγαπημένα μου.

 

Θα συμφωνήσω με την Ίνα πως είναι τούμπανο και τα ψαρομωράκια που έβαλες μέσα πολύ όμορφα, τα οποία είναι τόσο μικρά που δεν φαίνονται από τις φωτό.

Τα φυτά έχουν πάρει τα πάνω τους για τα καλά... πρέπει να ρίξεις κανένα κλάδεμα (αν αρχίσεις δεν θα σταματάς μετά) και να φτιάξεις λίγο τις συστάδες σου, αν και να σου πω μου αρέσει που είναι λίγο ζούγκλα. :bigemo_harabe_net-95:  :bigemo_harabe_net-95:

:bigemo_harabe_net-55:  :bigemo_harabe_net-55:

Φυτεμένο δεν ήθελες φιλαράκι;;;; Good Luck!!! :bbq:  :bbq:   :hehe  :hehe  :hehe

Και ποσα φυτα ακομα εχω μεσα και δεν τα εχω γραψει...

Μονο ενας Μακης και ενα Ρομποτης ξερουν... :hehe  :hehe  :hehe

Και μενα μου αρεσει η ζουγκλα και γιαυτο την κραταω...

Εχω ηδη κλαδεψει μερικες φορες....

Οταν γινει γαριδαδικο θα αλλαξει το τοπιο.... B)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι οτι περιμενα κ τιποτα λιγοτερο απο σενα .μιας κ ξερεις οτι ειμαι φαν του πρασίνου χιλια μπράβο αγορινα μου !!!!κ ειμαι σίγουρος ότι το αδικουν οι φώτο κ με το δισκαδικο το ιδιο γινόταν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπραβο σταθακη ωραιο το μποστανακι σου. αντε να ερθω να το δω και απο κοντα καμια μερα μπας και παρουμε κανα κλαδεμα  (ξερεις εσυ !!!!!!!!!)χαχαχαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι οτι περιμενα κ τιποτα λιγοτερο απο σενα .μιας κ ξερεις οτι ειμαι φαν του πρασίνου χιλια μπράβο αγορινα μου !!!!κ ειμαι σίγουρος ότι το αδικουν οι φώτο κ με το δισκαδικο το ιδιο γινόταν.

Νασαι καλα φιλαρακι....

Αν και απο τα ωραιαοτερα δισκαδικα που εχω δει ειναι και το δικο σου...

 

μπραβο σταθακη ωραιο το μποστανακι σου. αντε να ερθω να το δω και απο κοντα καμια μερα μπας και παρουμε κανα κλαδεμα  (ξερεις εσυ !!!!!!!!!)χαχαχαχαχα

Οποτε θες αγορινα.....

Ξερεις εσυ θα σου δωσω απο τα καλα!!!(αυτα που δεν εχω).... :hehe  :hehe  :hehe  :hehe

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο μπραβο φιλος.. το erectus πυροβολαει βλεπω :P

Να σαι καλα φιλαρακι...

Και η δικη σου βοηθεια ηταν υπερπολυτιμη στο στησιμο αν και χιλιομετρα μακρια.....

Θα σε ανταμειψω κολοντας σου καθε μερα και περισοτερο το μικροβιο του δισκα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά με τους Δίσκους έχεις χρόνο και για φυτεμένο; :hehe   Χαρά στο κουράγιο σου.

Σοβαρά τώρα,  ωραία ζούγκλα φίλε!  Έψαχνα να δώ πού είναι τα ψαράκια... :D

Το διοξείδιο μπορείς να το ελαττώσεις λίγο, για να μειώσεις το ρυθμό ανάπτυξης των φυτών.

Πάντως δείχνει πολύ όμορφο και τα φυτά υγιέστατα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά με τους Δίσκους έχεις χρόνο και για φυτεμένο; :hehe   Χαρά στο κουράγιο σου.

Σοβαρά τώρα,  ωραία ζούγκλα φίλε!  Έψαχνα να δώ πού είναι τα ψαράκια... :D

Το διοξείδιο μπορείς να το ελαττώσεις λίγο, για να μειώσεις το ρυθμό ανάπτυξης των φυτών.

Πάντως δείχνει πολύ όμορφο και τα φυτά υγιέστατα!

Σε ευχαριστω πολυ!!!

Σχεδον παντα ετρεχα παραλληλα ενυδρεια...

Ειδικα μαζι με τα δισκαδικα...

Οταν το ενα τρεχει καιρο το αλλο ευκολα το κοντρολαρεις...

Εχεις οντως δικιο για το διοξειδιο :bow:  :bow:  απλα ψαχνω να βρω ρεγουλα με το ph controller ετσι ωστε να ειναι μονιμα ανοικτο....

Κατα αλλα ολα πανε σφαιρα προς στιγμην....

Και ναι χρειαζεται κλαδεμα αλλα θα το αφησω καμμια βδομαδουλα ακομα.... :hehe  :hehe  :usd:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο αλλα ακλαδευτο! :D

Να το χαιρεσαι!

 

Τα endlers δεν θελουν κανονικα σκληρο νερο οπως τα γκαπυ?Τουλαχιστον ph βρυσης?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταθη όμορφη ή ζουγκλιτσα σου. Όταν με το καλό την κουρεψεις θα δείξει ακόμη περισσότερο!

(Έλεος πια, σε πρηξαμε με το κούρεμα)

:)

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο αλλα ακλαδευτο! :D

Να το χαιρεσαι!

 

Τα endlers δεν θελουν κανονικα σκληρο νερο οπως τα γκαπυ?Τουλαχιστον ph βρυσης?

Ευχαριστω!!! :D  :D

Ναι θελουν μετριο προς σκληρο νερο...

Απο 7 ph και πανω τα κρατανε συνηθως(εκει κοντα ειμαι) αλλα και σε ελαχιστα πιο οξινο περιβαλλον μπορουν να ζησουν λογω προσαρμοστικοτητας....

Βεβαια δεν θα λεγαν οχι για λιγο αλατακι.. :hehe  :hehe

Συνηθως αν δεν την παλευουν φαινεται γιατι αρχιζουν και γινονται νωθρα...

Ουτως η αλλως ομως το ενυδρειο δεν θα μεινει για πολυ ετσι ουτε απο κατοικους ουτε απο στησιμο και φυτα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταθη όμορφη ή ζουγκλιτσα σου. Όταν με το καλό την κουρεψεις θα δείξει ακόμη περισσότερο!

(Έλεος πια, σε πρηξαμε με το κούρεμα)

:)

:)

Ευχαριστω πολυ Παρασκευα!!!!

Εχετε ολοι δικιο στο θεμα κλαδεμα.... :hehe  :hehe  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μην ακους τιποτα. Αστο να ξεχειλισει. Και μετα θα λες εχω ενα ενυδρειο φυτεμενο 120 λιτρα μικτα, 40 καθαρα.  :P

Εμενα παντως μου αρεσει κ ετσι, με λιγο συμμαζεμα στα μεσαια για να δωσεις βαθος. Tα lily pipes σε αυτο το ενυδρειο τα εβαλες? Προσεξε γιατι η εισοδος μπουκωνει ευκολα. Εμενα μου ειχε σπασει τοσο πολυ τα νευρα που εβαλα το μπαστουνι της eheim παλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ακους τιποτα. Αστο να ξεχειλισει. Και μετα θα λες εχω ενα ενυδρειο φυτεμενο 120 λιτρα μικτα, 40 καθαρα.  :P

Εμενα παντως μου αρεσει κ ετσι, με λιγο συμμαζεμα στα μεσαια για να δωσεις βαθος. Tα lily pipes σε αυτο το ενυδρειο τα εβαλες? Προσεξε γιατι η εισοδος μπουκωνει ευκολα. Εμενα μου ειχε σπασει τοσο πολυ τα νευρα που εβαλα το μπαστουνι της eheim παλι.

χαχαχχααχαχαα..... :hehe  :hehe  :hehe

Λες να μην κλαδεψω και να ανοιξω καπακια και να πεταξω και κανα αμφιβιο μεσα??? :hehe  :hehe  :hehe

Ναι τις εβαλα....

Οντως μπουκωνουν ευκολα!!!

Ασε που τα συνδεσα με το jbl το 900 αρι και δεν υπαρχει σαλιγκαρι που να περναει απο εκει και να μην γινεται χαλκομανια πανω στην εισοδο.... :hehe  :hehe

Τα βγαζω μετα απο λιγο και βρισκω μονο το κελυφος το υπολοιπο εχει γινει βιολογια.... :devil:  :usd:

Παντως απο διαχυση σκιζουν!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο Σταθης. Εμενα μου αρεσει ετσι οπως ειναι.

Αυτο το δεξι φυτο πιο ειναι;

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο Σταθης. Εμενα μου αρεσει ετσι οπως ειναι.

Αυτο το δεξι φυτο πιο ειναι;

Send from the Heart of Amazonas

Ευχαριστω Θοδωρη...

Να σε καλα...

Δεξια οπως βλεπουμε το ενυδρειο ειναι το Pogostemon erectus....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ζούγκλα Στάθη. Σιδεροκέφαλος! Με κάτι τέτοια που βλέπω το τελευταίο καιρό εδώ, αρχίζω και σκέφτομαι να φτιάξω κι εγώ το μποστάνι μου. Τα κλαδέματα σκέφτομαι... 

Περιμένω να δω τους νέους κατοίκους (?), και καλό ακόνισμα...

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ζούγκλα Στάθη. Σιδεροκέφαλος! Με κάτι τέτοια που βλέπω το τελευταίο καιρό εδώ, αρχίζω και σκέφτομαι να φτιάξω κι εγώ το μποστάνι μου. Τα κλαδέματα σκέφτομαι... 

Περιμένω να δω τους νέους κατοίκους (?), και καλό ακόνισμα...

Νασαι καλα Χρηστο....

Φτιαξε ενα μποστανακι ειναι αλλος τομεας του γλυκου νερου που εχει διαφορετικες ομορφιες!!!

Στο λεω γιατι μπορει στο αιμα μας να κυλαει τυρφη αλλα ο πειραματισμος και η κατοχη διαφορετικων ειδων ενυδρειων ειναι αυτο που πραγματικα μας βοηθαει να γνωρισουμε σφαιρικα το χομπι....

Και ξερω οτι και γνωστης εισαι και οτι δεν σταματας να ψαχνεις...

Το κλαδεμα οντως ειναι βασανο....

Γιαυτο και μετα απο λιγο καιρο θα γινει πιο λιτο...

Οι νεοι κατοικοι θα πρεπει τελικα να γινουν παρσγγελια γιατι δεν βρισκονται ευκολα ουτε στην Ελλαδα ουτε στο εξωτερικο....

Link to comment
Share on other sites

Είχα ασχοληθεί παλιότερα Στάθη, χωρίς όμως να μπω σε πολύ βαθιά νερά. Είναι όντως άλλη η ομορφιά του φυτεμένου. Ο χρόνος που ζητούσε αλλά και το ότι το χόρτασα, οδήγησαν στην αλλαγή του στησίματος. Θέλω ν' ασχοληθώ με δύο νέα είδη (αμερικάνικα βέβαια  :D )που πάνε σε φυτεμένο, αλλά αντιμετωπίζω όπως κι εσύ το πρόβλημα της διαθεσιμότητας. Ελπίζω να σταθούμε και οι δύο τυχεροί.

Όσον αφορά το ψάξιμο, είναι να μη μας μπει το σκουλήκι...  :nurse:

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Νασαι καλα Χρηστο....

Φτιαξε ενα μποστανακι ειναι αλλος τομεας του γλυκου νερου που εχει διαφορετικες ομορφιες!!!

Στο λεω γιατι μπορει στο αιμα μας να κυλαει τυρφη αλλα ο πειραματισμος και η κατοχη διαφορετικων ειδων ενυδρειων ειναι αυτο που πραγματικα μας βοηθαει να γνωρισουμε σφαιρικα το χομπι....

Και ξερω οτι και γνωστης εισαι και οτι δεν σταματας να ψαχνεις...

Το κλαδεμα οντως ειναι βασανο....

Γιαυτο και μετα απο λιγο καιρο θα γινει πιο λιτο...

Οι νεοι κατοικοι θα πρεπει τελικα να γινουν παρσγγελια γιατι δεν βρισκονται ευκολα ουτε στην Ελλαδα ουτε στο εξωτερικο....

To κλαδεμα ειναι ο μπελας  του φυτεμενου, αλλα κ η ομορφια του. Βασανο ειναι για τα ψαρακια. Σκεψου να εισαι ενα τοσοδουλι neon και να βλεπεις μια χερουκλα με ενα σιδερενιο ματσουκι να μπαινει μεσα στο νερο κ να αρχιζει τα χρατσα χρουτσα... :D  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...