Jump to content

Blue Tang με ick


Recommended Posts

Πολύ ωραία. Μια χαρά πάμε όλοι. Πάντως αφού είδα υποχώριση θα τον παρακολουθήσω 3-4 μέρες ακόμα κι αν δεν στήνω καραντίνα.

Στην παρούσα φάση που είναι το ενυδρείο και με 6 ψαράκια μόνο είναι εύκολη η καραντίνα. Τα κάνω θεραπεία και επιστρέφουν στο ενυδρείο σε 80 μέρες.

Να ξεφορτωθώ το διαολοπαράσιτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός !

Με τόσα ψάρια κανεις μια καλή απολύμανση !

Χαλαρώνεις απο νιτρικά !

Φορτώνεις κοραλια !!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστός !

Με τόσα ψάρια κανεις μια καλή απολύμανση !

Χαλαρώνεις απο νιτρικά !

Φορτώνεις κοραλια !!!

Ετσι!!!

Link to comment
Share on other sites

Τις τροφες τις εκοψες;

Αν εννοείς κατεψυγμένα τις έχω κόψει από τότε που ξεκίνησε το θέμα με τα νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Τις ζωντανες;; Νομιζω εγραψες οτι εδινες και ψαρακι-μυδι, κατι τετοιο...

Εχω γράψει πιο πάνω τι κατεψυγμένα ταϊζω. Δεν το διευκρίνησα καλά. Τι ταϊζα ήθελα να πω.

Από τα νιτρικά κι έπειτα κομμένα όλα. Ακόμα και οι βιταμίνες.

Ζωντανές δεν έχω ταϊσει ποτέ.

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι έχει καθαρίσει κατά 90%. Στα υπόλοιπα ψαράκια δεν βλέπω κάποιο σημάδι μόλυνσης.

Παρακολουθώ λίγες μέρες ακόμη και ενημερώνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι έχει καθαρίσει κατά 90%. Στα υπόλοιπα ψαράκια δεν βλέπω κάποιο σημάδι μόλυνσης.

Παρακολουθώ λίγες μέρες ακόμη και ενημερώνω.

Εγω εβαλα uv και βιταμινες και σκορδο και ο θεος μαζι μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα uv και βιταμινες και σκορδο και ο θεος μαζι μας.

Και εγώ Νίκο τα ίδια έκανα. Δεν έχω uv άνοιξα το οζον. Θερμοκρασία 28,5-29 C

Link to comment
Share on other sites

εκανα χρηση παρατεταμενη του ΧΕΡΜΠΤΑΝΑ....Tο αποτελεσμα ηταν να ερθουν τα πανω κατω...κοραλια αρχιζαν και χαλαγαν οι τιμεσ του νερου το ιδιο...ειχα απωλειες γενικοτερα και πιστευω πως δεν ειχα κανει κατι λαθος....και με κανα 2 γνωστους μου που το εχω κουβεντιασει ειχαν θεματα δεν το θεωρω πως ειναι και τοσο reef safe που λεει η εταιρεια!!παντοσ στο ξανα λεω πως αν δεν βλεπεις βελτιωση με το ick..το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το κανεις ΜΠΑΝΙΟ σε γλυκο νερο!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εκανα χρηση παρατεταμενη του ΧΕΡΜΠΤΑΝΑ....Tο αποτελεσμα ηταν να ερθουν τα πανω κατω...κοραλια αρχιζαν και χαλαγαν οι τιμεσ του νερου το ιδιο...ειχα απωλειες γενικοτερα και πιστευω πως δεν ειχα κανει κατι λαθος....και με κανα 2 γνωστους μου που το εχω κουβεντιασει ειχαν θεματα δεν το θεωρω πως ειναι και τοσο reef safe που λεει η εταιρεια!!παντοσ στο ξανα λεω πως αν δεν βλεπεις βελτιωση με το ick..το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το κανεις ΜΠΑΝΙΟ σε γλυκο νερο!!!

Othon ΕΣΥ το εχεις κάνει σε ick και είδες αποτέλεσμα ;

Link to comment
Share on other sites

Διονυση το εχω κανει και εγω στο παρελθον 2 φορες και δεν προκειται ΠΟΤΕ να το  ξανακανω!!!! Και εξηγω γιατι , οταν βαζεις το HERBTANA . για οσες ημερες το χρησιμοποιεις εχεις κλειστο το skimmer οταν το σταματησεις και ξανανοιξεις το skimmer εκει να δεις γλεντια!!!!!!!!  Το  skimmer δεν σταματαει  να αφριζει ( αδειαζοντας πολλα λιτρα νερο απο το ενυδρειο) με αποτελεσμα να  χρειαζεται να προσθετεις παρα πολλα λιτρα αλατονερο  που σιγουρα αν δεν επηρειασει  αμεσα τηην βιολογια , επηρειαζει τις παραμετρους του νερου!

Link to comment
Share on other sites

Το herbtana το έχω Βάλει και εγώ. Πολύ παλιά με ελάχιστα κοράλια!

Η ερώτηση μου στον Othon ήταν για το μπάνιο σε γλυκό νερό???

Link to comment
Share on other sites

Προσωπηκα ειχα δοκιμασει παλια το herdana σε εμενα τζιφος αχαχχχχ

Ανεβσσα 2 βαθμους απο οτι θυμαμε θερμοκρασια και ηρεμησε το ψαρακι τοτε!

Αλλα κ ετρωγε και ηταν καιρο σε ενυδρειο δλδ ειχε αντισωματα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποίησα herbtana και δεν είχα σκοπό να το κάνω. Σκόρδο, βιταμίνες όζον ( δεν ξέρω πόσο βοήθησε ) και θερμοκρασία 28,5-29 C.

Το ψάρι σήμερα είναι πεντακάθαρο το δέρμα του είναι πάλι σαν βελούδο. Τελικά η καραντίνα δεν χρειάστηκε πράγμα όμως που σημαίνει ότι δεν καταπολεμήθηκε δραστικά το παράσιτο. Κάποια στιγμή θα κάνει πάλι την εμφανισή του. Ίδωμεν. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ετσι Λευτέρη !

η φάση της εκκόλαψης πέρασε . Το παρασιτο βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο και αν είσαι τυχερός και δεν βρει άμεσα ξενιστή μπορεί και να εξαφανιστεί για το άμεσο μέλλον !

Το πιο σίγουρο όμως είναι ότι σε κάποιο βρανχι θα βρίσκεται και σε κάποια στιγμή αδυναμίας και στρεσαρισματος θα εμφανιστεί !

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ετσι Λευτέρη !

η φάση της εκκόλαψης πέρασε . Το παρασιτο βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο και αν είσαι τυχερός και δεν βρει άμεσα ξενιστή μπορεί και να εξαφανιστεί για το άμεσο μέλλον !

Το πιο σίγουρο όμως είναι ότι σε κάποιο βρανχι θα βρίσκεται και σε κάποια στιγμή αδυναμίας και στρεσαρισματος θα εμφανιστεί !

Διονύση θα συνεχίσω για καμιά βδομάδα ακόμα την κούρα και σιγά σιγά θα αρχίσω να ελατώνω σκόρδο και βιταμίνες και να κατεβάζω σταδιακά την θερμοκρασία.

Θα δούμε την εξέλιξη. 

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω με το herbtana δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε σε κοράλλια ουτε σε τιποτα. To μονο που δεν μου άρεσε ηταν οτι εχει παρα πολυ αργό ρυθμό δράσης κατά του παρασίτου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποίησα herbtana και δεν είχα σκοπό να το κάνω. Σκόρδο, βιταμίνες όζον ( δεν ξέρω πόσο βοήθησε ) και θερμοκρασία 28,5-29 C.

Το ψάρι σήμερα είναι πεντακάθαρο το δέρμα του είναι πάλι σαν βελούδο. Τελικά η καραντίνα δεν χρειάστηκε πράγμα όμως που σημαίνει ότι δεν καταπολεμήθηκε δραστικά το παράσιτο. Κάποια στιγμή θα κάνει πάλι την εμφανισή του. Ίδωμεν.

Λευτερη μου το οζον σιγουρα βοηθα σε πσρασητα αλλα μην φανταστεις παπαδες ....

Για να φτασει το οζον να τα (καψει) θα σου καψει κ πολλλλλααα αλλα που θες ;)

Σωστο ph νερου και οξυγονω και οσο γινετε καθολου στρεςς!!

Πιστευω το α κ το ω :):)

Link to comment
Share on other sites

Λευτερη μου το οζον σιγουρα βοηθα σε πσρασητα αλλα μην φανταστεις παπαδες ....

Για να φτασει το οζον να τα (καψει) θα σου καψει κ πολλλλλααα αλλα που θες ;)

Σωστο ph νερου και οξυγονω και οσο γινετε καθολου στρεςς!!

Πιστευω το α κ το ω :) :)

Σωστά Πέτρο. Για να σκοτώσεις το παράσιτο μόνο με το όζον θα χρειαστέί να σκοτώσεις μαζί από οφέλειμα βακτήρια μέχρι ψάρια και κοράλλια.

Σίγουρα προσφέρει μια βοήθεια στην απολύμανση αλλά μέχρι εκεί. Μια μικρή βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά Πέτρο. Για να σκοτώσεις το παράσιτο μόνο με το όζον θα χρειαστέί να σκοτώσεις μαζί από οφέλειμα βακτήρια μέχρι ψάρια και κοράλλια.

Σίγουρα προσφέρει μια βοήθεια στην απολύμανση αλλά μέχρι εκεί. Μια μικρή βοήθεια.

η απλα κανει το νερο διαυγες για καλυτερη αποδοση της uv λαμπας!!χαχαχσχ

παιδια η θεραπεια για το ικ κατεμε ειναι ΜΙΑ

επειδη τα ψαρακια που αγοραζουμε ειναι απο ωκεανο και καποτε (πριν λιγες) μερες κολυμπουσανε ελευθερα...!!!

ας κοιταξουμε να τους παρεχουμε ενα ενυδρειο με της ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ προδιαγραφες

ογκος σε λιτρα

σωστο νερο

καλο και ποιοτηκο φαγητο

σωστους συγκατοικους

και πιστευω ξεπερνιουντε αρκετα προβληματα!

ασφαλως το αγαπημενο μας ick εδω και καπια χρονια εχουνε προσεξει πως (μεταλασετε)

εχει καπια ανοσια σε καπια φάρμακα η ειναι πιο ενοχλητηκο!

πρωσοπικα στο0.5 χαλκου που εκανα θεραπεια σε fisH only ενυδρειο παρατηρησα πως δεν πεθενε... ανεβασα μια πολυ ψηλη για ελαχιστες μερες....

μου εκανε τρομερη εντυπωση!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω δοκιμασει σε ενα blue που εζεισε και σε εναν λευκοστερνο πoυ δεν την εβγαλε...θεωρω πως ειναι η τελευταια επιλογη εφοσον τρωει το ψαρι και δεν του φευγει το ιck..επισης εκανα δοκιμη και σε κλοουν που ειχαν κατι σαν βαμβακι στο στωμα τους και εκανα ενα μπανακι 5λεπτο σε γλυκο και δεν εφειγε στην βδομαδα το συμτωμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θεμα με τον Ματα ο οποιος προσπαθησε αλλα δεν βλεπω να γλυτωνει.

Νίκο τι έγινε με το ψάρι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...