Jump to content

Απορια για φυτεμα σε ενυδρειο 100λιτρων


Ευαγγελια

Recommended Posts

Καλησπερα σας εχω ενα ηδη στημενο ενυδρειο 100 λιτρων χωρις βλαστηση... θα ηθελα να βαλω τωρα.. θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει με τη διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω???

Σας ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες κ απο μενα. Κανε μια παρουσιαση του ενυδρειου με την φορμα που θα βρεις εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/50683-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82/  για να εχουμε μια γενικη εικονα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.. λοιπον εχω ενα ενυδρειο Boy U 100 λιτρων με ενσωματομενο φιλτρο στο καπακι θελω να το στησω απο την αρχη μιας και την πρωτη φορα λογο λαθος ενημερωσης το εστησα τελειως λαθος....Η απορια μου ειναι η εξης.. πως ξεκιναω αμμο η χαλικι υποστρωμα για τα φυτα και απο πανω χαλικι?? Κατευθειαν υποστρωμα??? Και τι ειναι καλυτερο αμμος η χαλικι??? Τωρα εχω μονο χοντρο χαλικι το κραταω???

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται τι ενυδρειο θελεις να στησεις. αν θες να στησεις φυτεμενο με απαιτητικα φυτα τοτε βαλε υποστρωμα(εννοειται πως θα χρειαστείς λογικα και επιπλεον φωτισμο). Αν παλι θες να βαλεις φυτα χαμηλων απαιτησεων βαλε αμμο. η αμμος ειναι καλυτερη απ το χαλικι. χοντρο χαλικι ειχα και γω παλια στο ενυδρειο μου και το πεταξα για να βαλω αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Η άμμος είναι γενικά πιο εύκολη και καθαρίζεται ευκολότερα από το χαλίκι. Κατά την προσωπική μου άποψη πάρε όσο πιο ψιλή γίνεται για να αποφύγεις και τα γρατσουνίσματα στο τζάμι. Πριν την βάλεις στο ενυδρείο ξέπλυνε την πολύ καλά σε ένα μεγάλο κουβά να φύγει η "σκόνη" γιατί αλλιώς θα γίνει άσπρο σαν γάλα το ενυδρείο μόλις μπει η άμμος.

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας!!

 

Ένωσα τα θέματα σου εφόσον αφορούν το ίδιο ενυδρείο για να έχουμε συγκτεντρωμένες όλες τις πληροφορίες.

Θα σε παρακαλούσα να μην ανοίγεις διαφορετικά θέματα με το ίδιο ερώτημα όπως επίσης να προσέχεις τις κατηγορίες του forum στις οποίες τα ανοίγεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ... Ειμαι καινουργιο μελος και ακομα δεν εχω εγκλιματιστει στο φορουμ.. ακομη διαβαζω τα αρθρα σας τα οποια ειναι κατατοπειστικοτατα....λοιπον να σας πω... το ενυδρειο το θελω φυτεμενο οποτε παω με βαση αυτο... Σκεφτομαι να ξεστησω το ηδη υπαρχων ενυδρειο και να το στησω απο την αρχη με αμμο αυτη τη φορα μιας και το χοντρο χαλικι δε βοηθαει... Προσφατα ειχα ατυχημα νε το ενυδρειο μιας και κολλησε ο θερμοστατης με τις οποιες τραγικες σθνεπειες... στο ενυδρειο τωρα υπαρχουν 8 γκαμπυ εκ των οποιων τα 2 δε τα καταφεραν και δε μπορω να καταλαβω το γιατι.. μοας και πριν το ατυχημα οι προηγουμενοι κατοικοι ηδη ζουσαν σχεδον 2 χρονισ...Τωρα τι κανω??? Ειναι σωστο να μπολιασω με νερο απο το ηδη υπαρχων ενυδρειο το επομενο για την ποιο ασφαλη μετακινηση των ψαριων μιας και δεν εχω καπου αλλου να τα βαλω???

Link to comment
Share on other sites

Αναμεσα στην αμμο και το χαλικι για φυτεμενο ενυδρειο ειναι καλυτερο το ψιλοκοκκο χαλικι κοκκομετριας 1-2mm,η αμμο δεν ειναι καλυτερη απο το χαλικι για τα φυτα,γιατι στο χαλικι τα φυτα πιανουν καλυτερα και κανουν καλυτερο ριζικο συστημα λογο μεγαλητερη κοκκομετριας απο την αμμο.

Αμμος και υποστρωμα δεν παει μαζι,αν θες υποστρωμα πας αναγκαστικα σε ψιλο χαλικι,αν οχι τοτε πας σε σκετο χαλικι η σκετη αμμο.

Το μπολιασμα δεν γινεται με νερο απο παλιο ενυδρειο αλλα με βιολογικο υλικο απο ενυδρειο που τρεχει πολυ καιρο και χωρις να εχει περασει ασθενειες.

Το ενυδρειο τι φιλτρο εχει και τι υλικα εχει μεσα?

Το φυτα εχεις σκοπο να βαλεις?

Τι φωτα εχεις? (βατ, κελβιν)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το φιλτρο ειναι ενσωματωμενο στ0ο καπακι

Έγινε επεξεργασία - Ευαγγελια
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το φιλτρο ειναι ενσωματωμενο στο καπακι

Τι υλικά περιέχει μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Αφου δε μπορω να το ανεβασω θα σου τα περιγραψω μιας και δε ξερω και πως ονομαζονται... το νερο περναει μεσα απο βαμβακα και επειτα απο κατι κευκες πετρες μεσα σε διχτακι που μου εδωσαν απο το πετ σοπ... Η λαμπα ειναι της boy u επισης και ειναι 25w

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ξεκινησω με ευκολα φυτα φυσικα...δεν εχω ψαξει ακομη τι θα μπορουσα να βαλω...

Link to comment
Share on other sites

Κατω εχω στρωμενο χοντρο χαλικι και σε καποια σημεια εχω βαλει λσβα σαν διακοσμηση..

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να ανέβαζες κάποια φώτο για να είμαστε σίγουροι, για το αν υπάρχει βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου. Είναι πολύ σημαντικό

Θα βοηθούσε και μια γενική φώτο του ενυδρείου για να σου πούμε και τη γνώμη μας σχετικά με τη διαμόρφωση του.

Επίσης θα σε παρακαλούσα να χρησιμοποιείς το κουμπί της επεξεργασίας ώστε αν θέλεις να προσθέσεις κάτι να μην χρειάζεται να  δημιουργείς απανωτά ποσταρίσματα, γιατί πραγματικά είναι δύσκολο να παρακολουθούμε το θέμα σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο σε ευχαριστω... Δυστηχως δεν με αφηνει να ανεβασω φωτο ισως επειδη ειμαι απο το κινητο... το ενυδρειο ηδη τρεχει και εχω γκαπυ μεσα... σημερα ειχα και την πρωτη μου γεννα... γιουπιιι... Θελω κατα βαση να βαλω υποστρωμα και να αφαιρεσω το χαλικι και να βαλω ψιλο μαυρο χαλικακι... Απο φυτα σκεφτομουν καποια ευκολα γρηγορης αναπτυξης και κερατωφυλλα... Με μια περιηγησση στα θεματα του γκρουπ λυθηκαν πολλες αποριες μου...οπως πως θα κανω οσο το δυνατον ποιο ασφαλη την αλλαγη υποστρωματος για τα ψαρακια μου... μονο μια απορια δε μου λυθηκε... ο φωτισμος ειναι μια λαμπα Τ8 25watt.. επαρκει??Σας ευχαριστω για το χρονο σας...

Link to comment
Share on other sites

Αναμεσα στην αμμο και το χαλικι για φυτεμενο ενυδρειο ειναι καλυτερο το ψιλοκοκκο χαλικι κοκκομετριας 1-2mm,η αμμο δεν ειναι καλυτερη απο το χαλικι για τα φυτα,γιατι στο χαλικι τα φυτα πιανουν καλυτερα και κανουν καλυτερο ριζικο συστημα λογο μεγαλητερη κοκκομετριας απο την αμμο.

εδώ θα διαφωνήσω λίγο Κώστα, προσωπικά θα έλεγα είναι εξίσου καλά και τα δυο υλικά. και με τα δυο υλικά είχα εξαιρετικά αποτελέσματα στο ριζικό σύστημα των φυτών.

Απλά παρατήρησα ότι κάποια φυτά την βρίσκουν ποιο καλά με την άμμο και κάποια με το χαλίκι.

 

ΥΓ

Με αυτό το ποστ με έβαλες μια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

εδώ θα διαφωνήσω λίγο Κώστα, προσωπικά θα έλεγα είναι εξίσου καλά και τα δυο υλικά. και με τα δυο υλικά είχα εξαιρετικά αποτελέσματα στο ριζικό σύστημα των φυτών.

Απλά παρατήρησα ότι κάποια φυτά την βρίσκουν ποιο καλά με την άμμο και κάποια με το χαλίκι.

 

ΥΓ

Με αυτό το ποστ με έβαλες μια ιδέα.

 

Και βεβαια να διαφωνησεις Χρησταρα,εχω δουλεψει και τα 2 υλικα και θα γραψω την γνωμη μου στο αλλο θεμα που ανοιξες για να τα συζητησουμε εκει. :)

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να βγω offtopic, πιστεύω ότι το μόνο μειονέκτημα που έχει η άμμος έναντι του χαλικιού είναι στο φύτεμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...